День працівників суду України

День працівників суду України

Що це за день?

День працівників суду України відзначають щороку 15 грудня. Попри те, що це професійне свято встановлене на державному рівні, воно не є вихідним днем в національному календарі. Ця дата – ще одна можливість віддати почесті тим людям, які несуть відповідальність за справедливість в нашій країні.У судах мають працювати чесні, порядні та неупереджені люди. Мета ж держави – забезпечити сучасні суди саме такими працівниками.

Схожі події:
⚖️ Всесвітній день міжнародного правосуддя
⚖️ Всеукраїнський тиждень права
⚖️ День Господарських Судів України

Підпишіться на наші канали у Viber чи Telegram і ми нагадаємо вам про всі актуальні свята та події на кожен день.

Як виникла ідея відзначати День працівників суду України?

8 грудня 2000 року в Незалежній Україні було підписано президентський указ про впровадження «Дня працівників суду». Документ підписав чинний на той момент Президент України – Леонід Кучма. В указі підкреслюється важливість роботи суддів та інших працівників судової системи в забезпеченні справедливості та захисті прав кожного українця.

Крім цього, справедливий суд зміцнює країну, сприяє затвердженню та підтримки в ній демократичних принципів.

15 грудня 1917

Дата 15 грудня була обрана не випадково. Саме у цей день в 1917 році в Україні, яка на той час називалася УНР (Українська Народна Республіка), був запроваджений Генеральний суд як вищий орган судової системи. До його складу входили: цивільний, адміністративний та карний департаменти.

Дія першого Генерального суду УНР поширювалася по всій країні, а його діяльність полягала у нагляді за діяльністю судів та окремих суддів. На чолі установи мав стояти генеральний суддя, який був найстарший за віком. Вперше склад Генерального суду УНР був затверджений у січні 1918 року шляхом голосування Малої ради. А перше засідання мало місце 15 січня наступного року.

Це було першим кроком в створенні повноцінної судової системи в незалежній Україні, яка мала поставити на п’єдестал важливість верховенства права.

Особливості сучасної судової системи України

Найвищою ланкою сучасної судової системи в нашій країні є Верховний Суд. У цій касаційній інстанції розглядаються найважливіші справи. Також систему судоустрою складають апеляційні та місцеві суди.

Суди загальної юрисдикції знаходяться в усіх містах України, розглядають справи, що стосуються цивільних, адміністративних та кримінальних правопорушень.

Єдиним органом конституційної юрисдикції є Конституційний Суд України. Його завдання – тлумачити норми Конституції та перевіряти на відповідність Основному Закону норм інших правових актів.

Вимоги до суддів

В Конституції прописано, що правосуддя в нашій країні встановлюється тільки в судах. Також в ній вказаний перелік вимог до суддів та тих, хто претендує на цю посаду.

 • Юридична освіта – обов’язкова вимога для кожного кандидата на посаду судді.
 • Стаж роботи. Навіть людина з юридичною освітою, але без відповідного стажу роботи не може претендувати на місце судді.
 • Володіння українською мовою.
 • Проживання на території України від 10-ти років.

Кожен працівник суду в тій чи іншій мірі несе відповідальність за прийняття справедливих неупереджених рішень в різних судових процесах. Судді не підпорядковуються жодному іншому органу виконавчої або законодавчої влади та приймають рішення тільки згідно із законами України.

День працівників суду України в історії

 • 1917 15 грудня
  В Україні, яка на той час називалася УНР (Українська Народна Республіка), був запроваджений Генеральний суд як вищий орган судової системи.
 • 1918 січень
  Вперше був затверджений склад Генерального суду УНР шляхом голосування Малої ради.
 • 1919 15 січня
  Відбулося перше засідання Генерального суду УНР.
 • 2000 8 грудня
  Був підписаний президентський указ про впровадження «Дня працівників суду». Документ підписав чинний на той момент Президент України – Леонід Кучма.

Часті Питання та відповіді про День працівників суду України

Кого вітати з Днем працівників суду України?

Працівники суду – це не тільки судді, але і помічники судді, секретарі судового засідання, судові розпорядники, керівники апарату суду та інші спеціалісти, що беруть участь у роботі місцевих, апеляційних чи касаційних судів.

Що подарувати судді?

Суддя – професія солідна та важлива, оскільки її представник відповідає за верховенство закону. З іншого боку, поза залом засідань, працівник суду – звичайна людина, яка полюбляє жарти, розваги та має певні хобі. Це все можна враховувати, підбираючи презент на День працівників суду України. Пропонуємо кілька варіантів подарунків:
Річ зі змістом, що стосується професії. Це може бути картина чи статуетка, яка чудово підійде до інтер’єру суддівського кабінету. Статуетка Феміди може бути виконана з простого, чи коштовного матеріалу, все залежить від того, у яких стосунках дарувальник знаходиться з суддею.
Все для робочого процесу. Сейф, обкладинки для документів, шкіряне портмоне, візитниця – чудові ідеї подарунків для судді.
Враження. Близькій людині, що працює у судовій системі, можна подарувати цікавий подарунок-враження. Це може бути стрибок з парашутом, політ на вертольоті, кінна прогулянка. Судді жіночої статті можна подарувати сертифікат в SPA салон, масаж, професійну укладку та макіяж тощо.

Привітання до Дня працівників суду України

«Бути суддею справедливим та чесним в реаліях сьогодення – не просто. Працівник судової установи має бути мудрим, відповідальним та досвідченим. Від нього вимагається не тільки бездоганне виконання обов’язків, але й певний набір особистих чеснот, серед яких гідність, правдивість, чесність, людяність. Бажаємо вам зберігати ці риси попри всі негаразди та у самих складних ситуаціях».


«Щиро вітаю, Вас, з Днем працівників суду України! Бажаю хороших справ, справедливих рішень, позитивних реформ у судовій системі. Дякую, Вам, за те, що ви завжди стоїте на сторожі закону та збереження прав і свобод кожного громадянина нашої держави. Нехай всі Ваші мрії збудуться, здоров’я покращиться, статки примножаться!».


«З Днем працівників суду, колеги! Багато років ми з вами трудилися пліч о пліч на благо людей та держави, йшли на ризики, брали відповідальність, намагалися бути справедливими та відстоювати норми закону. Тому нехай доля береже вас! Бажаю вам миру в країні, здоров’я в родині, щастя в особистому житті та досягнень у вашій професії». 

Як відзначати День працівників суду України?

Святкують цей день працівники судових установ. Попри те, що це професійне свято вважається державним, судді та їхні помічники зустрічають його на робочому місці. В цей день вони приймають привітання від Президента України та місцевих високопосадовців.

Чому важливий цей день

Кожен з нас знаходиться під захистом законів. Люди мають бути впевнені, що у разі порушення їх прав і свобод, справа дійде до суду та отримає справедливе рішення. День працівників суду України – це ще одна можливість наголосити на важливості чесних, непідкупних та справедливих суддів.

В нашій державі неодноразово відбувалися реформи судової системи з метою викорінення корупції та підвищення якості роботи судових установ. Справедливість та виконання закону – це не тільки відповідальність працівників суду, а кожного громадянина. 

День працівників суду – це ще одна можливість згадати про це. Адже сумлінне дотримання закону кожним громадянином – гарантія зміцнення та розвитку нашої держави.

Коли будемо відзначати День працівників суду України?

РікДатаДень тижня
202015 грудняВівторок
202115 грудняСереда
202215 грудняЧетвер
202315 грудняП’ятниця
202415 грудняНеділя
Copy link