День бухгалтера і аудитора України
- Що це за день?
- Як виникла ідея відзначати День бухгалтера і аудитора України?
- День бухгалтера і аудитора України в історії
- Часті Питання та відповіді про День бухгалтера і аудитора України
- Як відзначати День бухгалтера і аудитора України?
- Чому важливий цей день?
- Листівки на День бухгалтера і аудитора України
- Коли будемо відзначати День бухгалтера і аудитора України?
Що це за день?
Вести облік свого майна та коштів люди почали з найдавніших часів, але чомусь набула поширення думка, що бухгалтерська справа — це нудне й одноманітне заняття. Щоправда, при цьому ніхто не сумнівається, що без обліку та аудиту не може функціонувати жодне підприємство — від найменшої кав’ярні до величезного міжнародного концерну. Сучасні обліковці відрізняються високим інтелектом, логічним мисленням, здатністю до аналізу, порядністю й точністю, і навіть вважають, що в їхній роботі присутні елементи творчості. Представники цих професій в Україні мають власне професійне свято — День бухгалтера та аудитора, який відзначається щороку 16 липня.
Схожі події:
🧮 День працівників статистики в Україні
🧮 День працівника державної виконавчої служби
🧮 День банківських працівників України
Підпишіться на наші канали у Viber чи Telegram і ми нагадаємо вам про всі актуальні свята та події на кожен день.
Як виникла ідея відзначати День бухгалтера і аудитора України?
Разом з початком господарської діяльності людини виникла й потреба в обліку витрат і прибутків. Вважається, що на території України перший такий облік належав давній культурі Трипілля. Археологами знайдено глиняні таблички та кульки різного розміру з нанесеними на них загадковими знаками, які трипільці гіпотетично могли використовувати для обліку зерна, худоби та інших ресурсів.
Більш вірогідні відомості про облік на наших землях беруть початок від VIII століття до нашої ери, коли на Чорноморському узбережжі з’явилися поселення греків. Міста були досить розвиненими — там карбували гроші та активно торгували. Облікові записи вели на глиняних та гіпсових дошках, використовували також рахівниці — абаки. В грецьких колоніях існувала податкова система та навіть банки, а складання кошторису було звичною справою.
Полюддя
Податки було запроваджено й князями Київської Русі: так зване «полюддя» у вигляді обов’язкового відробітку, данина в натуральній формі та мито від торгівлі. Великим поштовхом для розвитку науки взагалі, і зокрема, облікової, стало християнство. Відкрилися школи, де вчили математиці, а «кунний» обмінний еквівалент, тобто цінне хутро, замінили срібними й золотими монетами.
При княжому дворі та в боярських маєтках існувала спеціальна посада — печатник. Ця людина вела облік та звітність, а також зберігала печатку господаря. Готували таких обліковців у монастирях. Саме в монастирях, де зазвичай було досить велике й різноманітне господарство, започаткували обліковий принцип відповідальності певної особи за певне майно. Надходження й витрати товарів, продуктів та грошей фіксувалися в облікових реєстрах, регулярно проводилися інвентаризації. За нестачу чи розтрату до відповідальних застосовували фізичні покарання, могли навіть стратити.
Купецькі гільдії
Поява в Україні купецьких гільдій в XIV – XV століттях вдосконалила систему обліку. В касових книгах відображалися дата, сума та призначення платежу. При цьому, між двома записами не мало бути вільного місця, аби нічого не можна було дописати. Такі книги існували в двох примірниках — один зберігався в купця, інший — в людини, що безпосередньо вела облік. До речі, ця людина складала спеціальну присягу в чесності.
В XVI — XVII століттях в Україні переважали принципи італійської бухгалтерської школи. Були добре відомі трактати Пачолі «Про рахунки i записи» та Котрулі «Про торгівлю i досконалого купця», які широко застосовувалися як навчальні посібники. Пізніше, під час перебування західної частини України під владою Австро-Угорщини, переважати на тій території стали правила німецької бухгалтерської школи, натомість в східних українських землях панувала російська бухгалтерська традиція.
Часи радянської влади
Після 1917 року радянська влада прагнула будувати бухгалтерський облік не на економічних, а на ідеологічних засадах. Період НЕПу дозволив дещо відновити традиційну бухгалтерію, але невдовзі влада змінила політику, запровадивши планову систему господарства, яка передбачала державну регламентацію та централізацію бухгалтерської справи.
Попри це, були й значні досягнення в сфері господарського розрахунку, обліку витрат i калькулювання собівартості продукції, механізації та автоматизації обліку. Важливий доробок у цій справі належить вченим – вихідцям з України, зокрема, Олександру Рудановському, Моісею Жебраку, Адольфу Лозинському. Київ, Одеса та Харків стали першими українськими містами, де було відкрито спеціальні освітні заклади. Значну роль в розвитку бухгалтерського обліку відіграли Прокіп Німчинов, Микола Чумаченко, Анатолій Кузьмінський.
Незалежна Україна
Після проголошення незалежності в Україні розпочався період становлення національної системи обліку з урахуванням міжнародних стандартів. Було прийнято новий план рахунків, нові реєстри обліку та форми фінансової звітності. Розвивалися аудит, методологія оцінки активів, зобов’язань, капіталу. Але оскільки розвиток світової економіки не зупиняється ні на хвилину, то й облік як наука постійно вдосконалюється, в тому числі й в Україні.
Усвідомлюючи той факт, що бухгалтерський облік є базою для прийняття важливих управлінських рішень, а робота обліковців сприяє успішній діяльності підприємств, і в кінцевому результаті — зростанню національної економіки, українська влада вирішила вшанувати працю бухгалтерів. Тому 2004 року указом президента в нашій країні офіційно було встановлено День бухгалтера з датою 16 липня. В 2018 році до назви свята було внесено зміни, і з того часу ми відзначаємо День бухгалтера та аудитора.
День бухгалтера і аудитора України в історії
-
1994В Україні почало виходити перше спеціалізоване бухгалтерське видання — журнал «Бухгалтерський облік і аудит». Відтоді це видання надає практичну допомогу бухгалтерам та аудиторам, оперативно відображаючи та роз’яснюючи зміни в законодавстві.
-
1996Засновано Федерацію професійних бухгалтерів та аудиторів України. Це об’єднання наразі має представництво в усіх регіонах країни та є найчисельнішою професійною організацією.
-
1999 16 липняПрийнято Закон «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні».
-
2004 18 червняВийшов Указ Президента України про заснування Дня бухгалтера, з датою святкування 16 липня.
-
2008Федерація професійних бухгалтерів та аудиторів України отримала членство в Міжнародній федерації бухгалтерів.
-
2018 20 квітняНа офіційному рівні внесено зміни в назву свята. Відтоді воно називається Днем бухгалтера та аудитора.
Часті Питання та відповіді про День бухгалтера і аудитора України
Чим конкретно займаються бухгалтери?
Ці спеціалісти обліковують прибутки й витрати підприємства, створюють різні бухгалтерські документи, здійснюють платежі через банки, нараховують заробітну плату, ведуть касу, звітують перед державними фондами та податковою службою.
Що являє собою аудиторська діяльність?
Аудитори — це спеціалісти, які перевіряють фінансову та податкову документацію підприємства, законність фінансових операцій, оцінюють ефективність роботи й дають рекомендації керівництву щодо виправлення знайдених помилок. Аудитори можуть входити до штату підприємства або працювати в приватних чи державних аудиторських та консалтингових компаніях і проводити перевірки за завданням держави чи запрошенням клієнтів.
В чому переваги й недоліки професії бухгалтера та аудитора?
Серед переваг — достатня затребуваність цих спеціалістів, адже їхніх послуг потребує будь-яке підприємство чи організація. Також це можливість кар’єрного росту та віддаленої роботи. Відносними недоліками професії можна вважати високий рівень відповідальності, часто ненормований робочий день та необхідність постійно засвоювати великі об’єми інформації.
В чому полягає діяльність Федерації професійних бухгалтерів та аудиторів України?
Своєю головною метою ця організація вважає захист інтересів працівників бухгалтерської сфери, постійне вдосконалення їхньої професійної компетенції, пропагування довіри до фахівців з боку суспільства та розробку норм обліку й аудиту.
Як відзначати День бухгалтера і аудитора України?
В цей день всі українські бухгалтери приймають вітання з професійним святом. Для них влаштовують урочисті заходи, а кращі спеціалісти отримують почесні відзнаки від керівництва та органів місцевого самоврядування. Тому треба не забути 16 липня привітати своїх знайомих бухгалтерів і висловити вдячність за їхню відповідальну й нелегку працю.
Щороку до цієї події в Україні приурочується нагородження Національною премією «Вибір бухгалтера». Конкурс проходить в десяти номінаціях — від кращого банку до кращого сервісу доставки документів. Працівники бухгалтерської сфери віддають свої голоси на офіційному сайті премії, а 16 липня проходить церемонія нагородження тих компаній, які полегшують роботу українських бухгалтерів.
Особисті фінанси — теж об’єкт обліку, то чому б у День бухгалтера та аудитора не провести домашній аудит, тобто підрахувати прибутки та проаналізувати витрати своєї родини. До того ж зараз існує чимало мобільних додатків для контролю над домашнім бюджетом, які допоможуть використовувати власні ресурси більш усвідомлено та ефективно.
Чому важливий цей день?
Робота в бухгалтерії, попри свою розповсюдженість, часто вважається нецікавою та непрестижною, особливо серед молодих людей. Тому День бухгалтера та аудитора України покликаний популяризувати цю професію, інформуючи суспільство про її особливості та значення для розвитку економіки країни.
Професійний бухгалтер — завжди бажана й невід’ємна частина будь-якого бізнесу, тому що він відслідковує витрати й прибутки, забезпечує дотримання вимог законодавства, надає інвесторам і керівництву якісну фінансову інформацію, яку вони можуть застосовувати в разі прийняття важливих рішень.
Своєю чергою, аудитори є експертами, які перевіряють правильність ведення обліку бухгалтерами, достовірність фінансової звітності, а також запобігають зловживанням та шахрайству. Важливо, що ці спеціалісти не тільки виявляють помилки на підприємствах, а й вказують способи для виправлення ситуації.
Попри те, що останнім часом система вітчизняного обліку й аудиту зазнала важливих змін в аспекті приведення її у відповідність до міжнародних стандартів, в управлінні українським бізнесом роль бухгалтерського обліку поки недостатньо значна, а сам облік ще не досягнув рівня розвинутих держав.
Зокрема, бракує українських наукових досліджень у цій сфері, а на практиці в обліковій діяльності не завжди використовуються можливості економічного аналізу. Професійна підготовка спеціалістів у навчальних закладах також іноді залишає бажати кращого. Тож День бухгалтера та аудитора висвітлює й недоліки в системі та спонукає до їх усунення.
Листівки на День бухгалтера і аудитора України
👉 Розділ Листівки та привітання ➕ Листівки у Вайбері ➕ Листівки в Телеграмі
Коли будемо відзначати День бухгалтера і аудитора України?
Рік | Дата | День |
---|---|---|
2024 | 16 липня | Вівторок |
2025 | 16 липня | Середа |
2026 | 16 липня | Четвер |
2027 | 16 липня | П’ятниця |
2028 | 16 липня | Неділя |