Трійця

Трійця

Що це за свято?

Базові уявлення християн про Бога сконцентровані в класичному догматі Святої Трійці. Його суть в тому, що Бог існує в потрійному образі — як Творець і Батько зі Старого Завіту; як Син і Спаситель, що в подобі Ісуса Христа жив серед людей; як Святий Дух, що з’явився на землі символом нового життя. Багато в чому це явище залишається поза людським розумінням, тому прийняття догмату Святої Трійці є ознакою справжньої беззаперечної віри, не підвладної раціональному аналізу. Свято Трійці, яке є однією з головних подій у християнському календарі, завжди відзначають у неділю, через 50 днів після Великодня, тому воно не має постійної дати.

У 2023 році Трійця відзначається 4 червня.

✨ День Святого Духа ✨
Троїцька поминальна батьківська субота

Підпишіться на наші канали у Viber чи Telegram і ми нагадаємо вам про всі актуальні свята та події на кожен день.

Про події, що призвели до появи свята Трійці, відомо з книги Діянь апостольських в Новому Завіті. Євангелістом Лукою описується, що на десятий день після Вознесіння Ісуса Христа, тобто через п’ятдесят днів після його Воскресіння, в Ієрусалимі відзначали іудейське свято П’ятдесятниці. Це було вшанування події, що сталася за багато століть до народження Христа, коли на горі Синай пророк Моісей отримав десять заповідей від Бога. 

Оскільки П’ятдесятниця співпадала зі збором врожаю, вона завжди відзначалася з великою радістю, тож багато іудеїв приїхали до Ієрусалиму, щоб взяти участь в святкуваннях. На вулицях міста в цей час можна було чути чимало різних мов — адже приїжджі народилися й виросли в різних куточках великої Римської імперії.  

Охрещення Святим Духом

Цього дня всі апостоли, мати Ісуса та інші його послідовники прийшли в Сіонську світлицю — місце, де раніше відбувалася Таємна вечеря. Ще перед своїм Вознесінням Христос у прощальній промові повідомив апостолів про майбутнє сходження Святого Духа, і вони очікували на цю подію, хоч і не розуміли, що саме має відбутися. 

В ту годину, коли в Ієрусалимських храмах починалися святкові молитви й жертвоприношення,  навкруги з’явився звук, схожий на сильний вітер. Звук наповнив кімнату, де були апостоли, і над їхніми головами засвітились яскраві сполохи вогню. Це був незвичайний вогонь — він не обпалював, а лише давав неймовірне світло. Кожен, кого торкнувся цей вогонь, відчував незбагненну радість і просвітлення.  Таким чином апостоли були охрещені Святим Духом і вогнем, як передрікав колись Іоанн Хреститель. Крім того, вони одразу виявили в собі здатність говорити на багатьох чужоземних мовах, якими раніше не володіли.

Між тим на дивний звук до Сіонської світлиці почали сходитися люди. Апостоли вийшли до натовпу, підносячи молитви і вшановуючи Бога різними мовами. Це було справжнє диво, адже кожен перехожий зміг почути й зрозуміти хвалу Богу на своїй рідній мові. Щоправда, при цьому в людей виникли змішані відчуття подиву та нерозуміння. Тому апостол Петро одразу розпочав свою першу проповідь, у якій розповів про здійснення обіцянки Христа та давнього пророцтва Іоїля щодо сходження Святого Духа, а також про ті події, що йому передували.  

Більшість людей були глибоко зворушені проповіддю, і запитали в апостола, що мають тепер робити. Петро закликав людей до покаяння та хрещення, і того дня християнство здобуло три тисячі нових прибічників. Апостоли ж, отримавши чудодійну силу з небес, відтепер мали все для того, щоб проповідувати свою віру по всьому світу — недаремно цей день у християнстві традиційно вважають днем заснування Церкви.

Святкування Трійці

Достеменно невідомо, коли саме віряни почали відзначати свято Трійці, але перші згадки про це зустрічаються в Epistola Apostolorum — апостольських посланнях II століття. В III столітті про Трійцю згадують Ориген, богослов і філософ з Александрії, а також Тертулліан — теолог і  письменник з Карфагену. 

На початку християнства П’ятдесятницею часто називали весь 50-денний період, починаючи від Великодня. Цей період вважався найбільш сприятливим для хрещення нових вірян. В Англії Трійцю навіть називали Білою неділею через білий одяг, який одягали всі новохрещені. Священники католицької та інших західних церков на час П’ятдесятниці одягаються в червоні ризи, які символізують вогонь, що зійшов на апостолів від Святого Духа. Це свято завершує Великодній цикл, а в понеділок після Трійці відзначається день Святого Духа. 

На перший погляд здається, що Трійця не має нічого спільного з дохристиянськими віруваннями, але насправді ідея надприродних сутностей у вигляді тріад є дуже давньою. Шумери розділяли Всесвіт на три сфери — небо, землю та воду. Кожна з них належала окремому богу, а разом вони становили тріаду Великих Богів. Три індуїстські божества — Брахма, Вишну і Шива являють собою Тримурті, тобто концепцію єдності трьох. Єгипетські боги теж були об’єднані в тріади, наприклад, Осіріс, Ізіда й Гор.

Зелена неділя

В Україні день Трійці часто називають Зеленою неділею – в наших предків це свято з’явилося задовго до прийняття християнства. Зелена неділя була ознакою початку справжнього літа, вшануванням культу квітучої природи, дерев і лісів. Напередодні Зеленої неділі, у клечальну суботу, оселі прикрашали зеленими гілочками, квітами, духмяними травами. Зілля в цей час вважалося могутнім оберегом від нечистої сили, водночас воно приваблювало до людей добрих духів дерев, полів та води. 

Щоб здобути прихильність русалок, які з цього дня ставали небезпечними, існувала традиція викладати на підвіконня хліб. В перший тиждень після Зеленої неділі не купалися у водоймах, тільки молоді дівчата пускали на воду віночки, прохаючи русалок послати гарного нареченого. Також це був період поминок померлих предків роду — вважалося, що на Зелені свята вони приходять до живих з потойбіччя, тому обов’язково готувалися ритуальні пригощання та проводилися спеціальні обряди коло могил.

Трійця в історії

  • 168
    Єпископ Антиохії Феофіл вперше вживає слово «Трійця» у своїй книзі «Проти Автолика».
  • 381
    На Константинопольському вселенському соборі було прийнято догмат про божественне походження Святого Духа. Тим самим християнська церква офіційно визнала Святий Дух третьою іпостассю Святої Трійці, крім Батька та Сина.
  • 432
    Святий Патрік використовував у своїх проповідях трилистник конюшини для кращого розуміння християнами ідеї Святої Трійці.
  • 1106
    Правнуком Ярослава Мудрого, князем Святошею (Святославом), який став ченцем Печерського монастиря, збудовано Троїцьку надбрамну церкву Києво-Печерської лаври.
  • 1334
    Римським Папою Іоанном XXII запроваджено святкування Трійці для всіх католицьких церков.
  • 1425 – 1427
    Приблизно в цей період Андрієм Рубльовим написано знамениту ікону «Трійця».

Часті Питання та відповіді про Святу Трійці

В чому полягає суть вчення про Святу Трійцю?

Поняття Трійці означає, що Бог знаходиться одразу в трьох іпостасях, які рівні між собою щодо вічності, всемогутності та всюдисутності. Єдина різниця між ними в тому, що Бог-Батько не має народження, він є безначальним та безкінечним. Бог-Син народжений від Бога-Батька, Святий Дух теж походить від Бога-Батька.  

Чим відрізняються богослужіння в період П’ятдесятниці від інших християнських свят?

Від дня Великодня віряни в домашніх та церковних молитвах не читають молитву Святому Духу, як зазвичай. Тільки починаючи з дня Трійці і до наступного Великодня ця молитва застосовується в церковних богослужіннях та є першою серед домашніх молитов.

Чи були в наших предків – язичників свої тріади богів?

Так, давні слов’яни мали таку триєдність: бога Сварога — творця Землі, бога Перуна — його сина,  і бога Святовита, ім’я якого означає «святість» і «світ». В цій тріаді легко помітити аналогії з концепцією християнської Святої Трійці.

Чого не можна робити на Трійцю?

В це свято не варто шити, в’язати, займатися фізичною працею на городі чи у дворі, прибирати в оселі. Не можна також сваритися, лаятися та мати нечисті думки. Натомість слід зайнятися добрими справами, наприклад, благочинністю.

Які народні прикмети склалися в зв’язку з Трійцею?

Здавна вважається, що на Трійцю не можна одружуватися, натомість вдалим є сватання. Цього дня люди вмивалися вранішньою росою, щоб надовго зберегти здоров’я й молодість. Якщо на Трійцю йде дощ, це обіцяє гарний врожай, а промокнути під таким дощем — на щастя. Та людина, яка побачить на Трійцю веселку в небі, цілий рік проживе в здоров’ї та достатку.

Як відзначати Трійцю?

Підготовка до цього свята розпочинається напередодні — вранці в суботу віряни збираються в храмах на літургію. Потім люди відвідують кладовища, впорядковують могили померлих родичів та прикрашають їх квітами. Також в суботу необхідно завершити всі побутові справи, такі як прибирання оселі та приготування їжі, адже наступного дня робити цього не можна. З вечора суботи в усіх православних храмах починається всенощне богослужіння.

Власне на Трійцю відбуваються одні з найкрасивіших церковних служб у році — вранці ранкова служба, вдень — Божественна літургія, увечері — Велика вечірня. Соковита зелень і духмяні квіти, якими щедро прикрашені в цей день храми, створюють незвичайну і дуже урочисту атмосферу. Священники освячують на Трійцю воду й зілля. Зазвичай це лікарські трави, наприклад, чебрець, м’ята, меліса. Також часто освячують гілочки берези, тому що це дерево вважається символом життя. Потім трави й гілочки висушують і зберігають до наступної Трійці, за потреби використовуючи для чаїв чи настоянок.

Після повернення з церкви родини сідають за святковий стіл. Дозволяються будь-які страви, проте алкоголь вживати не бажано. Також на Трійцю прийнято запрошувати гостей та відвідувати рідних і друзів. 

Давня народна традиція ворожіння на долю в Зелену неділю зберігається й донині, особливо серед молодих дівчат. Найчастіше гадають на сплетених з квітів вінках, збираючись коло річки. Якщо вінок дівчини пливе по воді швидко й не тоне, це означає, що не за горами заміжжя.

В народі кажуть, що в понеділок після Трійці, тобто в день Святого Духа, земля є іменинницею, тому в цей день не працюють на полі та на городі. Наступний тиждень після Трійці є скоромним, а з понеділка для вірян розпочнеться Петрівський піст, який триватиме до дня святих Петра та Павла.

Чому важливий цей день? 

Свято Трійці завжди зустрічають з особливим настроєм — теплим, літнім і сонячним. Воно нагадує кожному християнину про його хрещення — перше релігійне таїнство, під час якого новохрещений отримав дари Святого Духа. Саме від цього моменту людина вважається належною до християнської віри.

Віра в Святого Духа по-суті є вірою в невидиму силу, яка щомиті знаходиться поруч з кожним.  Одного разу зійшовши на апостолів, Дух досі залишається серед людей, а це означає, що кожен може звернутися до нього за прощенням чи допомогою, і прохання обов’язково буде почутим. 

Але Святий Дух — це не тільки про отримання бажаного через молитву. Це ще й сила та натхнення на добрі й безкорисливі вчинки, передусім на допомогу тим, хто її потребує, адже Святий Дух традиційно вважається таким, що втішає та навчає. 

Свято Трійці є свідченням того, що марно намагатися проаналізувати  сходження Святого Духа з раціональної точки зору. Таким чином пояснити три іпостасі Бога ще нікому не вдавалося, а отже віра в Святу Трійцю завжди залишається безумовною вірою в диво, яке може здійснити лише Бог. Тому Трійця є не менш значущим і світлим святом, ніж, наприклад, Різдво чи Великдень.

Листівки на Трійцю

Свята Трійця | Вітальна листівка - Листівка з Трійцею
З Днем Святої Трійці! Із Зеленою неділею! | Вітальна листівка - Листівка з Трійцею
Зі святом | Вітальна листівка - Листівка з Трійцею
Loading...

👉 Розділ Листівки та привітанняЛистівки у ВайберіЛистівки в Телеграмі

Коли будемо відзначати Трійцю?

РікДатаДень тижня
202120 червняНеділя
202212 червняНеділя
20234 червняНеділя
202423 червняНеділя
20258 червняНеділя
Share via
Copy link