Трійця

Трійця

Що це за свято?

Базові уявлення християн про Бога сконцентровані в класичному догматі Святої Трійці. Його суть в тому, що Бог існує в потрійному образі — як Творець і Батько зі Старого Завіту; як Син і Спаситель, що в подобі Ісуса Христа жив серед людей; як Святий Дух, що з’явився на землі символом нового життя. Багато в чому трійця залишається поза людським розумінням, тому прийняття догмату Святої Трійці є ознакою справжньої беззаперечної віри, не підвладної раціональному аналізу. Свято Трійці, яке є однією з головних подій у християнському календарі, завжди відзначають у неділю, через 50 днів після Великодня, тому воно не має постійної дати.

У 2024 році Трійця відзначається 23 червня.

✨ День Святого Духа ✨
Троїцька поминальна батьківська субота

Підпишіться на наші канали у Viber чи Telegram і ми нагадаємо вам про всі актуальні свята та події на кожен день.

Про події, що призвели до появи свята “Трійця”, відомо з книги Діянь апостольських в Новому Завіті. Євангелістом Лукою описується, що на десятий день після Вознесіння Ісуса Христа, тобто через п’ятдесят днів після його Воскресіння, в Ієрусалимі відзначали іудейське свято П’ятдесятниці. Це було вшанування події, що сталася за багато століть до народження Христа, коли на горі Синай пророк Моісей отримав десять заповідей від Бога. 1

Оскільки Трійця співпадала зі збором врожаю, вона завжди відзначалася з великою радістю, тож багато іудеїв приїхали до Ієрусалиму, щоб взяти участь в святкуваннях. На вулицях міста в цей час можна було чути чимало різних мов — адже приїжджі народилися й виросли в різних куточках великої Римської імперії.  

Охрещення Святим Духом

Цього дня всі апостоли, мати Ісуса та інші його послідовники прийшли в Сіонську світлицю — місце, де раніше відбувалася Таємна вечеря. Ще перед своїм Вознесінням Христос у прощальній промові повідомив апостолів про майбутнє сходження Святого Духа, і вони очікували на цю подію, хоч і не розуміли, що саме має відбутися. 

В ту годину, коли в Ієрусалимських храмах починалися святкові молитви й жертвоприношення,  навкруги з’явився звук, схожий на сильний вітер. Звук наповнив кімнату, де були апостоли, і над їхніми головами засвітились яскраві сполохи вогню. Це був незвичайний вогонь — він не обпалював, а лише давав неймовірне світло. Кожен, кого торкнувся цей вогонь, відчував незбагненну радість і просвітлення.  Таким чином апостоли були охрещені Святим Духом і вогнем, як передрікав колись Іоанн Хреститель. Крім того, вони одразу виявили в собі здатність говорити на багатьох чужоземних мовах, якими раніше не володіли.

Тим часом на дивний звук до Сіонської світлиці почали сходитися люди. Апостоли вийшли до натовпу, підносячи молитви і вшановуючи Бога різними мовами. Це було справжнє диво, адже кожен перехожий зміг почути й зрозуміти хвалу Богу на своїй рідній мові. Щоправда, при цьому в людей виникли змішані відчуття подиву та нерозуміння. Тому апостол Петро одразу розпочав свою першу проповідь, у якій розповів про здійснення обіцянки Христа та давнього пророцтва Іоїля щодо сходження Святого Духа, а також про ті події, що йому передували.  

Більшість людей були глибоко зворушені проповіддю, і запитали в апостола, що мають тепер робити. Петро закликав людей до покаяння та хрещення, і того дня християнство здобуло три тисячі нових прибічників. Апостоли ж, отримавши чудодійну силу з небес, відтепер мали все для того, щоб проповідувати свою віру по всьому світу — недаремно цей день у християнстві традиційно вважають днем заснування Церкви.

Святкування Трійці

Достеменно невідомо, коли саме віряни почали відзначати свято Трійці, але перші згадки про це зустрічаються в Epistola Apostolorum — апостольських посланнях II століття. В III столітті про Трійцю згадують Ориген, богослов і філософ з Александрії, а також Тертулліан — теолог і  письменник з Карфагену. 

На початку християнства П’ятдесятницею часто називали весь 50-денний період, починаючи від Великодня. Цей період вважався найбільш сприятливим для хрещення нових вірян. В Англії Трійцю навіть називали Білою неділею через білий одяг, який одягали всі новохрещені. Священники католицької та інших західних церков на час П’ятдесятниці одягаються в червоні ризи, які символізують вогонь, що зійшов на апостолів від Святого Духа. Це свято завершує Великодній цикл, а в понеділок після Трійці відзначається день Святого Духа. 

На перший погляд здається, що Трійця не має нічого спільного з дохристиянськими віруваннями, але насправді ідея надприродних сутностей у вигляді тріад є дуже давньою. Шумери розділяли Всесвіт на три сфери — небо, землю та воду. Кожна з них належала окремому богу, а разом вони становили тріаду Великих Богів. Три індуїстські божества — Брахма, Вишну і Шива являють собою Тримурті, тобто концепцію єдності трьох. Єгипетські боги теж були об’єднані в тріади, наприклад, Осіріс, Ізіда й Гор.

Зелена неділя

В Україні день Трійці часто називають Зеленою неділею – в наших предків це свято з’явилося задовго до прийняття християнства. Зелена неділя була ознакою початку справжнього літа, вшануванням культу квітучої природи, дерев і лісів. Напередодні Зеленої неділі, у клечальну суботу, оселі прикрашали зеленими гілочками, квітами, духмяними травами. Зілля в цей час вважалося могутнім оберегом від нечистої сили, водночас воно приваблювало до людей добрих духів дерев, полів та води. 

Щоб здобути прихильність русалок, які з цього дня ставали небезпечними, існувала традиція викладати на підвіконня хліб. В перший тиждень після Зеленої неділі не купалися у водоймах, тільки молоді дівчата пускали на воду віночки, прохаючи русалок послати гарного нареченого. Також це був період поминок померлих предків роду — вважалося, що на Зелені свята вони приходять до живих з потойбіччя, тому обов’язково готувалися ритуальні пригощання та проводилися спеціальні обряди коло могил.

Трійця — символи

Дуже цікаво розібрати, що означають і звідки походять основні символи святої Трійці.2

Коло

Трійця символізм кіл

Коло — це нескінченна лінія, що не має ні початку, ні кінця, яка символізує вічність або Бога. Три переплетені кола представляють Трійцю з її трьома вічними і єдиними членами.

Борромейські кільця

Трійця кільця

Згідно з Афанасійським символом віри, ми поклоняємося єдиному Богу в Трійці, і Трійці в єдності, тому для представлення цієї ідеї були використані борромейські кільця. Асоціацію можна простежити до святого Августина Блаженного (354-430). Він описав, три золоті кільця з однієї речовини. У втраченому французькому манускрипті 13 століття описано слово «unitas» на перетині всіх кілець і три склади «tri-ni-tas», розподілені в зовнішніх секторах.

Трикутник

Трійця символізм трикутник

Рівносторонній трикутник, у якого всі сторони однакової довжини й кожен кут рівний, представляє єдиного Бога в трьох особах. Це, ймовірно, одне з найдавніших символічних зображень Трійці.

Трилисник

Трійця три кола

Це єдиний візерунок, що складається з трьох з’єднаних кіл. Вважається, що це стилізований трилисник, який святий Патрик використовував для ілюстрації вчення про Трійцю. Він означає єдиного Бога в трьох особах.

Трикветр

Найвідоміший символ Трійці

Ранній тринітарний візерунок, який мав велику популярність у Великій Британії, а зараз, мабуть, є найбільш впізнаваним символом Трійці у світі. Три рівні дуги символізують рівність, безперервна лінія виражає вічність, а переплетення — неподільність. Припускають, що в основі дизайну лежить знак риби, який, як відомо, використовували ранні християни.

Риба

Трійця символ риба

Вважається першим ранньохристиянським символом, який пішов ще далі, об’єднавши три риби в базовій трикутній формі. Кожна літера «риби» (IXOYG) представляла ключове слово, пов’язане з особистістю Христа. Він був «Ісус Христос (IX), Син Божий (OY), Спаситель (G)».

Флер-де-ліс

Трійця символ квітка

Стилізована лілія, або ірис, яка уособлює кілька ідей: чистоту — звідси Діва Марія (одна з традицій стверджує, що це зображення сліз, пролитих матір’ю Ісуса під час його розп’яття), королівську владу, оскільки вона була прийнята французькими королями, і Трійцю через свою форму, що складається з трьох частин.

Scutum Fidei або щит Трійці

Трійця символізм

Це описується як «традиційний християнський візуальний символ, який виражає багато аспектів доктрини Трійці (підсумовуючи першу частину Афанасієвського Символу віри) в компактній схемі. У середньовічних Англії та Франції ця емблема вважалася геральдичним гербом Бога (або Трійці)».

щит Трійці

Щит складається з чотирьох кіл. Три зовнішні містять слова Отець (Pater), Син (Filius) і Святий Дух (Spiritus Sanctus). Центральне коло містить слово «Бог» (Deus). Зовнішні зв’язки містять слова «не є» (non est), тоді як внутрішні зв’язки містять слово «є» (est). Зв’язки є ненаправленими.

Трійця в історії

 • 168
  Єпископ Антиохії Феофіл вперше вживає слово «Трійця» у своїй книзі «Проти Автолика».
 • 381
  На Константинопольському вселенському соборі було прийнято догмат про божественне походження Святого Духа. Тим самим християнська церква офіційно визнала Святий Дух третьою іпостассю Святої Трійці, крім Батька та Сина.
 • 432
  Святий Патрік використовував у своїх проповідях трилистник конюшини для кращого розуміння християнами ідеї Святої Трійці.
 • 1106
  Правнуком Ярослава Мудрого, князем Святошею (Святославом), який став ченцем Печерського монастиря, збудовано Троїцьку надбрамну церкву Києво-Печерської лаври.
 • 1334
  Римським Папою Іоанном XXII запроваджено святкування Трійці для всіх католицьких церков.
 • 1425 – 1427
  Приблизно в цей період Андрієм Рубльовим написано знамениту ікону «Трійця».

Народні обряди й звичаї

Основні обряди й звичаї, пов’язані зі святкуванням Трійці. Щоправда, більшість з них не має нічого спільного з релігійним святом. Ба навіть більше — має коріння з дохристиянських часів.

Клечальна субота

Напередодні Трійці, в суботу, яка називається клечальною, українці прикрашають свої оселі зеленими гілками дерев, такими як береза, липа, дуб або клен. Вірили, що зелені гілки захищають від злих духів і приносять у дім благословення. Цей обряд також символізує пробудження природи та прихід справжнього літа.

Освячення трав і квітів

На Трійцю віряни приносять до церкви трави й квіти для освячення. Освячені рослини вважаються цілющими і мають захисні властивості. Їх використовують для приготування лікувальних настоїв, зберігають у хаті як обереги, а також кладуть у сіно для худоби, щоб захистити її від хвороб.

Ворожіння на вінках

Одним із найпоширеніших обрядів серед молодих дівчат є плетіння вінків з квітів і трав, які потім пускають на воду. За тим, як пливе вінок, дівчата передбачають свою долю: якщо вінок швидко пливе і не тоне — це обіцяє швидке заміжжя, якщо ж вінок застряє або тоне — це знак, що весілля ще не скоро.

Русалчин тиждень

Після Трійці розпочинається Русалчин тиждень, під час якого вважалося, що русалки виходять з води й можуть завдати шкоди людям. Щоб задобрити русалок, на вікнах залишали хліб та інші частування. Також існувала заборона купатися у водоймах протягом цього тижня, особливо це стосувалося дітей і молоді.

Поминальні обряди

У Зелену неділю проводилися поминки за померлими родичами. Люди відвідували кладовища, впорядковували могили і приносили на них квіти та освячене зілля. Вірили, що в цей час душі померлих приходять до своїх родичів, тому для них залишали частування на могилах.

Сватання

На Трійцю вважалося сприятливим часом для сватання. У цей день молоді люди часто оголошували про свої заручини, і це було символічним початком нових відносин. Весілля ж на Трійцю не проводили, вважаючи, що цей день не підходить для шлюбу.

Народні прикмети

Сьогодні народні прикмети можуть викликати посмішку, але вони дозволяють більш яскраво уявити, яким життям жили наші предки. Ось деякі народні прикмети, пов’язані зі святом Трійці:

 • Якщо на Трійцю йде дощ, то це обіцяє багатий врожай.
 • Вмивання ранішньою росою на Трійцю вважається корисним для здоров’я і краси.
 • Побачити веселку на Трійцю — до здоров’я і достатку на весь рік.
 • Знайдена на Трійцю чотирилиста конюшина приносить щастя.

Трійця в інших країнах

Свято Трійці, відоме також як П’ятдесятниця, відзначається у багатьох країнах світу. Хоча основні релігійні обряди залишаються схожими, кожна країна має свої унікальні традиції та звичаї, які надають святкуванню особливого колориту. Нижче наведено приклади того, як святкують Трійцю в різних країнах і як ці традиції відрізняються від українських.

Трійця в Німеччині 🇩🇪

У Німеччині свято Трійці, відоме як Pfingsten, є державним вихідним днем. Німці прикрашають свої будинки зеленими гілками та квітами, що схоже на українські традиції. Особливим атрибутом святкування є Pfingstochse (троїцький віл), який символізує достаток і врожай. У деяких регіонах влаштовують процесії з волами, прикрашеними квітами і стрічками. Також популярні народні танці та ярмарки.

Троїцький віл – Pfingsttraditionen / © Swen Pförtner ( dpa )

Трійця в Польщі 🇵🇱

У Польщі свято Трійці (Zielone Świątki) також відзначається як державний вихідний. Поляки прикрашають свої домівки та церкви зеленими гілками, а також влаштовують урочисті процесії та богослужіння. Особливим звичаєм є посвячення польових трав і квітів, які потім зберігаються як обереги. Традиційним є співання релігійних пісень та проведення народних гулянь.

Трійця в Італії 🇮🇹

В Італії Трійцю (Pentecoste) святкують з великою урочистістю. В Римі в Соборі Святого Петра під час меси через отвір у куполі випускають пелюстки троянд, що символізують сходження Святого Духа. Цей обряд відомий як «дощ троянд» (pioggia di petali di rose). Італійці також прикрашають свої домівки квітами і влаштовують родинні обіди, де подають традиційні страви.

Трійця в Римі – «Дощ троянд»

Трійця в Греції 🇬🇷

У Греції Трійцю (Πεντηκοστή) святкують з великою релігійною урочистістю. Богослужіння супроводжуються освяченням води та роздачею освячених трав. Особливо популярні процесії зі святими іконами та хоругвами. Греки також вірять, що у цей день вода набуває особливої цілющої сили, тому багато хто вирушає до джерел і криниць.

Трійця в Іспанії 🇪🇸

В Іспанії Трійцю (Pentecostés) відзначають з великою помпезністю. У Андалусії особливо відомі святкові процесії та фламенко. У місті Ель-Росіо влаштовують паломництво до місцевого святилища, яке збирає тисячі вірян. Іспанці також прикрашають свої домівки та вулиці квітами і гілками.

Трійця у Великій Британії 🇬🇧

У Великій Британії Трійцю (Whitsun) традиційно святкують з проведенням богослужінь та народних гулянь. В деяких регіонах влаштовують паради, танці Морріс (традиційний англійський народний танець) та інші святкові заходи. У давнину цей день також відзначався як час для проведення громадських зборів та судів.

Танці Морріс. Трійця

Трійця: часті питання та відповіді

В чому полягає суть вчення про Святу Трійцю?

Трійця означає, що Бог знаходиться одразу в трьох іпостасях, які рівні між собою щодо вічності, всемогутності та всюдисутності. Єдина різниця між ними в тому, що Бог-Батько не має народження, він є безначальним та безкінечним. Бог-Син народжений від Бога-Батька, Святий Дух теж походить від Бога-Батька.  

Чим відрізняються богослужіння в період П’ятдесятниці від інших християнських свят?

Від Великодня віряни в домашніх та церковних молитвах не читають молитву Святому Духу, як зазвичай. Тільки починаючи з дня Трійці і до наступного Великодня ця молитва застосовується в церковних богослужіннях та є першою серед домашніх молитов.

Чи були в наших предків – язичників свої тріади богів?

Так, давні слов’яни мали таку триєдність: бога Сварога — творця Землі, бога Перуна — його сина,  і бога Святовита, ім’я якого означає «святість» і «світ». В цій тріаді легко помітити аналогії з концепцією християнської Святої Трійці.

Чого не можна робити на Трійцю?

В це свято не варто шити, в’язати, займатися фізичною працею на городі чи у дворі, прибирати в оселі. Не можна також сваритися, лаятися та мати нечисті думки. Натомість слід зайнятися добрими справами, наприклад, благочинністю.

Які народні прикмети склалися в зв’язку з Трійцею?

Здавна вважається, що на Трійцю не можна одружуватися, натомість вдалим є сватання. Цього дня люди вмивалися вранішньою росою, щоб надовго зберегти здоров’я й молодість. Якщо на Трійцю йде дощ, це обіцяє гарний врожай, а промокнути під таким дощем — на щастя. Та людина, яка побачить на Трійцю веселку в небі, цілий рік проживе в здоров’ї та достатку.

Як відзначати Трійцю?

Підготовка до цього свята розпочинається напередодні — вранці в суботу віряни збираються в храмах на літургію. Потім люди відвідують кладовища, впорядковують могили померлих родичів та прикрашають їх квітами. Також в суботу необхідно завершити всі побутові справи, такі як прибирання оселі та приготування їжі, адже наступного дня робити цього не можна. З вечора суботи в усіх православних храмах починається всенощне богослужіння.

Власне на Трійцю відбуваються одні з найкрасивіших церковних служб у році — вранці ранкова служба, вдень — Божественна літургія, увечері — Велика вечірня. Соковита зелень і духмяні квіти, якими щедро прикрашені в цей день храми, створюють незвичайну і дуже урочисту атмосферу. Священники освячують на Трійцю воду й зілля. Зазвичай це лікарські трави, наприклад, чебрець, м’ята, меліса. Також часто освячують гілочки берези, тому що це дерево вважається символом життя. Потім трави й гілочки висушують і зберігають до наступної Трійці, за потреби використовуючи для чаїв чи настоянок.

Після повернення з церкви родини сідають за святковий стіл. Дозволяються будь-які страви, проте алкоголь вживати не бажано. Також на Трійцю прийнято запрошувати гостей та відвідувати рідних і друзів. 

Давня народна традиція ворожіння на долю в Зелену неділю зберігається й донині, особливо серед молодих дівчат. Найчастіше гадають на сплетених з квітів вінках, збираючись коло річки. Якщо вінок дівчини пливе по воді швидко й не тоне, це означає, що не за горами заміжжя.

В народі кажуть, що в понеділок після Трійці, тобто в день Святого Духа, земля є іменинницею, тому в цей день не працюють на полі та на городі. Наступний тиждень після Трійці є скоромним, а з понеділка для вірян розпочнеться Петрівський піст, який триватиме до дня святих Петра та Павла.

Чому важливий цей день? 

Свято Трійці завжди зустрічають з особливим настроєм — теплим, літнім і сонячним. Воно нагадує кожному християнину про його хрещення — перше релігійне таїнство, під час якого новохрещений отримав дари Святого Духа. Саме від цього моменту людина вважається належною до християнської віри.

Віра в Святого Духа по-суті є вірою в невидиму силу, яка щомиті знаходиться поруч з кожним.  Одного разу зійшовши на апостолів, Дух досі залишається серед людей, а це означає, що кожен може звернутися до нього за прощенням чи допомогою, і прохання обов’язково буде почутим. 

Але Святий Дух — це не тільки про отримання бажаного через молитву. Це ще й сила та натхнення на добрі й безкорисливі вчинки, передусім на допомогу тим, хто її потребує, адже Святий Дух традиційно вважається таким, що втішає та навчає. 

Свято Трійці є свідченням того, що марно намагатися проаналізувати  сходження Святого Духа з раціональної точки зору. Таким чином пояснити три іпостасі Бога ще нікому не вдавалося, а отже віра в Святу Трійцю завжди залишається безумовною вірою в диво, яке може здійснити лише Бог. Тому Трійця є не менш значущим і світлим святом, ніж, наприклад, Різдво чи Великдень.

Листівки на Трійцю

👉 Розділ Листівки та привітанняЛистівки у ВайберіЛистівки в Телеграмі

Коли будемо відзначати Трійцю?

РікДатаДень тижня
202423 червняНеділя
20258 червняНеділя
202631 травняНеділя
202720 червняНеділя
20284 червняНеділя
 1. https://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%A2%D1%80%D1%96%D0%B9%D1%86%D1%8F []
 2. https://www.holytrinityamblecote.org.uk/symbols.html []
Copy link