Всесвітній день зернобобових
Що це за день?
Зернобобові — це плоди рослин бобових, які вирощуються людьми для споживання. Найбільш розповсюдженими в світі представниками зернобобових є боби, сочевиця та горох. Традиційні страви багатьох народів світу — східний хумус, індійський дал, навіть класичний англійський сніданок були б неможливими без зернобобових. До зернобобових належать тільки ті культури, які збирають для споживання в сушеному вигляді. Вони багаті на білок, що має велике значення для людей в регіонах, де споживання м’яса та молока недостатнє з різних причин. Зернобобові настільки важливі, що навіть мають своє свято — 10 лютого відзначається Всесвітній день зернобобових.
Схожі події:
🌾 Міжнародний День супу
🌾 Міжнародний день хумусу
Почитайте історію виникнення подій та дізнайтеся – яку температуру повинні мати при подачі гарячі та холодні супи, а також, чому вважається, що супи допомагають одужувати.
Підпишіться на наші канали у Viber чи Telegram і ми нагадаємо вам про всі актуальні свята та події на кожен день.
Як виникла ідея відзначати Всесвітній день зернобобових?
Рослинна їжа завжди була основою харчування людей, адже це готовий подарунок природи, який не треба було добувати зі зброєю в руках. Серед решти рослинних продуктів вирізняються зернобобові. Маючи високу поживність та приємний смак, всі вони насичені клітковиною та рослинними білками. Споживання зернобобових має історію довжиною в багато тисячоліть — вживати їх люди почали ще в епоху неоліту.
Горох
Вік знайдених в археологічних розкопках зернобобових вражає. Так, на території Таїланду й М’янми знайшли горох, який ріс приблизно за 10 тисяч років до нашої ери. Згідно іншої версії, батьківщиною гороху можуть бути Індія чи Китай.
Спершу це була дикоростуча рослина, однак згодом горох потрапив до Середземномор’я. Там він став однією з перших окультурених рослин, які стали цілеспрямовано вирощувати.
Давньогрецький філософ Теофраст, якого вважають засновником ботаніки, описав горох у своєму трактаті «Історія рослин» в III столітті до нашої ери. Для давніх греків та римлян варений горох був звичною стравою, яку продавали навіть як вуличну їжу. Завдяки дешевизні та тривалому зберіганню сушений горох користувався популярністю і в середні віки.
З XIII століття у Європі горохові страви були присутні як на столах бідняків, так і багатіїв.
Горох багатий на селен, який має профілактичну дію від онкологічних захворювань та омолоджує клітини організму. Регулярне вживання страв з гороху допомагає знизити показники холестерину, покращує функцію серця, нирок та судин. Вітаміни групи B, H, K та PP, а також мікроелементи додають цінності гороху як складовій раціону людини.
Сочевиця
Сочевицю вважають найдавнішою з окультурених зернобобових, бо спогади про неї можна знайти в Біблії. Саме за юшку з сочевиці біблійний герой Ісав поступився молодшому брату Іакову правом первородства.
Теорії щодо походження цієї рослини різняться — це можуть бути Індія, Бангладеш чи Гімалаї. Серед малюнків на стінах гробниць єгипетських фараонів існують зображення зерен сочевиці. Не лише єгиптяни, а й римляни та греки споживали й цінували цю зернобобову культуру, при цьому крім поживних якостей їй приписували властивість надавати людині терпіння й душевну рівновагу.
Сочевиця є справді екологічним продуктом, бо вона не накопичує в собі шкідливі речовини, такі як радіонукліди чи нітрати. Страви з сочевиці здатні знижувати показники цукру в крові, покращувати стан серця та судин, запобігати захворюванням печінки. Цікаво, що сучасні наукові дослідження довели той факт, що сочевиця й справді знижує збудливість нервової системи.
Боби
Боби — ще одна з найдавніших зернобобових культур. Згадки про них є в легендах про царя Соломона. Ставлення до бобів у давніх цивілізацій було неоднозначним — з одного боку, з них готували їжу, з іншого — остерігалися покарання долі, вирощуючи чи купуючи цей продукт. Людей лякали темні плями на пелюстках квіток рослини та на самих плодах, їх вважали провісниками нещастя.
В давньоримських традиціях боби готували для поминок, приносили в жертву богам, використовували як предмет для жеребкування. Тому багаті римляни зазвичай уникали вживання бобів, а жерцям їсти їх взагалі заборонялося. Натомість, бідняки гідно оцінили ситні, смачні та дешеві страви з бобів, які стали для них повсякденними.
Зараз боби цінують за високий вміст незамінних амінокислот, фолієвої кислоти, вітамінів B, C, PP, каротину та мінералів. В бобах багато рослинного білку, тому вони незамінні для вегетаріанців та для тих, хто дотримується релігійного посту. Страви з бобів не тільки поживні, а й корисні для печінки та нирок. Приготовані боби мають приємний горіховий присмак та маслянисту структуру, тому вони часто є складовою вишуканих ресторанних страв.
В сучасному світі зернобобові надзвичайно важливі для глобальної продовольчої системи, в багатьох бідних країнах допомагають запобігти неповноцінному харчуванню та голоду. До того ж для деяких народів планети зернобобові є частиною культурного спадку.
Всесвітній день зернобобових в історії
-
1866Біолог Грегор Мендель оприлюднив закон спадковості, відкритий на основі експериментів з рослинами гороху.
-
1917Квасоля стала героїнею першої гастрономічної сцени в історії кіно. В фільмі з Чарлі Чапліним «Immigrant» актори їдять в ресторані квасолю.
-
20042004 рік — В умовах невагомості на Міжнародній космічній станції вирощено насіння гороху.
-
2006В Чикаго відкрили скульптуру «Небесні ворота», але завдяки формі гігантської квасолини вона більше відома в світі під назвою «Дзеркальний біб».
-
2013 20 грудняВ резолюції, прийнятій Генеральною Асамблеєю ООН, 2016 рік було проголошено роком зернобобових.
-
2019За ініціативою африканської держави Буркіна-Фасо Генеральною Асамблеєю ООН встановлено Всесвітній день зернобобових — 10 лютого.
Часті Питання та відповіді про Всесвітній день зернобобових
Це близькосхідний хумус, індійський дал, мексиканський буріто, страва японської кухні едамаме. Також майже всюди популярними є горохові супи та пироги з квасолею.
Насіння бобових, яке збирають зеленим, наприклад, зелений горошок чи стручкова квасоля, відносять до овочів. Також не належать до зернобобових рослини, що вирощуються в основному для виробництва олії — арахіс та соя.
Квасоля будь-якого кольору корисна. В білій квасолі міститься більше калію, кальцію та клітковини, а червона містить більше магнію та вітамінів групи B.
Страви з зернобобових дієтологи рекомендують поєднувати з цільними злаками — наприклад, з рисом або цільнозерновим хлібом. Ці продукти доповнюють один одного за рахунок вмісту різних амінокислот.
Для того, щоб покращити смак страв з зернобобових, найчастіше використовують базилік, кмин, лавровий лист, коріандр, кріп, куркуму.
Як відзначати Всесвітній день зернобобових?
Попри доступність та важливість зернобобових для здоров’я, не всі їх люблять та включають до свого раціону. Особливо важко буває привчити до таких страв дітей. Тож, дізнавшись більше про цінні властивості зернобобових культур, варто започаткувати традицію споживання страв з зернобобових у своїй родині.
Можна почати з дуже популярної в світі страви — хумусу. Приготування не займе багато часу, до того ж цю страва можна готувати в різних варіантах, додаючи різні приправи та інгредієнти на свій смак. Бургери чи котлети з квасолі або бобів замість м’яса — теж чудовий кулінарний експеримент, який може сподобатися всім домашнім.
Мало хто знає, що зернобобові можна додавати навіть у десерти. Наприклад, пасту з вареної червоної або чорної квасолі додають у шоколадні тістечка «брауні», а з білої — до мафінів та домашнього морозива.
Щоб зацікавити дітей стравами з зернобобових, слід залучати їх до процесу вибору цих продуктів на базарі чи в магазині, а потім до приготування. Можна прикрасити тарілки, виклавши з бобів, квасолі чи сочевиці кумедні малюнки. Пізнавальна книжка про ці культури, їх історію та користь теж стане в пригоді. А кілька горошин, висіяних у горщик на підвіконні, наочно познайомлять з процесом розвитку цих цікавих рослин.
Чому важливий цей день?
Всесвітній день зернобобових покликаний підвищити знання людей про властивості та важливість зернобобових для світової економіки й природних ресурсів.
Населення нашої планети постійно зростає, тому зернобобові мають велике значення для забезпечення людства продовольством.
Перш за все для жителів незаможних країн це доступне джерело протеїну. До того ж у всьому світі постійно зростає кількість тих, хто з різних переконань не вживає м’ясо чи взагалі продукти тваринного походження.
Тож зернобобові стрімко набувають головної ролі в нових стандартах харчування. При цьому вони дуже стійкі до змін клімату, невибагливі до погодних умов та вологості, що дає змогу вирощувати їх в достатніх кількостях.
Надзвичайно важливим є те, що ці рослини незамінні для відновлення ґрунтів, тому що мають здатність збагачувати їх азотом. Вирощування зернобобових на одному гектарі дає такий самий ефект, як від внесення 100 кілограмів азотних добрив. При цьому для самих зернобобових треба набагато менше поживних речовин, ніж для інших сільськогосподарських культур.
Рослини, які висівають слідом за зернобобовими, дають значно кращий врожай, наприклад, врожайність зернових в середньому підвищується на півтори тони з гектару.
Зернобобові споживаються не тільки в чистому вигляді, використання їх наразі дуже широке. Наприклад, борошно з них використовують в різних продуктах харчової промисловості — від хлібних і м’ясних до молочних. Також зернобобові часто можна знайти в складі кормів для домашніх тварин.
Коли будемо відзначати день зернобобових?
Рік | Дата | День тижня |
---|---|---|
2021 | 10 лютого | Середа |
2022 | 10 лютого | Четвер |
2023 | 10 лютого | П’ятниця |
2024 | 10 лютого | Субота |
2025 | 10 лютого | Понеділок |