Міжнародний день цивільної авіації

Міжнародний день цивільної авіації

Що це за день?

Романтика неба віддавна вабила людей. Мати крила та літати, мов птах — це бажання не полишало  людство, але в давнину  могло бути тільки мрією. Спроби піднятися в небо довго здавалися прагненням до неможливого — варто згадати хоча б легенду про Ікара. Та минув час, і нас вже не дивує, що завдяки авіалайнеру за лічені години можна опинитися в будь-якому найвіддаленішому кутку земної кулі. Авіація набагато зменшила відстані та відкрила для світу безліч нових можливостей. Щоб підкреслити вплив цивільної авіаційної індустрії на сучасне життя,  7 грудня кожного року планета відзначає Міжнародний день цивільної авіації.

Схожа подія:
✈️ Всесвітній день авіації і космонавтики
✈️ День авіації України
✈️ День недорогих авіаквитків
✈️ Міжнародний день авіадиспетчера
✈️ День штурманської служби авіації збройних сил України
✈️День інженерно-авіаційної служби авіації ЗСУ
Цікаво буде дізнатися, яку висоту можна вважати початком космосу, а також, скільки землян побувало в космосі за всю історію польотів.

Підпишіться на наші канали у Viber чи Telegram і ми нагадаємо вам про всі актуальні свята та події на кожен день.

Як виникла ідея відзначати Міжнародний день цивільної авіації?

Розвиток авіації на початку минулого століття набув швидких темпів. Але світ ще не мав ніяких загальних правил та багатосторонніх угод між країнами для регулювання міжнародних польотів та підвищення їх безпеки.

Перша в історії Конференція цивільної авіації відбулася 1910 року в Парижі. На ній були присутніми делегати від 18 європейських країн. Представників держав з іншого боку океану навіть не запрошували, бо трансокеанічні перельоти вважалися чимось фантастичним.

Після Першої світової війни, в 1919 році, Паризькою мирною конференцією було прийнято Міжнародну повітряну конвенцію для регулювання правил цивільної авіації.

Цей документ було ратифіковано в 38 країнах. І хоч завдяки йому до кінця 30-х років минулого століття було досягнуто деякого прогресу щодо угод про правила міжнародних польотів, авіакомпанії більшості країн, як і раніше, не співпрацювали, і не існувало договорів, що дозволяли б іноземним літакам здійснювати безпосадкові перельоти над територіями різних країн.

Конвенція про міжнародну цивільну авіацію

Велика роль авіації в Другій світовій війні продемонструвала потребу в створенні міжнародної організації для регулювання міжнародних польотів у мирних цілях, яка вирішуватиме всі питання — від технічних та економічних до юридичних.

Тому на початку 1944 року Сполучені Штати Америки провели попередні перемовини з союзниками по антигітлерівській  коаліції та з нейтральними країнами, після чого представники 52 держав прибули на Міжнародну конференцію з цивільної авіації, що відбулася того ж року в Чикаго протягом  листопада-грудня.

7 грудня делегати підписали Конвенцію про міжнародну цивільну авіацію, або Чиказьку конвенцію. Відтоді цю дату прийнято вважати днем народження Міжнародної організації цивільної авіації.

Треба відзначити, що ця організація є спеціалізованою установою Організації Об’єднаних Націй.  Вона регулює правові відносини між цивільними авіаціями різних країн та розробляє світові стандарти у цій сфері.

7 грудня 1994 року, в 50-ту річницю підписання Конвенції про міжнародну цивільну авіацію, в світі вперше відзначали Міжнародний день цивільної авіації. А з 1996 року це свято є офіційно встановленим Генасамблеєю ООН.

З початку 2000-х років світова цивільна авіація переживає період стабільного розвитку за рахунок збільшення кількості пасажирів. Одним з головних факторів є збільшення трафіку з держав, де стрімко зростає економіка — з Індії, Китаю, країн Латинської Америки. Очікується, що попит на авіаквитки в подальшому лише зростатиме. 

Міжнародний день цивільної авіації в історії

 • 1783
  Брати Монгольф’є підняли в повітря повітряну кулю з пасажирами на борту.
 • 1900
  Завдяки винахіднику Фердинанда фон Цеппеліна світ побачив політ дирижабля.
 • 1903
  Здійснено перший політ людини на літаку з двигуном, що був створений братами Райт.
 • 1916
  В США засновано компанію «Боїнг» — одного з найбільших виробників цивільних та воєнних літаків.
 • 1939
  Піднявся в небо перший гелікоптер, створений українцем Ігорем Сікорським.
 • 1968
  В Радянському Союзі відбувся перший політ надзвукового пасажирського літака Ту-144.

Часті Питання та відповіді про Міжнародний день цивільної авіації

Чи є спеціальна тема в святкуванні Міжнародного дня цивільної авіації? 

Так, кожні п’ять років обирається окрема тема для цього дня. Тема на період з 2019 до 2024 року — «75 років з’єднання світу».

Яке місце цивільної авіації в глобальній світовій економіці?

Ця галузь забезпечує 65,5 мільйона робочих місць та 3,6% світової економічної діяльності.

Який пасажирський літак найбільший у світі? 

Це Airbus A380, що вміщує 853 пасажири.

Скільки пасажирів на рік перевозять авіакомпанії світу?

Щороку цивільна авіація у всьому світі перевозить понад 4 мільярди людей.

Яка установа в Україні керує цивільною авіацією?

Керівництво цивільною авіацією в нашій країні покладено на Державну авіаційну службу України, створену в 2011 році.

Як відзначати Міжнародний день цивільної авіації?

В цей день за ініціативою Міжнародної організація цивільної авіації влаштовуються різноманітні заходи — семінари, просвітні лекції, анонси новин на тему міжнародної цивільної авіації. Ці заходи знаходять підтримку урядів, недержавних організацій, авіаційних компаній у всьому світі.

Україна, як держава, що в 1992 році підписала Конвенцію про міжнародну цивільну авіацію, приєднується до світових традицій у відзначенні Міжнародного дня цивільної авіації.

На телебаченні та в пресі висвітлюються здобутки й проблеми галузі. Авіакомпанії пропагують послуги та оновлюють інформацію про свою діяльність на офіційних сайтах.

Всі працівники сфери цивільної авіації — пілоти, бортпровідники, авіадиспетчери, працівники аеропортів, виробники літаків — приймають привітання та нагороди від керівництва держави та безпосередніх керівників.

Мабуть, для кожного з нас найприємнішим способом приєднатися до святкування буде бронювання білету, а згодом і політ до якогось екзотичного куточка світу, про який давно мріялося.

А якщо часу чи коштів на далекі польоти не вистачає, є прекрасна альтернатива — побувати в музеї авіації України та дізнатися багато нового й цікавого про цивільну авіацію в нашій країні.

Чому важлива ця подія? 

На сьогодні цивільна авіація — набагато більше, ніж можливість швидких та безпечних польотів. Це величезний стимул для економічного розвитку країн.

ООН стверджує, що на кожні 100 доларів і 100 робочих місць, створених у цивільній авіації, додатково 350 доларів та 610 робочих місць створюються в інших галузях економіки.

Також розвиток цивільної авіації є стимулом для загального науково-технічного прогресу. Наприклад, одна з найбільших авіабудівних компаній світу — Airbus — впроваджує програму «Розумне небо», завдяки якій до 2050 року час кожного польоту скоротиться на 13 хвилин. Це дозволить зекономити 9 мільйонів тонн пального та на 28 мільйонів тонн зменшити небезпечні викиди в атмосферу планети.

Завдяки святкуванню Міжнародного дня цивільної авіації для громадян є можливість краще ознайомитися з внеском сучасної мирної авіації в соціальну та економічну сфери, а також зрозуміти, чому таким потрібним є забезпечення  ефективних і безпечних польотів цивільних літаків за єдиними для всіх держав вимогами.

Коли будемо відзначати Міжнародний день цивільної авіації?

РікДатаДень тижня
20207 грудняПонеділок
20217 грудняВівторок
20227 грудняСереда
20237 грудняЧетвер
20247 грудняСубота
Copy link