Різдво – це не просто свято, це настрій та чарівна атмосфера в період його очікування та підготовки до святкування, це магія дитинства та теплі миті з рідними та друзями, це багато традицій та символіки, що створені для радості, єднання та поширення добра й любові у світі. Це свято, що вийшло за межі релігії, воно об’єднує своїм духом різні конфесії та атеїстів й повертає нам віру у силу доброти та любові. Так само не можна перелічити й осягнути всіх традицій, символів та атрибутів Різдва, що збереглися й сучасні, що формуються у всьому світі. Що ви не знали про Різдво? Підготували для вас цікаві факти про Різдво. Хай буде Різдво!
Цікаві факти про Різдво
- Насправді точна дата народження Ісуса Христа невідома! Римська католицька церква обрала 25 грудня для вшанування дня народження Ісуса, якого християни вважають. Християни вірять, що Ісус народився в хліві в містечку Віфлеєм, яке розташоване на території сучасного Західного берега річки Йордан.
- Не всі християни відзначають Різдво в один і той самий день. Наприклад, у Грузії, Сербії, на росії Різдво святкують 7 січня. Також Єрусалимська та Українська (а також УГКЦ) церкви також святкують цього дня. Це відбувається через розходження в календарях — юліанський календар, яким користуються деякі православні церкви, на 13 днів відстає від григоріанського календаря.
- В Україні 25 грудня почали офіційно відзначати Різдво лише з 2023 року після реформи церковного календаря ПЦУ. Власне, це стало поверненням до традицій відзначення Різдва у цю дату, як було до приходу більшовиків.
- Слово “Christmas” походить від староанглійської фрази Cristes maesse, що означає “меса Христа”.
- Що означає скорочення “Xmas”? Багато хто вважає, що це сучасне скорочення, але воно з’явилося ще у XVI столітті! Літера “X” символізує грецьку літеру “Хі” — першу літеру грецького слова “Христос” (Χριστός).1
- З настанням Різдва люди в різних куточках світу беруть участь у різноманітних веселих святкових заходах! Сучасне Різдво значною мірою сформувалося завдяки традиціям вікторіанської епохи. Багато з традицій, які сьогодні поширені у Великобританії, з’явилися в епоху Вікторії — це і різдвяні листівки, і обмін подарунками, і святкові прикраси. Особливою популярність мають й святкові страви, такі як м’ясна запіканка, пиріжки з фруктами та різдвяний пудинг. Королева Вікторія та її чоловік принц Альберт були великими шанувальниками Різдва!
Різдво вікторіанської епохи — це суміш чудернацьких традицій, розкішних застіль та щедрого милосердя. Це свято стало не лише часом для святкувань, а й основою сучасного розуміння Різдва як свята родинного затишку, доброти та щирої щедрості.
Читайте також: Магія добра
Цікаві факти про різдвяну ялинку
- Перша “ялинка” не була деревом. Насправді перше різдвяне дерево було зроблене з пофарбованого гусячого пір’я! Ця традиція походить із Німеччини.2
- Звичай прикрашати новорічну ялинку прийшов до нас із Німеччини. Існує переказ про те, що початок традиції прикрашати ялинку поклав німецький реформатор Мартін Лютер.
- Ще в дохристиянський період німецькі племена вважали ялинку символом вічного життя та відродження, оскільки це дерево ніколи не втрачає листя. Стародавні германці прикрашали свої будинки ялиною, щоб залучити до них життєву силу та щастя.
- Перша прикрашена ялинка з’явилася у Ризі, Латвія, у 1510 році
Це місто стало місцем, де вперше прикрасили ялинку — з часом ця традиція поширилась по всьому світу.2 - Ялинкові кулі — це стилізовані райські яблука. Перші різдвяні прикраси були звичайними яблуками. У середньовіччі актори використовували яблука як прикраси на честь Адама і Єви, і це стало першими різдвяними декораціями. Ялинкові кулі — це стилізовані райські яблука. Раніше ялинки прикрашали саме яблуками, щоби відтворити райське дерево. Пізніше разом із яблуками почали вішати на ялинку пряники. Крихкі гілки дерева не витримували такої ваги, тому замість яблук люди вигадали скляні прикраси. Перша ялинкова куля з’явилася в Саксонії у XVI ст.2
- Перше використання електричних гірлянд на ялинці
У 1882 році Едвард Джонсон, друг Томаса Едісона, вперше прикрасив ялинку лампочками, коли Едісон лише винайшов лампу розжарювання.2 - Найбільша кількість одночасно запалених вогнів
У 2010 році в Бельгії одночасно запалили 194 672 вогників, створивши яскраве видовище.2 - Найвища різдвяна ялинка у світі
У 1950 році в торговому центрі Вашингтона було встановлено ялинку висотою 67 м — це рекорд, який досі вражає!2 - “Новорічна ялинка” – це спадок Радянського Союзу. Вже час припинити так називати один з головних символів Різдва. Ялинка ж різдвяна! У Радянському Союзі новорічна ялинка з’явилася як альтернатива різдвяним святам. Після Жовтневої революції 1917 року Різдво було заборонене, оскільки радянська влада прагнула викорінити релігійні традиції.
1929 р. – святкування Різдва було офіційно заборонено, а ялинки — оголошені «буржуазним пережитком».
1935 р. – радянська влада переглянула своє ставлення до свят і вирішила використовувати ялинку як атрибут Нового року.
Завдяки цьому ялинка повернулася в побут, але тепер уже не як різдвяна, а як новорічна. Її прикрашали зіркою, яка символізувала не Вифлеємську зірку, а радянську ідеологію. Ялинка і свято Нового року набули статусу світських та втратили своє релігійне значення. Новий рік поступово став головним зимовим святом, а ялинка — його символом, прийнятним для радянської влади. Нам лишили символи, але підмінили їх сенси. Це дозволило зберегти ідею сімейних святкувань та атмосферу зимових свят, не порушуючи атеїстичних принципів радянського суспільства.
Хто приносить подарунки на Різдво?
- Хто такий Санта-Клаус? Чи задумувались ви над тим, звідки взялася назва “Санта-Клаус”? Вона походить від голландського слова “Sinterklaas”, що означає Святого Миколая. Святий Миколай був християнським єпископом, який жив у IV столітті й прославився своєю добротою та щедрістю, а пізніше став покровителем дітей.
- Санта-Клаус — не єдиний різдвяний герой. В Італії, наприклад, є добра відьма на ім’я Ла Бефана, яка літає на мітлі та роздає дітям іграшки. А в Ісландії діти залишають взуття під вікном для 13 пустотливих тролів, відомих як Йольські Хлопці. Якщо дитина поводилася добре, вона знаходить у взутті солодощі, а якщо ні — гнилу картоплину!
- Чехія єдине місце, де різдвяні сюрпризи роздаровують одразу чотири герої: Санта Клаус, Мікулаш, Єжишек (Дитятко Ісус) та Дід Мороз. Дитятко Ісус обдаровує різдявяними подарунками не лише у Чехії, а й у таких країнах, як Швейцарія, Словаччина, Словенія, Угорщина, Мексика, Коста Ріка, Колумбія.
- А от у Греції з мішком подарунків ходить св. Василій. Цікаво, що різдвяні подарунки дітям приносять також Три Царі, ті ж, що несли дари маленькому Ісусові — це у Іспанії, Італії, Мексиці, Пуерто Ріко та Швейцарії.
- Голландці вважають святого Миколая головним дарувальником, і вже 6 грудня, у його день, залишають у чобітках сіно для його коня.
- Санта-Клаус у червоному — не винахід Coca-Cola
Образ веселого Санти існував у світовій культурі ще задовго до рекламних кампаній. Його зображували у різних кольорах — від зеленого та коричневого до пурпурного та золотого, залежно від тематики та часу. У вікторіанську епоху Санту часто зображали у червоному й білому, задовго до того, як Coca-Cola зробила його своїм символом.3 - Санта-Клаус та “Coca-Cola”. Відомий образ Санти у червоному вбранні був популяризований саме завдяки рекламі Coca-Cola взимку. То це була реклама Санти?
Читайте також: «Coca-Cola» – історія успіху, цікаві факти
Різдвяні пісні
- “Jingle Bells” — пісня не лише про Різдво. Або не про Різдво… Ми всі любимо співати “Jingle Bells”, але помічали, що в цій пісні немає слів “Різдво”, “Ісус” або “Санта-Клаус”? Популярна різдвяна пісня «Jingle Bells» була написана Джеймсом Пірпонтом у штаті Массачусетс. Однак ця пісня була написана в 1850 році для святкування Дня подяки, а не Різдва.
- А ще, Jingle Bells – це перша пісня, яку співали космонавти Том Стаффорд і Уоллі Ширра в космосі 16 грудня 1965 року.
- У 1916 році вперше виконана студентами Київського університету пісня «Щедрик» українського композитора Миколи Леонтовича, яка згодом стала всесвітньо відомою різдвяною композицією. Диригент Українського республіканського хору Олександр Кошиць доручив Леонтовичу створити пісню на основі традиційних українських народних пісень. Після приходу до влади Радянського Союзу пісня втратила свою популярність. Наш «Щедрик» також звучить у фільмі «Сам удома», памʼятаєте?
- Найпопулярніша різдвяна пісня всіх часів
“White Christmas” у виконанні Бінга Кросбі досі залишається бестселером серед святкових мелодій. - Найпопулярніший різдвяний фільм – «Сам удома». Згідно з опитуванням (грудень, 2022 року), «Сам удома» став найпопулярнішим різдвяним фільмом у США. На другому місці – «Як Ґрінч вкрав Різдво», третє місце посіли «Різдво Чарлі Брауна» та «Червононогий олень Рудольф».4 А що ви любите дивитися на Різдво? У нашій добірці Фільми про Різдво – вибір редакції DAYTODAY.
Читайте також: Фільми про Різдво
Найкраще виконання “Щедрика” (вибір DAYTODAY) від Кеті Мелуа (Katie Melua) та жіночого хору міста Горі на BBC.
Різдвяні листівки
- Перша різдвяна листівка
Сер Генрі Коул у 1843 році створив і надіслав першу у світі різдвяну листівку.2 - Саме у Лондоні з’явилася у продажу перша різдвяна листівка.
- Різдво стало першим святом, на честь якого стали випускати листівки, але на них рідко зображалася зима та новорічні свята. Основними сюжетами листівок були квіти, феї та прихід весни.
- Вікторіанські різдвяні листівки були справжнім “жахіттям”
Перша різдвяна листівка була створена Генрі Коулом у 1843 році, і вже наприкінці століття їх надсилали всюди. Але ілюстрації на тих листівках зовсім не схожі на сучасних ведмежа, оленів чи сніговиків. Вікторіанці полюбляли вражати: мертвий дрізд, дивні розваги, миша, яка їде на омарі — ці образи були справжніми витворами мистецтва, їх навіть виставляли на огляд у галереях.3
- 2,1 мільярда різдвяних листівок – стільки листівок щороку відправляють у святковий сезон по всьому світу. 2 А скільки їх відправляють у різних месенджерах? Важко навіть уявити! Зазирніть у ваш чат батьків класу чи мешканців будинку – перевірте! Надішліть туди й своє привітання!
Листівки на Різдво Христове
👉 Розділ Листівки та привітання ➕ Листівки у Вайбері ➕ Листівки в Телеграмі
Що готують на Різдво?
- В Україні готують кутю – це традиційна різдвяна страва. Кутю готують із зерна (пшениці, рідше з ячменю), маку, додають горішки та мед. Сучасні господині готують кутю також з родзинками та цукатами. Ця солодка й смачна “каша” – не лише різдвяний десерт, а головна страва різдвяного столу, з якої починали трапезу у Святвечір. Її символічна функція була поминальною. За традицією після вечері кутю не прибирали зі столу після вечері, а лишали для душ померлих, бо вірили що у різдвяний час вони поруч із родиною. Така традиція існує й досі в багатьох українських родинах, на столі сервірують додаткове місце, у посуд кладуть кутю, хліб, наливають водички у склянку – для померлих.
- У Святвечір українське святкове меню пісне, традиційно мало бути 12 страв. Найпопулярніші страви різдвяного столу: пісний борщ, вареники з картоплею, капустою, грибами, пироги з різними начинками, узвар, риба, тушкована капуста, голубці з грибами, калачі, пампушки, квасоля. М’ясні страви подавали до святкового столу вже 25 грудня.
- На святковому столі у поляків мають стояти також 12 пісних страв. Готують у Польщі й кутю, і рецепт її такий самий як і нас. Інколи додають ще халву. Однак, кутя на польський Святвечір не така популярна страва, як в Україні, проте вважається традиційною. Сучасні польські родини рідко її готують. Стіл застилають обов’язково білою скатертиною – символічно це чисті помисли усіх, хто за святковим за столом. Традиційно увечері перед Різдвом на стіл кладуть трошки сіна – що символізує ясла, у яких народився Христос.
- Індичка не завжди була головною стравою на Різдво. Раніше на святковому столі подавалася кабаняча голова з гірчицею — досить незвичне частування!
10 мільйонів індичок на різдвяному столі у Великобританії. Саме таку кількість індичок з’їдають щороку лише у Великобританії!2 - Різдво в Японії – це час для смаженої курки. На Різдво в Японії заведено їсти смажену курку, що робить цей день надзвичайно прибутковим для KFC, де замовлення можна зробити заздалегідь!
- М’ясний пиріг у формі труни. Вікторіанські м’ясні пироги нагадували не солодку випічку, яку ми знаємо зараз, а значно важчий на смак варіант. Їхня овальна форма символізувала або труну, або ясла маленького Ісуса.3 Мабуть, все-таки ясла.
- Доброта та милосердя до ближнього були основою різдвяних традицій вікторіанської епохи. У 1851 році в Лондоні, в Лестер-сквер, волонтери влаштували різдвяну кухню для бідних, прикрасивши площу прапорами, квітами та святковими вогнями. Тут подавали смажену яловичину, пироги з кроликом, гусака, картоплю, хліб, каштани, чай і каву. Усього в той день годували 22 000 людей, використавши понад 2 тони сливового пудингу.3
- Ґоґоль-моґоль – традиційний напій у різдвяний період, традиційно готується з молока або вершків, цукру, збитих яєць і часто з додаванням алкоголю та різних спецій. Ґоґоль-моґоль (або еґ-ног) готують на Різдво в Сполучених Штатах, Великобританії та Канаді. Цей напій став класичним різдвяним частуванням у цих країнах. Поява ґоґоль-моґолю як різдвяного напою пов’язана з англійськими та американськими святковими традиціями XVIII-XIX століть. Він завжди асоціюється з теплом домашнього затишку і є частиною зимових святкувань.
Інші символи, атрибути й традиції Різдва
- Найпопулярніша різдвяна книга «Різдвяна пісня» Чарльза Діккенса – найпопулярніша різдвяна історія всіх часів. Це оповідання про дух Різдва. Книга вперше була опублікована у 1843 році, ця вічна різдвяна новела розповідає про спасіння Ебенезера Скруджа після зустрічі з трьома духами: привидами Різдва минулого, теперішнього і майбутнього.
- Пуансетія – це найпопулярніша рослина на Різдво, після ялинки. У США в Різдвяний сезон продається від 40 до 50 млн пуансетій.
- Народна назва пуансетії — Різдвяна Зірка, завдяки тому, що квітка зацвітає, як правило, у грудні під Різдво (25 грудня). У Великобританії пуансетію називають «Вифлеємською зіркою», це у них традиційний різдвяний подарунок рідним та друзям.
- Пряникові чоловічки – традиція випікання імбирних чоловічків на Різдво походить з Англії XVI століття. Вважається, що королева Єлизавета I першою замовила виготовлення пряникових фігурок, які нагадували її почесних гостей, щоб вразити їх на королівських прийомах. Ці фігурки швидко здобули популярність і стали частиною різдвяних святкувань. Завдяки додаванню спецій, таких як імбир, кориця та гвоздика, пряники набували особливого аромату, що асоціювався з теплом і затишком зимових свят.5
З часом традиція випікання імбирних чоловічків поширилася по всій Європі та Північній Америці, ставши атрибутом різдвяних святкувань.
- На Різдво в Греції заведено ходити до церкви на службу, дарувати подарунки близьким та особливо хрещеникам. Серед прикрас зустрічаються фігурки Святої Сімейства і кораблики, що світяться, і кораблі. Для греків вони є символом свята, як і ялинка. Кораблик – символ щасливого життя, наповненого радощами та блаженством. На вулицях, площах та в будинках греків поруч із ялинками стоять чудові кораблі, вітрила яких наповнює вітер. Традиція прикрашати кораблики зародилася набагато раніше за звичай ставити ялинки, які були визнані в країні в середині 19 століття.
- Рудольф, червононосий олень, був створений для рекламної кампанії. Цей улюблений герой був вигаданий американським магазином Montgomery Ward для різдвяної акції, а супровідна пісня була записана в 1949 році.2
Рудольф насправді не повинен мати рогів. У зимовий період самці оленів скидають роги, тож наш червононосий друг міг би трохи інший вигляд! - Традиція мандаринів у панчохах. Ця традиція бере початок з XII століття, коли французькі черниці залишали панчохи з мандаринами, горіхами та фруктами для бідних.2
- Перші різдвяні хлопавки носили назву “Хлопавки очікування”. Це цікава різдвяна історія про біснес-ідею. Том Сміт, кондитер, прагнув знайти цікавий спосіб продавати французькі цукерки, загорнуті в папір. Ідея додати вибуховий елемент нібито прийшла йому під час спостереження за тріскучим вогнем у каміні. Але насправді, цю ідею підказав йому брат, надихнувшись фокусами, які бачив у музичних залах. Так народилися перші хлопавки, які спочатку називалися “Хлопавки очікування”. Вони швидко стали популярними та пізніше еволюціонували до сучасних різдвяних хлопавок з жартами, ковпачками та маленькими подарунками. І досі компанія Томаса Сміта виготовляє хлопавки для королівської родини.3
- Пиво як різдвяний подарунок для хлопчаків. Дарування різдвяних подарунків поширилося саме у вікторіанську епоху. Якщо раніше подарунки були привілеєм багатих, то в XIX столітті подарунки стали доступнішими для всіх. Серед найпопулярніших подарунків для дорослих були фрукти та книги. Що цікаво, пиво було звичайним подарунком для хлопців! Подарунки клали в панчохи, залишали під ялинкою або біля каміна, але обгортувати їх папером почали лише в 1870-х роках.3 Скільки з паперу з того часу пройшло…
- Різдвяні віночки – дуже естетичний та гарний атрибут Різдва, традиція виготовлення різдвяних вінків має глибоке коріння, поєднуючи язичницькі обряди та християнські звичаї. У дохристиянські часи вічнозелені гілки символізували вічне життя та надію, а кругла форма вінка асоціювалася з сонцем і циклічністю природи. У християнстві різдвяний вінок набув нового значення. У XVI столітті в Німеччині з’явилася традиція виготовлення особливих вінків із чотирма свічками, які запалювали щонеділі під час Адвенту, відраховуючи час до Різдва. Цей звичай символізував світло, що приходить у світ із народженням Христа. Різдвяні віночки стали популярними у всьому світі, ними прикрашають двері та оселі в багатьох країнах. Віночки символізують радість, надію та святковий настрій.
Чому червоний, золотий та зелений є кольорами Різдва?
Зелений здавна був символом життя та відродження.
Червоний — це колір яблук, які часто ототожнюються із плодом дерева пізнання.
Золото є світлом, багатством і королівською величчю.
Коли святкують Різдво 24 чи 25 грудня?
Різдво святкують 25 грудня. Саме в цей день дітки зранку шукають подарунки під ялинкою або у святкових шкарпетках. Так на Різдво вітаються українці: «Христос народився!» – «Славімо Його!»
24 грудня – це Святвечір, коли збираються за святковою вечерею, готують кутю та 12 пісних страв, колядують.
Традиції Різдва в різних країнах
Різдво – це час тепла, сімейних зустрічей та чарівних традицій, які мають свої особливості у кожній країні. Запрошуємо вас у мандрівку різдвяними святкуваннями різних країн!
Різдвяні традиції у Німеччині
Німеччина – це батьківщина більшості сучасних атрибутів Різдва. Тут колядують і прикрашають ялинки, оселі, двори та вулиці надзвичайно щедро, традиційно й водночас вишукано. Різдвяні ярмарки тут надзвичайно атмосферні й урочисті, різдвяним духом та казковою атмосферою пронизане все довкола. У кожному домі також мають бути деревяні ясла, де народився Ісус. Суто німецький традиційний різдвяний декор – це віночок Адвенту з чотирма свічками. Чотири свічки символізують чотири тижні різдвяного посту, кожну наступну свічку заполюють на початку нового тижня очікування Різдва.
Віночок Адвенту
Цукерка-тростинка
Чому цукерка-тростинка стала різдвяним символом? Культовий різдвяний кондитерський виріб з червоно-білими смужками та м’ятним смаком також винахід Німеччині ще з 17 століття. Цукерки-тростинки, символічно створені як пастухові палички, вперше були створені як спосіб заспокоїти дітей під час церковних служб. Кажуть, що хормейстер Кельнського собору роздавав маленьким співакам цукрові палички час тривалої церемонії “Живого вертепу”. Сьогодні ці цукерки стали популярним різдвяним атрибутом та різдвяним декором.
Штолен
Штолен – це традиційна німецька різдвяна випічка 🎄 Це різдвяний пиріг, який готують у Німеччині впродовж багатьох століть. Його популярність поширилася світом і придбати його перед Рідвом можна у будь-якому куточку світу, рецепт приготування став звичним для багатьох родин, а смак – асоціюється з різдвяним періодом. Штолен – це щільний, солодкий хліб, що щедро збагачений сухофруктами, горіхами, цукатами та покритий щільно шаром цукрової пудри. Своєю щедрістю інгредієнтів штолен символізує різдвяні радощі та багатство життя. І це ще не все про цей різдвяний хліб.
Символізм штолена дуже цікавий. Штолен має характерну довгасту форму, а щільний шар цукрової пудри символізує немовля Ісуса, загорнутого в пелюшки. Саме тому його інколи називають «різдвяним хлібом» або «хлібом Ісуса».
Кожен інгредієнт штолена має свою символіку. Сухофрукти, горіхи та прянощі уособлюють багатство і щедрість природи, а також турботу про духовний розвиток і внутрішній світ. За традицією, штолен обов’язково містить цитрусові цукати, які нагадують про східне походження трьох царів і їхні дари, що символізують мудрість і любов.
Цікавий факт: У Дрездені навіть проводять щорічний фестиваль на честь штолена – Dresdner Stollenfest. Під час цього свята випікають гігантський штолен, який урочисто перевозять на святковій платформі і розрізають величезним ножем для всіх охочих.
Традиційно, штолен готують заздалегідь (за кілька тижнів до Різдва) і дають йому настоятися. Це також своєрідне очікування Різдва, підготовка до свята. Вважається, що чим довше штолен зберігається, тим насиченішим стає його смак, так само як і святковий настрій зростає з кожним днем наближення до Різдва. Очікування Різдва – це особливий та тривалий процес, щоб підсилити значення самого свята.
Адвент-календар
Адвент-календар – ще одна традиція, що походить з Німеччини, це особливий календар, який допомагає відлічувати дні до Різдва, створюючи атмосферу очікування та підготовки. Його коріння сягає німецьких протестантських традицій, а перші згадки датуються XIX століттям.
Початково у Німеччині для дітей робили прості відліки, що мали релігійний та виховний сенс. Кожного дня до Різдва малювали крейдою лінії на стіні або запалювали нову свічку. Згодом ця традиція перетворилася на календар із віконцями – у кожному з них діти знаходили маленький подарунок або зображення, що символізувало певну історію про Різдво, дитина, перш ніж відкрити чергове віконце, повинна згадати що хорошого і поганого зробила у цей день, прочитати молитву.
Перший друкований адвент-календар з’явився в 1902 році, а вже у 1920-х роках до віконечок почали додавати солодощі, що стало звичним у багатьох країнах. Після Другої світової війни ця традиція поширилася за межі Німеччини, і адвент-календарі здобули популярність у Європі та Америці.
Символізм адвент-календаря – оскільки віконця адвент-календаря відчиняються кожного дня, він асоціюється з поступовим наближенням до світла. Подібно до того, як запалюють свічки на різдвяному вінку, адвент-календар щодня приносить «промінь» світла і тепла у передріздвяну буденність.
Сучасна трансформація адвент-календаря – це комерційна алхімія, що з допомогою маркетингу зробила адвент-календарі надзвичайно популярними не лишу у Різдво. У сучасному світі адвент-календарі стали значно різноманітнішими. Тепер це не лише картинки та солодощі. Велику популярність мають адвент-календарі з іграшками, косметикою, чаєм, кавою, свічками, книгами або навіть спеціальними пригодами та завданнями на кожен день. Кожен календар допомагає створити персоналізоване відчуття святкового настрою, адже є календарі для дітей, підлітків, дорослих і навіть домашніх улюбленців!
Ми ж пропонуємо готові завдання для адвент-календаря та розмальовки адвент-календарі, готові до друку у нашій статті. Подаруйте різдвяний настрій собі та своїм близьким, зробіть власноруч адвент-календар, це безкоштовно!
Читайте також: Що таке адвент-календар та як його зробити?
Адвент-календар нагадує, що Різдво – це не лише сам день свята, а й час очікування, підготовки, магії добра та натхнення, яке ми отримуємо протягом грудня.
Велика Британія
- У Британії святкування починається задовго до Різдва – вони готують заздалегідь подарунки, прикрашають оселі та ласують знаменитим різдвяним пудингом. Цей десерт обов’язково має 13 інгредієнтів, що символізують Ісуса та його апостолів.
- Діти пишуть листи святому Миколаю і спалюють їх, вірячи, що дим піднесе їхні побажання прямо до неба.
- Подарунки британські діти шукають не під ялинкою, а у прикрашених шкарпетках, що розвішують біля каміна або біля ліжка.
- Традиційна різдвяна страва – смажена індичка з соком журавлини.
США
У Сполучених Штатах Санта Клаус – справжня легенда. Діти вірять, що Санта подорожує на санях і залишає подарунки під ялинкою. У великих містах влаштовують святкові паради, а сім’ї збираються разом, співають колядки та насолоджуються теплом рідних.
Франція
Французи відзначають Різдво як день сімейного єднання, але часто відзначають у ресторанах, а традиційним десертом є «різдвяне поліно» з шоколадом. Індичка також традиційна різдвяна страва.
Мексика
У Мексиці особлива увага приділяється вертепам і ритуалам. Люди в образі Марії та Йосипа ходять по домівках, просячи ночівлі. Основне святкування відбувається 25 грудня, а дітям дарують подарунки та різдвяний хліб. На Різдво в Мексиці тепло по літньому, святкування відбуваються у колі сім’ї та на вулицях міст, проводять паради та феєрверки. Популярною різдвяною розвагою є розбивання піньяти.
Австралія
Коли ми уявляємо Різдво, то часто асоціюємо його з морозом, а ось в Австралії у цей час літнє сонце сяє на повну! Святкові вечори часто проводять на пляжах, де розкладають покривала, готують барбекю, насолоджуються свіжими морепродуктами та, звісно, дарують подарунки. Австралійські діти співають колядки прямо на узбережжі, а на десерт подають легкий ягідний десерт з полуниці та гранату.
Різдво, з його теплом і магією добра, справді є особливим святом, яке об’єднує людей у різних куточках світу, вшановуючи традиції, які впродовж віків дійшли до нас, деякі зазнали трансформацій, деякі ми формуємо зараз. Різдво завжди було символом надії, його соціальна роль полягала у потребі допомогти пережити найскладніші часи (буквально – зиму), зігріти, нагодувати, обдарувати, поділитися. Це і є головний сенс цього свята. Добра, надії та мирного неба усім!
Читайте також: Екологічне Різдво
🎶 Різдвяна музика для святкового настрою від DAYTODAY
Підписуйтесь на розсилку "Цікаві статті"
Кожної пʼятниці ми надсилатимемо вам нові цікаві статті за тиждень у вашу поштову скриньку. Відписатися можна будь-коли. Наш контент на 100% безплатний.
- https://www.natgeokids.com/uk/discover/history/general-history/facts-about-christmas/ [↩]
- https://www.ukchristmasworld.com/blogs/uk-christmas-world-archive/20-fun-facts-about-christmas-that-we-bet-you-never-knew?srsltid=AfmBOor6Tj9SQffAcIvbrmFj9kw8a9r26VPtQzXsfaoJXfG7UcPaR54X [↩] [↩] [↩] [↩] [↩] [↩] [↩] [↩] [↩] [↩] [↩]
- https://www.bbc.co.uk/programmes/articles/q65ZWTxTrTjfYVT5Ft3lrJ/8-amazing-facts-about-the-history-of-christmas [↩] [↩] [↩] [↩] [↩] [↩]
- https://www.statista.com/statistics/1356360/most-watched-christmas-movies-us/ [↩]
- https://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%9F%D1%80%D1%8F%D0%BD%D0%B8%D0%BA%D0%BE%D0%B2%D0%B8%D0%B9_%D1%87%D0%BE%D0%BB%D0%BE%D0%B2%D1%96%D1%87%D0%BE%D0%BA [↩]