Україна має багату історію та культуру, а також багато цікавих фактів, які здивують навіть тих, хто добре знайомий з нашою країною. В цій статті ми розглянемо деякі найцікавіші факти про Україну, які заслуговують на вашу увагу. Пропонуємо кожному долучитися до наповнення цього списку — додавайте свої цікаві факти про Україну в коментарях!
Популярні та маловідомі цікаві факти про Україну
Станція “Арсенальна” Київського метрополітену (Святошинсько-Броварська лінія) сьогодні є найглибшою станцією метро у світі. Її глибина становить 105,5 м. Вам доведеться їхати довгих п’ять хвилин на ескалаторі, щоб дістатися до станції.
McDonald’s у Києві є одним з найбільш відвідуваних ресторанів McDonald’s у світі. Відділення на Вокзальній площі в Києві посідає 3-тє місце серед найбільш відвідуваних ресторанів МакДональдз у світі. Ресторан знаходиться поруч із залізничним вокзалом.
Борщ як нематеріальна спадщина – 1 липня 2022 року ЮНЕСКО внесла борщ до Списку нематеріальної культурної спадщини, яка потребує охорони.
Україна — одна з найосвіченіших націй у світі. Країна посідає 4-те місце у світі за кількістю найосвіченішого населення. 99,4% українців у віці 15 років і старше вміють читати й писати. 70% дорослих українців мають середню або вищу освіту. Навіть всім відомі чемпіони у важкій вазі Віталій та Володимир мають докторські ступені.
Третя за красою мова у світі. Одним з найцікавіших фактів про Україну є її мова. У 1934 році українська була визнана другою наймелодійнішою мовою світу, поступаючись лише італійській. Того ж року вона була визнана третьою найкрасивішою мовою, поступившись лише французькій та перській. Звісно, це все дуже суб’єктивно і ми всі знаємо на якому місці насправді є наша мова.
Вулиця Хрещатик у Києві — найкоротша і водночас найширша головна міська вулиця у світі. Її довжина становить 1,2 км.
Запорізька Січ — одна з перших демократичних систем у світі. Заснована в середині 16 століття, сьогодні ця організація визнана однією з перших демократій у світі.
Україна була ядерною державою. Після отримання незалежності в 1991 році, Україна володіла одним з найбільших у світі арсеналів ядерної зброї, який був третім за розміром після Сполучених Штатів та російської федерації. На території країни знаходилося понад 1000 ядерних боєголовок і ракет. У відповідь на міжнародні заклики та з метою забезпечення глобальної безпеки, Україна прийняла рішення про відмову від цього арсеналу. У 1994 році Україна підписала Будапештський меморандум, за умовами якого вона зобов’язалася відмовитися від ядерної зброї в обмін на гарантії безпеки від ядерних держав, включаючи США, Великобританію та росію. Протягом наступних кількох років Україна демонтувала свої ядерні сили та передала боєголовки до росії для знищення.
Понад 50 згадок у Книзі рекордів Гіннеса. Наприклад, Анатолій Бойко з Володимира-Волинського, відомий як “український Фаберже“, є одним з останніх українських рекордсменів. Він за допомогою крихітних дірочок перетворює звичайні пташині яйця на витвори мистецтва. У квітні 2021 року художник проткнув 52 700 дірочок у гусячому яйці та 33 300 дірочок у курячому яйці, встановивши два світові рекорди відповідно.
Три українські монастирі мають статус лаври. Це Свято-Успенська лавра в Почаєві, Святогірська Свято-Успенська лавра в Донецькій області та Києво-Печерська лавра в Києві. Архітектурний ансамбль Києво-Печерської лаври визнаний ЮНЕСКО об’єктом всесвітньої культурної спадщини, а для православних християн є другим за значенням місцем релігійного поклоніння після Єрусалиму.
“Марічка у Чернівцях”. Понад чотирнадцять років поспіль у Чернівцях щодня рівно о 12:00 на балкон міської ратуші виходив трубач у національному вбранні, щоб виконати мелодію “Марічка”.
Природні цікаві факти про Україну
Україна є найбільшою за площею країною в Європі. Загальна площа України становить 603,55 кв. км.1
Україну часто називають “житницею Європи”, оскільки вона має ідеальні умови для вирощування пшениці і є великим виробником зерна.
Україна є лідером у Європі та другою у світі за запасами марганцевих руд (2,28 мільярда тонн), поступаючись лише Південно-Африканській Республіці.2
В Україні, неподалік міста Хуст в Закарпатській області, розташована Долина нарцисів — захоплююче і красиве місце, яке є великим природним заповідником, повністю вкритим цими квітами. Цей заповідний масив, розміщений в урочищі Кіреші, знаходиться за 4 км на схід від Хуста і перебуває під охороною ЮНЕСКО. Дивитись координати на мапі

Гора Говерла — найвища гора в Україні. Її висота 2061 м. Гора Говерла є частиною Карпатських гір. З кінця 19-го століття ця гора є визначною туристичною пам’яткою. З роками гора набула популярності і як місце для екстремальних видів спорту.
Україна є найбільшим у світі виробником насіння соняшнику, і в кожній частині України ви побачите приголомшливі поля цих жовтих квітів — так багато, що ними можна було б покрити всю Словенію!
Географічний центр Європи розташований у Закарпатській області, неподалік від селища Ділове. Це один з п’яти загальновизнаних центрів континенту, але не єдиний, оскільки спосіб обчислення координат залежить від вашого підходу (інші знаходяться в Литві, Білорусі, Словаччині та Польщі).
Заповідник “Асканія-Нова” – найстаріший у світі степовий заповідник. Він є домом для 500 видів рослин і 3000 видів тварин.
Єдина у світі Підводна річка в Чорному морі — унікальна придонна течія, яка переносить сильно солону воду з Мармурового моря через Босфор вздовж дна Чорного моря. Жолоб, по якому тече ця річка, має глибину близько 35 метрів, ширину 1 кілометр і довжину приблизно 60 кілометрів. Швидкість течії досягає 6,5 км/год, що робить її однією з найповноводніших річок у світі, якби вона була на поверхні. Підводна річка має типові річкові особливості, такі як береги, заплави, пороги та водоспади. Це унікальне явище було виявлено вченими з Лідського університету у 2010 році.3
Найбільша пустеля в Європі знаходиться на півдні України. Олешківські піски, розташовані в 30 км на схід від Херсона, є найбільшим піщаним масивом в Європі.
Ніде у світі ви не знайдете стільки унікальних гіпсових печер на такій невеликій території, як на українському Поділлі. Печера Оптимістична — найдовша печера в Євразії та п’ята за довжиною печера у світі.
Знаменитий Тунель кохання знаходиться біля міста Клевень, це залізнична колія для приватного потягу, який забезпечує деревиною місцеву фабрику.
Острів Зміїний — це єдиний природний дім золотистої гадюки, що перебуває під загрозою зникнення, яка потрапила в пастку на острові під час останнього льодовикового періоду.
Історичні цікаві факти про Україну
Кам’яна Могила — ця історична, культурна та природна пам’ятка, датована періодом від XXIV до XII століття до нашої ери, включає тисячі унікальних петрогліфів, які відображають різні історичні епохи, від палеоліту до середньовіччя. Це місце, що колись служило вівтарем для язичницьких обрядів, вважається світовою культурною спадщиною. У рамках досліджень, що проводились з XVIII століття, виявлено численні гроти та печери, зберігаючи сліди давньої людської діяльності.4

Одним з популярних фактів історії України є історія її мешканців. Артефакти трипільської культури свідчать про те, що люди жили на території сучасної України вже у п’ятому столітті до нашої ери.
Відкриття першого університету у Східній Європі. Острозька академія — найстаріший науково-освітній заклад в Україні та перший вищий навчальний заклад у Східній Європі. Слов’яно-греко-латинська академія була заснована в Острозі в 1576 році князем Костянтином-Василем Острозьким.
Перша у світі конституція була розроблена і введена в дію в 1710 році українським гетьманом Пилипом Орликом. Документ мав на меті запровадити поділ влади. У ньому були окреслені обов’язки та права як громадян, так і уряду.
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського — скарбниця знань. Це одна з найбільших національних бібліотек світу. Вона налічує понад 30 мільйонів одиниць зберігання і є скарбницею знань, що містить книги, періодичні видання, рукописи, карти та інші документи. Вона також є домом для найбільшої у світі колекції української літератури, яка налічує понад 1,5 мільйона примірників. Бібліотека є популярним місцем як для місцевих жителів, так і для туристів, пропонуючи різноманітні освітні та культурні заходи.
Львів має найбільшу кількість кафе на душу населення. Місто може похвалитися десятками закладів, де готують чудову каву та гарячий шоколад, а також виготовляють різноманітні солодощі на місці.
Музичні цікаві факти про Україну
Всесвітньо відома неаполітанська пісня “O Sole Mio” була написана Едуардо Ді Капуа у 1898 році в Одесі. Він перебував у південному порті зі своїм батьком, скрипалем, коли його вразив прекрасний світанок на Чорному морі. Слова до цієї пісні невдовзі написав поет Джованні Капурро.
Рекордна кількість людей на концерті. Пол Роджерс, вокаліст гурту Queen, виступив тут з благодійним концертом у 2008 році, який встановив рекорд відвідуваності за всю історію гурту. Харківська площа Свободи є найбільшою площею в Європі, і, як повідомляється, на ній зібралося понад 300 000 людей.
“Carol of the Bells”, популярна мелодія під час свят, є українською народною піснею. “Carol of the Bells” або “Ring of Christmas Bells” за мотивами старовинної української народної пісні “Щедрик” Миколи Леонтовича.
“Summertime”, написана в 1934 році Джорджем Гершвіном, натхненна старовинною українською колисковою піснею.
Найдовший духовий інструмент у світі — українська трембіта. Він занесений до Книги рекордів Гіннеса. Трембіта — це дерев’яна труба, довжина якої коливається від 2,5 до 8 метрів, а діаметр — близько 30 мм. У гірських селах трембіта використовувалася як засіб комунікації, щоб сповіщати про такі події, як початок і закінчення робочого дня, народження дитини, одруження, небезпеку, що насувається тощо.
Впевнені, що цей перелік цікавих фактів про нашу чудову країну можна продовжувати ще довго. Напишіть в коментарях, які цікаві факти про Україну знаєте ви!
Отримуйте сповіщення про нові статті в телеграм-каналі «DAYTODAY». Приєднуйтесь!
Підписуйтесь на розсилку "Цікаві статті"
Кожної пʼятниці ми надсилатимемо вам нові цікаві статті за тиждень у вашу поштову скриньку. Відписатися можна будь-коли. Наш контент на 100% безплатний.
- https://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%A3%D0%BA%D1%80%D0%B0%D1%97%D0%BD%D0%B0 [↩]
- https://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%86%D1%81%D1%82%D0%BE%D1%80%D1%96%D1%8F_%D0%B2%D1%96%D0%B4%D0%BA%D1%80%D0%B8%D1%82%D1%82%D1%8F_%D1%96_%D0%BE%D1%81%D0%B2%D0%BE%D1%94%D0%BD%D0%BD%D1%8F_%D1%83%D0%BA%D1%80%D0%B0%D1%97%D0%BD%D1%81%D1%8C%D0%BA%D0%B8%D1%85_%D0%BC%D0%B0%D1%80%D0%B3%D0%B0%D0%BD%D1%86%D0%B5%D0%B2%D0%B8%D1%85_%D1%80%D1%83%D0%B4 [↩]
- https://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%9F%D1%96%D0%B4%D0%B2%D0%BE%D0%B4%D0%BD%D0%B0_%D1%80%D1%96%D1%87%D0%BA%D0%B0_%D0%B2_%D0%A7%D0%BE%D1%80%D0%BD%D0%BE%D0%BC%D1%83_%D0%BC%D0%BE%D1%80%D1%96 [↩]
- https://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%9A%D0%B0%D0%BC%27%D1%8F%D0%BD%D0%B0_%D0%9C%D0%BE%D0%B3%D0%B8%D0%BB%D0%B0 [↩]