Шоколадно-кавові факти

Шоколадно-кавові цікаві факти

1 жовтня – ароматно-запашний та естетично-смачний збіг у гастрономічному календарі людства. У цей день відначаються Міжнародний день кави та Всесвітній день какао та шоколаду. На тлі жовтневих фарб та посиленої осінньої потреби у теплі та затишку ці дві події є украсою осені та гарною нагодою для теплої зустрічі і спілкування.

Пригощайтесь та пригощайте сьогодні шоколадно-кавовими смаками, ароматами та цікавими фактами про чарівний світ какао, кави та шоколаду.
.

Школадно-кавові факти:

  • Какао було одомашнене близько 5000 років тому, набагато раніше, ніж вважалося раніше, і свідченнями цього є його використання стародавньою культурою майо-чинчіпе в Південній Америці.
  • Спочатку шоколад, який ранні цивілізації вживали як гіркий напій, був сумішшю меленої какао-пасти, води та спецій.
  • Какао-боби колись використовували як валюту індіанці майя та ацтеки, які цінували їх більше, ніж золото.
  • Іспанці завезли какао до Європи, а Христофор Колумб познайомився з ним у 1502 році.
    Молочний шоколад з’явився на Ямайці, де місцеві жителі почали варити гарячий шоколад з молоком ще в 1494 році.
  • Перша плитка шоколаду у формі була створена у 1847 році компанією J.S. Fry & Sons.1
  • 50 мг кофеїну в середньому міститься в плитці темного шоколаду вагою 50 г. Це більше, ніж в чашці еспресо.
  • 1000 какао-бобів потрібно, щоб зробити 1 кг гіркого шоколаду.
  • Тривалість життя какао-дерева — близько 100 років, з яких плодоносить воно лише 30-80 років, починаючи не раніше четвертого року життя. Плодоносить двічі на рік, з одного дерева за рік отримують лише близько 1 кг товарних (придатних для продажу) сухих какао-бобів.
  • В деяких країнах напій готують не лише із зерен, а й із листя кавового дерева. Їх настоюють так само, як чай.
  • Якщо кавові боби ще не обсмажені, зберігати їх можна при кімнатній температурі до 12 місяців. При цьому їхній смак і якість не погіршуватимуться. Цікаво, що властивості зерен починають зникати через два дні після обсмажування.
  • Шоколад – харчовий продукт, отриманий із какао-продуктів і цукру, який містить не менше ніж 35 % загальної кількості какао-продуктів у перерахунку на сухі речовини, в тому числі не менше ніж 18 % какао-масла та не менше ніж 14 % знежирених какао-продуктів у перерахунку на сухі речовини. 
  • У молочному шоколаді має бути понад 25% какао-продуктів та не менше 14% молочних продуктів. 
  • Білий шоколад має містити не менше 20% какао-масла та понад 14% молочних продуктів.
  • Цікаво, що на відміну від вимог національного стандарту України (ДСТУ), який є добровільним, європейські вимоги є обов’язковими для виконання. Це важливо, в першу чергу, для статистики еспорту/імпорту шоколаду і для споживачів також, бо не все що назване шоколадом є шоколадом.
  • Швейцарія є найбільшим споживачем шоколаду, де на душу населення припадає 8,8 кілограмів.
  • Назва “шоколад” походить від слова “xocóatl”, що поєднує в собі “chocol” з мови майя, що означає “гарячий”, і “atl” з мови ацтеків, що означає “вода” або “рідина”.
  • Запах шоколаду сприяє розслабленню, і вважається, що він містить фенілетиламін, “молекулу кохання”, яка покращує настрій та увагу.
  • Кава без кофеїну з’явилася випадково — судно з партією кавових зерен у 1903 р. ледь не затонуло під час шторму, і трюм наповнився водою. Господар вантажу Людвіг Розеліус, голова кавової компанії Kaffee HAG, був у відчаї, але все ж вирішив віднести зерна фахівця і упевнитися в їх непридатності для продажу. На його подив, зерна були в повному порядку. Кофеїн із них вимився, але кавовий аромат зберігся. Розеліус спробував відтворити це у фабричних умовах. Спочатку він обробляв кавові зерна парою різних кислот, а потім почав видаляти кофеїн розчином бензолу.
  • Після поразки у Віденській битві 1683 року османи залишили спроби поневолити Європу. Несучи ноги, вони забули на ворожих полях 500 мішків кави. Український дипломат Юрій Франц Кульчицький отримав цей трофей в подарунок за надання допомоги захисникам Відня при його облозі. У 1686 р.  він заснував першу кав’ярню у імператорській столиці і назвав її «Двір під синьою пляшкою». Задобрити консервативну публіку, що сприймала ворожий напій як гірке пійло, Юрій зміг, лише додавши в незвичний напій молоко і цукор. Так з’явилася віденська кава.
  • У 80-х роках минулого століття  “Coca-Cola” намагалася переконати людей, що вранці треба пити їх газований напій замість кави. В газеті Los Angeles Times вийшла стаття, в якій доводили, що тільки мешканці сільської глибинки насолоджуються зранку гарячими гіркими напоями. Але ця піар-кампанія провалилася, бо споживачі не сприйняли твердження, відповідно до якого ранок треба починати з газованої води.
  • Кава – це кісточковий фрукт. Округлий соковитий плід кавового дерева чимось нагадує велику вишню. Не забагато ви вживаєте фруктів?

Читайте нашу статтю: Цікаві факти про кофеїн

цікаві факти про кофеїн

Користь для здоров’я та ризики

  • Шоколад, особливо темний шоколад з високим вмістом какао, багатий на антиоксиданти і може мати кілька переваг для здоров’я, зокрема знижувати рівень холестерину, запобігати погіршенню когнітивних функцій та зменшувати ризик серцево-судинних захворювань.
  • Він також може сприяти росту і розвитку плоду під час вагітності та покращувати спортивні результати, підвищуючи доступність кисню під час фітнес-тренувань.
  • Однак надмірне споживання може призвести до збільшення ваги, карієсу і, можливо, мігрені. Деякі види шоколаду також можуть містити високий рівень кадмію та свинцю, які є токсичними для організму.2

Більше цікавих фактів на нашій «Планеті фактів» в Телеграмі. Приєднуйтесь!

Стаття була цікавою?

Оцініть цю статтю!

Середній рейтинг 0 / 5. Кількість голосів: 0

Ще немає голосів. Будьте першими!

Дякуємо! Якщо було корисно...

Поширити в соцмережах!

Шкода, що стаття вам не сподобалась...

Дозвольте нам її покращити!

Розкажіть, будь ласка, що ми можемо виправити

  1. https://damecacao.com/facts-about-chocolate/ []
  2. https://www.medicalnewstoday.com/articles/270272 []

Схожі статті

Copy link