Міжнародний день жінок і дівчаток в науці

Міжнародний день жінок і дівчаток в науці

Що це за день?

Жінки складають половину населення планети, а отже, половину потенціалу людства в усіх областях діяльності, в тому числі і в науці. Але коли ми чуємо слова «вчений» чи «науковець», то уявляємо в цій ролі, частіше за все, чоловіка. Історично так склалося, що покликанням жінки завжди вважали виховання дітей або гуманітарну професію. Попри те, що світ завдячує жінкам численними надважливими винаходами й дослідженнями, вони й дотепер складають менше третини науковців. Усвідомлюючи важливість забезпечення їх вільного доступу до науки, ООН заснувала Міжнародний день жінок та дівчат в науці, який відзначається щороку 11 лютого.  

Схожі події:
👩🏻‍🦰 День жінки-лікаря
👩🏻‍🦰 День жінок-підприємців
👩🏻‍🦰 Всесвітній день медичних сестер
👩🏻‍🦰 День жіночої емансипації
👩🏻‍🦰 Всесвітній день блондинок

Підпишіться на наші канали у Viber чи Telegram і ми нагадаємо вам про всі актуальні свята та події на кожен день.

Як виникла ідея відзначати Міжнародний день жінок і дівчаток в науці?

З давньої історії відомі згадки про жінок, які для свого часу були добре освіченими та займалися наукою. Щоправда, більшість з них присвячували себе медицині, а також філософії та іншим гуманітарним сферам.

Перша жінка-математик

Однією з перших жінок, які залишили помітний слід в точних науках, вважають Гіпатію Александрійську, яка жила в  IV – V століттях. Вона займалася математикою та астрономією, винайшла астролябію, дистилятор та принцип бульбашкового ефекту, який досі використовують у ватерпасі. Значним є внесок Гіпатії в алгебру та геометрію. Вона викладала в Александрійській школі, а на її лекції приїжджали багато охочих до знань молодих людей з різних країн. На жаль, Гіпатія стала жертвою фанатиків-християн, що звинувачували її в чародійстві та зрештою вбили.

У часи середньовіччя жінки не мали змоги на отримання освіти нарівні з чоловіками. Більшість жінок, які прагнули до знань, жили в монастирях, які на той час були центрами просвіти. Традиційно заняттями для жінок залишалися медицина, література та філософія.

Астроном Марія Маргарет Вінкельманн

Жінки довго не мали доступу до офіційної освіти, тому вони намагалися співпрацювати в наукових дослідженнях зі своїми батьками, братами та чоловіками, і часто це було єдиним шляхом для реалізації їх інтересу в науці. Так, наприклад, Марія Маргарет Вінкельманн, астроном XVIII століття,  змушена  була приписати свої відкриття чоловіку, тому що жіночі досягнення в науковому світі ніким серйозно не сприймалися.

Ада Лавлейс і обчислювальна машина майбутнього

Ада Лавлейс, донька відомого англійського поета Джорджа Байрона, була виключенням з правил. З дитинства мати наполегливо навчала її математиці і це принесло свої плоди. Ада створила три програми для ще неіснуючої обчислювальної машини. Їй належить також геніальна думка про те, що обчислювальні машини можуть оперувати не лише числами, а й іншими об’єктами. Неймовірним здається той факт, що все це відбувалося у XIX столітті.

Лауреат Нобелівської премії Марія Склодовська-Кюрі

Марія Склодовська народилася в Польщі в 1867 році. Вона мала великі прагнення до знань та блискуче вчилася в школі.  Але університет у Варшаві не приймав на навчання жінок, тому Марія поїхала вчитися до Паризької Сорбонни, де здобула ступінь магістра з фізики та математики.

Згодом вона захопилася роботою з дослідження радіоактивних хімічних елементів, а її чоловік П’єр Кюрі відмовився від власної кар’єри та став допомагати дружині. В 1898 році подружжя відкрило радій та полоній, а в 1902 році їм вдалося виділити радій з уранової руди. Марії Склодовській-Кюрі присудили Нобелівську премію з фізики, але вона змогла отримати цю нагороду через кілька років вдруге – вже за досягнення в області хімії. На жаль, вона померла від хвороби, спричиненої радіоактивним ураженням організму під час проведення численних наукових експериментів.

Розалінд Франклін і ДНК

Розалінд Франклін, жінка-біофізик з Великобританії, зробила відкриття, яке багато науковців вважають найважливішим відкриттям XX століття. На початку 1950-х років вона працювала над рентгеноструктурним аналізом, який дозволив візуалізувати подвійну спіраль людської ДНК. Але ключову роль Франклін у цій роботі постійно знецінювали колеги-чоловіки. Зрештою, Нобелівську премію за відкриття моделі ДНК присудили саме їм, а Розалінд Франклін змогла отримати визнання лише посмертно.

Жінка, що придумала посудомийну машину

Жінкам належать не лише революційні відкриття фундаментальної науки, а й технічні винаходи, без яких неможливо уявити сьогодення. Мало хто знає, що посудомийну машину придумала саме жінка — американка Джозефіна Кокрейн ще в 1886 році. Але в своїх винаходах жінки не  обмежилися домашнім господарством.

Автомобільні «двірники». Автомобільний глушник. Wi-Fi

Автомобільні «двірники» — ідея Мері Андерсон, запатентована нею в 1903 році. Автомобільний глушник теж придумала жінка — Ель Долорес Джонс у 1917 році. Систему зв’язку, на основі якої створили Wi-Fi, винайшла в 1942 році американська актриса Хеді Ламарр.

Працю жінок-науковців часто недооцінювали, а інформація про багатьох з них неповна й уривчаста. Проте неможливо перерахувати всіх жінок, які змінили на краще світову науку та технології. Факти свідчать про те, що жінки не поступаються чоловікам  ні розумовими здібностями, ні сміливістю та наполегливістю в будь-якому виді діяльності, в тому числі в науці.

Міжнародний день жінок і дівчаток в науці в історії

 • 1843
  Ада Лавлейс написала програму для обчислювальної машини, яка існувала тоді тільки в теорії. Через багато років після смерті Лавлейс її програму було використано для реальної машини, а цю жінку вважають першим програмістом в історії.
 • 1903
  Марія Склодовська-Кюрі першою серед жінок стала лауреатом Нобелівської премії з фізики.
 • 1987
  На базі Всесвітньої академії наук було засновано міжнародну організацію «Жінки в науці для країн, що розвиваються».
 • 1988
  ЮНЕСКО та корпорація L’Oréal створили спільну програму «Жінки в науці» та заснували премію «L’Oréal-ЮНЕСКО для жінок в науці». Нею щорічно нагороджують п’ять жінок за видатні наукові досягнення.
 • 2010
  Для того, щоб якнайшвидше досягти гендерної рівності та розширити права і можливості жінок, створено спеціальну структуру в Організації Об’єднаних Націй «ООН – жінки».
 • 2015
  Резолюцією Генеральної Асамблеї ООН 11 лютого проголошено Міжнародним днем жінок та дівчат в науці.

Часті Питання та відповіді про Міжнародний день жінок і дівчаток в науці

Який відсоток серед студентів, які навчаються на дисциплінах STEM (наука, технології, інженерія, математика), складають дівчата?

У світі серед студентів, що вивчають природничі науки, технологію, інженерію та математику, дівчата складають 35%.

В яких європейських країнах серед науковців найбільше жінок?

До першої п’ятірки країн ЄС з найбільшою кількістю жінок-науковців входять Литва, Болгарія, Латвія, Португалія й Данія. 

Яку частину серед винахідників складають жінки?

У світі всього 13% патентів на винаходи отримують жінки. Прогнозується, що гендерної рівності в області винаходів  буде досягнуто лише в 2070 році.

В яких країнах жінок-науковців найменше?

ОАЕ, Іран, Узбекистан, Японія, Камерун, Саудівська Аравія — країни, в науці яких жінки мають найменше представництво. 

Який відсоток жінок-науковців в Україні?

Серед вчених-дослідників українських наукових установ жінки складають близько 46%.

Як відзначати Міжнародний день жінок і дівчаток в науці?

Україна разом з іншими державами долучається до відзначення цієї події. Жінки, що працюють в науковій галузі, приймають вітання від державних керівників. У вищих навчальних закладах, в науково-дослідних установах проводять заходи, присвячені внеску жінок  в науку. Для дітей організовують дні відкритих дверей – таким чином дівчата-школярки набувають мотивації  до навчання та кар’єри в науково-технічній сфері. 

До святкування долучаються й інші організації та  установи — наприклад, Центр гендерної культури, Музей жіночої та гендерної історії, бібліотеки. Відвідуючи різноманітні арт-проекти та експозиції, всі охочі можуть дізнатися про видатних жінок в сфері STEM від давнини до сучасності.

Також в межах Міжнародного дня жінок та дівчат в науці проводяться конкурси серед молодих дівчат, які захоплюються науково-дослідницькою діяльністю та намагаються реалізувати свої проєкти чи винаходи.

Попри те, що серед головних героїв-науковців у кіно жіночих персонажів всього 12%, можна знайти цікавий фільм та подивитися його саме в цей день. Наприклад, це може бути картина «Нагорода доктора Шутца» про Марію Склодовську-Кюрі або «Приховані фігури» — про жінок-математиків, без яких не було б польотів перших американських астронавтів.

Чому важливий цей день? 

Сфера STEM на сьогодні дуже стрімко розвивається, особливо передові технології та інженерія. Представництво жінок надає цим галузям ще більшої ефективності та можливостей.

Однак отримати більше жінок-науковців суспільство може тільки в разі заохочення молодих дівчат до навчання та подальшої роботи в науці. Недарма в назві події згадуються не лише жінки, а й дівчата. Часто інтерес до наукової діяльності у дівчат не підтримується ні школою, ні батьками, і зрештою згасає.  Дівчатам важливо усвідомити свій потенціал в STEM, тому необхідно змінювати підхід освітян до участі їх у наукових проектах, дослідженнях, експериментах та інших подібних заходах нарівні з хлопцями.

Крім цього, є багато труднощів, з якими стикаються жінки, обираючи для себе кар’єру науковця. В світі досі існують численні стереотипи та упередження  щодо переваги чоловіків в розумових здібностях, нездатності жінок до логічного мислення. До того ж жінкам часто доводиться поєднувати навчання й роботу з доглядом за дітьми та родиною, а суспільство тільки починає вчитися ставитися до цього з розумінням. Це все впливає на те, що зарплати  у жінок-науковців нижчі, ніж у їхніх колег-чоловіків, керівні посади в науці вони займають значно рідше та  менше публікують наукових робіт.

Тому Міжнародний день жінок та дівчат в науці закликає світове співтовариство до допомоги жінкам в досягненні успіхів в галузях STEM, а самих жінок та дівчат залучає до того, щоб якомога більше з них ставали видатними дослідниками й винахідниками.

Коли будемо відзначати Міжнародний день жінок і дівчаток в науці?

РікДатаДень тижня
202111 лютогоЧетвер
202211 лютогоП’ятниця
202311 лютогоСубота
202411 лютогоНеділя
202511 лютогоВівторок
Copy link