Міжнародний день чорного кота

Міжнародний день чорного кота

Що це за день?

Серед котів, дуже милих пухнастиків різних забарвлень, здавна вирізнялися саме чорні. Відомий факт, що ці тварини досить часто потерпали від несправедливого ставлення, адже їх зазвичай ототожнювали з чорною магією та невдачами. Щоправда, в деяких культурах було навпаки — присутність чорного кота вважалася добрим знаком. З часом люди зрозуміли, що якщо чорні коти й мають відмінності від інших муркотунів, то лише завдяки своєму особливо вишуканому і елегантному вигляду, і будь-який з них може стати улюбленцем для всієї родини. Тож цим граційним створінням присвячено окреме свято — Міжнародний день чорного кота або День вшанування чорних котів (Black Cat Appreciation Day), який відзначається щороку 17 серпня.

Читайте нашу статтю: 10 цікавих фактів про котів

цікаві факти про котів

Як виникла ідея відзначати Міжнародний день чорного кота?

Чорні коти не одразу здобули погану репутацію — колір їхнього хутра не викликав негативних асоціацій в давніх культурах. Наприклад, у Давньому Єгипті богиню Бастет зображували у вигляді саме чорної кішки. Ця богиня-кішка була захисницею жінок та домашнього вогнища, тому користувалася загальною повагою. 

Схожі події:
🐈‍⬛ Всесвітній день проти відмови від домашніх тварин
🐈‍⬛ Всесвітній день кішок
🐈‍⬛ Міжнародний день обіймів вашої кішки
🐈‍⬛ Міжнародний день котів (Всесвітній день кішок)
🐈‍⬛ День бездомної кішки
Підпишіться на наші канали у Viber чи Telegram і ми нагадаємо вам про всі актуальні свята та події на кожен день.


Котів у Єгипті шанували ще й через те, що вони рятували оселі й зерносховища від мишей та щурів. При цьому котам чорного забарвлення приписувалася особливо важлива місія — вони нібито могли відганяти від господарів злих духів. За вбивство кішки чи кота загрожувала смертна кара — за єгипетськими віруваннями, такий злочин призводив до злиднів, епідемій та інших бід. 

Єгиптяни якось навіть програли важливу битву з перським військом, бо ворожа армія використала велику кількість котів в якості живого щита. Єгипетські воїни відмовилися битися, адже вони не могли завдати шкоди священним тваринам і накликати на себе гнів богині Бастет.

Найкращі друзі мореплавців

Коти взагалі, і чорні зокрема, залишалися улюбленими тваринами аж до середньовіччя. Особливо поважали чорних котів мореплавці — їхня присутність на кораблі означала успішне плавання, крім того, у гризунів не було жодного шансу пошкодити корабельні снасті або запаси харчів. Ще за поведінкою кота передбачали погоду — наприклад, коли він чхав – чекали дощу, а коли кіт старанно чистив своє хутро, то це означало наближення сонячних днів.  

Чорна смуга в житті чорного кота

Вважається, що ненавидіти чорних котів почали в середні віки, а ця звичка швидко розповсюдилася по значній частині Європи. Людям стало здаватися, що чорна кішка, перейшовши дорогу, віщує невдачу або навіть смерть. До того ж увесь період середньовіччя був відзначений страхом перед чаклунством та магією, і багато хто вірив, що для відьом і чаклунів чорні коти — помічники в ритуалах чорної магії, а деякі особливо злі відьми можуть перетворюватися на цих тварин. 

Тож чорних котів виловлювали й нещадно знищували, адже навіть очільники католицької церкви неодноразово називали їх втіленням самого Сатани. В результаті суттєвого зменшення кількості котів надзвичайно розплодилися гризуни — переносники інфекційних хвороб. Існує думка, що саме через це Європу в XIV столітті накрила страшна епідемія чуми, яка забрала життя, за різними оцінками, від третини до 60% населення.  

Причини такої демонізації чорних котів християнською церквою насправді прості — її діячі намагалися знищити будь-яку схильність людей до язичницьких вірувань та ритуалів, а з цими тваринами їх пов’язано чимало. Не були виключенням і давні слов’яни, які в образі домашнього духа — захисника стодоли завжди вбачали саме чорного кота. Він оберігав намолочене добро — зерно та солому, і мав владу над вогняною стихією.  

На щастя чорних котів, з часом забобони щодо них ослабли. Та попри це, деякі люди продовжують ставитися до цих створінь з пересторогою та вважають символом невдачі. Трапляються й випадки жорстокого поводження, особливо це стосується періоду Гелловіну —зоозахисники навіть попереджають господарів чорних котів, щоб ті не випускали тварин на вулицю, адже вони можуть стати жертвами кривавих магічних ритуалів.

Чорний кіт на вдачу

Проте не всюди зустрічні чорні коти чують на свою адресу лайку й прокльони. Наприклад, у ірландців та шотландців все навпаки — вони є символом удачі. Подекуди чорним котам приписують допомогу у влаштуванні особистого життя. Наприклад, в Японії незаміжні жінки зазвичай тримають вдома чорну кішку, бо вірять, що вона привабить до оселі гідного чоловіка. А в британському Мідлендсі чорна кішка — ідеальний весільний подарунок, який віщує щасливе життя нареченій.  

Щодо того, хто є автором Міжнародного дня чорного кота,то існує кілька припущень, і напевно можна стверджувати лише той факт, що це свято було засновано у США. За однією з версій, ідея належала американцю, у якого померла сестра. Її улюблена чорна кішка дуже сумувала і померла рівно через два місяці після смерті господині. Вражений майже людською тугою тварини, чоловік вирішив заснувати свято на честь чорних котів, які здатні на вірну любов. 

Інша версія стверджує, що свято вигадала група у Facebook, створена в США, яка перейнялася сумною статистикою — виявляється, що чорних котів присипляють у 5 разів частіше, ніж котів інших забарвлень. Тому учасники групи вирішили привернути увагу до цього несправедливого та упередженого ставлення і заснувати Міжнародний день чорного кота. 

Міжнародний день чорного кота в історії

  • 1233
    Чорних котів оголошено втіленням диявола очільником католицької церкви Папою Римським Григорієм IX.
  • 1937
    Михайло Булгаков завершив роботу над романом «Майстер і Маргарита», серед головних героїв якого — харизматичний чорний кіт на ім’я Бегемот.
  • 1969
    Далай-лама подарував тодішньому очільнику СРСР Леоніду Брежнєву чорного кота, який мав оберігати господаря від неприємностей.
  • 1997
    Вийшов на екрани американський телесеріал «Сабріна». Одним з улюблених персонажів глядачів став чорний кіт Салем, який вміє говорити.
  • 1998
    Британський антиквар Бен Рі, згідно зі своїм заповітом, залишив 12,5 мільйонів доларів своєму чорному коту на ім’я Блекі.
  • 2016
    Чорного кота Гладстона призначено головним мишоловом у Міністерстві фінансів Великобританії. Гладстон має свій канал у Twitter та акаунт в Instagram.

Часті Питання та відповіді про Міжнародний день чорного кота

Чи мають чорні коти завдяки своєму забарвленню якісь біологічні переваги?

Дослідники з Національного інституту здоров’я США виявили, що генетичні мутації, які відповідають за чорний колір котячого хутра, забезпечують тваринам більшу імунну стійкість до різних хвороб — на зразок генів, які в деяких людей можуть протистояти СНІДу.  

Чому чорні коти іноді змінюють колір хутра і стають  коричневими?

Так відбувається в разі збігу двох чинників — наявності у кота гену смугастих предків та довготривалому перебуванні на сонці. Тоді хутро чорної тварини може набувати іржаво – коричневого відтінку, бо  сонячні промені руйнують в ньому темний пігмент, а спадкові смуги стають помітнішими. 

До яких порід належать коти чорного забарвлення?

Асоціацією любителів кішок визначено 22 породи, в яких є представники з однотонним чорним хутром. Серед них — персидська, британська короткошерста, девон-рекс, мейн-кун, скоттіш-фолд, бенгальська, сибірська, орієнтальна, турецька ангора та інші породи.

Чи існує в світі порода котів, яка має виключно чорний колір?

Так, ця порода називається «Бомбей», і утворилася вона в результаті схрещення двох порід — американської короткошерстої та бірманської. Коти породи «Бомбей» нагадують мініатюрних леопардів з вугільно-чорним хутром, яке на дотик нагадує шовк, а на вигляд — глянцеву шкіру. Чорними є також ніс і подушечки на лапах тварин.

Які відмінності щодо характеру та догляду мають чорні коти?

Інколи можна почути думку, що чорні коти відрізняються агресивним характером, але це не відповідає дійсності.  Як і інші котики, вони ласкаві, товариські та грайливі, а на добре ставлення до себе відповідають приязню і вдячністю. Варто пам’ятати, що чорні коти гірше переносять спеку, тому для них бажано придбати спеціальні охолоджувальні килимки або комірці з гідрогелем.

Як відзначати Міжнародний день чорного кота?

Дуже просто відзначити це свято, якщо вдома є чорний пухнастий компаньйон — доречно порадувати його улюбленими смаколиками, новою іграшкою, спільною грою чи іншим заняттям, яке приносить йому задоволення.  17 серпня в соціальних мережах з’являється чимало світлин чорних котів, якими діляться люблячі господарі, то чому б не приєднатися до приємної традиції. Але слід врахувати, що фотографувати цих тварин не дуже просто саме через їхнє чорне забарвлення. 

Свято чорних котів — чудовий нагода прочитати один з літературних творів, у яких їм надано достатньо уваги — наприклад, оповідання «Чорний кіт» Едгара По або відомий роман Булгакова з яскравим персонажем — котом Бегемотом. Любителі кіно можуть розважити себе переглядом екранізацій цих творів.

Якщо ж цього дня виникло бажання завести домашнього улюбленця, то логічно буде вибрати саме чорного котика. Тим більше, що в тимчасових притулках або просто на вулиці серед безпритульних тварин чорні коти за статистикою становлять більшість — люди рідше забирають їх додому в порівнянні з котами інших забарвлень.  

Навіть у тому випадку, коли завести кішку неможливо — скажімо, через алергію або з інших причин, це не означає, що слід залишатися осторонь в особливий день. Завжди можна знайти притулок з тваринами, якому потрібна матеріальна допомога, і таким чином зробити добру справу, а може, навіть покращити свою карму — на той випадок, якщо чорні коти й справді володіють магічними здібностями.

Чому ми любимо цей день? 

Це свято є приємною і позитивною подією хоча б тому, що серед сучасних людей є чимало прихильників чорних котів, а власники цих тварин точно знають, що їхні улюбленці — найкращі.

Попри те, що чорні коти — справжні зірки численних кінофільмів та телевізійних шоу, їх справді можна вважати найбільш витонченими та елегантними серед усіх котячих. Якщо чорний кіт здоровий і харчується належним чином, його хутро гладеньке, блискуче і виглядає неперевершено. Домашній улюбленець ніби повсякчас готовий до офіційного прийому в стилі «Black Tie». 

Дехто схильний порівнювати чорних котів з японськими воїнами ніндзя, адже вони пересуваються з неймовірною грацією, без жодного незграбного руху, а завдяки чорному забарвленню є майже невидимими в сутінках чи в темряві, і ці риси надають тваринам загадковості та якоїсь магічної привабливості.

До того ж, з практичного боку чорні котики теж мають переваги — коли вони линяють, чорні волосинки менше помітні на одязі чи килимі, ніж, скажімо, білі чи руді. Ахроматичний колір чудово вписується в будь-який інтер’єр, тож «стильний» чорний кіт, крім усього, може стати справжньою прикрасою оселі.

Втім, головне значення Міжнародного дня чорного кота полягає в популяризації знань про цих тварин та в знищенні шкідливих забобонів, адже ці вірні компаньйони, вправні мишолови й просто милі створіння варті найкращого ставлення до себе з боку людей. 

Коли будемо відзначати Міжнародний день чорного кота?

РікДатаДень
202517 серпняНеділя
202617 серпняПонеділок
202717 серпняВівторок
202817 серпняЧетвер
202917 серпняП’ятниця
Copy link