Цікаві факти про волосся

Цікаві факти про волосся

Волосся часто вважають символом краси, ідентичності та стилю, волосся вважається символом фемінинності та жіночої сили, про волосся є багато цікавих фактів та міфів, а традиції, повʼязані з волоссям мають багату історію, про волосся зроблено багато наукових досліджень та відкриттів. Усе, що повʼязане з волоссям, від його біологічного складу до культурного значення, завжди викликало цікавість.

Біологічні основи

 • Волосся в основному складається з білка під назвою кератин. Цей білок також міститься в наших нігтях і зовнішньому шарі шкіри.
 • В середньому на шкірі голови близько 100 000 волосяних фолікулів.1
 • Кожен з нас народжується з усіма волосяними фолікулами, які ми коли-небудь матимемо, приблизно п’ять мільйонів.
 • Після народження нові фолікули не утворюються.
 • На шкірі голови малюка 1,100 фолікулів на квадратний сантиметр. До 25 років зменшується до 600, а до 50 років до 250.
 • Кожна волосина на шкірі голови зростає приблизно 1000 днів, а потім випадає.
 • У кожному фолікулі виростає близько 20 нових волосків за все життя, які ростуть кілька років, доки не випадуть.
 • В середньому ми втрачаємо від 50 до 100 волосин щодня. Це природний процес, оскільки волосяні фолікули проходять цикл росту, припинення росту і відпочинку.
 • Форма волосяних фолікулів визначає текстуру і тип вашого волосся. Ось чому волосся на голові відрізняється за текстурою від брів, вій і волосся на тілі.
 • Швидкість росту волосся близько 1 см на місяць.

Історичні зачіски

 • Стародавні зачіски: Зачіски були частиною людської культури з давніх часів. Статуетки льодовикового періоду, такі як Венера Віллендорфська і Венера Брасемпуйська, зображують докази укладання волосся і плетіння кіс.
 • Перуки і статус: У 1700-х роках перуки були модним трендом серед чоловіків. Однак запровадження податку на пудру для волосся у 1795 році зробило пудру для волосся, яку використовували для надання перукам розкішного білого відтінку, дорогою розкішшю, що призвело до занепаду популярності перук.
 • Сила волосся: зачіски часто використовувалися як форма протесту або як знак суспільних змін. Наприклад, довге волосся хіпі в 1960-х роках було не просто модним трендом, а символом відкидання попередніх суспільних норм і протистояння війні у В’єтнамі.
 • В епоху Єлизавети I, у середині XV століття, стало модним мати високе чоло. Жінки для цього вискубували волосся на лобі. Навіть матері застосовували спеціальні компреси, щоб запобігти росту волосся на лобі своїх дітей.
 • Мода щодо волосся, а в сучасному світі вплив її посилений, завдяки впливу медійних ресурсів, змінювалась завжди. І її дотик не оминав жодного місця, де волосся росте на тілі людини. Інтимні зачіски, епіляція усіма можливими способами, нещадне видалення брів, а потім їх нарощування, видалення волосся, щоб збільшити розмір лоба, трансплантація волосся, наявність чи відсутність бороди та вусів тощо. Людство експериментує та проявляє креативність щодо волосся всю свою історію.
  Головне, обирати безпечні для себе процедури та способи зміни зовнішності, чути свої власні бажання і потреби, а не навіяні блогерами чи артистами тренди, бути собою та приймати себе та свій зовнішній вигляд.
 • Події протягом року, що повʼязані з волоссям:
  День вільних та лисих
  Всесвітній день бороди
  Всесвітній день рудих
  Міжнародний день краси

Традиції різних культур, пов’язані з волоссям

Волосся завжди було важливим аспектом людської ідентичності, часто відображаючи культурні, духовні та соціальні цінності. Різні культури мають унікальні традиції та вірування, пов’язані з волоссям, які можуть дати уявлення про їхню історію, цінності та сприйняття краси.

Стародавні цивілізації та фарбування волосся

 • Стародавній Єгипет: Волосся уособлювало силу та гідність. Чоловіки створювали зачіски, щоб створити домінуючий образ. Для чоловіків, які втрачали волосся, навіть робили перуки.
 • Месопотамія: волосся визначало соціальний статус, чоловіки підкреслювали зачіску, щоб показати своє суспільне становище.
 • Стародавня Греція: Волосся символізувало свободу. Філософи демонстрували свої вільні думки, відрощуючи довге волосся. Навіть у міфології волосся богів зображується сильним і блискучим, що символізує репутацію.
 • Стародавні цивілізації: Люди фарбували волосся, використовуючи натуральні інгредієнти, такі як хна, куркума та карміновий червоний кохінеал, з давніх часів. Кельти використовували вапно для освітлення світлого волосся, а римляни асоціювали світле волосся з проституцією. З часом для фарбування волосся використовували різні методи і речовини, в тому числі шкідливі, такі як свинець і сірка.

Волосся і духовність

 • Корінні північноамериканські групи
  Дехто вірить, що обрізання волосся може перервати потік думок або зв’язок з вищою силою. Для інших довге волосся символізує опір.
  Атрибутом краси жінок із племені команчі вважається довге волосся. Головними перевагами жінки вважаються її довге волосся і вміння пошити традиційне вбрання.
 • Аміші та сикхи
  Аміші вірять, що Біблія забороняє голитися, щоб відрізнити їх від світських сусідів. Сикхи, з іншого боку, дотримуються практики Кеш, де ні чоловіки, ні жінки не стрижуть волосся.
 • Дреди
  Дреди мають глибоке історичне коріння, що сягає корінням мінойців Криту 3600 років тому. Растафаріанська спільнота розглядає дреди як природний результат волосся, вільного від штучних процесів, і символічний зв’язок із силою біблійного героя Самсона. Однак у наш час стиль зіткнувся з суперечностями та стереотипами2.
  Дреди або дредлоки— це сплутане волосся, яке утворюється природно або штучно, коли відмовляються доглядати за ним або завдяки спеціальному закручуванню. Ця зачіска може бути символом релігійних переконань, національної гордості, протесту або моди. Дредлоки часто асоціюються з реггі, хіпі, ню-металом та растафаріанством.
  Різні народи, включаючи ацтеків, жителів Океанії та австралійських аборигенів, мали подібні зачіски. Існують різні способи створення дредів, але вони потребують догляду. Хоча дреди можна розплести, це складний процес, і волосся буде пошкодженим. Легше їх зрізати.
  Сьогодні дреди не завжди атрибут релігійних переконань чи якоїсь субкультури, часто це теж шлях самовираження або намагання бути схожим на когось, модний тренд.
 • Волосся в азійських культурах
  Індійська культура:
  Вважається, що волосся має енергетичні та містичні властивості, вирівнюючи енергетичні лінії Всесвіту.
  Китайська культура: Волосся символізує красу і привабливість як для чоловіків, так і для жінок.
  Давньотурецька культура: Вважалося, що довжина волосся впливає на ідентичність чоловіка як воїна. Шаманізм, давнє турецьке вірування, підкреслював важливість волосся, асоціюючи його з магічним джерелом сили.
 • Волосся в культурі корінних американців
  У культурі корінних американців волосся уособлювало душу. Вважалося, що душа простягається через волосся, що спонукало багатьох відрощувати довге волосся.
 • Сучасне сприйняття
  Сьогодні волосся символізує здоров’я та молодість. Випадіння волосся часто розглядається як ознака поганого здоров’я, що робить його серйозною медичною проблемою в наш час.

Протягом усієї історії волосся було потужним символом, що відображає культурні цінності, духовні переконання та суспільні норми. Ці традиції дозволяють дослідити те, як у різних культурах сприймають і цінують волосся.

Цікаві факти про волосся

 • Волосся присутнє майже на всіх частинах людського тіла, за винятком таких ділянок, як долоні, підошви, повіки, губи та слизові оболонки.
 • Влітку волосся росте швидше. Підвищена температура підсилює кровообіг, покращуючи приплив крові до фолікулів, що, в свою чергу, сприяє швидшому росту.
 • Зв’язок з мурашками по шкірі. Коли ми відчуваємо холод або відчуваємо сильні емоції, крихітні м’язи, які називаються пілі, прикріплені до волосяних фолікулів, активізуються, що призводить до утворення “мурашок”.3
 • У індіанців не росте борода. У представників індіанських народів волосся на обличчі рідше і менш густе порівняно з іншими етнічними групами. Точні причини цієї особливості не вивчені. Проте багато індіанських культур мають традиції видалення волосся з обличчя і тіла в підлітковому віці, причому віддають перевагу епіляції замість гоління. Однак серед деяких індіанських племен, як-от тлінкіти з південно-східної Аляски і західної Канади, було заведено носити вуса і бороди.
 • Світле волосся може здатися поширеним у масовій культурі, але лише 2% населення світу від природи є світловолосими.
 • У блондинок кількість волосся більша, ніж у брюнеток та рудих. Однак воно досить тонке, тому натуральні блондинки не завжди можуть похизуватися густими локонами. У порівнянні з ними, руді дівчата мають менше волосся, але воно густіше і міцніше, завдяки чому виглядає дуже здоровим і привабливим.
 • Нещодавні дослідження дали змогу вченим виявити ген, відповідальний за кучерявість волосся. Цей ген пов’язаний з білком трихогіаліну, який знаходиться у волосяних фолікулах і з’єднує між собою нитки кератину – основного компонента волосся. Залежно від генетичної спадщини, отриманої від батьків, волосся людини може бути прямим, злегка хвилястим або яскраво виражено кучерявим.
 • Чи може кучеряве волосся стати рівним? Так, структура волосся може змінюватися з різних причин. Однією з найпоширеніших є коливання гормонального балансу, особливо зменшення рівня статевих гормонів.
 • Чи може сиве волосся повернути свій колір? Так, особливо в молоді, якщо причиною сивини був стрес.
  Раніше вважалося, що посивіння волосся – це незворотний процес. Але 2021 року дослідники з Колумбійського університету представили дані, які підтверджують, що в деяких випадках колір волосся може відновитися. Це було помічено в молодих людей, старшому з яких було 39 років. Якщо сивина була спричинена тривалим стресом, то після його зменшення волосся може повернути свій первісний колір.
 • Волосся може багато розповісти про наші емоції. Наприклад, стрес може призвести до передчасного посивіння волосся. Також бажання жінки зробити дуже коротку зачіску – психологи можуть розцінити як важкий емоційний стан або наслідки пережитого стресу. Будьте у важні до своїх почуттів, аналізуйте бажання та звертайтесь за психологічною підтримкою у разі потреби.

Міфи та повір’я про волосся

 • Стара жіноча прикмета свідчить, що якщо підстригти волосся під час зростаючого місяця, воно відросте швидше і буде густішим. Ймовірно…
 • Щоб волосся швидше росло, треба частіше його підстригати. Насправді, на зростання волосся впливає, в першу чергу, стан його фоллікулів, а він визначається багатьма факторами, спадковими, станом здоровʼя, якістю харчування, реаціями на стрес тощо.
 • Якщо обстригти волосся дитини до року, то волосся буде густим. Волосся немовляти, яке формувалося ще в утробі матері, часто м’яке та світле. Після стрижки здається, що росте “доросле” волосся, схоже на наше. Це створює враження, що волосся покращується. Але насправді, густе волосся у дитини з’явиться з часом, незалежно від того, чи стригли ви його чи ні.
 • Руде волосся – рідкість. Це не міф, 1-2% людей на планеті мають рудий колір волосся від природи. Руде волосся в поєднанні з блакитними очима – найрідкісніша комбінація кольору волосся і очей у людей. Однак, світловолосих людей так само мало на планеті – менше 2%.
  На думку експертів рудим кольором волосся та блідій шкірі обличчя їх власники зобов’язані спеціальному гену MC1R. Саме через його присутність у клітинах виробляється меланін червоного кольору, що називається феомеланіном. Водночас інших пігментів: білого та коричневого у них недостатньо.
  Те що рудоволосих людей не так вже і багато, зумовлено тим фактом, що ймовірність обом батькам, носіям гену MC1R,  народити дитину з вогненним кольором волосся складає лише 25%. Якщо один з батьків має руде волосся, така можливість збільшується до 50%. А ймовірність того, що двоє рудих здатні народити таку ж дитину збільшується до 100%.

Волосся – це не просто частина нашого зовнішнього вигляду, але й відображення нашої ідентичності, історії та суспільних норм. Від біологічних аспектів до культурного значення, світ волосся настільки ж різноманітний і заплутаний, як і пасма на наших головах.

Більше цікавих фактів на нашій «Планеті фактів» в Телеграмі. Приєднуйтесь!

 1. https://www.lorealparisusa.com/beauty-magazine/hair-care/all-hair-types/facts-about-hair-growth []
 2. https://matadornetwork.com/read/haircare-grooming-history/ []
 3. https://www.almanac.com/fun-facts-and-myths-about-hair []

Схожі статті

Copy link