Дванадцята ніч

Дванадцята ніч

Дванадцята ніч (Twelfth Night)- свято в християнстві, що знаменує собою завершення дванадцяти днів Різдва і передує святу Богоявлення. Це свято, що має багату історію та різноманітні традиції, відзначається з поєднанням релігійного значення, культурних практик та святкових веселощів.

Історичне значення

Святкування Дванадцятої ночі сягає своїм корінням Середньовіччя, періоду, коли Різдво було часом безперервних бенкетів, що досягали кульмінації у Дванадцяту ніч. Турський собор 567 року проголосив дванадцять днів від Різдва до Водохреща священним і святковим періодом, встановивши обов’язок адвентського посту для підготовки до свята. 1

П’єса Вільяма Шекспіра “Дванадцята ніч”, написана близько 1601 року, є однією з найвідоміших культурних згадок про це свято. П’єса, з її темами перевтілення та перевдягання, віддзеркалює святковий дух Дванадцятої ночі. Серед інших літературних джерел — твори Бена Джонсона, Роберта Герріка та Чарльза Діккенса, які описують звичаї та веселощі свята.

Святкові звичаї на Дванадцяту ніч

Дванадцята ніч традиційно відзначається різноманітними звичаями, зокрема, співом колядок, обведенням дверей крейдою, веселощами та відвідуванням церковних богослужінь. Практика обведення дверей крейдою передбачає написання ініціалів волхвів (Каспар, Мельхіор і Бальтазар) і року, розділених хрестиками, що символізує благословення для дому.

Центральне місце у святкуванні Дванадцятої ночі займають їжа та напої. Вживають пунш, особливо у Великій Британії, а також випікають особливу випічку, таку як торт і королівський торт. Цією випічкою часто насолоджуються наступного дня, на свято Богоявлення. У деяких традиціях у пиріг ховають боби та горошину, і ті, хто їх знайде, стають Королем і Королевою нічних святкувань. 2

Дванадцята ніч і Водохреща знаменують початок карнавального сезону в деяких країнах. В Іспанії цей день відомий як “Cabalgata de Reyes” і включає в себе паради, на яких роздають солодощі. У Франції “La Galette des Rois” – популярна випічка, яку їдять протягом усього січня.

Сучасні обряди

Поширеним повір’ям, пов’язаним з Дванадцятою ніччю, є ідея про те, що нещасливо залишати різдвяні прикраси висіти після цього дня. Ця традиція варіюється, деякі продовжують період прикрашання аж до Стрітення.

В Ірландії заведено ставити статуетки Трьох Королів у ліжечко в Дванадцяту ніч або, щонайпізніше, наступного дня, на Богоявлення. Ця практика підкреслює релігійне значення свята.

Дванадцята ніч залишається яскравим і значущим святом, багатим на історію і різноманітним у своєму святкуванні. Від середньовічних витоків до сучасних святкувань, воно поєднує в собі поєднання релігійної пошани, культурної спадщини та спільної радості, що робить його унікальним і довготривалим святом у християнському календарі.

Схожі події:
✔️  Різдво Христове
✔️  Водохреща (Хрещення Господнє, Йордан)

Підпишіться на наші канали у Viber чи Telegram і ми нагадаємо вам про всі актуальні свята та події на кожен день.

Джерела

  1. https://www.britannica.com/topic/Twelfth-Night-holiday 
  2. https://www.bpl.org/blogs/post/the-origins-and-practice-of-holidays-twelfth-night-gurpurab-guru-gobindh-singh-epiphany-dia-de-los-reyes/ 
Позначки:
Copy link