Святвечір
- Як виникла ідея святкування Святвечір?
- Святвечір в історії
- Часті Питання та відповіді про Святвечір
- Листівки на Святвечір
- 🎶 Різдвяна фонова музика для святкового настрою
- Як святкують Святвечір християни західного обряду?
- Як святкують Святвечір в Україні?
- Чому ми любимо цей день?
- Коли будемо відзначати Святвечір за григоріанським та новоюліанським календарем?
Що це за свято?
Різдво Христове — одна з небагатьох святкових подій, переддень якої теж вважається святковим днем. 25 грудня настає Різдво за григоріанським та новоюліанським календарем, а передує йому дуже романтичне, світле та багате на традиції свято. Воно має назву Святий Вечір (Святвечір, Свята Вечеря). Християни західної традиції та більшість церков східного обряду відзначають Святвечір 24 грудня. Цей день — останній у чотиритижневому періоді передріздвяного Адвенту, який допомагає налаштуватися та підготуватися до Різдва.
У 2023 році Україна вперше відзначає Святвечір 24 грудня разом з усім світом, а не за звичаєм окупантів.
Різдво – це день очікування важливої та радісної події – народження Ісуса Христа. 24 грудня до самої Святої Вечері віряни дотримуються особливо суворого посту. Святвечір розділяє собою сорокаденний різдвяний або пилипівський піст та період різдвяних свят, що триває 12 днів.
Схожі події:
🎄 Святвечір
🎄 Хрещенський Святвечір
🎄 Надвечір’я Богоявлення Господнього
Підпишіться на наші канали у Viber чи Telegram і ми нагадаємо вам про всі актуальні свята та події на кожен день.
Як виникла ідея святкування Святвечір?
Хоч у Біблії й не вказано точної години народження Христа, але традиційно вважається, що він народився опівночі. Можливо, це пішло від старовинної єврейської традиції, за якою день починається ввечері. Тож Святвечір у християнській релігії символізує собою урочисте очікування народження Ісуса Христа.
Події, описані в євангельських книгах, відомі кожному християнину. Діва Марія з чоловіком Йосифом жили в місті Назарет та очікували на дитину. У Віфлеєм вони мусили приїхати за наказом імператора Августа, який вирішив провести перепис населення.
Йосиф та Марія не знайшли місця для ночівлі в місті, бо все було зайнято людьми, які встигли приїхати раніше. Подружжю довелося заночувати у хліву для овець. Там і народився Ісус, а першою колискою для нього стали ясла з сіном. В момент народження Божого Сина на небі загорілася яскрава зірка.
Першими дізналися про народження Спасителя пастухи з околиць Віфлеєму, звістку яким приніс янгол. Згодом, побачивши на небі Вифлеємську зірку та слідуючи за нею, до новонародженого прийшли три вавілонські мудреці з дарами — золотом, ладаном та смирною. Золото символізувало данину цареві, ладан — подарунок Богу, а смирна — смертній людині.
Святкування народження Ісуса Христа
Пройшло багато часу, доки день народження Ісуса Христа став християнським святом. Спочатку святкували лише день його воскресіння. Лише в 336 році 25 грудня стало святом Різдва Христового. Спершу це відбулося в Римській імперії, а згодом традиція розповсюдилася на інші країни. Відповідно, переддень Різдва святкували 24 грудня.
Перша згадка про Святвечір та Різдво в Русі належить до X століття, але лише з плином часу сформувалися традиції, які дійшли до наших часів, наприклад, вертеп та прикрашання ялинки.
Святкова ялинка та вертеп
Вертепом називали скриню чи коробку з фігурками, що відтворювали події у Віфлеємі, коли народився Ісус. Пізніше вертеп набув різноманітності — він міг бути ляльковим, з рухомими або статичними персонажами; а міг бути й живим, у якому ролі біблійних персонажів виконували актори. Вертеп вигадав у XIII столітті Святий Франциск — відомий проповідник християнства.
Ідея прикрашати різдвяне дерево має походження з Німеччини — ялинку там вбирали свічками, яблуками та шестикутною зіркою. Пізніше стали використовувати солодощі, горіхи та штучні прикраси. До початку XX століття ялинка та вертеп стали обов’язковим символами Святої Вечері.
Переддень Різдва гармонійно сполучає в собі релігійні вірування з давніми народними традиціями. Відомо, що колядування — це відгомін поклоніння богу Сонця, яке саме в цей період — після зимового сонцевороту — починає набирати силу. Колядуючи, молоді люди вдягали маски, рядилися в хутро тварин та заходили до дворів, співаючи святкових пісень з побажаннями добробуту господарям.
Церковні служителі вважали колядування язичницьким звичаєм та засуджували його. З часом колядування не зникло, але колядників стало менше і вони навідують лише друзів, родичів та близьких сусідів.
За часів Радянського Союзу Святий Вечір, так само, як і Різдво, був забороненим святом. Релігійна складова для влади була неприйнятною, тож її замінили на святкування Нового Року, яке мало в собі деякі різдвяні атрибути, наприклад, ялинку. Та народ все одно зберіг прадавні традиції, і Святвечір не переставав бути урочистою, важливою подією для людей і в селах, і в містах.
Після здобуття незалежності в нашій країні Різдво — офіційне свято, а Святий Вечір — важлива й незмінна частина цієї події. У липні 2023 року Верховна Рада України прийняла закон про перенесення Різдва з 7 січня на 25 грудня.
Святвечір в історії
-
1818Перше виконання напередодні Різдва колядки «Тиха ніч» у церкві Святого Миколая в місті Оберндорфі, що в Австрії. Відтоді ця колядка у всьому світі вважається найвідомішим різдвяним гімном.
-
1882Едвард Джонсон, помічник відомого винахідника Томаса Едісона, винайшов електричні гірлянди для різдвяних ялинок. З того часу святкові ялинки засяяли яскравими вогниками.
-
1906Перша пісня, яка прозвучала на радіо, була різдвяною. Напередодні Різдва канадський винахідник Реджинальд Фессенден зіграв на скрипці та заспівав куплет різдвяної пісні « O, Holy Night» у радіотрансляції в Масачусетсі.
-
1914 24 грудняРозпочалося різдвяне перемир’я на фронті Першої світової війни між англійцями та німцями. Вони співали колядки і навіть обмінювалися подарунками зі своїми супротивниками.
-
1968 24 грудняАмериканські астронавти у Святвечір на навколомісячній орбіті прочитали в прямому ефірі перший розділ з Книги Буття.
-
2019Згадка про Україну з вуст Папи Римського у різдвяній промові. Він закликав до встановлення миру та побажав, щоб Спаситель став світлом для України на цьому шляху.
-
1596 6 січняЦього дня народився Богдан Хмельницький.
-
1846 6 січняНаписаний один з найвідоміших віршів Тараса Шевченка — «Заповіт».
-
1870 6 січняДень відкриття славнозвісної Віденської філармонії.
-
1938 6 січняУ цей день народився відомий український поет та дисидент Василь Стус.
-
1964 6 січняУряди Великобританії та Франції уклали угоду про будівництво тунелю під протокою Ла-Манш.
-
2018 6 січняПравославна Церква України в особі митрополита Київського і всієї України Єпіфанія отримала від Вселенського Патріарха Варфоломія томос про автокефалію.
Часті Питання та відповіді про Святвечір
На Святвечір не запрошують в дім чужих; заборонено спізнюватися до Святої Вечері, бо увесь рік пройде далеко від дому; не можна сваритися з рідними та виходити з-за столу, не скуштувавши всі 12 страв. На Святвечір не ворожать та не вживають спиртних напоїв.
Найурочистішою вважається різдвяна служба у Ватикані. Вона проводиться очільником Католицької церкви — Папою Римським у соборі Святого Петра. Зазвичай на різдвяній месі увечері 24 грудня присутні тисячі людей.
Вінок на Різдво символізує терновий вінок Ісуса Христа. З часом у нього додали різдвяні кольори — червоний, зелений та золотий. Червоний означає Христову кров, зелений — символ життя, а золотий колір символізує сонячне світло. Вічнозелені гілочки, з яких сплетено вінок, є символом того, що життя триває навіть у найтемніші зимові дні.
Вчені схиляються до думки, що новий яскравий небесний об’єкт міг бути кометою або планетою Уран.
Кожного року в Європі вирощують 60 мільйонів різдвяних ялинок. Зазвичай такі ялинки ростуть 15 років до того, як їх продадуть на різдвяні свята.
На столі обов’язково повинна горіти свічка як символ віри в Бога, також святковий стіл не буває без солі, що символізує гармонію. Під скатертину на кутах столу кладуть часник, щоб відганяв від родини все недобре.
Дідуха сплітали з колосків жита, пшениці або вівса, які зрізали в перший або в останній день жнив. Прикрашали дідуха польовими квітами та кольоровими стрічками, і заносили до хати у переддень Різдва.
Головне – не перебувати цього вечора поза домом. Також не бажано виходити з-за столу до кінця вечері, сперечатися й сваритися. 6 січня нічого не позичають та нікого не ображають – і не тільки людей, а й тварин. Здавна вважали, що тварини на Святвечір мають здатність розмовляти.
Зоряне небо у Святий вечір обіцяє врожайне літо, якщо йде сніг – вродить багато яблук, а якщо добре видно місяць – буде багато кавунів та динь.
Після закінчення вечері першим встає з-за столу голова родини. Всі присутні повинні подякувати Богу за рік, що минув, та попросити про добробут на майбутній. Віряни йдуть на нічну службу до церкви.
Листівки на Святвечір
👉 Розділ Листівки та привітання ➕ Листівки у Вайбері ➕ Листівки в Телеграмі
🎶 Різдвяна фонова музика для святкового настрою
Підписуйтесь на Youtube канал DAY TODAY та дізнавайтесь цікаві факти про цікаві свята!
Як святкують Святвечір християни західного обряду?
Християни західного обряду мають довгу та серйозну підготовку до Святвечора. Важливою підготовчим періодом є Адвент — передріздвяні чотири тижні, які допомагають підготуватися до таїнства Христового народження.
Під час Адвенту священники проводять служби у рясах фіолетового кольору. Вважається, що цей колір символізує розкаяння в гріхах. Віряни займаються благодійністю, допомагають нужденним, ходять на церковні служби та прикрашають житло.
Зазвичай прибиранням оселі до свята займається вся родина. Встановлюють ялинку, вішають різдвяні вінки з хвойних гілочок, готують святкові подарунки.
Надвечір 24 грудня родини збираються разом та очікують на появу першої зірки. Вона є символом власне Вифлеємської зірки, що вказала шлях до Ісуса мудрецям з подарунками. Потім усі сідають за святковий стіл.
Спершу читають Євангельський уривок та заспівують першу колядку. За тим всі родичі повинні скуштувати різдвяну облатку — прісний хлібець, який розділяють на частини. Цей хліб освячується в церкві під час Адвенту та є символом прийдешнього свята. На столі — дванадцять пісних страв, а під скатертиною – сіно, як символ ясел, де лежав новонароджений Ісус.
Подарунки дарують один одному саме у Святвечір — вони є символом дарів, що принесли немовляті Ісусу древні мудреці.
Коли годинник показує північ, люди відкривають вікна, щоб дух Різдва увійшов в оселю.
Під кінець Святвечора родини збираються до церкви на святкове богослужіння. Це означає, що Різдво нарешті настало.
Як святкують Святвечір в Україні?
В Україні цей день присвячується Богу, добробуту родини та вшануванню предків, а також подяці захисникам України.
З появою першої зірки на небі в оселях починається Свята вечеря. Стіл накривають двома скатертинами: одна для живих, друга — для тих родичів, які вже відійшли у вічність.
Цей звичай прийшов з язичницьких часів, коли померлі предки вважалися добрими духами, які при належній до них повазі оберігають своїх нащадків. Для душ померлих також залишають вільне місце за столом.
Під столом або під скатертиною завжди є трохи сіна – як нагадування про місце народження Ісуса Христа. В центрі столу кладуть різдвяний коровай, який має форму, сплетену з трьох кілець. Три кільця символізують Трійцю, а кругла форма хліба означає вічність. Під іконами в домі ставлять дідуха – сніп з пшениці. Поряд з ним голова родини ставить посудину з кутею – найголовнішою стравою Святої вечері.
Після того, як усі приготування завершено, найстарший чоловік в родині починає читати молитву за померлих, до якої приєднуються всі присутні. За нею починається молитва за живих, і після того сім’я починає вечеряти.
- Дванадцять пісних страв на столі — це кутя, борщ, риба, каша, квасоля, гриби, капусняк, вареники, налисники, голубці, пироги та узвар. Алкоголю у Святвечір не вживають.
Вечерю розпочинають неодмінно з куті, а після вечері зі столу її не прибирають – залишають для душ померлих. Також залишають горіти свічку.
В центрі, на півдні та сході України діти в цей вечір зазвичай носять вечерю до родичів – дідусів, бабусь, хрещених. Натомість малеча отримує солодощі та дрібні гроші.
Чому ми любимо цей день?
Всі знають, що очікування святкової події буває не менш приємним, ніж саме свято. Тому й день 6 січня наповнений для нас особливим настроєм — передчуттям Різдва.
Святий Вечір – це символ родини, любові та затишку. Він об’єднує близьких людей, збираючи їх разом. У цей день як ніколи приходить усвідомлення того, що, власне, для щастя вже все є – затишна оселя, дружна родина, смачні страви на столі. І найголовніше — любов рідних людей, яку неможливо купити за всі гроші світу. Саме в цей день нам набагато легше пробачити тих, хто нас образив – близьких або чужих.
Від самого ранку 24 грудня ми намагаємося вгадати, що отримаємо в подарунок та хвилюємося, чи смачною вдалася святкова вечеря. Але це приємне хвилювання, як і всі інші приготування до цього свята. Радісним і важливим є Святвечір для дітей – крім задоволення від подарунків, вони приєднуються до спільного святкування та вчаться цінувати й поважати свою родину.
Сама суть Святвечора змушує нас стати добрішими та згадати про Бога – навіть тих, хто не часто ходить до церкви. Зазвичай ми просимо в Бога подарунків для себе, але у переддень народження Христа задумуємося над тим, що ми можемо подарувати йому. Найкращими подарунками для Божого Сина у Святвечір стають наші добрі справи, любов та чистота.
У християн західного обряду є така прикмета: як проведеш Святий Вечір, так і пройде увесь новий рік. Тому 24 грудня церкви відкриваються з самого ранку, щоб усі охочі встигли до Різдва прийти до сповіді та отримати відпущення гріхів.
Інколи приготування до свята є не менш приємними, ніж саме свято. Тому вдень 24 грудня ми з задоволенням прикрашаємо ялинку разом з дітьми, встановлюємо вертеп, вішаємо різдвяний вінок на двері будинку. А ввечері навіть нерелігійні люди поспішають додому, щоб провести Святвечір з рідними за сімейним столом. Цей вечір здатний об’єднувати родини та друзів і нагадує про те, що нам є за що бути вдячними Богу.
Святвечір — це ідеальний час для того, щоб дарувати і отримувати любов. І справа тут не тільки в подарунках рідним — цю любов ми також демонструємо у допомозі бідним людям, безпритульним тваринам, пожертвах у церквах та в інших добрих справах.
Вечір напередодні Різдва завжди світлий і теплий, незалежно від погоди за вікном. Його неможливо не любити за чудову, магічну атмосферу добра та очікування дива.
Коли будемо відзначати Святвечір за григоріанським та новоюліанським календарем?
Рік | Дата | День тижня |
---|---|---|
2020 | 24 грудня | Четвер |
2021 | 24 грудня | П’ятниця |
2022 | 24 грудня | Субота |
2023 | 24 грудня | Неділя |
2024 | 24 грудня | Вівторок |