
Міжнародний день котів
Що це за свято?
Це свято має російське коріння, тому в Україні не відзначається. Натомість відзначаємо наступні свята присвячені кішкам:
🐈 День кота в Європі – 17 лютого
🐈 Міжнародний день кішок – 8 серпня
🐈 Котячий новий рік
🐈 Міжнародний день обіймів вашої кішки
🐈 Міжнародний день чорного кота
Підпишіться на наші канали у Viber чи Telegram і ми нагадаємо вам про всі актуальні свята та події на кожен день.
Читайте нашу статтю: 10 цікавих фактів про котів

1 березня – Міжнародний день котів. Неофіційне свято присвячено найбільш популярним у світі домашнім улюбленцям. Кількість домашніх котів та кішок вражає – на планеті їх налічується близько 600 мільйонів. Існує навіть наука фелінологія, яка вивчає цих тварин.
Коти знаходяться поруч з нами від самого дитинства — майже у всіх є дитячі спогади про веселі ігри з кумедними пухнастими кошенятами.
Характер цих тварин дуже своєрідний — вони незалежні, кмітливі, допитливі, грайливі. Можуть бути лагідними чи суворими, але завжди тонко відчувають настрій господаря. Коти є героями численних легенд та неймовірних історій, їх наділяють надприродними здібностями та здатністю прожити дев’ять життів.
Як виникла ідея відзначати Міжнародний день котів?
Зараз коти сприймаються нами виключно як домашні улюбленці — компаньйони, друзі або навіть члени сім’ї. Але так було не завжди, бо ці тварини мають довгу історію, тісно пов’язану з історією людської цивілізації.
Приручати кішок люди почали в період від 10 до 12 тисячоліть тому в близькосхідному регіоні. Саме тоді наші предки стали вести осіле життя та займатися постійним землеробство. Багаті врожаї зернових приваблювали до людських осель численних гризунів, а також хижаків, які на них полювали — кішок. Ці тварини невтомно «працювали» в господарствах, знищуючи мишей і пацюків. Таким чином між людьми та котами поступово склалися взаємовигідні відносини — люди стали підгодовувати спритних мисливців, щоб приманити їх до своїх осель.
Єгипет
Але ставлення до котів в давнину часто виходило за межі практичної користі. Давні єгиптяни прирівнювали цих тварин до божественних створінь — майже надприродна грація та здатність бачити в темряві викликали здивування й захоплення. Вивозити котів з країни заборонялося, вбивство тварини каралося смертю, а багаті господарі купували для своїх улюблених котів золоті прикраси.
За любов до сну в сонячних місцях кішкам приписували зв’язок з самим богом Сонця. В пантеоні єгипетських богів відома Бастет — богиня з котячою головою, втіленням якої вважали всіх домашніх кішок. Це була богиня родючості, краси й радості, а також захисниця дому та дітей від злих духів і хвороб. Існував цілий культ Бастет — зі служителями та храмом, до якого люди приносили бронзові, керамічні чи навіть золоті котячі фігурки. Некрополь цього храму слугував для поховання померлих кішок, яких перед тим муміфікували з усіма почестями.
Рим
Саме з Єгипту коти потрапили до Риму, щоправда, там їм спершу не надали дуже великої шани, бо для знищення гризунів римляни звикли використовувати ласок та куниць. Тільки згодом люди розгледіли в котах відмінних мишоловів та приємних компаньйонів, але перш за все ці тварини стали символом незалежності. Римляни часто зображували котів поруч з богинею свободи Лібертас, а також пов’язували з богинею охоти Діаною, яка могла перетворюватися на кішку.
Китай
Згідно з віруваннями давніх китайців, коти відігравали важливу роль з перших днів створення світу. Саме їх боги призначили наглядати за всіма живими створіннями та наділили можливістю говорити. Але котики вже тоді були незалежними й більше переймалася відпочинком та розвагами. Зрештою роль наглядачів та мову боги віддали людям, але за кішкою все одно залишили важливу місію — наглядати за земним часом. До цього часу в Китаї існує повір’я, що коли заглянути в очі кішці, можна дізнатися, котра година.
Японія
В Японії коти здавна вважалися охоронцями оселі та особливими захисниками цінних і рідкісних книг. Володарем кішки могла бути тільки шанована людина, адже, за легендою, саме ця тварина одного разу врятувала життя японському імператору. Кішка, яка сиділа коло храму, підняла лапку в знак пошани. Зацікавлений жестом імператор підійшов до кішки, і в цю мить блискавка вдарила в місце, де він щойно стояв.
Європа
Котам довелося пережити й важкі часи. В середньовічній Європі інквізиція демонізувала цих тварин. Кішок, особливо чорного кольору, звинувачували в зв’язку з Сатаною та масово вбивали. За це людям довелося дорого заплатити: епідемію чуми в 1348 році пов’язують, зокрема, зі зменшенням кількості котів. Це призвело до неймовірного розповсюдження пацюків та мишей, які й розносили інфекцію.
Тільки в XVII столітті тварин було повністю «реабілітовано», а коти здобули статус домашніх улюбленців як знаті, так і простого люду. Наприклад, королева Англії Вікторія так полюбила персидських котів, що навіть всиновила двох. Про це писали газети того часу, а оскільки Вікторію дуже поважали, то все більше людей починали цікавитись котами.
Наразі майже в кожній країні є національне «котяче» свято. 1 березня Міжнародний день кота святкують головним чином в Росії, Україні та Білорусі. Московським музеєм кішок та редакцією журналу «Кіт і пес» 1 березня 2004 року на відкритті виставки «Любов до котів — назавжди» було оголошено про створення нового свята. Відтоді воно увійшло в перелік щорічних приємних подій і охоче відзначається всіма численними любителями кішок.
Міжнародний день котів в історії
-
1871В Лондоні провели першу в світі виставку кішок. У виставці взяли участь 170 учасників – представників 25 котячих порід.
-
1906В США створено Асоціацію любителів кішок, яка на сьогодні є найавторитетнішою організацією в цій сфері та представлена шістьма сотнями клубів по всьому світу.
-
1922Перший європейський клуб любителів кішок з’явився в Німеччині.
-
1963Франція запустила в космос кішку Фелісетт. Це був перший і останній офіційно підтверджений космічний політ кішки.
-
1998Створено Фелінологічний альянс України – всеукраїнську громадську організацію любителів кішок.
-
2004В Україні виведено породу кішок, якій дали назву «Левкой». Вуха у котів цієї породи схожі на листя левкоя. Це перша і поки що єдина порода котів, виведена в нашій країні.
Часті Питання та відповіді про Міжнародний день котів
Першість за кількістю кішок належить США — там їх близько 76 мільйонів (24 кішки на 100 людей). Кожна третя американська родина має одну або кілька кішок.
Будова очей котів допомагає їм бачити в умовах слабкого освітлення в 6 разів краще за людину. Але, попри розповсюджений міф, в абсолютній темряві коти не бачать, і орієнтуються за допомогою слуху.
Охайність — це інстинкт кішок, за гігієнічними процедурами вони проводять третину життя. Так коти здавна готувалися до полювання, «змиваючи» з себе всі сторонні запахи. Крім того, вмивання сприяє підтримці температури тіла та знімає стрес.
Вчені з США та Великобританії дійшли висновку, що це справді так. Вони залучали кішок до лікування серцево-судинних хвороб, інсультів, травм головного мозку та інших проблем зі здоров’ям. Також корисними виявилися кішки в терапії психічних порушень, особливо у дітей.
Це явище продовжують досліджувати, але, за однією з вірогідних гіпотез, тварини знаходять потрібну дорогу завдяки своїй реакції на магнітне поле Землі. Відомі досліди, коли котів піддавали дії сильних магнітів. Від цього вони втрачали здатність орієнтуватися на великих відстанях.
Як відзначати Міжнародний день котів?
В Україні котів люблять та поважають, тому в нас їх багато — 7,5 мільйона. За кількістю цих тварин на душу населення ми займаємо друге місце після США — на 100 людей приходиться 17 котів. Тому в Міжнародний день кота проводиться багато заходів, присвячених популярним домашнім улюбленцям.
На виставках кішок, які проходять цього дня, можна помилуватися представниками різноманітних порід — як пухнастих, так і «голих», дізнатися про їхні особливості. Такі виставки часто допомагають визначитися тим, хто вирішив придбати собі кота, але вагається між різними породами.
Кожен охочий може долучитися до відзначення цього свята з користю. В цей день завжди проводяться благодійні акції зі збору коштів на придбання корму та ліків для безпритульних котів, а також на проведення стерилізації тварин. В наших містах є спеціальні притулки, звідки можна безкоштовно взяти додому майбутнього компаньйона та дитячого улюбленця.
Ну й звісно, якщо в оселі вже є улюблений пухнастик, цього дня варто приділити йому більше уваги та турботи. Варто побалувати котика смачним делікатесом, новою іграшкою чи просто погратися разом; влаштувати фотосесію чи зняти на відео кумедні моменти, якими потім можна поділитися з друзями в соціальних мережах.
За бажанням можна навіть влаштувати тематичну вечірку з цікавими конкурсами, запросивши в гості друзів разом з їхніми котиками.
Чому ми любимо цей день?
Нам подобається Міжнародний день кота, бо ми любимо його головних героїв — наших домашніх котів.
Коли йдеться про глибокий зв’язок між людиною та твариною, відразу на згадку приходять коти. З ними в нас часто виникає найтісніший емоційний контакт. Навіть просто гладячи кота, ми отримуємо позитивні емоції за рахунок виділення гормону окситоцину, який відповідає за відчуття щастя та знижує рівень тривоги, що в сучасному житті зовсім не є зайвим.
Крім того, кіт часто стає домашнім цілителем. Багато власників тварин мають досвід, коли кіт лягає на тіло господаря в тих місцях, де відчувається біль чи дискомфорт. Дивно, але від цього самопочуття й справді покращується. За рахунок чого це відбувається, достеменно невідомо, але той факт, що коти позитивно впливають на здоров’я людини, підтверджують навіть наукові дослідження.
Зі свого боку, домашні коти теж сильно прив’язані до людей, хоч і виявляють свою прихильність іншим чином, ніж, наприклад, собаки. Вони більш делікатні та ненав’язливі, але навіть нявкання кішки призначено лише для спілкування з людьми. Спілкуючись з іншими тваринами, кішка використовує різні звуки, але ніколи не нявчить.
Коти є одними з найзручніших та безпроблемних домашніх тварин. Вони не потребують частих прогулянок, можуть досить довго бути на самоті, розважають себе самі, спокійно чекають господаря з роботи. Якщо в людини немає бажання активно гратися, кіт залюбки складе компанію, лежачи поруч з господарем на дивані.
Просто неможливо не любити таких милих та цікавих тварин, як коти, а у відповідь на нашу турботу вони віддячують нам справжньою вірністю та любов’ю.
Листівки на Міжнародний день котів
👉 Розділ Листівки та привітання ➕ Листівки у Вайбері ➕ Листівки в Телеграмі
Коли будемо відзначати Міжнародний день котів?
Рік | Дата | День тижня |
---|---|---|
2021 | 1 березня | Понеділок |
2022 | 1 березня | Вівторок |
2023 | 1 березня | Середа |
2024 | 1 березня | П’ятниця |
2025 | 1 березня | Субота |