Всесвітній день здорового харчування
Що це за день?
Всесвітній день здорового харчування або Всесвітній день продовольства (World Food Day) відзначається щорічно 16 жовтня у 50-ти країнах світу. Це міжнародна подія, що створена для порушення питань повʼязаних з доступністю повноцінного й здорового харчування й проблеми голоду у світі. дата обрана на честь заснування Продовольчої та сільськогосподарської організації ООН (Food and Agriculture Organization) у 1945 році. Цей день відзначають численні організації по всьому світу, які займаються боротьбою з голодом і забезпеченням продовольчої безпеки, такі як Всесвітня продовольча програма (ВПП), Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) та Міжнародний фонд сільськогосподарського розвитку (International Fund for Agricultural Development).1
Харчування – один з найбільш важливих аспектів здорового способу життя. В організмі людини немає практично жодного органу і системи, нормальна життєдіяльність яких не залежала б від харчування.
“Продукти харчування” – це зобов’язання щодо різноманітності, поживності, доступності та безпеки. Наші поля, ринки та столи повинні бути наповнені різноманітними поживними продуктами, які приносять користь кожному.
Читайте нашу статтю: Заповіді здорового способу життя
Мета проведення Всесвітнього дня здорового харчування: підвищити інформованість населення про необхідність правильної організації здорового харчування. Багато людей в силу різних причин нехтують здоровим харчуванням. А даремно… На сьогодні науково доведено зв’язок між харчуванням та розвитком основних хронічних неінфекційних захворювань, в тому числі серцево-судинних і деяких онкологічних, які є двома провідними причинами передчасної смертності в світі і в Україні.
Схожі події:
🥗 День здорового харчування
🥗 Всесвітній день смузі
🥗 Міжнародний день проти дієти
🥗 Всесвітній день голоду
Підпишіться на наші канали у Viber чи Telegram і ми нагадаємо вам про всі актуальні свята та події на кожен день.
Статистичні дані
Мета Всесвітнього дня здорового харчування – привернути увагу громадськості до проблем харчування. За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, 80 відсотків усіх захворювань певною мірою пов’язані з їжею, а 40 відсотків з них безпосередньо пов’язані з харчуванням людини.
Статистика в світі
Дослідження незалежної наукової організації «Глобальний тягар хвороб» визначило харчові звички, які скорочують тривалість життя. Отже, найбільше люди в світі вмирають від:
надлишку солі – 3 мільйони смертей на рік;
недостатнього споживання цільнозернових продуктів – 3 мільйони смертей на рік;
дефіциту фруктів – 2 мільйони смертей на рік.
«Недоїдання» корисних продуктів – горіхів, насіння, овочів, клітковини і омега-3 жирних кислот, на які багаті морепродукти, – також є головним «вбивцею» людини.
Конфлікти та насильство залишаються основними причинами голоду. У 2023 році конфлікти були широко поширені, зачепивши майже половину тих, хто страждає від гострого голоду – близько 135 мільйонів людей у 20 країнах. Зміна клімату також непропорційно впливає на сільську бідноту, знижуючи врожайність, збільшуючи кількість шкідників і хвороб та змінюючи склад поживних речовин в основних сільськогосподарських культурах.1
Дрібні фермери виробляють близько третини світового продовольства, тоді як приблизно 600 мільйонів людей залежать від водних харчових систем як джерела засобів до існування. Продовольча нестабільність є більш поширеною серед жінок, ніж серед чоловіків у всьому світі, причому жінки на 1,3% частіше стикаються з помірною або гострою продовольчою нестабільністю.
- Важливість кліматичних дій
Обмеження глобального потепління до 1,5°C, а не 2°C, сприятиме збереженню водних ресурсів та зменшенню водного стресу, спричиненого кліматичними змінами. Водно-болотні угіддя, найбільш біологічно різноманітні екосистеми, зникають втричі швидше, ніж ліси: за останні 300 років їх було втрачено 85%. - Безпека харчових продуктів також є критично важливою проблемою: понад 600 мільйонів людей щорічно хворіють і 420 000 помирають через забруднену їжу. У 2022 році 2,5 мільярда дорослих мали надмірну вагу, в тому числі 890 мільйонів жили з ожирінням. Крім того, 37 мільйонів дітей віком до п’яти років мали надмірну вагу.
- Проблема доступності здорового харчування
Понад 2,8 мільярда людей у світі не можуть дозволити собі здорове харчування, яке має бути різноманітним, збалансованим і з помірним вмістом шкідливих продуктів. Близько 22,3% дітей у віці до п’яти років відстають у рості (занадто низькі для свого віку), а 6,8% – виснажені (занадто худі для свого зросту). Світ стикається зі зростаючим голодом, від якого страждають 733 мільйони людей через постійні погодні катаклізми, конфлікти, економічні спади, нерівність та пандемію.
Статистика в Україні
Дані досліджень, що були покликані з’ясувати зв’язок між їжею та ризиками смерті через захворювання органів серцево-судинної системи, показують сумні результати для України. Отже, наша країна посідає 1-ше місце за смертністю від серцево-судинних хвороб в Європі, а кожен четвертий летальний випадок спричинений нічим іншим, як шкідливими звичками в харчуванні. Основні страви українців – білий хліб, солодощі, сіль, смажені продукти, алкоголь. Проте корисні продукти, такі як цільнозернові продукти, фрукти, бобові, риба, в нашому раціоні зустрічаються вкрай рідко.
Основні принципи здорового харчування
Перше, що необхідно зробити, – вирішити харчуватися правильно. Для цього варто враховувати основні принципи здорового та безпечного харчування:
- Різноманітний, збалансований раціон. Розробіть меню таким чином, щоб в ньому були страви з м’яса і риби, морепродуктів, круп, зелені, овочів і фруктів.
- Відмова від фаст-фуду та рафінованих продуктів. Борошно, масло, цукор, кухонна сіль – все потрапляє під табу.
- 6 приймань їжі (основні і перекуси). Довгі перерви між їжею можуть стати причиною стресу для організму.
- Останнє приймання їжі – не пізніше ніж за 2 години до сну. Вночі травна система не повинна бути завантаженою, їй потрібен відпочинок.
- Магазинні соуси, підсилювачі смаку, консерванти та хімічні добавки необхідно замінити на сметану, йогурт, оливкову олію. Для поліпшення смакових якостей підійдуть спеції і трави.
- В приготуванні страв краще надавати перевагу запіканню, варінню, готуванню на пару. Під час смаження виділяються канцерогенні речовини, які негативно впливають на організм і здоров’я в цілому.
Будь-які зміни повинні бути поступовими. Не варто відразу відмовлятися від усього. Спочатку треба знизити кількість шкідливих продуктів та поступово переходити на здорове харчування.
Читайте нашу статтю: Авокадо — все про суперфрукт для здорового харчування
Цікаві факти
- Паралельно зі Всесвітнім днем здорового харчування святкується Всесвітній день продовольства, присвячений темам голоду і здорового харчування, та Всесвітній день дій проти МакДональдз. Цього дня у багатьох країнах проводяться демонстрації та пікети проти мережі швидкого харчування «МакДональдз», оскільки вона використовує агресивну рекламу для залучення до шкідливих звичок в харчуванні.
- Здорове харчування позитивно впливає на стан шкіри, а присутність в раціоні великої кількості вуглеводів з високим глікемічним індексом, призводить до утворення прищів, вугрів та акне.
- Настрій також залежить від їжі. Правильне, збалансоване харчування робить людину веселою та життєрадісно, а достатня кількість фруктів та овочів в раціоні цілюще впливає на психічне здоров’я.
Як відзначати Всесвітній день здорового харчування (Всесвітній день продовольства)?
Долучайтеся до Всесвітнього дня продовольства за допомогою таких заходів, як дегустації їжі, кулінарні майстер-класи, музичні виступи, круглі столи або просто поширюючи інформацію. Використовуйте наші безкоштовні матеріали та дайте волю своїм творчим здібностям!
Право на харчування
Право на харчування – це юридично обов’язкове право людини, яке означає, що їжа повинна бути достатньою, наявною і доступною для всіх. Це право включає в себе
Право на харчування є юридично обов’язковим правом людини, яке означає, що їжа повинна бути достатньою, доступною та доступною для всіх. Це право закріплене в міжнародному праві статтею 11 Міжнародного пакту про економічні, соціальні та культурні права 1966 року, який ратифікувала 171 країна. Щонайменше 45 країн визнали право на достатнє харчування у своїх конституціях.
Усі – від урядів і приватного сектору до фермерів, науковців, громадянського суспільства та окремих осіб – повинні працювати разом, щоб забезпечити всім людям доступ до різноманітних, поживних і безпечних продуктів харчування. Ми всі повинні відігравати певну роль у подоланні нерівності та бідності, робити більш здоровий вибір продуктів харчування, зменшувати харчові відходи та захищати навколишнє середовище.
В цей день проводиться просвітницька робота серед населення про здоровий спосіб життя. У ЗМІ та в інтернеті публікуються матеріали про те, як правильно скласти свій раціон і запобігти розвитку різних недуг. На телебаченні проводяться ток-шоу про правильне харчування і здорову їжу, транслюються медичні та наукові телепередачі на цю тему, влаштовуються кулінарні уроки з приготування корисних страв. Дієтологи, психологи і медики проводять безкоштовні лекції та консультації про здоров’я психічне та фізичне, дають цінні рекомендації та поради.
У кав’ярнях і ресторанах 16 жовтня відвідувачам пропонуються страви здорового харчування, які кожен може приготувати вдома самостійно – для цього в закладах громадського харчування кухарі дають незвичайні майстер-класи з дегустацією. Кожен гість може переконатися в тому, що здорова їжа – смачна, естетична, поживна і ситна. Всесвітній день здорового харчування руйнує стереотипи про правильний збалансований раціон та підвищує привабливість корисної їжі.
Чому важливий цей день?
Всесвітній день здорового харчування покликаний ознайомити людей з важливістю правильної та корисної їжі для здоров’я, самопочуття та продовження життя. Здоровий спосіб харчування – це правильна робота усього організму, надходження всіх необхідних мікро- та макроелементів, корисних речовин, дотримання режиму і відмова від шкідливих продуктів. Такий раціон сприяє правильному функціонуванню травної системи, виключає дерматологічні захворювання, хвороби серця і судин, дозволяє поліпшити стан нігтів, волосся, шкіри, тощо.
Люди в усьому світі проявляють творчість і підвищують обізнаність про Всесвітній день продовольства. Від марафонів і маршів проти голоду до художніх виставок, культурних виступів, конкурсів і концертів – люди в майже в усьому світі об’єднуються у відповідь на глобальний заклик до дій.
Коли будемо відзначати Всесвітній день здорового харчування (Всесвітній день продовольства)?
Рік | Дата | День |
---|---|---|
2024 | 16 жовтня | Середа |
2025 | 16 жовтня | Четвер |
2026 | 16 жовтня | П’ятниця |
2027 | 16 жовтня | Субота |
2028 | 16 жовтня | Понеділок |