Цікаві тенісні факти

ще теніс - цікаві факти-2
  1. Теніс довгий час вважався грою вищих прошарків суспільства. Він був улюбленою розвагою аристократів, причому в нього часто грали і жінки. Оскільки для шляхетної панянки вважалося неприпустимим потіти привселюдно, то використовувалась форма виключно білого кольору – на ній сліди поту не кидалися в очі. Білий символізував чистоту і гідність, і він відображав самосприйняття того прошарку суспільства, до якого належали більшість тенісистів. Але з другої половини 20 ст. на всіх турнірах (крім Вімблдону) тенісистам дозволили грати в кольоровій формі.
  1. Одного разу відомий письменник і викладач університету Толкін вирішив зіграти у теніс зі своїм учнем-першокурсником, але під час гри отримав важку травму кісточки, внаслідок чого був прикутий до ліжка декілька місяців. Вимушена перерва у викладацькій роботі дозволила йому знайти час на оформлення чернеток у відому книгу «Гобіт». Так, завдяки тенісу і нещасному випадку людство дізналось про чарівний світ Середзем’я.

  2. Вімблдонський турнір має свого «янгола-охоронця» – сторожового яструба Руфуса. Його послугами користуються для того, щоб відлякувати голубів, які прилітають на трав’яні корти у пошуках їжі. Іноді їх буває так багато, що доводиться призупиняти матчі. Мета яструба – не вбити птахів-паразитів, а просто відігнати їх подалі.
Сторожовий яструб
  1. На більшості турнірів під егідою АТP та WTA використовується також яструб іншого виду – не біологічний, а технологічний. Система Hawk-Eye (Яструбине око) моделює траєкторію руху м’яча і допомагає визначити переможця розіграшу у суперечливих ситуаціях. На ґрунтових покриттях у застосуванні системи немає потреби, оскільки слід від м’яча і так добре видно.

  2. Середня швидкість чоловічої подачі подачі в тенісі – 200 км/год, а м’яч летить до приймаючого 700 мілісекунд, тобто 0,7 секунди.

Серед чоловіків офіційний рекорд найбільш швидкої подачі належить Іво Карловичу (Хорватія) – 251 км/год, але Самуель Грот (Австралія) зумів відправити м’яч на протилежну половину майданчика зі швидкістю 263 км/год (цей рекорд не визнали представники ATP).
Серед жінок рекордсменкою є Сабін Лісіцкі (Німеччина) – 211 км/год.

  1. Жінки неодноразово кидали виклик чоловікам, намагаючись довести, що здатні на рівних протистояти їм у тенісному матчі. Хоча першим ініціатором такої зустрічі став саме чоловік – триразовой переможець турнірів Великого шлему Боббі Ріггс. В 1973 році американському тенісисту виповнилось 55 років і він хвалився, що переможе будь-яку тенісистку з професійного туру.

Першою рукавичку підняла Маргарет Сміт-Корт з Австралії – 24-разова чемпіонка турнірів Великого шлему в одиночному розряді. Але конкуренції у матчі з Ріггсом не вийшло – австралійка програла 2:6, 1:6.

Але потім відома тенісистка і активістка фемінистського руху Біллі Джин Кінг створила справжню сенсацію, перемігши Рігсса в трьох сетах – 6:4, 6:3, 6:3. В 2017 році вийшов фільм за мотивами цього матчу – «Битва статей» (Battle of the Sexes).

А от сестри Вільямс не люблять згадувати свій досвід гри з представником іншої статті. В 1998 році старшій з них (Венус) було 17 років, а молодшій (Серені) – 16. Під час Australian Open Венус заявила, що зможе на рівних зіграти з чоловіком, який посідає в рейтингу місце не вище 200-го. На її біду знайшовся незайнятий тенісист саме з такими параметрами. 30-річний німецький тенісист Карстен Брааш програв вже в першому колі як одиночки, так і пари, але на якийсь час залишився в Австралії. І головне – займав в рейтингу 203 місце.

Сестри домовились провести з ним матчі з одного сету. Брааш згадував, що він грав у напівсили, але перший матч він виграв у Серени з легкістю – 6:1. Венус взяла на один гейм більше, але теж програла – 2:6. Сестри не особливо засмутились, але згодом, коли Серену попросили згадати події цих матчів, вона відповіла, що нічого такого не пам’ятає.

  1. З 15 серпня 1995 року до 25 листопада 1996 року перше місце в жіночому рейтингу займало відразу дві тенісистки – Моніка Селеш (США) та Штеффі Граф (Німеччина). Така унікальна ситуація склалася внаслідок найбільш шокуючого інциденту в історії тенісу.

В квітні 1993 році 19-річна Селеш, яка на той час представляла Югославію, виступала на турнірі в німецькому Гамбурзі. У чвертьфіналі проти болгарки Магдалени Малеєвої зазвичай вихована німецька публіка відверто вболівала проти Селеш, яка в рейтингу випередила їх улюбленицю Штеффі Граф. В перерві між геймами один з фанатів Граф вибіг на корт і вдарив Селеш ножем у спину. Хоча рана і виявилася не загрозливою для життя (ніж увійшов в тіло на 1,5 см), Селеш отримала важку психологічну травму: вона перервала кар’єру більш ніж на два роки, стала уникати людей і усамітнилася в своєму будинку під охороною. Лише через 28 місяців вона знову з’явилася на корті, і хоча за рішенням WTA формально займала перше місце в рейтингу, але вже так і не змогла вийти на свій колишній рівень. І більше ніколи не відвідувала Німеччину.

  1. Найдовший матч в історії тенісу відбувся в 2010 році в першому колі Вімблдону – між Джоном Ізнером (США) та Ніколя Маю (Франція). Розпочався він 22 червня, а переможець визначився 24 червня: матч тривав 11 годин 5 хвилин і закінчився з рахунком 6:4, 3:6, 6:7, 7:6, 70:68. Останній сет став найдовшим в історії гри. Змучений Ізнер вже в наступному колі програв матч за півтори години – 0:6, 3:6, 2:6. Можливо, що цей рекорд стане вічним, оскільки з 2019 на Вімблдоні ввели тай-брейк в п’ятому сеті за рахунку 12:12.
Повний запис матчу (зверніть увагу на хронометраж)

Більше цікавих фактів на нашій «Планеті фактів» в Телеграмі. Приєднуйтесь!

Юрій П.

Схожі статті

Copy link