Всесвітній день соціальних мереж

Всесвітній день соціальних мереж

Що це за день?

Соціальні мережі — це онлайн платформи, які дозволяють ділитися думками, ідеями та інформацією шляхом створення віртуальних спільнот. Завдяки соціальним мережам ми завжди на зв’язку з людьми, спілкування з якими для нас важливе — це передусім наші близькі, а також друзі, колеги та просто добрі знайомі. Існує чимало думок про позитивний та негативний вплив соціальних мереж, проте немає сумнівів у тому, що всього за кілька десятиліть завдяки цьому явищу комунікація та інші сфери людського життя зазнали вражаючих змін. Тому в 2010 році за ініціативою однієї з медіа-компаній США з’явилося особливе свято — Всесвітній день соціальних мереж, який відтоді щороку відзначають 30 червня. 

Як виникла ідея відзначати Всесвітній день соціальних мереж?

Люди є соціальними створіннями і для повноцінного життя всім нам необхідно взаємодіяти з іншими людьми. Тож джерела соціальних мереж починаються набагато раніше, ніж здається на перший погляд, і це явище є природним результатом багатовікового розвитку способів спілкування на відстані. 

Приміром, поява телеграфу наприкінці XVIII століття дозволила доставляти повідомлення набагато швидше, ніж це робила поштова кінна служба.  Приблизно в той же час у Європі з’явився ще один цікавий винахід — пневмопошта, яка працювала завдяки системі трубопроводів, де під тиском повітря переміщувалися невеликі відправлення. 

Останнє десятиліття 1800-х років стало визначним, подарувавши світові два важливих відкриття — телефон і радіо. Телефонні лінії та радіосигнали зробили можливим миттєве спілкування через великі відстані, чого ніколи раніше не було. Обидві технології використовуються досі, хоч сучасні версії набагато складніші за попередні. Звісно, способи спілкування телеграфом, телефоном і радіо не можна вважати соціальними мережами в сучасному розумінні, адже вони не передбачають утворення широкої спільноти.

Інтернет

В XX столітті технології стали змінюватися дуже швидко. Після того, як в 1940-х з’явилися перші суперкомп’ютери, вчені та інженери у США почали розробляти способи мережевого зв’язку між ними, що пізніше призвело до створення Інтернету. Найперші форми Інтернету, такі як ARPANET, було створено в 1970-х роках. Тоді ж розробили й перші примітивні варіанти електронної пошти. 

В 1980 році з’явився перший у світі текстовий чат в реальному часі — таку можливість надав своїм користувачам сервіс CompuServe. Приєднавшись до будь-якого з тисяч дискусійних форумів, можна було обговорити важливі події та обмінятися думками. Такі форуми виявилися надзвичайно популярними і проклали шлях до тих соціальних медіа, які ми звикли бачити сьогодні.  

SixDegrees

Першою платформою соціальних мереж вважають SixDegrees. Цей веб-сайт, заснований у 1997 році Ендрю Вайнрайхом, дозволяв користувачам створювати особисті профілі, запрошувати друзів та відвідувати профілі інших користувачів. Назва SixDegrees походить від відомої теорії «шести рукостискань», згідно з якою будь-яких двох людей на Землі розділяє не більше п’яти спільних знайомих.  На піку своєї популярності SixDegrees мав близько 3,5 мільйона користувачів, проте в 2001 році сайт було закрито.

LinkedIn

В 2002 році з’явився сайт Friendster, розроблений Джонатаном Абрамсом. Схожий за інтерфейсом на сайт знайомств, цей проект виявився успішним — за 10 років після відкриття у Friendster було зареєстровано більше 100 мільйонів користувачів. 2003 рік ознаменувався появою LinkedIn — соціальної мережі бізнес-контактів, а також MySpace — міжнародної соціальної мережі, яка надавала більше інтерактивних можливостей, ніж усі попередники. 

Facebook

В 2004 році Марком Цукербергом з метою об’єднання студентів Гарвардського університету було запущено Facebook, та вже за рік мережа мала 2 мільйони користувачів з 500 університетів, а в 2006-му стала відкритою для всіх. Проте MySpace в той час мав набагато більший успіх — до 2006 року він став найбільшою платформою соціальних мереж, де користувачі створювали спільноти за інтересами, вели блоги, розміщували фото, відео та музику. Лише в 2008 році Facebook обігнав MySpace за кількістю користувачів. Простота використання, численні доступні функції або надзвичайно вдала назва — що саме сприяло великому успіху Facebook, досі є предметом суперечок.

YouTube

2005 року почав діяти відеохостинг з елементами соціальної мережі під назвою YouTube, який став можливістю мати прибутковий бізнес для творців власного контенту, а в 2006 з’явився Twitter —  інтернет-сервіс мікроблогінгу, де найлегше відслідковувати новини в реальному часі. Зазвичай найсвіжіші відомості спочатку з’являються в Twitter, а потім розповсюджуються іншими платформами.

Instagram

Instagram — популярна мережа для обміну фото й відео, яка, з’явившись в 2010 році, всього за кілька перших місяців набрала більше мільйона користувачів. Відчувши в Instagram сильного конкурента, в 2012-му компанія Facebook придбала цю платформу, заплативши власникам 1 мільярд $. 

TikTok

Ще одним придбанням Facebook стала платформа для обміну зашифрованими повідомленнями — WhatsApp, яка в 2014 році обійшлася компанії в 16 мільярдів $. Платформа для обміну короткими відео — TikTok, створена в 2016 році китайською компанією ByteDance, стала новою соціальною мережею, популярність якої лише зростає.  

30 червня 2010 року американська компанія в сфері розваг, технологій, науки й культури Mashable оголосила першим Всесвітнім днем соціальних мереж. Ця компанія відома своєю медіа-платформою та сайтом новин, а також  нагородою Mashable Awards, яку вручає найкращим онлайн-сервісам.  Всесвітній день соціальних мереж, за задумом Mashable, має бути одним із способів визнання впливу соціальних мереж на комунікацію в усьому світі. 

Всесвітній день соціальних мереж в історії

 • 1997
  Поява мережі Ендрю Вайнрайха — SixDegrees. Цю мережу вважають першою з сучасних соціальних медіа.
 • 1999
  З’явилася блог-платформа LiveJournal.
 • 2004
  Марком Цукербергом створено університетську мережу Facebook, яка згодом стала найбільшою соціальною мережею в світі.
 • 2005
  Відкриття найпопулярнішої платформи з обміну відеоконтентом — YouTube.
 • 2010 30 червня
  Компанією Mashable запроваджено нове свято — Всесвітній день соціальних мереж.
 • 2016
  З’явилася нова соціальна мережа — TikTok, яка спершу мала зовсім юну аудиторію, проте зараз більшість її користувачів — люди від 18 до 35 років.

Часті Питання та відповіді про Всесвітній день соціальних мереж

Звідки походить термін «соціальна мережа»?

Поняття «соціальних спільнот» з’явилося в соціології в кінці XIX століття, але  автором терміну «соціальна мережа» вважається Джон Барнс, письменник і вчений, який у 1954 році використав це словосполучення в одній зі своїх наукових робіт. Барнс вважав, що розмір соціальної мережі навколо однієї людини становить приблизно 150 осіб.

Скільки користувачів зареєстровано у всіх соціальних мережах?

Соціальними мережами зараз користуються 4,2 мільярди людей, це приблизно 53% від всього  населення світу.

Які соціальні мережі на сьогодні користуються найбільшою популярністю?

Вже довгий час перше місце за популярністю серед соціальних медіа посідає Facebook. Станом на початок 2021 року цією мережею користувалися 2,7 мільярда людей. На другій сходинці з 2,3 мільярда користувачів знаходиться YouTube, на третьому місці — WhatsApp (2 мільярди користувачів).

Скільки часу проводить середньостатистична людина в соціальних мережах?

Час, який люди витрачають на соціальні медіа, з кожним роком збільшується. Якщо в 2017 році середній світовий показник становив 135 хвилин на день, то в 2020-му — 145 хвилин. Найбільше часу в соціальних мережах проводять мешканці Філіппін — близько 4-х годин, а найменше — японці (менше ніж одну годину).

Людей якого віку найбільше серед користувачів соціальних медіа?

За статистикою, найбільша частина користувачів  (32%)  — це люди віком від 25 до 34 років. Найменше соціальними медіа користуються люди після 65 років — таких всього 4%.

Як відзначати Всесвітній день соціальних мереж?

Логічно відзначити цей день активністю в соціальних медіа — написати пост, опублікувати селфі або цікаве відео. Також варто відкрити для себе хоча б одну нову соцмережу,  адже їх існує дуже багато. Обов’язково 30 червня слід розповсюджувати інформацію про Всесвітній день соціальних мереж.

Якщо є плани створювати власний контент, наприклад, на YouTube, то цей день стане чудовою нагодою для початку дій. Звісно, це нелегка праця, але за приклад можуть стати успішні блогери, які завдяки соціальним мережам здійснюють самореалізацію і отримують непоганий прибуток.

Доречно влаштувати цього дня оригінальний захід — зустріч з друзями із соцмереж в реальному житті. Завжди цікаво познайомитися в реальності з тим, кого знаєш лише з екрану комп’ютера, адже інколи люди схильні демонструвати онлайн тільки найкращі риси та ідеальні життєві моменти. 

Явище соціальних медіа часто надихає режисерів на створення фільмів, яким можна присвятити частину цього дня. Наприклад, переглянути картину «Соціальна мережа» — історію створення Facebook або фільм  «Соціальна дилема» — про небезпеку, яку можуть становити соціальні мережі.

Чому важливий цей день? 

Зазвичай нам здається, що соціальні мережі — це передусім зручна можливість спілкування. Всесвітній день соціальних мереж покликаний привернути увагу й до інших важливих аспектів цього явища. 

Неможливо не помітити, що соціальні мережі мають вплив на розвиток політичної ситуації в світі. Інколи навіть революції починаються саме в соцмережах. Сторінки президентів та впливових політиків різних країн збирають чимало відвідувачів, і в зв’язку з їх значним впливом на думки й настрої людей, особливості спілкування в соціальних медіа найвищих державних посадовців в багатьох країнах вже почали регулювати на законодавчому рівні.

Підприємці давно зрозуміли, що завдяки соціальним мережам можна успішно просувати товари та послуги. Тому з’явився новий специфічний вид маркетингу — SMM, заснований на використанні інформації про цільову аудиторію, її смаки та вподобання. 

Зараз соціальні мережі стали інструментом як для пошуку роботи, так і для пошуку робітників. Тематичні форуми, спільноти за інтересами — все це надає первинне уявлення про вміння та професійні навички тієї чи іншої людини. Профілі в соцмережах свідчать, як мінімум, про особливості характеру та манеру спілкування, тому працедавці часто користуються таким способом перевірки майбутнього співробітника.

На сьогоднішній день існує величезна кількість соціальних мереж, деякі з них навіть взаємопов’язані, і це створює середовище, яке здатне охопити максимальну кількість людей. Можна тільки уявити, якими стануть соціальні медіа в найближчі десятиліття або через 100 років, але зрозуміло, що людство вже ніколи не відмовиться від  цієї форми спілкування.

Коли будемо відзначати Всесвітній день соціальних мереж?

РікДатаДень тижня
202130 червняСереда
202230 червняЧетвер
202330 червняП’ятниця
202430 червняНеділя
202530 червняПонеділок
Copy link