Довгі роки в світі ліворукість вважали відхиленням, шульг насильно перенавчали, лаяли за те, що дитина не пише правою рукою. Однак в кінці минулого століття погляди змінилися.
До Всесвітнього дня шульги пропонуємо добірку цікавих фактів про шульг.
Шульг дуже мало?
Шульг всього 15%. За приблизними підрахунками, кожен сьомий житель планети – шульга. В більшості випадків – це вроджена особливість. Якщо обоє батьків ліворукі, шанс народження ліворукої дитини становить 25%.
Якщо жінка ж вагітніє в віці старше 40 років, то шанс, що дитина виявиться шульгою зростає на 130%, в порівнянні з тим, якби вона завагітніла в 20 років.
Tweet
Кількість шульг на Землі скорочується. Вважається, що у кам’яному віці їх було близько 50% населення, в бронзовому – 25%, а зараз – всього 5%.
Швидкий тест на ліворукість
Зчепіть руки перед собою в замок. Якщо зверху опинився великий палець лівої руки, то скоріш за все ви шульга.
Люди з вродженою ліворукістю, але які з дитинства переучені, в стресових ситуаціях мимоволі виконують дії лівою рукою. Це називається прихованою ліворукістю.
Чи легко бути шульгою?
Перенавчання шульг практикувалося у всьому світі. Однак в тоталітарних державах цей процес був виражений сильніше, шульг намагалися виправити і «привести до спільного знаменника». До того ж до 70-х років ХХ століття це мало практичну основу: всі писали чорнилом, і ті, хто писав лівою рукою, розмазували їх.
Шульги вважалися «неправильними» дітьми, яких обов’язково потрібно врятувати, і мами дуже нервували, якщо дитина народжувалася ліворукою. І хоча відкрите насильство практикувалось рідко, в школах і дитячих садах іноді використовувалися досить жорсткі методи.
У Китаї робили все, щоб перевчити шульг і не допустити популяризації цього явища в суспільстві. Батьків лякали тим, що ліворукість дитини може спровокувати інші проблеми: заїкання, неврологічні захворювання тощо.
Читайте нашу статтю: 10 цікавих фактів про Китайський новий рік

Ліворукі діти важче переносять жорсткі рамки, особливо коли опиняються в незнайомій обстановці. А ось якщо їх залиши самих, їх здібності розквітають. Шульги часто вибирають для себе творчі професії – в галузі мистецтва, музики, спорту. Але коло інтересів шульг не обмежується традиційно творчими заняттями, серед обдарованих математиків і фізиків вони теж є.
Знамениті шульги
Юлій Цезар
Наполеон Бонапарт
Нікколо Паганіні
Чарлі Чаплін
Мерилін Монро
Альберт Ейнштейн
Демі Мур
Пол Маккартні
Білл Гейтс
Анджеліна Джолі
Королева Вікторія
Уінстон Черчилль
Олександр Македонський
Фідель Кастро
Барак Обама
Генрі Форд
Джон Рокфеллер
Ісаак Ньютон
Пеле
Рафаель
Пікассо
В Європі тиск на шульг чинився аж до середини ХХ століття, така особливість вважалася майже хворобою. Але, як виявилося пізніше, змушувати дитину користуватися незвичною їй рукою рівносильно фізичному та емоційному насильству. В результаті діти починають страждати від нав’язливих рухів, страхів, порушення сну. Така дитяча травма може впливати на людину все життя. Про це стали відкрито говорити неврологи і психологи.
На жаль, шульги частіше травмуються на виробництві. Різне устаткування: верстати, інструменти та інші пристосування, – створено під праворуких працівників. Як наслідок, при роботі на обладнанні для правшів шульги роблять неприродні для них рухи і частіше отримують нервовий і м’язовий стрес, через що і травмуються.
Все справа в мозку!
Дитина в дошкільному віці не буває шульгою або правшею через особливості розвитку організму. Півкулі мозку розвиваються нерівномірно. Права півкуля повністью формується до 5 років, а ліва – до 8-12 років. Саме тому більшість малюків намагаються все робити лівою рукою, але дізнатися чи є дитина шульгою можна вже тільки після досягнення нею 5-річного віку.
У більшості шульг сильніше розвинена права півкуля мозку. Але приблизно у 30% ліворуких людей півкулі розвинені однаково. Ліва півкуля допомагає успішніше вирішувати нові варіанти старих завдань, а права – нові і доведені до автоматизму старі завдання. Права півкуля також відповідає за асоціатівне мислення, обробку інформації від різних органів почуттів. Завдяки цьому шульги думають нелінійно і знаходять нестандартні рішення.
Читайте нашу статтю: Добірка книг про способи покращення та розвиток пам’яті

Деякі шульги навіть гадки не мають, що народилися шульгами. Справа в тому, що нас з дитинства вчать все робити правою рукою, принаймні найбільш значущі дії на кшталт їжі або письма. А те, що ми освоюємо самостійно (наприклад, миття посуду), ми робимо так, як нам зручно, а не як привчили. Тому є люди, які їдять і пишуть правою рукою, зате вичавлюють мокру ганчірку і миють посуд лівою, при стрибку відштовхуються лівою ногою, прицілюються лівим оком, хоча це і не завжди пов’язано з ліворукістю.
Цікаво, що з провідною рукою пов’язана наша підсвідомість. Вчені з Університету Чикаго провели експеримент і з’ясували, що, виконуючи звичні дії, люди підсвідомо вибирають більш зручну і комфортну для них сторону – це сторона робочої руки. Наприклад, не бачачи особливих відмінностей між двома продуктами в магазині, шульги вибирають лівий продукт, а правші – правий.
Більше цікавих фактів на нашій «Планеті фактів» в Телеграмі. Приєднуйтесь!
Хто такі амбідекстри?
Люди, які не можуть виділити провідну руку і однаково користуються обома, називаються амбідекстрами.
Леонардо Да Вінчі був амбідекстром – писав правою рукою, а малював картини лівої. Також він мав унікальну здатність до дзеркального письма – справа наліво.
Часто люди припускають, що така особливість ідеальна для життя і їй можна навчитися. Але вчені цей міф зруйнували: спеціально вчитися на амбідекстрів не варто – це може зашкодити нервовій системі в будь-якому віці.
Амбідекстри зустрічаються рідше, ніж шульги. Але амбідекстрія може бути набутою – часто ними стають шульги, які перевчили себе. Тільки 1% від загальної чисельності населення амбідекстри від народження.
Як ставляться до шульг в сучасному світі?
У сучасному світі ліворукість вважається нормою. І навколишній простір теж стає комфортніше для шульг. Наприклад, вже продається спеціальне письмове приладдя: точилки з різьбленням проти годинникової стрілки, ручки, ножиці, у яких лезо розташовано з іншого боку, ручки з заглибленнями під пальці лівої руки, що дозволяють правильно захоплювати інструмент, і навіть лінійки, цифри на яких нанесені в зворотному порядку.
Кухонні ножі європейського стилю симетричні. Для шульг є також спеціальні штопори, комп’ютерні миші і клавіатури, хірургічне приладдя, спорттовари, музичні інструменти.
Дітей намагаються не ламати, а пристосувати до комфортного життя. Але все ж для багатьох представників старшого покоління ліворукість залишається чимось тривожним, і бабусі нерідко хвилюються за онуків, розповідають дітям, що потрібно терміново зробити, щоб «виправити» дитину.