Міжнародний день мігранта

Міжнародний день мігранта

Що це за день?

Міжнародний день мігранта запроваджено на Генеральній Асамблеї ООН з метою захисту мігрантів та біженців у всьому світі та впровадження заходів, що спрямовані на їхню підтримку. Міжнародна спільнота завжди приділяла увагу захисту прав людини та підтримці життю біженців, привертаючи увагу можновладців на глобальному рівні. Міжнародний день мігранта прийнято відзначати щорічно 18 грудня.

Схожа подія:
🧳 Міжнародний день африканської діаспори

Підпишіться на наші канали у Viber чи Telegram і ми нагадаємо вам про всі актуальні свята та події на кожен день.

Як виникла ідея відзначати Міжнародний день мігранта?

Мігрант – людина, що переселяється з однієї місцевості в іншу. Переселення може відбуватися всередині країни, коли люди переселяються між сільською та міською місцевістю, між різними містами, районами та областями. Є міжнародні міграції, коли чоловік переїжджає на постійне місце проживання до іншої країни. Також існують міжконтинентальні переселення. Міграції народів на нашій планеті відбуваються давно. Перші люди з’явилися у Африці, після чого поступово заселили всю планету.

Період 16-19 століть відзначається активним переселенням європейців до інших континентів, які до певного часу були людству невідомими. Це Північна та Південна Америка, Південна Африка, Австралія. Переселенців приваблювала необмежена кількість землі, яку можна було привласнити та обробляти. В той самий час, з африканських країн на американський континент перевозили африканців, яких продавали у рабство.

Тенденції міграції дещо змінилися після 2-ї світової війни, коли люди з бідніших країн почали переїжджати до заможніших держав. Почалося все з репатріації європейців з колоній до країн свого походження. Пізніше люди почали активно переселятися до США та країн Західної Європи.

Захист прав мігрантів

Прибуваючи до нової країни, мігрант має звикнути та адаптуватися до ритму життя, законів та звичаїв тієї місцевості/країни, до якої він прибув. Особливо важко людям, що не знають мови та права яких не захищені в тій країні, до якої вони прибули.

Щоб покращити якість життя мігрантів та біженців, Генеральна Асамблея ООН прийняла Міжнародну конвенцію, яка спрямована на захист прав робочих мігрантів та їхніх родин. Конвенцію було підписано ще в 1990 році.

Впровадження Дня мігранта

В останні десятиліття міграція набула величезних масштабів, тому зайшла мова про утвердження дати в календарі на честь переселенців. Так, 4 грудня 2000 року була прийнята спеціальна резолюція Генасамблеї ООН, у якій проголошувався Міжнародний день мігранта. Відзначати його вирішили щороку 18 грудня.

Також в резолюції містилось звернення до всіх країн учасників Організації Об’єднаних Націй, відзначати цей день, поширюючи інформацію про права та свободи громадян, що переселилися з інших країн. Лідери державних та громадських організацій домовилися розробляти заходи щодо захисту та підтримки переселенців, а також обмінюватися набутим досвідом. 

Нью-Йоркські зобов’язання

Перша в історії нарада, на якій розглядалися питання та проблеми мігрантів та біженців з метою захисту їх прав, відбулася на з’їзді Генеральної Асамблеї в Нью-Йорку в 2016 році. Саме тоді була підписана Декларація, відповідно до якої світові лідери зобов’язалися діяти на благо мігрантів: рятувати життя, захищати та підтримувати на високому рівні права людини, брати на себе частину глобальної відповідальності.

2 роки потому, в 2018 році, відбулася Міжурядова конференція в Марокко, на якій були присутні представники понад 160 країн світу. З’їзд відбувся задля підписання глобальної угоди, яка забезпечує законне, організоване та безпечне переселення з однієї країни в іншу

Статистика

В наш час міграція – досить важливе явище, на яке неможливо закривати очі. А завдання з її організації пов’язані зі складними рішеннями, випадковими та неочікуваними ситуаціями. Тому дуже важливо, щоб регіони, країни та цілі континенти об’єднались у злагодженій роботі та у пошуку глобальних ефективних рішень.

Адже статистичні дані вражають, а кількість мігрантів з кожним роком збільшуються. Так, якщо в 2000 році кількість людей, що змінили країну проживання, не перевищувала 180 мільйонів осіб, то до 2015-го року ця цифра зросла до 245 мільйонів. 

Ще кілька цікавих фактів:

 • На сьогодні кожна 30-та людина мешкає, навчається або працює за межами своєї країни.
 • 10% мігрантів – діти та молодь, яким ще не виповнилося 15 років.
 • 76 мільйонів міжнародних мігрантів знаходяться у країнах Європи, 75 мільйонів – в Азії.
 • 272 мільйони – кількість міжнародних мігрантів в 2019 році. Це на 13 мільйонів більше, ніж у 2017 році.
 • 48% від всіх переселенців – жінки.
 • 70% – це люди у віці 20-60 років.
 • Понад 4 мільйони мігрантів – студенти.
 • 160 мільйонів осіб переїхали за межі своєї країни з метою працевлаштування.

Міжнародний день мігранта в історії

 • XVI-XIX ст.
  Активне переселення європейців до інших континентів.
 • 1946
  Після 2-ї світової війни, люди з бідніших країн почали переїжджати до заможніших держав.
 • 1990
  Генеральна Асамблея ООН приймає Міжнародну конвенцію, яка спрямована на захист прав робочих мігрантів та їхніх родин.
 • 2000 4 грудня
  Прийнято спеціальну резолюцію Генасамблеї ООН, у якій проголошувався Міжнародний день мігранта. Відзначати його вирішили щороку 18 грудня.
 • 2016
  Відбувся з’їзд Генеральної Асамблеї в Нью-Йорку. Саме тоді була підписана Декларація, відповідно до якої світові лідери зобов’язалися діяти на благо мігрантів: рятувати життя, захищати та підтримувати на високому рівні права людини, брати на себе частину глобальної відповідальності.
 • 2018
  Відбулася Міжурядова конференція в Марокко, на якій були присутні представники понад 160 країн світу. З’їзд відбувся задля підписання глобальної угоди, яка забезпечує законне, організоване та безпечне переселення з однієї країни в іншу.

Як відзначають День мігранта?

Щороку на Міжнародний день мігранта міжурядові та неурядові організації в різних країнах проводять різноманітні заходи, акції, конференції, з’їзди, симпозіуми, семінари для різних верств населення, на яких обговорюють та пояснюють права людей, що мігрували з іншої країни.

В цей день часто лунають заклики до урядовців з метою привернути увагу до важкого стану мігрантів, що опинилися у скрутній ситуації, далеко від рідної домівки та потребують захисту та допомоги.

Чому важливий цей день? 

Цей день дуже важливий для тих людей, які змінили місце свого проживання та перебувають у іншій країні. Найчастіше права їхні не захищені, а неприязнь до приїжджих з боку корінного населення зростає.

Міжнародний день мігранта дозволяє кожному замислитися над долею тих людей, які з тих чи інших причин покинули свої домівки. Почуття братерства, солідарності та гуманізму дозволяють людям відчути себе своїм на чужині та плекати сподівання на краще майбутнє їхнє, їхніх дітей та наступних поколінь.

Коли будемо відзначати Міжнародний день мігранта?

РікДатаДень тижня
202018 грудняП’ятниця
202118 грудняСубота
202218 грудняНеділя
202318 грудняПонеділок
202418 грудняСереда
Copy link