Міжнародний день боксу

Міжнародний день боксу в 2023

Що це за день?

Бокс є одним з найбільш небезпечних і травматичних видів спорту з дуже давньою історією.  Безумовно, це заняття — виключно для сильних людей, при цьому не лише у фізичному, а й у психологічному сенсі. З боксом асоціюються мужність, витримка та стратегія, через це він залишається серед найпопулярніших видів спорту, а імена найкращих боксерів відомі навіть далеким від цього спорту людям.  Крім цього, для багатьох людей бокс став справжньою школою життя, допоміг свого часу зробити правильний вибір. 27 серпня в світі щороку відзначається Міжнародний день боксу — свято, яке має на меті вшанувати нелегку працю спортсменів і тренерів, а також популяризувати цей вид спорту серед населення.    

Схожі події:
🥊 Міжнародний жіночий спортивний день
🥊 Всесвітній день спортивної боротьби
🥊 День народження баскетболу

Підпишіться на наші канали у Viber чи Telegram і ми нагадаємо вам про всі актуальні свята та події на кожен день.

Як виникла ідея відзначати це свято?

Чоловіки змагалися в кулачних боях з сивої давнини. Про це свідчать шумерські малюнки на камені, вік яких — третє тисячоліття до нашої ери. Давньоєгипетські рельєфи зображують бійців та глядачів, при цьому супротивники змагаються без рукавичок, лише з перев’язаними зап’ястями. Відомо, що в Київській Русі бої навкулачки вважалися засобом виховання в юнаків та воїнів спритності, сили й витривалості.

Вперше бокс з’явився на Олімпійських іграх у 688 році до нашої ери. Поєдинки завжди проходили на свіжому повітрі, утримувати суперника руками було заборонено, а раундів як таких не було — бій тривав до визнання поразки одним з учасників. В античній літературі досить часто зустрічаються описи кривавих поєдинків кулачних бійців, приміром, в «Іліаді» Гомера. Згодом греки вигадали перші боксерські рукавички — цестуси, з вшитими в шкіру шипами та металічними пластинами, завдяки яким удари стали більш травматичними.  

У Давньому Римі бокс був присутній і на спортивній, і на гладіаторській арені, з тою різницею, що поєдинок гладіаторів зазвичай закінчувався  смертю одного з супротивників. Поширення християнства та одночасний занепад Римської імперії призвели до того, що кулачні бої як спорт і публічна розвага припинили своє існування на багато століть.

Відродження боксу

Відродження цього виду спорту почалося в Англії XVII століття — тамтешні аристократи дуже цікавилися традиціями античності, тому бокс спершу був способом вирішення суперечок, а невдовзі набув вигляду спорту. У спортсменів з’явилися меценати-покровителі, а всі охочі могли робити ставки на результат поєдинку. З 1698 року в Лондоні вже проводилися боксерські змагання на регулярній основі. Визначених правил при цьому майже не було, як не було й поділу боксерів на вагові категорії. Поєдинок без рукавичок тривав, доки один з бійців вже не міг його продовжувати. 

Першим чемпіоном Англії в 1719-му став Джеймс Фігг, який залишався непереможним 15 років. Наступним чемпіоном був Джек Бротон, один з учнів Фігга. Саме Бротон відкрив першу боксерську школу та розробив у 1743 році правила боксу, які діяли аж 95 років. Бротону належить і винахід боксерських рукавичок в сучасному розумінні — з метою захистити руки боксера та обличчя суперника. 

В 1838 році Британською асоціацією боксерів попередні правила було доповнено — визначено місце для поєдинку у вигляді квадрата зі стороною 7,32 метра; заборонено бити ногами, головою та наносити удари нижче пояса. Було встановлено також тривалість раундів та інші важливі умови. 

Правила Куінсберрі

Проте й цих змін виявилося замало для того, щоб привернути в бокс більше інвестицій. Тому в 1867 році боксер Джон Грем Чемберс розробив нові правила, які назвав іменем свого покровителя, маркіза Куінсберрі. Правила Куінсберрі полягали в тому, що учасники боксували у м’яких рукавичках, раунд тривав 3 хвилини, а потім мали хвилину відпочинку. Боксеру, що впав, надавалося 10 секунд для того, щоб підвестися, якщо ж цього не відбувалося, він оголошувався переможеним. В цей період також відбулося визначення перших вагових категорій.

Розвиток боксу в Україні

В Україні бокс почав розвиватися на початку XX століття. 1907 року в Києві було відкрито першу школу боксу, згодом боксерськими осередками стали Одеса та Харків. Проте після 1917 року радянська  влада оголосила бокс буржуазним видом спорту, а офіційне визнання він отримав лише у 1932-му. З того часу й до 1941 року боксери-українці завоювали на чемпіонатах СРСР 13 призових місць. Відновившись після Другої світової війни, український бокс займав достойне місце на всесоюзних та світових рингах — з 1954 по 1990 роки нашими боксерами завойовано 164 нагороди на чемпіонатах СРСР, 16 медалей на чемпіонатах Європи, 5 медалей на чемпіонатах світу і 4 — на Олімпійських іграх. 

Серед видатних українських боксерів часто згадують Олександра Ткаченка, Владислава Засипка, Анатолія Климанова, Віктора Мірошниченка та багатьох інших. У 1996  році в Україні з’явився перший олімпійський чемпіон у найпрестижнішій надважкій категорії — Володимир Кличко. Імена Віталія Кличка, Василя Ломаченка, Олександра Усика, Дениса Берінчика теж назавжди увійшли в історію боксу.

AIBA

В 1946 році замість  Міжнародної федерації боксерів-аматорів (FIBA), що діяла з 1920 року, але була дискредитована своїм керівництвом під час Другої світової війни, було створено Міжнародну асоціацію аматорського боксу (AIBA). З 2007 року її назву змінено на Міжнародну асоціацію боксу, проте її абревіатура (AIBA) залишилася без змін. 

В 2019-му AIBA визнала і оголосила Міжнародний день боксу. Відтоді 22 липня боксери, тренери та всі шанувальники цього виду спорту в різних країнах світу почали відзначати цей день. А в 2021 році AIBA перенесла свято з 22 липня на 27 серпня, щоб зв’язати дату з першим чемпіонатом світу AIBA, який проводився в столиці Куби Гавані в 1974 році.

Хронологія

 • 1904
  На Олімпійських іграх в американському місті Сент-Луїс відбулися перші боксерські змагання. Поєдинки проходили в семи вагових категоріях.
 • 1920
  Під час Олімпіади в Антверпені засновано Міжнародну федерацію боксерів-аматорів (FIBA). Учасниками стали федерації боксу з 11 країн.
 • 1946
  На заміну FIBA в Лондоні за участі делегатів від 21 країни створено Міжнародну асоціацію аматорського боксу (AIBA). Її першим президентом обрано Еміля Гремо з Франції.
 • 1950
  На II Конгресі AIBA прийнято нові правила щодо нокаутів та дискваліфікації, а також запроваджено категорії напівлегкої та напівважкої ваги.
 • 1974
  В столиці Куби Гавані відбувся перший чемпіонат світу з боксу. В ньому брали участь 242 спортсмени з 45 країн.
 • 2012
  Вперше змагання з жіночого боксу пройшли на лондонських Олімпійських іграх. Першою жінкою-боксером, яка виборола золоту медаль Олімпіади, стала британка Нікола Адамс.

Часті Питання та відповіді

Коли бокс увійшов до переліку видів спорту сучасних Олімпіад?

Проведення Олімпіад відновилося в 1896 році, але оргкомітет тоді відмовився від боксу, вважаючи його надто небезпечним. Вперше бокс з’явився на Олімпіаді 1904 року в Сент-Луїсі завдяки своїй популярності в США, проте в подальші роки знову був проігнорований. Лише в 1920-му цей вид спорту назавжди повернувся до програми Олімпійських ігор.

Скільки вагових категорій наразі існує в боксі?

Любительський бокс налічує 11 категорій — від найлегшої ваги (до 49 кілограмів) до надважкої (від 91 кілограма). Для професійного боксу є 17 вагових категорій, які вимірюються в фунтах — від мінімальної ваги 105 фунтів, тобто 47,6 кілограма, до важкої — більш ніж 200 фунтів або 90,72 кілограма.

Коли в боксі вперше з’явилися чемпіонські пояси?

Традицію започаткували в Англії у 1841 році. Після чемпіонського поєдинку між боксерами Коунтом та Уордом, який тривав 35 раундів і закінчився перемогою Коунта, чемпіону вручили перехідний приз — пояс з червоного оксамиту, оздоблений шкірою та срібним щитом, на якому було вигравіювано його ім’я.   

Як довго найкращими боксерами світу вважали англійців?

На початку XIX століття бокс поширився у США, а панування англійців у цьому виді спорту скінчилося після здобуття чемпіонства в 1882 році американським боксером Джоном Лоуренсом Салліваном. Після того майже століття першість у боксі, особливо серед важковаговиків, найчастіше здобували американці.

Які професійні боксерські організації наразі є всесвітньо відомими?

Такими є Міжнародна боксерська федерація (IBF), Всесвітня боксерська асоціація (WBA), Всесвітня боксерська рада (WBC), Всесвітня боксерська організація (WBO). Ці чотири організації проводять всі найважливіші поєдинки серед боксерів-професіоналів. 

Як відзначати це свято?

Цей день проходить під егідою AIBA, яка щорічно проводить церемонію нагородження «Кращий боксер». Для цього кожною національною федерацією боксу обираються кращі з таких категорій: чоловік-боксер, жінка-боксер, юніор, тренер, арбітр, школа боксу, інноваційний проект. Кожен з номінантів отримує сертифікат, а також боксерські рукавички GreenHill  з обмеженої серії.  

Своє професійне свято 27 серпня відзначають всі боксери — як любителі, так і професіонали, а також тренери, арбітри та представники дотичних до боксу професій. Школи боксу проводять дні відкритих дверей, влаштовують показові тренування, таким чином популяризуючи цей вид спорту серед дітей та молоді.

Засоби масової інформації в нашій країні теж приділяють увагу Міжнародному дню боксу, зазвичай розповідаючи про життєвий шлях і спортивні досягнення видатних українських та іноземних боксерів.  

Найкращий спосіб відзначити цей день для його шанувальників — побувати на цікавому поєдинку та досхочу повболівати за улюбленого спортсмена. Якщо ж такої можливості наразі немає, можна переглянути захоплюючі бої в онлайн-режимі. Любителі художнього кіно мають досить великий вибір фільмів на тему боксу та боксерів, тож доречно присвятити вільний час одному з них, занурившись у світ небезпечного спорту та сильних особистостей. 

Чому важливий цей день? 

Цей день важливий тому, що завдяки йому ми отримуємо більше інформації про бокс та про ті причини, з яких варто зайнятися цим спортом або записати до школи боксу дітей.

Наприклад, не всі знають, що заняття боксом тренують не тільки верхню частину тіла та руки, а й сприяють зміцненню абсолютно всіх м’язів. Тому спортивні інструктори часто рекомендують саме бокс для тих, кому потрібно якнайшвидше привести себе в ідеальну фізичну форму.

Бокс здатен загартовувати нас морально, адже заради перемоги навчає не піддаватися невпевненості та страхам, а нелегкі тренування змушують виходити за межі своїх можливостей. Зрештою, ці навички допомагають краще справлятися зі щоденним стресом та  життєвими негараздами.

Бокс навчає дисципліні — недарма видатні боксери називають головною причиною свого успіху регулярні тренування, а також дотримання дієти, режиму дня та достатньої кількості сну. Відповідно, звичка до дисципліни сприяє відповідальному ставленню й до інших сфер життя. Неможливо не згадати й про користь боксерських вмінь для захисту себе та своїх близьких, якщо раптом цього вимагатиме ситуація. 

Коли будемо відзначати Міжнародний день боксу?

Міжнародна асоціація боксу (AIBA) перенесла свято з 22 липня на 27 серпня, щоб зв’язати дату з першим чемпіонатом світу AIBA з боксу, який проводився в столиці Куби Гавані в 1974 році.

РікДатаДень тижня
202127 серпняП’ятниця
202227 серпняСубота
202327 серпняНеділя
202427 серпняВівторок
202527 серпняСереда
Copy link