Міжнародний день тигра

Міжнародний день тигра

Що це за день?

Мабуть, жодна тварина не містить в собі стільки суперечливих сутностей, як тигр — на думку різних народів, це й дух предків, і втілення жорстокості, а для індійців — символ країни. Охоронець добрих душ і повелитель демонів — це теж про тигра. Але як би люди не називали цих тварин, найбільші на Землі представники родини кішок завжди викликають захоплення своєю силою, грацією та величністю. Але могутні тигри виявилися дуже вразливими і через людську діяльність знаходяться під загрозою зникнення. Тому в 2010 році було засновано Міжнародний день тигра (International Tiger Day), який відзначається щороку 29 липня. Це свято має на меті інформувати населення про проблеми тигрів та способи  їхнього захисту.

Схожі події:
🐯 Всесвітній день лева
🐯 Всесвітній день жирафа
🐯 Всесвітній день слонів
🐯 Всесвітній день крокодила
Підпишіться на наші канали у Viber чи Telegram і ми нагадаємо вам про всі актуальні свята та події на кожен день.

Як виникла ідея відзначати Міжнародний день тигра?

Де саме з’явилися перші тигри, досі є предметом суперечок. Існують дві головні версії походження тигрів — сибірська та азійська. Згідно з першою, тигри з’явилися приблизно 2,4 мільйона років тому в Сибіру, на окраїні Арктики. Потім вони розселилися на південь, в напрямку Китаю. Під час міграції популяція розділилася на три групи, які заселили Індію, Південно-Східну Азію та район Каспійського моря. Процес розселення завершився близько 12 тисяч років тому, коли тигри досягли південної дуги від мису Коморин в Індії до Балі в Індонезії. 

Незгодні з цією теорією спираються на той факт, що хутро тигрів має смуги, а це зовсім не характерно для тварин сніжного Сибіру. Тому частина вчених вважає батьківщиною тварин східну частину Азії, а південно-китайського тигра з більш примітивною формою черепа — предком всіх інших видів. За азійською теорією, близько 2 мільйонів років тому тигри розділилися на дві групи, одна з яких розселилася в північному напрямку, сформувавши популяцію амурських тигрів, а друга рухалася на південний схід, до Індії та Індонезії. В західному напрямку тигрів зупинило Каспійське море. 

Як би там не було, тигри чудово пристосувалися до різних природних умов — від морозної сибірської тайги до спекотних мангрових лісів Індостану. Проте тигри все ж менш терплячі до спеки, ніж інші великі кішки, і це пояснює їхню любов до купання у воді. 

Розміри

Найбільші за розміром тигри — амурські. Їхня довжина від носа до кінчика хвоста може досягати 4 метри, а вага — до 300 кілограмів. Також амурські тигри відрізняються довгим, м’яким і досить світлим хутром. Бенгальські тигри дещо менші, їхня довжина досягає 3,2 метри, а вага — 230 кілограмів, але вони є найчисельнішими і складають половину всієї тигрової популяції на планеті. Суматранські та індокитайські тигри мають яскраве коричнево-руде хутро з чорними смугами. При цьому нижня частина тіла, внутрішня поверхня лап, щоки та великі плями над очима мають майже білий колір.

Полювання

Тигр — хижак, який полює найчастіше вночі. Віддає перевагу великій здобичі, такій як дикі свині чи олені. Тварин, які перевищують їх за розмірами, тигри зазвичай уникають, хоч випадки нападу на слонів та водяних буйволів теж іноді трапляються. Якщо тигри підходять близько до людських поселень, то можуть полювати на домашню худобу. Недоїдену здобич тварини ховають подалі від падальників, щоб повернутися до неї згодом. Вміння полювати в тигрів є лише частково інстинктивним, набагато більше значення має навчання тигренят матір’ю. З цієї причини тигри, що виросли в неволі, не можуть самостійно вижити в природі.

Мабуть, жодна риса тигрів не лякає нас більше, ніж здатність нападати на людину.  Це пояснюється низкою причин — наприклад, до цього вдаються тварини, що мають фізичні обмеження через травму чи поважний вік, потерпають через малу кількість здобичі або змушені захищати своїх дитинчат. Іноді такий приклад подає тигренятам тигриця і вони виростають мисливцями на людей. Проте відтоді, як популяція тигрів невпинно скорочується, поява тигрів-людоїдів стала дуже рідкісним явищем.

“Особисте життя”

Як тварини-одинаки, тигри (особливо самці) обирають і охороняють свої власні території, розмір яких залежить від кількості здобичі, присутності інших тигрів в цьому районі, наявності води та інших факторів. Тигри мітять свою територію голосом, а також маркують дерева кігтями та запахом секрету спеціальних  залоз. Усамітнене життя цього виду мінімізує територіальні конфлікти, хоча іноді вони все ж стаються, призводячи до травм та навіть загибелі тигрів.

Тигри не мають чіткого сезону розмноження, але найчастіше тигренята з’являються взимку. Зазвичай кількість дитинчат — від двох до чотирьох. Вони народжуються сліпими, а чіткий зір здобувають лише у віці 6 – 8 тижнів. Тигренята живуть з матір’ю більше року, доки не переймуть від неї всі потрібні вміння. При цьому самці ростуть швидше і, як правило, раніше починають самостійне життя, ніж самки. 

Зникнення видів

Ще на початку минулого століття тигрів налічувалося не менше 100 тисяч, проте їх ставало все менше, а деякі види зникли зовсім. Тому країни, де мешкають ці тварини, почали вживати заходів щодо їхнього захисту. На жаль, не завжди вони були ефективними і до кінця століття через різні причини тигрів залишилося близько 5 тисяч. Під найбільшою загрозою опинився південно-китайський вид, який налічує всього кілька десятків особин, проте й усі інші види теж скорочуються в чисельності.

У 2010 році в Санкт-Петербурзі організували форум представників країн, які є природним ареалом тигрів. 13 делегацій прийняли міжнародну програму, завдяки якій кількість тигрів має подвоїтися до 2022 року.  Також на форумі виникла ідея встановити спеціальне свято — Міжнародний день тигра. 

Міжнародний день тигра в історії

  • 1947
    В Радянському Союзі заборонено полювання на тигрів. Амурського тигра було занесено до Червоної книги.
  • 1973
    Індія, де проживає більше половини світової популяції тигрів, оголосила тигра національною твариною і під егідою Всесвітнього фонду дикої природи запустила проект «Tiger», завдяки якому багато заповідників отримали особливий статус і фінансування.
  • 1977
    Полювання на тигрів заборонено в Китаї. Проте через використання цих тварин в народній медицині заборона виявилася не надто дієвою і кількість тигрів продовжувала зменшуватися.
  • 1995
    Законодавство щодо захисту тигрів, а також їхнього середовища проживання прийнято в Непалі.
  • 2006
    Міжнародна організація з охорони диких кішок Panthera запустила проект «Tigers Forever», метою якого було збільшити число тигрів в ключових районах проживання за 10 років на 50%.
  • 2010
    Санкт-Петербург відзначився проведенням Міжнародного форуму, присвяченого проблемі збереження тигрів на планеті — так званого «Тигрового саміту» з представництвом 13 країн. На саміті було проголошено нове свято — Міжнародний день тигра з датою святкування 29 липня.

Часті Питання та відповіді про Міжнародний день тигра

Скільки видів тигрів існує зараз у світі?

Вважається, що існує шість видів цих тварин, які відрізняються генетично — це бенгальський, амурський, південно-китайський, суматранський, індокитайський та малайський тигри. 

Які види тигрів вважаються зниклими назавжди?

За даними організації з охорони диких кішок Panthera, в XX столітті зникло три види тигрів —  балійський, який зник в 1930-х роках, каспійський, якого було втрачено в 1950-х, а також яванський тигр, якого останній раз бачили в 1970-х роках.

Білий тигр — це окремий підвид тигра?

Білий тигр не являється окремим підвидом, а своє забарвлення має завдяки рецесивним генам. У білих тигрів рожевий ніс, хутро від білого до кремового кольору з чорними, сірими або шоколадними смугами. Очі зазвичай блакитні, але можуть бути янтарними чи зеленими. Цікаво, що білими бувають тільки бенгальські тигри.

Яка кількість тигрів зараз живе в дикій природі?

Зараз в неволі проживає набагато більше тигрів, ніж у природному середовищі. За інформацією Всесвітнього фонду дикої природи, в природі їх налічується всього близько 3200 особин, тоді як у неволі тільки в США утримується 5 тисяч цих тварин.

В чому полягають головні причини зменшення чисельності тигрів?

Передусім це браконьєрство, оскільки в світі існує великий попит на кожну частину тіла тигра — від вусів до хвоста. Також тигри втрачають своє природне середовище проживання через вирубку лісів. Зміни клімату теж відіграють негативну роль — наприклад, підвищення рівня океану знищує Сундарбан, найбільший мангровий ліс на планеті в дельті Гангу, в якому мешкають бенгальські тигри.

Як відзначати Міжнародний день тигра?

Найбільшої популярності це свято набуло в країнах, де мешкають тигри. До події долучаються найвищі посадовці, влаштовуються конференції, приурочується старт національних програм із захисту тигрів,  проводяться благодійні та просвітницькі акції.

В Україні тигри не живуть, проте кожен охочий може долучитися до справи їхнього збереження. Зробити це досить просто — на офіційному сайті Всесвітнього фонду дикої природи діє програма «Всинови тигра». Під цією символічною назвою мається на увазі переказ щомісяця невеликої суми, яка допоможе  фінансувати різноманітні проекти, приміром, відстежувати міграцію тигрів, боротися з браконьєрством, створювати нові заповідники.

На нашій планеті все взаємопов’язано, тому для того, аби врятувати тигрів, варто приділяти увагу боротьбі з кліматичними змінами, адже саме вони є однією з причин вимирання цих тварин. Будь-які дії кожної людини, спрямовані на розумне споживання та енергозбереження, матимуть позитивний вплив в тому числі й на життя тигрів, так як ці істоти є частиною природи.

В Міжнародний день тигра в нашій країні теж проводяться благодійні збори коштів, але слід усвідомлено підходити до свого вибору і віддавати перевагу пожертвам на заповідники та інші установи, де ці тварини утримуються в належних умовах. 

Чому важливий цей день? 

Головна мета цього свята — інформувати якнайбільше людей про проблему зникнення тигрів та дії, якими можна це зупинити. Дякуючи засобам масової інформації, які долучаються до інформаційної кампанії, ми більше дізнаємося  про життя цих красивих тварин та реальний стан справ з їхнім захистом. 

Міжнародний день тигра сприяє практичним діям, спрямованим на створення й розвиток заповідників, запуск державних програм, боротьбу з браконьєрством. Завдяки дієвим заходам принаймні дві країни — Індія та Росія — вже заявляють про поступове збільшення чисельності тигрів на своїх територіях. 

Українців це свято змушує задуматися про умови, в яких утримуються тигри в наших зоопарках. Не секрет, що часто вони змушені сидіти в тісних і брудних клітках, тоді як насправді потребують набагато кращих умов. Суперечливим питанням є також циркові вистави за участю тигрів,  хоч це й прийнято вважати справою особистих переконань кожної людини. 

Коли будемо відзначати Міжнародний день тигра?

РікДатаДень
202429 липняПонеділок
202529 липняВівторок
202629 липняСереда
202729 липняЧетвер
202829 липняСубота

Читайте також: Цікаві факти про ягуара

Цікаві факти про ягуара
Copy link