Цікаві факти про воду

цікаві факти про воду

Вода необхідна для всіх живих організмів. Чи то для того, щоб залишатися зволоженими, розщеплювати їжу, виробляти енергію, регулювати метаболізм або щоб допомагати рослинам рости — життя, яким ми його знаємо, не могло б існувати без води. Вважається, що воді на Землі понад 4,6 мільярда років, і вона сформувала планету та її історію. У рідкому, твердому чи газоподібному стані вода є неймовірною речовиною. Оскільки Всесвітній день водних ресурсів відзначається 22 березня, давайте зануримося у цікаві факти про воду.

Землю часто називають «блакитною планетою», що зумовлене її величезними водними просторами. Однак 97% з них — це морська вода, непридатна для вживання людьми. Тому вода – дефіциний, дорогий і дуже цінний ресурс на планеті.

Римська система акведуків змінила історію

Хоча римляни не винайшли акведуки, вони розробили складну систему водопостачання, яка дозволила їхній цивілізації процвітати. Система акведуків, яку вважають інженерним дивом, складалася з труб, тунелів, каналів і мостів. Вони змогли використати природний рельєф місцевості, щоб максимізувати дію сили тяжіння. Це дозволило римлянам ефективно спрямовувати воду в різні райони для використання у лазнях, фонтанах, для зрошення та пиття. У період з 312 р. до н.е. по 226 р. н.е. було збудовано 11 акведуків, які подавали воду до Риму з відстані майже 60 миль. У період свого розквіту система акведуків забезпечувала водою майже 200 міст Римської імперії.

Вода — це аномальна речовина

Більшість речовин у твердому стані щільніші, ніж у рідкому. Однак твердий стан води — лід — може плавати на воді. Лід лежить на поверхні води, створюючи ізоляційний бар’єр для водних організмів. Якби він занурився, вода замерзла б, і життя не змогло б вижити.

Кругообіг води налічує 3,8 мільярда років

У найпростішому розумінні, кругообіг води на Землі — це нескінченний процес, який пов’язує воду у всіх її різноманітних формах. У 1580 році Бернар Паліссі розробив теорію кругообігу води. Він вважав, що кількість води на Землі залишається незмінною, хоча й перебуває в постійному русі, і що ті самі молекули води, які утворилися мільярди років тому, постійно переробляються. Процес кругообігу води відбувається через випаровування, конденсацію та опади та впливає на географію Землі та змінює її. Водна ерозія і танення льодовиків є невід’ємною частиною створення таких форм рельєфу Землі, як долини й гірські вершини. Вони також створюють льодовикові уламки — скелі та валуни, які були переміщені льодовиками та відклалися в іншому місці після танення льодовика.

Інші цікаві факти про воду

Вода — найпоширеніша речовина на Землі.

Вода — єдина речовина, яка зустрічається в природі у трьох формах: твердій, рідкій та газовій.

Майже 97 відсотків води у світі є солоною або непридатною для пиття. Ще 2 відсотки замкнені в крижаних шапках і льодовиках. Залишається лише 1 відсоток для всіх потреб людства — сільськогосподарських, житлових, виробничих, громадських та особистих потреб.

Менше 1% води, очищеної комунальними водоканалами, використовується для пиття і приготування їжі.

Молекула води зберігається в океані 98 років, у льоду – 20 місяців, а в озерах і річках — два тижні.

Вода регулює температуру Землі. Вона також регулює температуру людського тіла, переносить поживні речовини, захищає органи й тканини, виводить відходи життєдіяльності.

Вода становить 83% нашої крові, 75% мозку і 90% легенів. Людські кістки на 31% складаються з води. Загалом, наше тіло на 70 відсотків складається з води.

Помідор складається приблизно на 95% з води. Яблуко, ананас і качан кукурудзи складаються на 80 відсотків з води. Живе дерево складається приблизно на 75 відсотків з води.

Один акр кукурудзи випаровує 15 000 літрів води на день.

Людина може прожити близько місяця без їжі, але лише близько тижня без води.

Близько 25 700 літрів води потрібно для вирощування їжі на один день для сім’ї з чотирьох осіб.

За оцінками, 790 мільйонів людей (11% населення світу) живуть без доступу до якісного водопостачання. До 2025 року 1,8 мільярда людей будуть жити в країнах або регіонах з абсолютним дефіцитом води, а дві третини населення світу можуть жити в умовах водного стресу.

У середньому жінки в країнах, що розвиваються, проходять 6 кілометрів на день, щоб набрати води. Лише в Африці жінки витрачають 40 мільярдів годин на рік, ходячи по воду.

Вода в пляшках може бути у 2000 разів дорожчою за водопровідну і не такою безпечною. У 1998 році Національна рада США з охорони ресурсів завершила 4-річне тестування 103 пляшок води та виявила, що 1/3 з них містила бактерії та інші хімічні речовини на рівнях, що перевищують промислові стандарти.

Ультрафіолетове світло може знищити 99,99% шкідливих мікроорганізмів (бактерій, вірусів, цист) у воді, щоб зробити воду безпечною для пиття. Це безпечна вода без хімікатів для покращення побутової води.

На громадське водопостачання припадає близько 14% від загального обсягу вилучення прісної води.

Спрага гарантує, що істоти підтримують баланс води та поживних речовин, таких як натрій, які є життєво важливими для здорового функціонування клітин.

Маловідомий факт, але недостатнє споживання води насправді є фактором ризику різних видів раку. Гідратація має вирішальне значення для кровообігу, оскільки дозволяє клітинам імунної системи досягати пошкоджених тканин у більшій кількості.

Чиста вода (тільки атоми водню і кисню) має нейтральний рН 7, тобто не кислий і не лужний.

Забруднення підземних вод майже завжди є результатом людської діяльності.

Вода розчиняє більше речовин, ніж будь-яка інша рідина. Куди б вона не рухалася, вода переносить з собою хімічні речовини, мінерали та поживні речовини.

Прісноводні тварини зникають швидше, ніж ті, що живуть на суші чи в морі.

За даними Агентства з охорони навколишнього середовища, вплив свинцю пов’язаний із затримкою фізичного розвитку та поведінковими проблемами. Ви можете видалити 98% свинцю у воді за допомогою системи зворотного осмосу питної води.

Вага, яку людина втрачає безпосередньо після інтенсивних фізичних навантажень, — це вага з води, а не з жиру.

При народженні вода становить приблизно 80 відсотків ваги тіла немовляти.

Молекула води має високу когезію — вона дуже липка, тобто молекули води прилипають одна до одної. Вода є найбільш когезійною серед неметалічних рідин. Молекули води також є адгезійними, тобто прилипають до інших поверхонь. І когезія, і адгезія роблять молекули води дуже липкими.

Чиста вода, яку ви ніколи не знайдете в природному середовищі, не проводить електричний струм. Вода стає провідником, коли починає розчиняти речовини навколо себе.

Вода має високий тепловий індекс — вона поглинає багато тепла, перш ніж почне нагріватися. Ось чому вода є цінною для промисловості та в радіаторі вашого автомобіля як охолоджуюча рідина. Високий тепловий індекс води також допомагає регулювати швидкість, з якою повітря змінює температуру, тому зміна температури між сезонами відбувається поступово, а не раптово, особливо поблизу океанів.

Вода має дуже високий поверхневий натяг. Іншими словами, вода є липкою та еластичною і має тенденцію злипатися в краплі, а не розтікатися тонкою плівкою, як медичний спирт. Поверхневий натяг відповідає за капілярну дію, яка дозволяє воді (і розчиненим у ній речовинам) рухатися через коріння рослин і крихітні кровоносні судини в нашому тілі.

Тиск повітря впливає на температуру кипіння води, саме тому в горах яйце вариться довше, ніж на пляжі. Чим вище над рівнем моря, тим нижчий атмосферний тиск, тим нижча температура кипіння води, а отже, тим більше часу потрібно для того, щоб зварити яйце. На рівні моря вода закипає при температурі 100°С, а на висоті 1500 метрів — при 94,9°C.

Більше цікавих фактів на нашій «Планеті фактів» в Телеграмі. Приєднуйтесь!

Схожі статті

Copy link