День Святого Патрика

День Святого Патрика

Що це за свято?

Святий Патрик — християнський єпископ та місіонер, але найбільше його знають як покровителя Ірландії. Про цього святого існує багато легенд — вважають, що саме він приніс в Ірландію християнство та позбавив цю країну від змій. Спершу пам’ять Святого Патрика вшановували суто в релігійному контексті, але згодом святкування перетворилося ще й на світську подію з культурним та комерційним значенням. День Святого Патрика відзначається 17 березня, і в цей день кожен може відчути себе ірландцем — якщо не за народженням, то за духом. Вшановують святого не тільки в Ірландії, а й в багатьох інших країнах, особливо там, де є ірландська діаспора.

Цікаво дізнатись про:
☘️ День лепрекона
☘️ Міжнародний день степу (танцю)
Підпишіться на наші канали у Viber чи Telegram і ми нагадаємо вам про всі актуальні свята та події на кожен день.

Як виникла ідея святкування Дня Святого Патрика?

Святого Патрика часто називають найвідомішим у світі ірландцем, але насправді він народився в Британії, приблизно в 385 році, на території сучасного Вельсу, який тоді був римською колонією.

Родина Патрика була заможною, батько служив місцевим дияконом, а мати була племінницею єпископа галлійського міста Тур — Мартина Турського. Попри це, хлопчика виховували без особливої релігійності, не надто завантажували й навчанням.  

Полон

В ті часи Британія потерпала від нападів ірландців, які займалися піратством на морі та грабунками на суші. Під час одного з таких нападів 16-річного Патрика захопили в полон та продали в рабство в Ірландії. 

Хлопця змусили пасти та доглядати отару овець. За цим заняттям він провів шість років, більшість часу знаходячись на природі, вдалині від людей. Самотній та зажурений Патрик шукав якоїсь розради і знайшов її у вірі. Раніше зовсім не набожний, він почав молитися по кілька разів на день і мріяв про те, щоб його поневолювачі-ірландці навернулися до християнства та стали милосерднішими. 

Повернення на батьківщину

Якось Патрик уві сні почув голос Бога, який велів йому покинути Ірландію на кораблі, що чекає на узбережжі. Юнак втік з полону, за кілька днів пройшов пішки 200 миль (більш ніж 300 кілометрів) до морського порту й справді побачив там корабель, готовий до відплиття. Капітан спершу не хотів брати пасажира без грошей, але зрештою зглянувся над втікачем. Через три дні Патрик зійшов на берег з упевненістю, що своїм звільненням з рабства завдячує тільки Богу.

Юнак повернувся до батьків, які вже й не сподівалися побачити сина живим. Вони дуже зраділи та більше ніколи не хотіли з ним розлучатися. Але якось в нічному видінні Патрику з’явився чоловік з посланням від ірландців. Це було благання повернутися в Ірландію та принести її народу Христове вчення. Вражений видінням, Патрик вирішив вчитися на священика.

Він відправився  подорожувати, зупиняючись на навчання в монастирях, потім провів кілька років в Галлії, навчаючись у відомих священиків — Германа Осерського та Мартина Турського. Коли в 432 році він отримав сан єпископа,  то одразу вирішив повернутися в Ірландію для проповідування християнства. Молодий єпископ відмовився від спадку, попрощався з близькими та відправився до Ірландії.

Патрик – покровитель Ірландії

Звісно, він не був першим місіонером-християнином в цій країні – на той час там вже були християни, хоч і нечисленні. Проте як проповідник, Патрик мав перевагу — роки в ірландському полоні допомогли йому добре вивчити мову та вірування ірландців. Тому він подавав людям своє вчення так, щоб воно було для них більш прийнятним.

Священник поєднував християнські догми з традиційними ірландськими віруваннями. Так, Патрик зміг пояснити людям принцип Святої Трійці на прикладі трилистника конюшини, адже ірландці були друїдами та поважали все, що пов’язане з природою.

Він запровадив вогнища на Великдень, бо ірландці звикли вшановувати своїх богів вогнем. Також Патрику належить авторство кельтського хреста, в якому він поєднав власне хрест та прадавній язичницький символ — Сонце.

В Ірландії тоді правили десятки дрібних королів і досить часто виникали міжусобні війни. Релігією з пантеоном численних богів опікувалися друїдські жерці, які в своїх обрядах інколи вдавалися до людських жертвоприношень.

Особливо хвилювало Патрика становище ірландських рабів — ставлення до них було жорстоким. Пам’ятаючи своє минуле, проповідник всіляко намагався їм допомогти. Його заслугою вважають створення більш демократичного на той час правового кодексу.

Християнська місія давалася нелегко — Патрику погрожували, кілька разів він був жорстоко побитий, потрапляв за грати. Попри це, методи проповідництва священника не були жорстокими й прямолінійними. Патрику були властиві співчуття та прощення, а церкви й монастирі, засновані ним, ставали центрами освіти, де людей навчали грамоті. 

З часом, живучи серед ірландців, Патрик відкрив у них прекрасні людські риси — відвагу, щедрість, довірливість. Він ніби сам став ірландцем та зміг щиро полюбити народ, який колись зробив його рабом. Зі свого боку, ірландці визнали Святого Патрика своїм другом та покровителем.

Служіння місіонера тривало близько 30 років, і за цей час йому вдалося навернути до християнства тисячі людей. Патрик став першим ірландським єпископом в місті Арма, де збудував католицький храм та заснував богословську школу. Під кінець життя Патрик оселився в графстві Даун, де й помер 17 березня 461 року.

Статистика

Найбільші паради до Дня Святого Патрика відбуваються в Нью-Йорку.  Щорічний парад триває 6 годин, в ньому приймають участь близько 100 тисяч учасників та більше 2-х мільйонів глядачів.

Згідно опитувань в США, 24% людей обожнюють День Святого Патрика, 68% просто подобається це свято, 6% не люблять святкувати цей день, а 2% його ненавидять.

Також серед американців провели опитування: як вони відзначають День Святого Патрика? Виявилося, що: 30% людей одягаються в одяг зеленого кольору; 13% смакують страви ірландської кухні; 12% ніяк не святкують; для 9% — це привід вщипнути тих, хто не одягнувся в зелений; спиртним напоям в цей день віддають перевагу 8%; ще 8% опитаних п’ють тільки зелене пиво; 6% беруть участь в параді; 5% слухають ірландську музику; 4% переглядають ірландські фільми; 3% відвідують ірландські паби; 2% танцюють ірландські танці.

День Святого Патрика в історії

 • 1601
  Перший парад на честь Дня Святого Патрика відбувся не в Ірландії, а в іспанській колонії — місті Сент-Огастин, що у Флориді. Свято організував вікарій ірландського походження.
 • 1631
  Католицька церква оголосила 17 березня святом — Днем Патрика, покровителя Ірландії.
 • 1903
  День Святого Патрика став офіційним державним святом в Ірландії, тоді ж в місті Вотерфорд пройшов перший ірландський парад на честь цієї події.
 • 1948
  Президент США Гаррі Трумен з’явився на параді в День Святого Патрика в Нью-Йорку. Це стало своєрідним визнанням для американців ірландського походження, яким часто доводилося стикатися з упередженим ставленням.
 • 1962
  В День Святого Патрика в місті Чикаго річку вперше пофарбували зеленим барвником — в національний колір Ірландії. Традиція зберігається й зараз, проте з екологічних міркувань кількість фарби звели до мінімуму, і річка стає зеленою всього на кілька годин.
 • 1962
  Ірландський уряд розпочав національну програму з використання Дня Святого Патрика для стимулювання туризму й популяризації ірландської культури в світі.

Часті Питання та відповіді про День Святого Патрика

Ким було засновано День Святого Патрика?

На початку 1600-х років цей день заснував ірландський монах-францисканець Люк Ваддінг, мешканець міста Вотерфорд.

Чи насправді Святий Патрик вигнав всіх змій з Ірландії?

За легендою, святий визволив країну від змій, загнавши їх у море. Проте насправді, за думкою науковців, змії ніколи не жили в Ірландії. Ця оповідь напевне є алегорією, а під зміями могли мати на увазі язичників-друїдів.

Чи існують достовірні письмові свідчення про життя Святого Патрика?

Єдиними  достовірними письмовими свідченнями є власні твори святого — автобіографічна «Сповідь» та «Послання до воїнів короля Коротикуса», в якому Патрик викриває жорстоке поводження британців з ірландськими християнами.

Хто такі лепрекони та яке відношення вони мають до Дня Святого Патрика?

Це маленькі чарівні чоловічки, які можуть використовувати свої магічні сили як з добрими, так і з підступними намірами.  До самого Святого Патрика вони не мають жодного відношення, проте як герої ірландського фольклору стали одним з символів свята та сувенірної продукції.

Чому колір Дня Святого Патрика — зелений?

Спершу з цим святом був пов’язаний інший колір — синій. Проте з XVIII століття, коли Ірландія почала боротьбу за незалежність, він змінився на зелений — один з кольорів ірландського прапора. Крім того, Ірландію називають «смарагдовим островом» за пишну зелену рослинність. Зелений є також кольором трилисника конюшини, ще одного ірландського національного символу.

Як святкувати День Святого Патрика?

Подія, яка спочатку була релігійним святом на честь покровителя Ірландії, з часом перетворилася на міжнародний фестиваль ірландської культури. У святкування Дня Святого Патрика великий внесок зробила ірландська діаспора, особливо в США. Довгий час це свято було популярнішим серед ірландських іммігрантів, ніж у самій Ірландії.

Віряни-ірландці 17 березня зранку йдуть до церкви, щоб вшанувати пам’ять свого святого-покровителя. Повернувшись додому, родини влаштовують обов’язкову трапезу зі стравами з капусти та ірландського бекону.

В День Святого Патрика проводяться традиційні паради, схожі на карнавал — люди одягаються в зелений одяг з трилисником, костюми лепреконів, ельфів та фей. Веселощі з жартами, пивом, музикою й танцями в цей день стали традицією.

Найбільші паради відбуваються у США, а в  столиці Ірландії — Дубліні проводиться п’ятиденний фестиваль з концертами, театральними постановками під відкритим небом та феєрверками. Паради й урочистості цього дня звичні для Великої Британії, Канади, Швейцарії, Мальти, Японії та багатьох інших країн. В Україні День Святого Патрика відзначається в основному в ірландських пабах, які влаштовують тематичні вечірки. 

Всі охочі можуть приєднатися до святкування, одягнувши зелений одяг, вивчивши кілька ірландських слів чи рухів ірландського танцю. Можна послухати традиційну ірландську музику, відвідати ірландський паб або влаштувати ірландську вечірку вдома.

Чому ми любимо цей день? 

Святий Патрик не тільки приніс ірландцям християнство, але й через багато століть допоміг їм досягти незалежності. Зображення святого, який виганяє змій, стало символом боротьби ірландців проти британського правління. В 1903 році, разом з першими урочистими парадами на честь Святого Патрика, в Ірландії почався патріотичний рух на підтримку рідної мови та культури.

Для ірландських іммігрантів, які потерпали від дискримінації в інших країнах, Святий Патрик став символом рідної землі, а свято на його честь допомогло їм об’єднатися. На прикладі цього свята можна повчитися у ірландців патріотизму та прагненню до збереження своєї національної ідентичності. Крім того, День Святого Патрика відкрив для місцевого населення культуру й традиції ірландського народу, а спільне веселе святкування посприяло дружбі та взаєморозумінню.

Всім іншим людям, які не є ірландцями, це оптимістичне й трохи казкове свято подобається тим, що воно є приводом більше дізнатися про Ірландію, поспілкуватися у невимушеній атмосфері, посмакувати ірландським пивом, розважитися не тематичних вечірках.

Коли будемо відзначати День Святого Патрика?

РікДатаДень
202417 березняНеділя
202517 березняПонеділок
202617 березняВівторок
202717 березняСереда
202817 березняП’ятниця
Copy link