До Всесвітнього дня футболу та Всеукраїнського дня футболу пропонуємо вам дослідити Цікаві факти про футбол. невеличку добірку цікавих історичних фактів про цю гру.
Походження футболу
Корені футболу можна знайти у саксонській та у китайській культурі. Військові для підтримки фізичної форми грали у м’яч, або розважались після бою, граючи відрубаними головами своїх супротивників. Також каучуковими м’ячами грали індіанці Майя (див. відео).
Більше цікавих фактів на нашій «Планеті фактів» в Телеграмі. Приєднуйтесь!
Перші правила
Перші правила, що регламентували однакові умови гри, належать англійськім приватним школам Оксфорда та Кембриджа. У 1846 році був прийнятий документ «Кембридзькі правила», що уніфікував футбольні положення. У 1863 році вони стали основою Футбольної асоціації Англії, що мала здійснювати нагляд за дотриманням правил гри.
Розміри футбольного м’яча
Форма та розмір (71,12 см, або 28 дюймів) професійного футбольного м’яча залишається незмінною з 1855 року. Сучасні м’ячі виготовляють із декількох шарів синтетичної шкіри, а внутрішню камеру – з латексу або бутилу. Найбільше футбольних м’ячів виробляють пакистанські компанії.
Червоні та жовті картки
Червоні та жовті картки вперше використали на практиці під час чемпіонату світу в 1970 році. Їх появу обумовила необхідність врегулювання мовного бар’єра між арбітрами та футболістами було запроваджено використання червоних і жовтих карток. Відомі випадки, коли арбітри використовували червону картку стосовно себе: Енді Вейн видалив сам себе, щоб уникнути конфлікту з голкіпером, а Мелвін Сільвестр – за штовханину з гравцем.
Футбольний «Оскар»
У Національному футбольному музеї Манчестера розташована Зала слави англійського футболу. Її почесними членами можуть стати видатні тренери або футболісти клубів Англії, що досягли 30-річного віку та грали за Англію не менш ніж 5 років. Їх обирає колегія експертів. Церемонія включення нових членів Зали слави – це як отримати «Оскар» у світі футболу.
«Золотий м’яч»
«Золотий м’яч» – престижна нагорода. Її щорічно вручають найкращому гравцю за версією французького журналу «Франс Футбол». Переможця визначають шляхом голосування футбольних журналістів. Першим володарем став Стенлі Метьюз із команди «Блеклуп». У 1997 році Роналдо став першим бразильцем, що отримав персональну футбольну нагороду.
Перші трансляції
У 1926 році відбулася перша радіотрансляція футбольного матчу між Чехословаччиною та Угорщиною. Перша пряма відеотрансляція надала можливість спостерігати за фінальною зустріччю збірних Англії та Шотландії на стадіоні «Уемблі» 9 квітня 1938 році.
Футбольна «смертна кара»
11-метровий удар по воротах започаткували як покарання за порушення правил гравцями. Автором цієї ідеї був ірландець, Вільям Маккрам. Штрафний удар отримав назву «death penalty» (в перекладі як «смертна кара»). Його з 1891 року застосовують у футболі.
Найстарше футбольне змагання
Найстаршим футбольним змаганням у світі є Кубок Англії. Участь у розіграші приймають численні команди дивізіонів англійського чемпіонату. Він складається з 14 раундів: 6 кваліфікаційних, 6 звичайних, напівфінальний та фінальний. «Арсенал» найчастіше найчастіше перемагав у цьому турнірі – 14 разів.
Найшвидші хет-трік, покер та пента-трік
Капітана національної збірної Польщі та бомбардира німецької «Баварії», Роберта Левандовського, вважають одним із найкращих нападників у світі. Найшвидші хет-трік, покер, пента-трік в історії Бундесліги – його заслуга. Визнаний найкращим польським футболістом року 9 разів. Також він є рекордсменом Польщі за кількістю зіграних матчів і забитих м’ячів.
Читайте також: Цікаві факти про баскетбол
Підписуйтесь на розсилку "Цікаві статті"
Кожної пʼятниці ми надсилатимемо вам нові цікаві статті за тиждень у вашу поштову скриньку. Відписатися можна будь-коли. Наш контент на 100% безплатний.