Всесвітній день книголюбів

Всесвітній день книголюбів

Що це за подія?

9 серпня бібліофіли всього світу об’єднуються у святкуванні Всесвітнього дня книголюбів. Якщо ви читаєте книги у електронному вигляді з такою ж жагою, як паперовий її варіант, то ви сміливо можете приєднуватися до святкування. Хоча книга у нашому традиційному розумінні – тоненькі сторінки, що пахнуть друкарською фарбою, та тверда обкладинка – завжди була і буде залишатися предметом поклоніння книголюбів. Сьогодні це не просто папір, який містить певний текст, а й цінний артефакт.

Споріднені події:
✔️ Всесвітня ніч книги
✔️ День читання книги
✔️ Міжнародний день читання електронних книг
✔️ Всесвітній день книг і авторського права
✔️ День книги в м’якій обкладинці

Підпишіться на наші канали у Viber чи Telegram і ми нагадаємо вам про всі актуальні свята та події на кожен день.

Як виникла ідея відзначати Всесвітній день книголюбів?

Як і багато інших свят Всесвітній день книголюбів було спочатку запроваджено як неофіційне американське свято День книголюбів (Book Lovers Day), згодом зацікавленість до нього зросла у всьому світі.

Варто сказати, що перед тим як потрапити на прилавки книгарень, а потім до наших рук, книга пройшла величезний шлях становлення та розвитку. Надписи на камені змінилися історіями на сувоях і багато століть пройшло до тих часів, коли книга з’явилася у тому вигляді, в якому знаємо її ми з вами.

Стародавній світ

В часи Давнього Єгипту для записів почали використовувати папірус. Папірус – це своєрідний папір, виготовлений зі стебел рослини, що також називалася папірусом. Одними з перших документів, які було зафіксовано в історії людства, стали бухгалтерські записи царя 5-ї династії Нефериркара Какаї. Ці сувої були написані понад 2300 років до нашої ери. В сувої папіруси згортували для того, щоб їх було зручніше зберігати та читати. Для цього попередньо декілька аркушів (папірусів) склеювали між собою. Пізніше подібні сувої були поширені в Стародавніх Греції та Римі. По-грецьки папірус називався «бібліон», а книга «бібліос», тому що саме через портове містечко Бібліос папірус перевозили до Греції.

У Стародавньому Римі книга зазнала стрімкого розвитку. Тут було чимало папірусних фабрик, і хоча сувої писалися руками, книжкова справа тут процвітала. При імператорських дворах були величезні бібліотеки, що містили десятки тисяч сувоїв. Книгарні функціонували не тільки у великих містах, але й в найвіддаленіших куточках держави. У великих книгарнях працювали так звані скорописці, які допомагали авторам писати та видавати їхні книги.

Римські сувої – склеєні між собою аркуші папірусу, нагорнутого на палку. У верхній частині розміщували ярлик, на якому вказувалася назва книги. Книга у той час була результатом чималої ручної праці, тому для її збереження використовували шкіряні футляри.

 Рукописи на пергаменті

Після розвалу Римської Імперії у 5 столітті нашої ери, її культурний вплив на навколишні держави значно зменшився. У часи середньовіччя в Західній частині Римської імперії були поширені рукописи, написані вже не на папірусі, а на пергаменті. Вони зберігалися в монастирях.

До того як з’явився перший друкарський станок, розмноження книг здійснювалось шляхом ручного перепису. Це робили книги вартісними та рідкісними. Писці були різними. Одні у великих кількостях переписували популярні записи. Інші – каліграфи – працювали над дорогими та важливими рукописами. Також були коректори та рубрикатори. Перші порівнювали переписану книгу з оригіналом, другі розмальовували перші букви заголовків.

В 17 столітті в ірландських монастирях було введено традицію робити відступи між словами. Це зробило читання легшим та простішим. Проте остаточно цей підхід був прийнятий у 17 столітті.

Середньовічні книги вже відрізнялися від стародавніх сувоїв. Замість звиклого папірусу починає використовуватися пергамент та спеціально оброблена шкіра теляти. Проте пергамент вже не згортували в сувої, його листки з’єднували в томи, що зовні нагадують сучасну книгу. Обкладинки робили з деревини та покривали шкірою. Такі книги були надзвичайно дорогими, каліграфічно написаний та красиво розмальований Псалтир міг коштувати цілий статок. 

Написані на папері

У 17 столітті, коли почалися з’являтися університети, книги почали користуватися неабиякою популярністю. Щоб пришвидшити процес перепису залучали декількох писців, які переписували різні сторінки однієї книги. У такий спосіб переписувалися релігійні та нерелігійні видання.

З появою паперу книги у Європі значно подешевшали. У той самий час різко підвищився інтелектуальний рівень людей, що було зумовлено як хрестовими походами, так і розвитком вищої освіти. Водночас стрімкого розвитку набула така галузь як торгівля книгами.

Ксилографія та перший друкарський станок

Першим друкованим виданням в світі вважається книга, надрукована шляхом ксилографії в Кореї у 751 році. На території Європи цей метод почали використовувати лише у 14 столітті. Для створення книги спочатку вирізали дерев’яну форму з зображенням сторінки, потім змочували її чорнилами та відбивали на папері. Таким чином виходило швидко зробити багато копій однієї книги. Метод ксилографії почав широко застосовуватися у друці зображень та гральних карт. Однак друк книги потребував чималих зусиль, оскільки для кожної сторінки треба було вирізати нову форму. Окрім того, досить скоро дерев’яна різьба ставала непридатною для подальшого друку.

В 1045 році в Китаї було розроблено розбірну матрицю з кераміки для друку книг. Виглядало це наступним чином – до неглибокого піддону наливали розплавлений віск, на який складали ієрогліфи. З допомогою рівної дощечки символи вирівнювались, після повного застигання воску матрицю можна було використовувати для друку.

На піку розвитку

Стрімкий злет популярності книги стався у 18 столітті. Люди середнього статку купували дорогі енциклопедії, навчальну та художню книгу. На початку 19-го століття було винайдено ротаційну машину, яка дозволяла набирати понад 10 тисяч аркушів за годину. Тоді ж виявилася тенденція до збагачення книготорговців, книговидавців та авторів книг. Також книговидавці сприяли тому, щоб якомога більше знизити ціну на хорошу книгу, щоб навіть людина з невеликим достатком могла утримувати вдома цілу бібліотеку. У середині 20 століття у Європі щорічно з друку виходило по 200 000 назв книг. Сьогодні у світі налічується понад 120 000 000 найменувань книг.

Читайте нашу статтю: Найкращий подарунок

Найкращий подарунок - добірки книг

Як відзначати Всесвітній день книголюбів?

Цього дня у книгарнях, бібліотеках та освітніх закладах проводяться різноманітні конкурси та акції. Юним читачам розповідають про виникнення та розвиток книги, представляють цікаві видання, влаштовують зустрічі з авторами бестселерів. Якщо ж у вашому місті не проводяться жодні заходи, присвячені цьому дню, не треба впадати у відчай. Це свято можна відзначити наодинці з своїм паперовим другом. Тому ховаємо свої смартфони, дістаємо хорошу книгу та читаємо. Якщо такої не знайшлося на ваших полицях, то мерщій до бібліотеки чи книгарні.

Ще одна можливість знайти хорошу книгу, а заодно і залучити до акції читання своїх друзів, обмінятися книгами. Ще одна хороша ідея – створити клуб читачів, де б поціновувачі книги могли б збиратися разом та читати у колі однодумців. 

Коли будемо відзначати Всесвітній день книголюбів?

РікДатаДень тижня
20219 серпняПонеділок
20229 серпняВівторок
20239 серпняСереда
20249 серпняП’ятниця
20259 серпняСубота
Позначки:
Copy link