Міжнародний Олімпійський день

Міжнародний Олімпійський день

Що це за день?

Олімпійські ігри є найважливішими спортивними подіями, але відбуваються вони лише раз на чотири роки. Проте існує свято, яке запрошує абсолютно всіх проявити свою активність на шляху до міцного здоров’я та гарного самопочуття. Це Міжнародний олімпійський день, для участі в якому зовсім не потрібно бути спортсменом та встановлювати рекорди. Міжнародний олімпійський день запроваджено на честь повернення сучасному світові Олімпійського руху шляхом створення Міжнародного олімпійського комітету. Ця подія відбувається 23 червня кожного року і покликана залучити до спорту якомога більше людей у всьому світі.

Схожі події:
🏆 Міжнародний жіночий спортивний день
🏆 Всесвітній день спортивної боротьби
🏆 Міжнародний день скейтбордингу

Підпишіться на наші канали у Viber чи Telegram і ми нагадаємо вам про всі актуальні свята та події на кожен день.

Як виникла ідея відзначати Міжнародний Олімпійський день?

Де й коли в історії люди вперше організували спортивні змагання, залишається предметом дискусій, але з упевненістю можна стверджувати, що кілька тисяч років тому такі змагання вже проводилися в Греції. Згідно з міфами, їх заснував сам Геракл — син Зевса. Є відомості принаймні щодо чотирьох великих спортивних подій того часу — Піфійських ігор в Дельфах, Немейських в Немейській долині, Істмійських поблизу Корінфа та власне Олімпійських ігор — в Олімпії, які були найвідомішими серед усіх. Історики Греції навіть вимірювали час проміжками між цими іграми, які відбувалися раз на чотири роки.

Першим олімпійським чемпіоном, занесеним до переліку рекордів, став кухар на ім’я Коробус, який виграв спринтерський забіг в 776 році до нашої ери. З кожними наступними іграми додавалися нові види змагань, приміром, у 708 році до нашої ери з’явилося п’ятиборство — боротьба, змагання з бігу, зі стрибків у довжину, з метання спису та диску. Пізніше додалися кулачні бої та перегони на колісницях. Зазвичай ігри тривали чотири дні, а на п’ятий влаштовували церемонію закриття, нагородження чемпіонів та бенкет.

Змагатися на Олімпіадах дозволялася тільки вільним громадянам. Більшість з них можна вважати професійними спортсменами, так як вони готувалися до змагань на постійній основі. І хоч єдиним призом переможця у Олімпії був почесний вінок, олімпійські чемпіони отримували широке визнання і певні преференції у своїх рідних містах. 

Так тривало доти, доки Греція не опинилася під владою Риму. Ігри в Олімпії та в інших містах почали занепадати, бо прилюдні змагання, до того ж в оголеному вигляді, як це звикли робити греки, римлянам здавалися принизливими. Зрештою, в 390-х роках нашої ери імператор Феодосій I зовсім відмінив Олімпійські ігри через пов’язані з ними язичницькі асоціації. 

П’єр де Кубертен

Відродження Олімпійського руху пов’язане з іменем барона П’єра де Кубертена, француза-аристократа, уродженця Парижу. Сімейними традиціями для нього готувалася кар’єра військового або політика, але юнак вирішив, що його покликання — робота з молоддю, зокрема, фізичне виховання.  В той час преса регулярно повідомляла про археологічні знахідки в грецькій Олімпії, і це надихнуло де Кубертена на ідею можливого відродження Олімпійських ігор та подальшого впровадження спорту в школах Франції.

У 1892 році на зібранні Союзу французьких спортивних товариств у Парижі П’єр де Кубертен виступив з проектом організації Олімпіади та попросив допомоги у присутніх. Тоді цей виступ не здобув підтримки, але де Кубертен не здавався і на Конференції  з міжнародного спорту в 1894 році знову вніс свою пропозицію. З числа 79 делегатів тих, які всерйоз цим зацікавилися, було небагато, але всі одностайно проголосували за відновлення Олімпійських змагань. Контроль за цим процесом було покладено на плечі щойно створеного Міжнародного олімпійського комітету. 

«Citius, Altius, Fortius»

Членами організації стали 13 осіб, а президент мав змінюватися після кожної Олімпіади. Оскільки перші ігри мали відбутися в Греції, президентом став Деметріос Вікелас, заможний грецький підприємець, який мешкав у Парижі. Тоді ж було прийнято і знаменитий девіз усіх Олімпіад — «Citius, Altius, Fortius» (швидше, вище, сильніше). Перші Олімпійські ігри відбулися вже через 2 роки — в Афінах у квітні 1896-го. 

В 1947 році, під час Стокгольмської сесії МОК, Йозеф Грусс, делегат від Чехословаччини, представив задум проведення Міжнародного Олімпійського дня, який мав на меті популяризацію спортивного руху у всіх країнах. Наступного року на січневій конференції в швейцарському Санкт-Моріці ідею було прийнято. Національним олімпійським комітетам доручили організацію цієї події, а датою обрали 23 червня — на знак пам’яті про день у 1894 році, коли П’єр де Кубертен домігся повернення світу олімпійських традицій.

Міжнародний Олімпійський день

Вперше Міжнародний Олімпійський день було відзначено 23 червня 1948 року. З цього приводу тодішнім президентом МОК Зігфрідом Едстремом було надіслано звернення до молоді всього світу, а до першого святкування приєдналися Греція, Португалія, Канада, Австрія, Швеція, Великобританія, Бельгія, Венесуела та Уругвай.

Зараз Міжнародний Олімпійський день — це дещо більше, ніж просто спортивні події. Базуючись на трьох основних принципах — «рухатися», «вчитися» і «відкривати», Національні олімпійські комітети проводять ще й культурні та освітні заходи, приміром, концерти й виставки, розраховані на всіх, незалежно від віку, статі та спортивних здібностей.

Деякі країни включили цей день до шкільної програми. Розробляються також веб-сайти, які спрямовують людей на доступні за їхнім місцем проживання заходи. Все це полегшує приєднання до святкування цієї події, в тому числі й завдяки розвитку соціальних мереж, які розширюють число учасників навіть за межами діяльності  Національних олімпійських комітетів. 

Міжнародний Олімпійський день в історії

 • 1894 23 червня
  Відбулося заснування Міжнародного олімпійського комітету (МОК).
 • 1896
  Грецька столиця Афіни прийняла перші Олімпійські ігри сучасної епохи.
 • 1908
  Вийшло Олімпійська хартія у своєму першому виданні. Автором її правил і норм виступив барон П’єр де Кубертен.
 • 1948 23 червня
  Проведення дев’ятьма країнами першого в історії Міжнародного Олімпійського дня.
 • 1978
  Міжнародний Олімпійський день було внесено до Олімпійської хартії. Відтоді за рекомендацією МОК всі Національні олімпійські комітети мають щорічно проводити цей день для пропагування Олімпійського руху.
 • 1987
  МОК розпочав кампанію «Олімпійський день бігу», кількість учасників якої наразі — близько 160-ти Національних олімпійських комітетів.

Часті Питання та відповіді про Міжнародний Олімпійський день

Хто вигадав девіз Олімпіад — «Citius, Altius, Fortius»?

Цей слоган вигадав і застосовував у молодіжних спортивних змаганнях французький проповідник з домініканського ордену, а також вчитель і завзятий спортсмен Анрі Дідон, який був близьким другом П’єра де Кубертена. Кубертен запропонував цей девіз в 1894 році новоствореному Міжнародному олімпійському комітетові.

Кому належить авторство олімпійського символу з п’яти кілець?

Цю емблему вигадав П’єр де Кубертен. Кільця символізують 5 населених континентів світу, а їхні кольори — синій, чорний, жовтий, зелений та червоний обрано тому, що прапор кожної країни світу містить хоча б один з цих основних кольорів.

Коли наша країна доєдналася до олімпійського руху?

З 1952 року спортсмени-українці в складі збірної Радянського Союзу змагалися в усіх Олімпіадах. На протязі десятиліть з українців складалася майже чверть радянської збірної.  В 1993 році Національний олімпійський комітет нашої вже незалежної країни отримав визнання МОК.

Що являє собою Олімпійський день бігу?

Це захід, який проводиться в різних країнах Національними олімпійськими комітетами у вигляді любительського забігу для всіх охочих, незалежно від віку та фізичної підготовки. Бігові дистанції становлять 1,5; 5 та 10 кілометрів, а відбувається ця подія щорічно в період з 17 до 24 червня. 

Які види спорту вибули з Олімпійських змагань?

Серед таких видів спорту — перетягування каната та лазіння по канату, політ на повітряній кулі, змагання на дуельних пістолетах, тандемний велосипед, плавання з перешкодами. Також було виключено стрільбу по голубам, яка входила до програми Олімпіади лише один раз у 1900 році.

Як відзначати Міжнародний Олімпійський день?

Зазвичай в Україні в цей день проводяться різноманітні любительські спортивні змагання в освітніх закладах, територіальних громадах, спортивних установах. Це традиційні забіги, естафети, змагання зі стрибків, підтягування, підняття ваги, стрільби та інших видів спорту. До таких змагань, приміром, в межах своєї школи чи громади, може долучитися кожен охочий.  

В Міжнародний Олімпійський день телеканали, особливо спортивні, присвячують цій події спеціальні програми та репортажі з місць проведення масових заходів. Також з інформаційних матеріалів 23 червня можна більше дізнатися про джерела й традиції Олімпійського руху в нашій країні та за її межами. Щодо школярів та студентів, вони можуть розраховувати на зустрічі з відомими спортсменами, які до цього свята організовуються навчальними закладами.

На глобальному рівні МОК в 2020 році святкування Міжнародного олімпійського дня проводилося в режимі онлайн, тобто у вигляді найбільшого в світі 24-годинного домашнього тренування з використанням цифрових технологій. В якості тренерів виступали найвідоміші спортсмени — чемпіони Олімпіад різних років.

Варто ділитися інформацією про цю міжнародну подію з друзями — в реальному житті та в соціальних мережах. І найважливіше — цього дня слід залучати до спорту молоде покоління, особливо дітей, адже відомо, що корисні звички легше формуються саме в юному віці.

Чому важливий цей день? 

Ця подія підкреслює важливість спорту для кожної людини, адже це прекрасний спосіб підтримувати своє тіло в належній формі. Крім того, спортивні звички навчають дисципліні, а спілкування в межах спортивних тренувань та змагань сприяє новим знайомствам з цікавими людьми. Командні види спорту взагалі виробляють відчуття колективу, навички соціальної взаємодії, допомагають знайти друзів.

Для дітей і юнацтва спортсмени завжди є вдалим прикладом для наслідування, а заняття спортом молодого покоління означає не тільки зростання здоровіших людей, а й менший ризик підліткової злочинності. Також спорт позитивно впливає на психологічну сферу — як і будь-яка регулярна фізична активність, він здатен позбавити від стресу, тривоги й депресії, підвищити концентрацію та впевненість у собі.

Тож Міжнародний Олімпійський день важливий передусім тому, що спонукає нас піднятися з дивану й нарешті розпочати онлайн-тренування, вийти вранці на пробіжку чи відвідати разом з дітьми найближчий спортивний майданчик. Такими діями ми допоможемо собі надовше зберегти фізичне й психічне здоров’я.  

Коли будемо відзначати Міжнародний Олімпійський день?

РікДатаДень тижня
202123 червняСереда
202223 червняЧетвер
202323 червняП’ятниця
202423 червняНеділя
202523 червняПонеділок
Позначки:
Copy link