День хрещення Київської Русі-України

День хрещення Русі-України

Що це за подія?

15 (28) липня в українському календарі позначено важливою щорічною подією — Днем хрещення Русі – України. Той факт, що більш ніж тисячу років тому русини стали християнами, не можна сприймати в суто релігійному сенсі — це був важливий крок назустріч цивілізованому світові, фактор зміцнення державності, імпульс для розвитку науки, культури та освіти. Також в цей день вшановують князя Володимира Великого, якого вважають рівноапостольним. Саме він відіграв вирішальну роль у запровадженні християнства на нашій землі, провівши обряд хрещення для всіх киян в далекому 988 році. З Києва віра в Христа розповсюдилася й на інші міста Русі,  докорінно змінивши мораль та світогляд наших предків. 

Схожа подія:
Водохреща (Хрещення Господнє, Йордан)
Підпишіться на наші канали у Viber чи Telegram і ми нагадаємо вам про всі актуальні свята та події на кожен день.

Як виникла ідея відзначати День хрещення Русі-України?

Ми звикли вважати початком християнства в Русі часи князя Володимира Великого, але насправді з цією релігією слов’яни познайомилися значно раніше. 

Відомо, що після сходження Святого Духа апостолу Андрію Первозванному випало проповідувати над берегами Чорного моря, а найстарші християнські пам’ятки на території Русі походять якраз з Причорномор’я. Приміром, поблизу старовинного міста Корсунь (пізніше Херсонес) знайдено кілька фундаментів церков IV –IX століть, мозаїки, свічники та візантійські монети із зображенням хреста. 

На думку частини істориків, київські князі Аскольд і Дир були християнами. Це підтверджує той факт, що на могилі Аскольда в XI столітті збудували християнську церкву — навряд чи цього удостоїлася б могила язичника. Ще одним доказом існування християнства в давній слов’янській державі є договір 944 року між князем Ігорем та Константинополем. В тексті є слова про те, що за недотримання угоди охрещених русинів покарає Бог, а  нехрещених — Перун.  Отже, можна припустити, що в Русі, принаймні за князювання Ігоря, люди користувалися повною релігійною свободою.

Після смерті князя Ігоря від імені його малолітнього сина Святослава стала правити княгиня Ольга, й достеменно відомо, що вона була християнкою. За однією з версій, охрестив княгиню патріарх Костянтин у Царгороді в 955 році і при хрещенні вона отримала ім’я Олена. Натомість син Ольги Святослав не перейнявся релігією любові й покори — зайнявши княжий престол, він показав себе завзятим воїном. Попри всі намагання, Ользі не вдалося навернути сина до християнства. 

Володимир, син Святослава та онук Ольги, народився приблизно в 954 році поза шлюбом — його матір’ю була ключницею Ольги Малуша. Проте так склалося, що вже у віці 13 – 14  років підліток посів новгородський престол. Тоді шлях до влади пролягав через війну — навіть між братами, тому невдовзі старший брат Ярополк вирушив з військом на Новгород, щоб розширити свої володіння. Не маючи потрібної кількості дружинників, Володимир мусив втекти до Скандинавії, там зібрав дружину і через два роки повернувся, відвоювавши у брата Новгород, Полоцьк, і, зрештою, Київ. 

Хрещення Русі-України

В перші роки правління Володимира язичництво в Русі лише посилилося. Перед княжим теремом з’явилися фігури Перуна, Семаргла, Хорса, Мокоші, Дажбога й Стрибога. Відбувалися жертвоприношення, інколи траплялися навіть людські жертви. Проте можна припустити, що сам Володимир, вихований Ольгою, не міг бути  палким прихильником язичницького культу й підтримував його виключно з політичних міркувань.  

Але як талановитий правитель, Володимир невдовзі зрозумів, що язичництво гальмує моральний і культурний розвиток країни, до того ж серед усіх навколишніх великих держав лише Русь залишалася язичницькою. Тому князь вирішив охреститися сам і впровадити християнську віру як державну релігію. Історики вважають, що хрещення князя відбулося в Херсонесі. Щодо часу, думки розходяться між 987 та 988 роками.

Охрестившись, київський правитель звелів знищувати язичницьких ідолів і запросив до міста грецьких та болгарських священників, які розповідали людям про основи віри. Настав день, коли  посланці князя покликали народ приходити на річку Почайну для обряду хрещення.  Зважаючи на те, що християнство не було чимось зовсім невідомим, більшість людей прийняли його з доброї волі, але були й такі, що підкорилися примусу, бо незгодних князь оголосив своїми ворогами. 

Розрахунок Володимира виявився вірним — християнство стало об’єднавчим фактором для багатонаціонального населення Русі та сприяло централізації влади й зміцненню зв’язків держави з іншими країнами, особливо з Візантією.. До того ж церква стала головним джерелом писемності, освіти та різних видів мистецтва. 

Святкування дня хрещення Русі-України

Вперше День хрещення Русі відзначили через 900 років — у 1888-му. Ідею запропонували мешканці Києва, а митрополит Київський Платон доніс її до Святійшого Синоду. Святкування тоді тривало тиждень, а розпочиналося в день пам’яті Ольги — 24 липня. Головною ж датою події стало 28 липня — день вшанування Володимира. В церквах не лише Києва, а й усієї Російської імперії проходили урочисті богослужіння.

В СРСР свято було забутим аж до 1988 року, а відновилося завдяки ініціативі ЮНЕСКО. До тисячолітнього ювілею християнства на нашій землі радянський уряд повернув у власність церкви багато реліквій з державних музеїв, а також декілька монастирів. 

В незалежній Україні День хрещення Русі — України офіційно з’явився у 2008 році, після підписання президентом відповідного указу. Відтоді це свято є віддзеркаленням нашої історії, яка налічує тисячі років, а також єдності та державної соборності навколо Києва — духовної столиці української нації. Відповідно до реформи церковного календаря від 1 вересня 2023 року День хрещення Русі-України відзначається тепер 15 липня.

День хрещення Русі-України в історії

 • 988
  Права притока Дніпра, річка Почайна, стала місцем, де відбулося масове хрещення мешканців Києва.
 • 1886
  Святійший Синод Російської Православної Церкви отримав пропозицію від митрополита Київського і Галицького Платона про відзначення 900 років хрещення Київської Русі. Своєю чергою, митрополиту цю ідею запропонували кияни.
 • 1888
  Святійший Синод прийняв рішення щодо святкування та обрав для нього дату 28 липня — день вшанування князя Володимира., прирівняного церквою до Христових апостолів.
 • 1987
  Генасамблея ЮНЕСКО в своїй постанові закликала відзначити тисячолітній ювілей хрещення Русі як визначну для всього світу історичну та культурну подію.
 • 1988
  Вперше в радянські часи відкрито відзначалося церковне свято — День хрещення Київської Русі.
 • 2008 25 липня
  Президентом України Віктором Ющенко підписано Указ «Про день хрещення Київської Русі — України».

Часті Питання та відповіді про День хрещення Русі-України

Чи бував апостол Андрій Первозванний в Києві?

Про це говорить лише легенда, згідно з якою апостол Андрій одного разу побував на місці, де пізніше судилося з’явитися Києву.  Встановивши хреста на одному з пагорбів, святий сказав, що колись на цих берегах збудують велике місто, де буде багато церков і пануватиме християнська віра.

Яких успіхів досягла Русь завдяки Володимиру Великому?

Зайнявши київський престол, Володимир одразу став укріплювати зв’язки між частинами своєї різноплемінної держави. Він вдавався до військових походів, щоб підкорити непокірних, підписував угоди з тими, кого не вдавалося повністю перемогти, будував фортеці на південному кордоні з кочовими народами. Таким чином, державу було не тільки об’єднано, але й розширено.

Яке ім’я після хрещення отримав київський князь?

При хрещенні князю Володимиру дали нове ім’я — Василь. В пам’ять про цю подію князь звів у Херсонесі — місті, де прийняв нову віру, базиліку Святого Василя. В 1827 році залишки цієї споруди було знайдено археологами, й на її місці згодом було збудовано Володимирський собор.

Скільки дружин та дітей мав Володимир Великий?

В «Повісті минулих літ» згадано лише трьох дружин князя та його 12 синів. З інших літописів відомо, що князь мав ще й 9 доньок. Проте історики вважають, що насправді у Володимира було вісім офіційних дружин. Також йому приписують велику кількість наложниць. 

Якою була перша церква, збудована Володимиром після хрещення Русі?

Вважають, що першою було збудовано Десятинну церкву, на яку князь, як і належить християнину, віддав десяту частину своїх прибутків. Цю церкву звели на місці загибелі батька й сина, яких було принесено в жертву язичницьким богам.

Як відзначати День хрещення Русі-України?

В Києві цього дня щороку проходить урочисте всеношне богослужіння в Михайлівському Золотоверхому соборі, божественна літургія в Трапезній церкві Софійського монастиря, а також хресний хід і церковна служба біля пам’ятника князю Володимиру.

Щодо світських заходів, то найбільше їх відбувається теж у Києві. Киянам і гостям столиці пропонуються численні розваги, такі як театралізовані вистави, змагання лучників, кінні трюки, старовинні ігри, вогняне шоу, майстер-класи народних умільців — все, що пов’язано з давньоукраїнськими традиціями. Тож 28 липня є ідеальним приводом для активного, пізнавального й веселого відпочинку.

До свята долучаються бібліотеки, влаштовуючи книжкові виставки, що розповідають про історичну роль 988 року. Нарівні з книгами історичного та публіцистичного напрямку зазвичай широко представлені художні твори, а також дитячі видання, які висвітлюють події епохи князя Володимира.

Ще 28 липня традиційно вітають всіх Володимирів, адже в цей день вони відзначають свої іменини. Тому треба не забути підготувати оригінальні привітання та маленькі подарунки для своїх близьких та друзів, які носять це ім’я.

Чому важлива ця подія? 

Ми не часто замислюємося над тим, чого насправді досягнув князь Володимир, охрестивши Русь, і які наслідки від цієї події маємо зараз. У кожної історичної епохи є свої передові явища й погляди, які відкривають дорогу в майбутнє. В часи Володимира Великого таким передовим і прогресивним явищем була нова релігія — християнство. Головного носія цієї релігії — Візантійську імперію — можна назвати за сучасною аналогією супердержавою.  Для Русі було дуже важливо стати рівноправним партнером Візантії, а спільна релігія дуже допомогла в цій справі.

Щодо внутрішнього значення, то християнство дало змогу перетворити Русь на країну з сильною централізованою владою київського князя та створити передумови для її подальшого розвитку. В результаті в державі розквітла культура — чого варті лише архітектурні пам’ятки, а також підвищився рівень освіти населення, оскільки люди отримали змогу вчитися на кращих зразках античної спадщини.

Та чи не головне значення хрещення Русі мало для духовності нашої нації. Християнські принципи любові й терпіння, переплітаючись з природним прагненням наших предків до рівності та справедливості, сформували особливий український менталітет, який яскраво проявляється у важливі моменти історії.  

Коли будемо відзначати День хрещення Русі-України?

РікДатаДень
202415 липняПонеділок
202515 липняВівторок
202615 липняСереда
202715 липняЧетвер
202815 липняСубота

Перевірено та доповнено редакцією DAY TODAY

Позначки:
Copy link