Плужний понеділок у Великобританії

Плужний понеділок

Плужний понеділок у Великобританії (Plough Monday) відзначають у перший понеділок після Дванадцятої ночі Різдва та Водохреща. Це багата традиція в англійській сільськогосподарській історії, що знаменує собою закінчення різдвяного періоду для сільськогосподарських громад Англії. Цей день, що сягає своїм корінням середньовічних часів, означає повернення до роботи для орачів і початок англійського сільськогосподарського року.

Історичне значення

Походження та еволюція
Витоки Поливаного понеділка можна простежити у 15 столітті, можливо, він розвинувся з давніших язичницьких традицій, що знаменували початок весни. Цей день характеризувався тим, що орачі чорнили обличчя і відвідували місцеві будинки з прикрашеним плугом, щоб зібрати гроші на громадські бенкети. Відмова від пожертви часто призводила до того, що орачі перевертали плуг через поріг неплатника або прорізали борозну перед його дверима.

Благословення плуга
У середньовіччі було прийнято освячувати плуги в церкві у Плужну неділю, за день до Плужного понеділка. Цей ритуал був молитвою за успішний врожай і знаменував відновлення сільськогосподарських робіт після різдвяних канікул.1

Святкування та звичаї

  • У святкуваннях брали участь орачі та орачі у маскарадних костюмах, часто з почорнілими або почервонілими обличчями, у супроводі музикантів, персонажа на ім’я “Бессі” та чоловіка в ролі “дурня”. Також поширеним був танець Моллі, різновид танцю Морріса, який виконували танцюристи з почорнілими обличчями, щоб замаскуватися.
  • Подібно до різдвяних вистав, п’єси Плугового понеділка були популярні в деяких частинах Лінкольнширу, Ноттінгемширу та Іст-Мідленду. Ці вистави включали елементи смерті та воскресіння одного з персонажів, що символізувало смерть і відродження нового сільськогосподарського року.
  • Фестиваль солом’яних ведмедів
    У 19 столітті фестиваль солом’яного ведмедя став частиною Плужного понеділка в деяких регіонах. Чоловіки або хлопчики, одягнені в шар соломи, ходили по домівках і просили гроші, замінюючи традиційний прикрашений плуг.2

Хоча звичаї Плужного понеділка занепали в 19 столітті, вони відродилися в деяких містах у 20 столітті.

Плужний понеділок — це захопливий зріз англійського сільського життя, що дає змогу зазирнути у багату сільськогосподарську та культурну спадщину країни. Від середньовічних витоків до сучасних святкувань, Плужний понеділок залишається яскравою і значущою традицією, що символізує початок сільськогосподарського року і незмінний дух спільноти і свята в сільській Англії.

Схожі події:
🚜 Свято Жнив
🚜 День фермера
🚜 День працівників сільського господарства України

Підпишіться на наші канали у Viber чи Telegram і ми нагадаємо вам про всі актуальні свята та події на кожен день.

  1. https://en.wikipedia.org/wiki/Plough_Monday []
  2. http://projectbritain.com/ploughMonday.htm []
Позначки:
Copy link