Всесвітній день футболу

Всесвітній день футболу

Що це за свято?

Футбол завжди вважався королем спорту завдяки мільярдам пристрасних вболівальників та цінителів у всьому світі. У порівнянні з іншими видами спорту, чисельність любителів футболу набагато більша. Це спорт з численними інвестиціями та найзначнішим капіталом. Грою в футбол можна захоплюватися з дитинства до найповажнішого віку. Дякуючи рішенню ООН, щорічно 10 грудня професійні спортсмени, любителі та вболівальники святкують Всесвітній день футболу. Ця подія покликана вшанувати вид спорту, що зміг стати майже способом життя та особливою філософією для величезної кількості людей.

Читайте нашу статтю: Цікаві факти про футбол

Цікаві факти про футбол

Як виникла ідея відзначати Всесвітній день футболу?

Футбол має дуже давню та цікаву історію. Ще в III – II століттях до нашої ери в Китаї існувала гра з м’ячем зі шкіри, що був набитий пір’ям або шерстю тварин. Метою гри було влучити в сітку, закріплену на бамбукових жердинах, а також захиститися від атак супротивника. Схожі варіанти ігор з м’ячем відомі також у давніх греків та єгиптян.

Схожі події:
⚽️ Всеукраїнський День футболу
⚽️ Всесвітній день дитячого футболу
⚽️ День народження футбольного свистка

Підпишіться на наші канали у Viber чи Telegram і ми нагадаємо вам про всі актуальні свята та події на кожен день.

Англія. Національна гра. Перші правила

Але батьківщиною футболу все ж вважається Англія. Існує документальне підтвердження ще з 1170 року, де описується молодь, що збирається на полі для гри з м’ячем.

Ця гра чимдалі набувала такої популярності, що навіть стала проблемою для короля Едуарда II. У 1300-х роках країна мала готуватися до війни з Шотландією, і замість того, щоб вправлятися в стрільбі з лука, воїни грали в футбол. Король мусив видати указ про заборону гри на якийсь час.

З часом футбол продовжував розповсюджуватися, особливо серед представників робітничого класу. Гра стала для них способом відпочинку та можливістю  поспілкуватися. Але спортивні матчі не завжди проходили цивілізовано — через досить нечіткі правила та відсутність суддів на полі часто виникали бійки. Кількість гравців теж змінювалась, інколи на полі бувало до тисячі людей одночасно. Тож не дивно, що ситуація виходила з-під контролю.

У XVIII столітті футбол вийшов за межі належності до робітничого середовища та став надзвичайно популярним у навчальних закладах. В 1848 році в Кембриджському університеті були встановлені певні правила гри. Деякі з них є чинними й зараз. А вже 1863 року в Англії створили першу Футбольну асоціацію.

Вважається, що англійці відіграли провідну роль у розповсюдженні футболу в сучасному вигляді й поза своєю країною. Перший футбольний матч за межами Європи відбувся в Аргентині в 1867 році під керівництвом кількох британців, що працювали в той час за кордоном.

Жіночий футбол

Хоч футбол вважався чоловічим видом спорту, з кінця XIX століття захоплюватися ним стали й жінки. В часи Першої світової війни, коли чоловіки були на фронті, жінки створювали футбольні команди та проводили міжнародні матчі.

Після війни Футбольна асоціація визнала жіночий футбол недоречним. Заборону було знято лише в 1971 році й відтоді він продовжує розвиватися. Багато з великих футбольних клубів мають жіночі команди, які змагаються всередині країн та на міжнародному рівні.

ФІФА. Олімпійські ігри. УЄФА

Міжнародна федерація футбольних асоціацій (ФІФА) була заснована в 1904 році. Її першими членами стали Франція, Данія, Бельгія, Нідерланди, Іспанія, Швейцарія та Швеція. Англія приєдналася до організації лише через рік.

В 1908 році футбол вперше було включено до Олімпійських ігор у якості офіційного виду спорту. До проведення першого чемпіонату світу в 1930 році футбольний турнір Олімпійських ігор вважався найпрестижнішим змаганням.

З 1930 року чемпіонат світу відбувається кожні чотири роки, за виключенням періоду Другої світової війни. Найпрестижнішим щорічним міжнародним турніром для європейських футбольних клубів є Ліга чемпіонів (проводиться з 1992 року). Засновано цей турнір Союзом європейських футбольних асоціацій (УЄФА).

Зірки футболу минулого століття

60-ті роки минулого століття відкрили у футболі справжніх суперзірок: Пеле, Ейсебіо, Пушкаш та інших. 1970-ті сприяли розвитку футболу завдяки появі кольорового телебачення. 

Для українського футболу період 70-80-х був дуже вдалим — київський футбольний клуб «Динамо» під керівництвом тренера Валерія Лобановського здобув чимало престижних нагород, а такі гравці, як Олег Блохін, Леонід Буряк, Олександр Заваров, Анатолій Дем’яненко були справжніми народними улюбленцями.

У 80-х роках у світі з’явилися такі великі гравці, як Дієго Марадона та Мішель Платіні, а також  це був зірковий час для клубної команди «Ліверпуль». Кінець 80-х – початок 90-х увійшов в історію як найкращі часи для італійського «Мілану». 

Всесвітній день футболу в історії

 • III – II ст до н.е.
  В Китаї існувала гра з м’ячем зі шкіри, що був набитий пір’ям або шерстю тварин.
 • 1170
  Англія. Існує документальне підтвердження ще з 1170 року, де описується молодь, що збирається на полі для гри з м’ячем.
 • 1848
  В Кембриджському університеті були встановлені певні правила гри.
 • 1863
  В Англії створили першу Футбольну асоціацію.
 • 1904
  Була заснована Міжнародна федерація футбольних асоціацій (ФІФА).
 • 1908
  Футбол було включено до Олімпійських ігор у якості офіційного виду спорту.
 • 1930
  З 1930 року чемпіонат світу відбувається кожні чотири роки, за виключенням періоду Другої світової війни.
 • 1954
  Засновано УЄФА — Союз європейських футбольних асоціацій.
 • 1970
  Бразилія стала першою країною, що тричі виграла чемпіонат світу з футболу.
 • 1975
  Київське «Динамо» стало переможцем Кубку Кубків та Суперкубку УЄФА.
 • 1977
  Легендарний Пеле, найвидатніший футболіст XX століття, завершив футбольну кар’єру.
 • 1992
  З 1992 року найпрестижнішим щорічним міжнародним турніром для європейських футбольних клубів є Ліга чемпіонів.
 • 1996
  Жіночий футбол набув статусу олімпійського виду спорту.

Часті Питання та відповіді про Всесвітній день футболу

Де проходив перший світовий футбольний чемпіонат?

Перший чемпіонат провели в Південній Америці — в Монтевідео, столиці  Уругваю, в 1930 році. Футбольна збірна Уругваю стала першим чемпіоном світу.

Яка країна вигравала чемпіонат світу з футболу найчастіше?

Бразилія 5 разів ставала чемпіоном світу, що дає право її національній збірній вважатися найуспішнішою в світі.

Коли стали застосовувати в футбольних матчах червоні та жовті картки?

Вперше вони були застосовані 1970 року на чемпіонаті світу в Мехіко. Це було зроблено для зручності вболівальників, які могли ясно бачити момент попередження гравця суддею чи його видалення з гри.

Коли відбувся перший міжнародний футбольний матч?

У 1872 році. Це була гра між збірними Англії та Шотландії.

Де збиралося одночасно найбільше футбольних вболівальників?

На бразильському стадіоні Маракана в 1950 році матч Бразилія – Уругвай зібрав майже 200 тисяч глядачів.

Листівки на Всесвітній день футболу

👉 Розділ Листівки та привітанняЛистівки у ВайберіЛистівки в Телеграмі

🎥 Видовищні моменти у футболі

Як відзначати Всесвітній день футболу?

Стосовно футболу люди вже давно розділилися на дві частини. Перші обожнюють його, і навіть якщо самі не ганяють м’яча, із задоволенням дивляться матчі, вболіваючи за улюблену команду. Інші люди байдужі до цього виду спорту. Але оскільки перша група набагато численніша, можна вважати, що Всесвітній день футболу відзначає вся планета.

Цього дня проводиться безліч футбольних матчів різного рівня — від поєдинків професійних клубів до ігор любителів та дитячих команд у наших дворах.

Звісно, найкраще святкування дня футболу — активне. Це чудовий привід пограти в улюблену гру з друзями чи зі своїми дітьми. Ніщо так не зближує людей, ніж спільне захоплення. Також можна присвятити цей день перегляду футбольного матчу чи прочитати цікаву книжку про історію футболу чи біографії видатних футболістів.

Чому важливий цей день? 

Футболом захоплюються люди  різних професій, різного віку та рівня достатку. Для нього не потрібно якихось спеціальних пристосувань чи витрат — достатньо м’яча, вільного майданчика та кількох охочих гравців.

Крім того, футбол цікавий не лише виграшним рахунком. Справжні цінителі отримують задоволення від добре продуманої та вмілої тактики гри.

Цей вид спорту змушує водночас і продумувати дії наперед, і приймати блискавичні рішення.  Також футбол навчає бути як лідером, так і підлеглим. Вміння при потребі переключатися між цими ролями згодиться і в повсякденному житті.

Особливо корисно займатися футболом дітям — він розвиває мислення, тренує тіло та виховує особистість. Любительський футбол безпечний, бо не передбачає занадто великих фізичних навантажень.

Ще одним важливим аргументом на користь футболу є його здатність об’єднувати людей різних етнічних, релігійних чи мовних груп. Адже коли грає національна збірна, за неї вболіває все населення країни, а її виграш — спільна радість для всіх.

Важлива роль футболу і в світовій економіці. Провідні футбольні клуби виправдовують значні інвестиції та мають високі прибутки. Фондові ринки країн, що вигравали чемпіонат світу, піднімалися в рік виграшу відносно світових індексів на кілька відсотків.

Коли будемо відзначати Всесвітній день футболу?

РікДатаДень тижня
202010 грудняЧетвер
202110 грудняП’ятниця
202210 грудняСубота
202310 грудняНеділя
202410 грудняВівторок
Copy link