День Святителя Миколая Чудотворця

День Святителя Миколая Чудотворця

Що це за свято?

Щороку 6 грудня християни вшановують пам’ять Святителя Миколая Чудотворця — одного з найулюбленіших святих. Навряд чи знайдеться людина, яка не чула про Святого Миколая, а ікони з його зображенням є майже в кожній оселі. Миколай був відданим проповідником християнства. Силою молитви він здійснював численні дива. Ображені та несправедливо засуджені, мандрівники й бідняки вважають Святого Миколая своїм захисником. Відома також прихильність святого до дітей. До речі, день Святого Миколая святкують двічі на рік — взимку та навесні. День Святителя Миколая Чудотворця розпочинає низку різдвяних свят та подій, що пронизані атмосферою милосердя, щедрості та доброти. Саме в цей день зранку дітлахи зазирають під подушку, бо вночі приходив Святий Миколай: чемним діткам він приносить ласощі та подарунки, а неслухняним – різочку.

Санта Клаус і Святий Миколай мають спільне коріння, оскільки образ Санти частково базується на легендах про Святого Миколая, що прославився своєю добротою, щедрістю та чудесами, зокрема тим, що допомагав бідним і дітям.

У 2023 році Україна вперше відзначала День Святого Миколая 6 грудня після реформи церковного календаря ПЦУ.


Другий день присвячений памʼяті чудотворця Святкування на честь перенесення мощей святителя і чудотворця Миколая
Підпишіться на наші канали у Viber чи Telegram і ми нагадаємо вам про всі актуальні свята та події на кожен день.

Як виникла ідея святкування Дня Святителя Миколая Чудотворця?

Святий Миколай народився в кінці третього століття в сім’ї заможних християн грецького походження, що жили в місті Патара в провінції Лікія.  З дитинства він відзначався добротою та набожністю. Батьки дали Миколаю гарну освіту, він умів читати й писати, що було тоді доволі рідкісним явищем.

Любов до Бога

Його рідний дядько, якого теж звали Миколаєм, був на той час Патарським єпископом. Зважаючи на любов племінника до християнства, він призначив його читцем у церкві, а згодом і священником. Відлучаючись у справах, дядько-єпископ залишав на Миколая свою єпархію.

Коли батьки Миколая померли, він був ще зовсім молодим. Отримавши чималий спадок, чоловік вирішив роздати його біднякам, бо для себе обрав служіння Богу.

За палку віру Бог нагородив Миколая харизмою та здатністю творити дива, якими він прославився серед людей. Під час свого паломництва у святі місця на кораблі він двічі заспокоював сильний шторм.

Також відома історія бідної родини, де було троє дочок на виданні, але в них не було приданого, і вони не могли вийти заміж. Тож Миколай тричі, таємно, не виказуючи себе, залишав мішки із золотом для  цієї сім’ї, і троє сестер знайшли собі гідних чоловіків.

Ув’язнення

Тоді Римською імперією правили імператори Максиміліан та  Діоклетіан. Вони проводили політику жорстокого переслідування християн. Священник Миколай був кинутий за грати, але й там  продовжував навертати ув’язнених до віри в Христа.

Коли намісником імператорської влади в східній частині держави став Ліциній, ставлення до християнства стало терпимішим і  Миколая було звільнено.

Єпископ Мирійський

В ті часи єпископами призначали лише тих людей, які користувалася повагою та любов’ю своїх земляків. Миколай мав великий авторитет серед людей завдяки своїм добрим вчинкам і глибокій порядності. Тож, коли в сусідньому місті Мира помер єпископ, синод призначив на цю посаду Миколая. Так він став єпископом Мирійським.

У єпископській діяльності Миколай відомий участю в знищенні храмів ідолопоклонників та в обрядах вигнання демонів. В 325 році він був активним учасником Першого Вселенського Собору, де були вироблені основні церковні канони.

Багато років перебуваючи на своїй посаді, Миколай був другом і добрим пастирем для своїх прихожан. Не було жодного нещастя, що не викликало б у нього співчуття, жодної несправедливості, яку він не захотів би виправити. Святий легко міг заспокоювати найбурхливіші суперечки, а його світле обличчя впізнавали  всюди.

Помер Миколай, єпископ Мирійський, у 342 році. Люди оплакували його смерть, але дякували Богу за те, що дозволив їм довгий час мати такого вірного  й доброго наставника.

Святий покровитель

Існують численні перекази про добрі справи та дива, що творив Миколай не лише за життя, а й після смерті.

Він не допустив голоду у своєму місті, з’явившись капітану корабля, що віз кукурудзу, та наказавши йому залишити свій вантаж в порту міста.

Також святий врятував життя трьом римським офіцерам, яких було несправедливо звинувачено в заколоті. Миколай прийшов у сні до тодішнього імператора та переконав його звільнити бранців. Вдячні за свій порятунок офіцери  згодом стали монахами.

Одного разу під час шторму він з’явився біля керма корабля, що тонув, і благополучно довів його до порту. І це далеко не всі легенди про Святого Миколая, справжнього доброчинця та захисника людей.

Як Святий Миколай став Сантою Клаусом?

Європейські переселенці, здебільшого голландці, які оселилися в Америці, привезли з собою легенди про Святого Миколая, якого вони називали Sinterklaas (від голландського «Sint Nicolaas»).

Поступово в США цей образ трансформувався, його зовнішність і манери змінилися під впливом місцевої культури. У XIX столітті Санта став веселим, добрим бороданем у червоному одязі, а його сучасний вигляд остаточно закріпився завдяки рекламі Coca-Cola в 1930-х роках.

Лист Святому Миколаю

Готові до друку шаблони листів до Святого Миколая:

День Святителя Миколая Чудотворця в історії

  • ІІІ ст. в кінці
    Святий Миколай народився в сім’ї заможних християн грецького походження, що жили в місті Патара в провінції Лікія.
  • 325
    Миколай Чудотворець був активним учасником Першого Вселенського Собору, де були вироблені основні церковні канони.
  • 342 19 грудня
    Помер Миколай, єпископ Мирійський, та був похований в м. Мира. Люди оплакували його смерть, але дякували Богу за те, що дозволив їм довгий час мати такого вірного й доброго наставника.
  • 1087 22 травня
    Святі мощі Миколая Чудотворця були перевезені до м. Барі (Італія).

Часті Питання та відповіді про День Святителя Миколая Чудотворця

До кого особливо прихильний Святий Миколай?

Він вважається помічником та захисником мореплавців, мандрівників, торговців, несправедливо засуджених та усіх дітей. Крім цього, святий допомагає у зціленні від хвороб.

Де знаходяться мощі святого?

Миколая Чудотворця було поховано в Мирі, але в 1087 році святі мощі були перевезені до Барі— міста в Італії.

Чому в році відзначають два дні Святого Миколая Чудотворця?

День Святого Миколая православні християни вшановують ще й 22 травня. Це день прибуття мощей святого до італійського міста Барі.

На території якої країни знаходиться тепер місто Мира?

Це місто має сучасну назву Демре та знаходиться в Туреччині.

Листівки на День Святителя Миколая Чудотворця

👉 Розділ Листівки та привітанняЛистівки у ВайберіЛистівки в Телеграмі

🎶 Різдвяна на новорічна фонова музика для святкового настрою

Підписуйтесь на Youtube канал DAY TODAY та дізнавайтесь цікаві факти про цікаві свята!

Як святкувати День Святителя Миколая Чудотворця?

День Святого Миколая Чудотворця український народ святкує з давніх-давен.

За численними легендами, Миколай приносив їжу, теплий одяг та іграшки у будинки, де жили бідні родини з дітьми. Робив він це так, щоб залишитися непоміченим, зазвичай вночі. Тож добра традиція дарувати в цей день подарунки дітям, залишаючи їх під подушкою, зберігається й дотепер.

Жінки готували до свята особливе печиво, яке називалося «миколайчики».

Дорослі українці здавна відзначали це свято застіллями та ходили в гості. Цього дня прийнято було робити благочинні справи — допомогти нужденним чи сиротам вважалося добрим знаком. Якщо ж на Миколая дбати лише про себе, то найближчі сім років варто чекати невдач та фінансових збитків.

Існував також звичай миритися з недругами, а укладати угоди цього дня було безпечніше, бо було заборонено брехати.

Також заборонялося стригти волосся та й взагалі будь-що різати ножицями.

В давнину саме після цього дня починався період сватань, а після Різдва вже справляли весілля.

Погода в день Святого Миколая визначала, якою буде прийдешня зима. Тепло цього дня віщувало ясну й нехолодну зиму, а якщо сніжило — зима обіцяла бути морозною.

Але головною подією, звісно ж, були відвідини церкви. Люди молилися Святому Миколаю і просили здоров’я для себе та своїх рідних, а особливо для дітей.

Сучасні українці зберегли майже всі традиції цього свята. День Святого Миколая в Україні люблять та з нетерпінням чекають і дорослі, й діти.

Чому ми любимо цей день? 

Ми любимо й шануємо Святого Миколая за його любов до Бога та до людей. Він є прикладом щедрості, безкорисливості та доброти. Недарма у православних християн Миколай вважається найпоблажливішим та  найближчим до простого люду святим.

Завдяки Святому Миколаю є нагода задуматися над тим, чи достатньо добрих справ ми зробили за рік, чи заслуговуємо на його прихильність, і, можливо, переглянути своє ставлення до доброчинності.

У день Святого Миколая ми всі відчуваємо себе трішки дітьми, які вірять у казку та в дива. Хочеться вірити, що це справді особливий, магічний день, у який збуваються наші мрії й бажання.

Тому так приємно побувати в ролі доброго чарівника, готувати подарунки для кожного у своїй родині, адже не тільки діти, а й дорослі мріють про приємні сюрпризи.

Тож цього холодного зимового дня ми забуваємо про прикрощі й невдачі та маємо чудовий привід зібратися разом з родичами чи друзями за святковим столом, щоб відчути теплу, казкову та світлу атмосферу цього свята.

Коли будемо відзначати День Святителя Миколая Чудотворця або День Святого Миколая?

РікДатаДень
20256 грудняСубота
20266 грудняНеділя
20276 грудняПонеділок
20286 грудняСереда
20296 грудняЧетвер
Copy link