День українських миротворців

День українських миротворців

Що це за день?

Так склалося, що спільна безпека в сучасному світі стикається з численними загрозами, адже збройні конфлікти в різних країнах виникають досить часто. Зазвичай для вирішення вони вимагають зусиль світової спільноти на глобальному рівні, тому існує таке явище, як міжнародна миротворча діяльність. Україна, як і решта демократичних країн, співпрацює з міжнародними організаціями щодо врегулювання жорстоких протистоянь, а безпосередню участь в цій діяльності беруть українські миротворці. На честь військовослужбовців, які захищають мир в інших регіонах, в Україні встановлено свято — День українських миротворців, який щороку відзначають 15 липня.

Схожі події:
🇺🇦 День пам’яті захисників України
🇺🇦 День скорботи і вшанування пам’яті жертв Війни в Україні
🇺🇦 День пам’яті захисників України

Підпишіться на наші канали у Viber чи Telegram і ми нагадаємо вам про всі актуальні свята та події на кожен день.

Як виникла ідея відзначати День українських миротворців?

Здавалося б, що після завершення виснажливої Другої світової війни на планеті має нарешті настати загальний мир, але натомість продовжували виникати нові збройні конфлікти через політичну та міжнаціональну ворожнечу. Тому перед новоствореною ООН постало питання врегулювання таких ситуацій.

Спочатку ООН формувала свої місії з неозброєних спостерігачів та легко озброєних військовослужбовців, які зазвичай виконували функції спостереження та звітності. Саме такою була перша місія в 1948 році — спостерігачі в зоні конфлікту між Палестиною та Ізраїлем слідкували за тим, як країни дотримуються перемир’я. Але використання міжнародних сил в якості буфера між сторонами конфлікту здобуло офіційний статус лише в 1956 році, коли Суецька криза ознаменувалася створенням Надзвичайних збройних сил ООН. 

Попри те, що Україна є державою-засновницею ООН, після проголошення державної незалежності в суспільстві та між політичними силами певний час не було згоди щодо доцільності участі у військових операціях, не пов’язаних прямо з нашими національними інтересами. 

Югославський конфлікт

Та невдовзі розгорілася справжня війна в колишній багатонаціональній Югославії і через нагальну потребу в супроводі гуманітарної допомоги, спостереженнях за закритими для польотів зонами та прикордонними районами 21 лютого 1992 року ООН ввела в Хорватію Сили з охорони (UNPROFOR). Ця місія розповсюдилася й на Боснію і Герцеговину та Македонію. Україна отримала офіційне звернення від ООН з проханням підсилити міжнародну місію в колишній Югославії своїм контингентом. 

Після того, як парламент нашої країни прийняв відповідну постанову, дуже швидко було сформовано 240-й спеціальний окремий батальйон, до складу якого увійшли представники різних військових частин. 15 липня 1992 року перша група українських миротворців прилетіла в Сараєво у розпал бойових дій. Майже одразу наш батальйон отримав перші втрати — зазнали поранень семеро бійців, один з яких помер у шпиталі. Але, попри важкі умови служби та бойові втрати, наші миротворці гідно виконали всі поставлені перед ними завдання.

Міжнародні миротворчі місії України

Відтоді Україна відзначилася участю в 26 міжнародних миротворчих та гуманітарних місіях. Наймасштабнішою для нас стала операція в Іраку в складі Багатонаціональних сил у період 2003 — 2008 років. Спершу український контингент складався з батальйону радіоактивної та хімічної розвідки, а згодом його було розширено до бригади чисельністю 1700 осіб.

Сухопутні та військово-повітряні підрозділи українського війська відіграли важливу роль у підтримці миру в багатьох країнах Африки, Близького Сходу, Азії, а також в Грузії. Спостереження за дотриманням перемир’я, допомога у відновленні лікарень і шкіл, супровід автомобілів з гуманітарною допомогою, розчистка замінованих доріг, евакуація цивільних громадян, охорона стратегічних об’єктів, таких як мости чи водні джерела, а також споруд релігійного та історичного значення — це ще не повний перелік функцій нашого миротворчого контингенту. 

Наразі «блакитними шоломами» Україна представлена в шести операціях миротворців ООН — в Косово, в Малі, в Конго, в Південному Судані, в районі Аб’єй (між Північним та Південним Суданом) та на Кіпрі. Найбільший за чисельністю — національний український контингент стабілізаційної місії в африканському Конго, який включає окрему гвинтокрильну групу Збройних сил України. Крім того, українські військові спеціалісти з бойовим досвідом, отриманим під час російської агресії, є цінними експертами з розмінування територій. 

Роль України в багатонаціональних операціях не обмежується миротворчою діяльністю виключно в межах ООН — наші контингенти були залучені до місій НАТО в Косові, Іраку та Афганістані, поліцейської місії Європейського Союзу в Боснії і Герцеговині, антипіратської операції Європейського Союзу, операції НАТО проти тероризму «Активні зусилля». Звісно, при цьому умови кожної такої операції відповідають положенням Статуту ООН.

До речі, саме завдяки нашій країні з’явився Міжнародний день миротворців ООН, який світ відзначає 29 травня. Наша делегація подала ідею цього свята в 2002 році, після чого Генасамблеєю ООН було прийнято відповідне рішення. 

Національний день на честь українців — учасників миротворчих операцій було запроваджено 21 травня 2013 року. В цей день наш парламент прийняв постанову про започаткування нового державного свята — Дня українських миротворців. Датою відзначення цієї події обрали 15 липня — день, у який в 1992 році літаки з першими групами наших військовослужбовців вилетіли до Боснії та Герцеговини. 

День українських миротворців в історії

 • 1948 29 травня
  Створено першу миротворчу місію ООН у форматі військових спостерігачів на Близькому Сході — під час перемир’я між Ізраїлем та Палестиною.
 • 1992 3 липня
  Депутати українського парламенту прийняли постанову про співучасть окремого підрозділу ЗСУ в Миротворчому контингенті ООН у зоні югославського конфлікту.
 • 1992 15 липня
  Першу групу військових з нашої країни було відправлено до Боснії та Герцеговини.
 • 1999
  Верховною Радою прийнято закон «Про участь України в міжнародних операціях з підтримання миру і безпеки».
 • 2013 21 травня
  Відповідною постановою вітчизняних парламентарів 15 липня проголошено Днем українських миротворців.
 • 2017
  Наша держава відзначала 25-річчя своєї співпраці з ООН у миротворчих операціях.

Часті Питання та відповіді про День українських миротворців

Скільки миротворців з України було задіяно у відповідних місіях ООН за період незалежності?

Кількість українських військовослужбовців – учасників миротворчих операцій, починаючи від 1992 року, складає близько 45 тисяч осіб.  

Які вимоги існують до українців — кандидатів у миротворці?

Для того, щоб увійти до складу миротворчої місії, передусім необхідно мати досвід служби в ЗСУ, зокрема, в зоні АТО. Кандидати повинні мати певний рівень психологічної та фізичної підготовки, а також відповідати вимогам кожної з конкретних військових спеціальностей.

Скільки жінок серед українських миротворців?

Наразі представниць прекрасної статі серед наших учасників миротворчих операцій досить небагато — лише кожний 20-й український миротворець є жінкою. Разом з тим, Україна заявляє про намір збільшити жіноче представництво серед миротворців у відповідності до політики гендерної рівності. 

В яких країнах загинуло найбільше українських миротворців?

За всі роки участі в миротворчій діяльності загинуло 55 українських воїнів. Найбільших втрат контингент наших співвітчизників зазнав у Іраку — там, виконуючи службові обов’язки, загинуло 18 військовослужбовців, а також у колишній Югославії, де втратили життя 15 українців.

Хто фінансує миротворчі операції ООН та якої суми вони потребують?

Фінансування операцій з підтримки миру є колективною відповідальністю всіх держав – членів ООН. Розмір цих внесків визначається за спеціальною формулою, зокрема, враховується рівень економічного добробуту країни. При цьому, бюджет миротворчих місій з 1 липня 2020 року по 30 червня 2021 року склав 6,58 мільярда доларів.

Як відзначати День українських миротворців?

Передусім — це професійне свято тих, хто обороняє мир за межами України, тому 15 липня наші миротворці приймають вітання від Президента України та інших високих державних посадовців. Також в цей день учасникам миротворчих місій вручають відзнаки та нагороди від командування ЗСУ. Кожен з нас теж може долучитися до цієї події, привітавши своїх знайомих миротворців, або поділившись інформацією про  свято в соціальних мережах.

За традицією, 15 липня по всій країні вшановують пам’ять тих українських воїнів, які віддали своє життя під час примирення ворогуючих сторін і захисту цивільного населення в різні роки та в різних куточках світу. Всі охочі можуть долучитися до мітингів, які зазвичай проходять біля пам’ятників загиблим миротворцям та принести квіти на знак пошани героям. 

Щоб поглибити знання про історію миротворців , як дорослим, так і дітям, зацікавленим цією темою, варто відвідати бібліотеки, адже багато з них приурочують до свята тематичні виставки книг про миротворчу діяльність України, а також статей з періодичних видань на цю тему. Можна також переглянути документальні фільми, приміром, «Миротворці. У горах Сванетії» або «На лінії вогню. Вхід в Ірак», які дозволять краще усвідомити всю небезпеку й відповідальність шляхетної місії, покладеної на плечі українських військовослужбовців в миротворчих операціях.   

Чому важливий цей день? 

Цей день встановлено для того, щоб відзначити й вшанувати мужність та професіоналізм українців — учасників миротворчих місій, а також їхній внесок в справу відновлення миру на планеті. Також свято нагадує про те, заради чого наші військовослужбовці ризикують своїм життям далеко за межами рідної країни.

Завдяки партнерству в міжнародних миротворчих місіях Україна отримує численні переваги, насамперед – зміцнює власний авторитет, створює сприятливі умови для початку та розвитку взаємовигідного співробітництва з іншими країнами. Крім того, українські військовослужбовці здобувають під час миротворчих операцій цінний професійний досвід.  

Також багато важить ознайомлення наших спеціалістів з новими видами озброєння та техніки, а також організаційними досягненнями та можливостями військово-технічної співпраці зі збройними силами інших держав. Ці фактори є надзвичайно важливими  для подальшої модернізації вітчизняного війська. 

На жаль, сьогодні Україна й сама потребує міжнародного миротворчого впливу в урегулюванні військового конфлікту на сході країни. Через це та ряд інших причин в останні роки Україна зменшила своє представництво в міжнародній миротворчій діяльності. Тому свято українських миротворців — привід для влади знайти можливість ширше залучати до цієї діяльності не тільки військових, а й представників поліції та людей цивільних професій, адже в сучасних умовах діяльність з підтримки миру вже не є виключно військовою справою.

Коли будемо відзначати День українських миротворців?

РікДатаДень тижня
202115 липняЧетвер
202215 липняП’ятниця
202315 липняСубота
202415 липняПонеділок
202515 липняВівторок
Позначки:
Copy link