Всесвітній день проти відмови від домашніх тварин
Що це за подія?
Щороку в останню суботу червня світова спільнота відзначає Всесвітній день проти відмови від домашніх тварин (World Day Against Pet Abandonment). «Ми несемо відповідальність за тих, кого приручили», – саме так говорив Антуан де Сент-Екзюпері словами одного із своїх героїв. Ці слова якнайкраще показують зміст свята. Адже тварини, які звикли жити поруч зі своїми господарями, не можуть поневірятися вулицями. Проте щодня величезна кількість кішок та собак стають безхатченками з вини своїх хазяїв.
У 2024 році Всесвітній день проти відмови від домашніх тварин відзнаається 29 червня.
Схожі події:
🐕 Міжнародний день акцій за прийняття Декларації прав тварин
🐕 Тиждень захисту тварин
🐕 Всесвітній день безпритульних тварин
Підпишіться на наші канали у Viber чи Telegram і ми нагадаємо вам про всі актуальні свята та події на кожен день.
Як виникла ідея відзначати Всесвітній день проти відмови від домашніх тварин?
Запровадження Всесвітнього дню проти відмови від домашніх тварин було ініційовано французькими організаціями, що спеціалізуються на захисті тварин: «Solidarité Refuges» і «Animaux Online». Метою перших свят було дізнатися, чому люди виганяють з дому своїх кішок та собак, а тенденція особливо збільшується у літні місяці.
Дату 29 червня було обрано не випадково. Річ у тім, що в Україні, як і в багатьох інших країнах світу, ситуація з тваринами безхатченками погіршується з початком літньої відпустки. Проте, разом з радісним відпочинком для людей починається ера скрути для багатьох домашніх тварин, а кількість безпритульних домашніх тварин в літній період різко збільшується.
Чому люди відмовляються від своїх домашніх улюбленців?
Королівське товариство із запобігання жорстокого поводження з тваринами (The Royal Society for the Prevention of Cruelty to Animals, RSPCA) щомісячно отримує до 3000 дзвінків про залишених тварин. Кількість дзвінків влітку набагато більша, ніж у зимовий час. Керівництво Товариства не може надати точні причини такої тенденції. За їхніми словами, не озвучується жодна причина, за якою люди вирішили вигнати своїх тварин із своєї домівки. Також неможливо пояснити, чому влітку кількість залишених домашніх улюбленців різко збільшується. Можливо, люди виганяють кішок та собак, коли влітку вирушають у відпустку і коли нема на кого залишити тваринку. Також існує думка, що вони почувають меншу провину, коли виганяють домашню собаку на вулицю влітку, коли на вулиці тепло, аніж в холодні зимові дні.
Притулки для тварин по всьому світу щороку намагаються впоратися з кількістю тварин, які до них потрапляють. Лише у 2018 році на території Великобританії було врятовано понад 100 000 колишніх домашніх улюбленців.
Франція – найкритичніша ситуація
Серед усіх європейських країн найгірша ситуація з покинутими тваринами склалася у Франції. Щороку тут безпритульними стає понад 100 000 тварин; 60 000 з них протягом літніх місяців.
Якщо тварину не вважають членом сім’ї, її рано чи пізно виженуть з дому. Кожен з нас несе відповідальність за цю проблему. Особливо під час пандемії Covid-19, яка сама по собі спричинила збільшення кількості занедбаних тварин.
Щоб хоча б якимось чином покращити ситуацію було створено веб-сайт присвячений Всесвітньому дню проти відмови від домашніх тварин. На цьому онлайн ресурсі кожен може підписати хартію відповідального власника домашніх тварин, обіцяючи завжди піклуватися про свого вихованця. Також тут публікується інформація про те, яким чином можна підтримати місцеві притулки та допомогти тим, хто цього потребує.
Уряд Франції також обговорює запровадження «дозволу на домашніх тварин», який би змусив майбутніх власників пройти відповідне випробування тест. Гасло «усиновити, а не купувати» стає дедалі популярнішим.
Безпритульні тварини в Україні
Станом на 2017 рік на теренах нашої держави налічувалося понад 7 000 000 кішок та собак без господарів. Проте облік ведеться тільки в деяких містах України, наприклад, Києві, Львові та інших великих населених пунктах. Збором даних займається компанія Animal ID, працівники якої проходять по різних ділянках міста, фотографують безпритульних собак, роблять опис, визначають наявність кліпси чи бірки про стерилізацію.
Однак загальнодержавного плану щодо розв’язання проблеми з безпритульними тваринами поки ще не існує. У деяких містах функціонують стерилізаційні пункти, в інших намагаються розбудовувати притулки для бездомних собак та кішок, а деякі мешканці вдаються до відстрілу. Законів щодо захисту добробуту таких тварин у нашій державі не існує. Задля розв’язання цієї проблеми варто створити відповідне законодавство, у якому буде передбачене покарання для господарів, що здійснюють насильство над домашніми тваринами, викидають їх на вулицю тощо.
Способи боротьби з відмовою від домашніх тварин
На святкування Всесвітнього дня боротьби з відмовою від домашніх тварин французька група «Solidarité Refuges» та компанія «Animaux Online» запропонували 13 простих рішень для боротьби з відмовою від домашніх тварин, в тому числі:
- Посилити норми щодо продажу та купівлі домашніх тварин через Інтернет (що залишається поза дією закону).
- Ввести у шкільну програму уроки, які б виховували почуття емпатії до тварин.
- Тварини, які не потребують розмноження, мають проходити обов’язкову стерилізацію.
- Міста повинні виплачувати субсидії для фінансування місцевих рад, які приймають безпритульних улюбленців.
- Міста повинні створити спеціальні структури для тимчасового догляду за домашніми тваринами, господарі яких були терміново госпіталізовані.
Коли будемо відзначати Всесвітній день проти відмови від домашніх тварин?
Всесвітній день проти відмови від домашніх тварин відзначається щорічно в останню суботу червня.
Перевірено редакцією DAY TODAY