Соцмережі: темна сторона та ризики

Соцмережі темна сторона та ризики

Ми всі уже давно у тому “павутинні”, що затягнуло нас, тримає міцно і не відпускає. Декого зовсім. Соцмережі стали місцем роботи, відпочинку, спілкування, а для багатьох – середовищем життя. Часто ілюзорного, фейкового та фальшивого. Діти потрапляють у тенети соцмереж ледь не з народження, за ініціативою батьків, і ніхто не запитує в дітей: чи хочуть вони цього?

Соцмережі дають нам неймовірні можливості для комунікацій та реалізації себе, стали силою суспільного руху та ініціатив, це платформи для розвитку та просування культури, мистецтва, бізнесу, освіти та навчання, потужний інструмент соціального розвитку та поширення інформації. За умови безпечного користування, соцмережі – це благо і корисний ресурс для особистості і суспільства.

Ризики для психіки у соцмережах

Існує кілька потенційних ризиків, пов’язаних із соціальними мережами для психіки:

 • Соціальне порівняння
  Соцмережі провокують відчуття заздрості, незахищеності та низької самооцінки, коли користувачі постійно порівнюють себе з іншими, їхнім способом життя та своїми досягненнями.
 • Нездорова конкуренція
  Змагання за вподобайки та кількість підписників, за досягнення певного рівня матеріальних та фінансових досягнень, нав’язливе бажання відповідати певним стандартам зовнішності – це спричиняє значний вплив на душевний стан багатьох користувачів.
 • Кіберзалякування
  Соцмережі створюють середовище для злочинців та шахраїв: переслідування, психологічний тиск, фінансові махінації тощо. Це призводить до психологічного стресу, тривоги та депресії, наприклад, відомі всім групи, що провокували суїциди серед підлітків .
 • Залежність
  Соцмережі можуть викликати звикання та надмірне проводження часу в них, що може мати негативний вплив на психічне здоров’я, бо замінює собою інші інтереси та види життєдіяльності.
 • Порушення конфіденційності
  Компромати, доступ до особистої інформації та порушення конфіденційністі користувачів – це реальні ризики і причина стресу, тривоги та вразливості. Часто користувачі самі провокують подібну вразливість розміщующи надмірно багато особистої інформації про себе та рідних, про відсутність себе вдома, про матеріальні статки, свої погляди та контакти.
 • Синдром FOMO
  Синдром втрачених можливостей або FOMO (Fear of missing out) — нав’язливий страх або тривога пропустити цікаву подію, що відчувають люди, активні на соціальних платформах, коли з різних причин вони не мають доступу до соціальних мереж. Бажання постійно бути онлайн маскує потребу залишатися на зв’язку через страх пропустити щось важливе та через страх залишитися поза увагою. 
  Розвиток мобільних технологій, Інтернету та соціальних мереж призвели до появи емоційних розладів і психічних розладів, які донедавна не досліджувалися. Чотири людини з десяти відчували подібний синдром хоча б іноді, причому чоловіки частіше, ніж жінки.
 • Упередженість суджень
  Це, власне, про схильність інтерпретувати нові докази як підтвердження власних переконань або теорій. Також соцмережі можуть зміцнювати вже існуючі переконання та цінності, що призводить до замкнутості, групового мислення та поляризації, потрапляння в інформаційну бульбашку і обмеженість інформаційного простору.
 • Обмеження живого спілкування
  Зменшення спілкування віч-на-віч і та соціальних контаків і взаємодії, що призводить до почуття самотності та ізоляції.

Важливо знати про ці ризики та вживати заходів, щоб мінімізувати їхній вплив на своє життя і відповідно ментальне здоров’я.

Читайте нашу статтю: Любов до себе – не егоїзм

Любов до себе - не егоїзм

Як захистити себе від негативного впливу соціальних мереж

 • Встановіть обмеження
  обмежте кількість часу, який ви проводите в соціальних мережах щодня. Встановіть певний час для перевірки соціальних мереж і не використовуйте їх перед сном.
 • Відпишіться від зайвого
  Скасуйте підписку або ігноруйте облікові записи, які викликають у вас почуття тривоги, депресії або заздрості. Оточіть себе позитивним, надихаючим контентом.
 • Турбуйтесь про себе
  дбайте про своє фізичне та емоційне здоров’я, займаючись спортом, добре харчуючись і практикуючи методи релаксації, такі як медитація або глибоке дихання.
 • Обирайте спілкування офлайн
  Докладайте зусиль, щоб спілкуватися з людьми особисто, через хобі, клуб чи світську подію. Проводьте час із родиною та друзями та насолоджуйтесь змістовними розмовами.
 • Не ризикуйте життям
  Заради створення популярного та унікального контенту – часто люди ризикують життям, роблячі селфі або відео у небезпечних місцях.

Читайте нашу статтю: Селфі: добро чи зло?

Селфі - добро чи зло?
 • Зберігайте конфіденційність особистої інформації
  Будьте обережні щодо того, чим ви ділитеся в Інтернеті, і відповідно змініть налаштування конфіденційності. Не публікуйте нічого, що може загрожувати вашій безпеці.
 • Будьте уважні до своїх думок і почуттів
  Зверніть увагу на те, як соціальні мережі викликають у вас почуття, і зробіть перерву, якщо помітите негативний вплив на ваш настрій або самооцінку.
 • Збалансовуйте усі сфери життя
  Якщо скролінг соцмереж заполонив весь час, що можна витрати на фізичну активність, навчання, відпочинок чи живе спілкування. Скоригуйте цей дисбаланс.
 • Звертайтесь по допомогу
  Якщо соцмережі негативно впливають на ваше психічне здоров’я, подумайте про те, щоб звернутися за професійною допомогою до психолога чи психотерапевта.

  Користуйтесь усіма перевагами та можливостями, що надають соцмережі. Це безмежний простір для комунікацій та обміну досвідом, для розваг та заробітку.

Затишний куточок натхнення та мотивації на телеграм-каналі Артлайф

Схожі статті

Copy link