Всесвітній день енергоефективності

Всесвітній день енергоефективності

Що це за день?

Щороку 5 березня світова спільнота відзначає Всесвітній день енергоефективності. Мета його проведення – проінформувати населення про важливість заощадження енергії та навчити домогосподарства та комерційних споживачів раціональніше використовувати енергоносії. З кожним роком проблеми, пов’язані з використанням енергії набувають більшої актуальності.

Схожі події:
💡 День вітряка
💡 Міжнародний день енергозбереження
💡 Година Землі
💡 День ліхтарика

Підпишіться на наші канали у Viber чи Telegram і ми нагадаємо вам про всі актуальні свята та події на кожен день.

Перш за все, вони торкаються такого питання, як економія фінансових засобів, що є важливим для кожного користувача. Слід зазначити, що раціональне використання енергоресурсів знижує навантаження на електромережі, а отже сприяє збереженню довкілля, дозволяючи нам передати нашим нащадкам землю, придатну для проживання.

Багато людей вважають, що заклики про заощадливе споживання енергії є обмежувальними, адже економія енергії асоціюється у них з відмовою від багатьох благ цивілізації. Однак це зовсім не так. Раціональне використання електроенергії – це збільшення потужності електричних приладів та зменшення кількості енергії для їхньої роботи.

Як виникла ідея відзначати Всесвітній день енергоефективності?

Вперше ідея запровадити Всесвітній день енергоефективності з’явилася у 1998 на тематичній конференції, присвяченій проблемам енергоефективності, що відбулася в Австрії.

Сьогодні для левової частки споживачів питання енергоефективності набуває важливого значення. Оскільки з кожним роком вартість енергоносіїв стрімко зростає. Розглядуване нами питання займає неабияке місце у проблемі державної безпеки, що обумовлено залежністю від зовнішніх постачальників джерел енергії.

Енергоефективність

На відміну від простого заощадження енергії, яке полягає у простому зниженні використання енергоносіїв, енергоефективність полягає у корисному, раціональному її витрачанні. Питання енергоефективності актуальне як для домогосподарств, так і для комерційних структур.

Енергоефективність – це розсудливе споживання енергії, коли людина використовує менше енергії, щоб підтримувати аналогічний або вищий рівень енергозабезпечення. Для домогосподарств енергоефективність надає можливість зменшити витрати на комунальні платежі, для підприємств – зменшити необґрунтовані витрати, на державному рівні – це змога заощадити енергоресурси, покращити продуктивність виробництва та конкурентоздатність промисловості. Важливим також це питання є для довкілля. Адже зменшення використання енергії дозволяє знизити викиди парникових газів.

В світі розвивається безліч технологій, що дозволяють раціональніше використовувати енергію. Серед них світлодіодне, плазмове, натрієве освітлення, енергоощадні технології опалення, застосування теплоізоляційних матеріалів тощо.

Міжнародні програми

В 70-х роках минулого століття в багатьох країнах на державному рівні почали розробляти та активно розвивати прогресивні програми, що дозволяють підвищувати енергоефективність. Зокрема, було розроблено міжнародний стандарт для керування енергосистемами – ISO 50001.

Наприклад, завдяки хорошій теплоізоляції будівель, споживання енергії на підтримання оптимального мікроклімату в приміщенні знижується в 3-5 разів. Великі склопакети та використання світлодіодного освітлення дозволяють знизити витрати на електроенергію. Для енергоефективності існує безліч важливих причин: економія матеріальних коштів, зниження викидів парникових газів. Міжнародна енергетична агенція стверджує: якщо покращити енергоефективність у будівлях, транспортних засобах та у виробничих цехах, то це дозволить зменшити енергетичні потреби на планеті на 30% до 50-х років 21 століття. Крім того, йдучи шляхом енергоефективності, людство зможе керувати викидами парникових газів у світі.

Ще одним кроком на шляху до енергоефективності є повна ліквідація субсидій на ті види енергоносіїв, які призводять до непродуктивного та нераціонального споживання енергії. Саме така картина спостерігається в більшості країн світу. Багато країн використовують енергоефективність як інструмент національної безпеки, оскільки це дозволяє зменшити імпорт джерел енергії з інших держав або ж уповільнити темпи виснаження внутрішніх ресурсів.

Досвід ЄС

У країнах Європейського союзу кінцеве споживання енергії розподіляється у процентному співвідношенні наступним чином:

  • Промисловий сектор – 28,8%.
  • Транспорт – 31%.
  • Послуги – 47%.

Споживачами левової частки енергії є населення. Щоб знизити обсяг енергоспоживання, була створена спеціальна Директива, яка містить неухильні вимоги до енергоефективності житлових будівель. Ці вимоги постійно покращуються, зазнають вдосконалень, адаптуються до створення нових рішень та технологій тощо.

Багато зусиль та коштів вкладено у сектор освітлення. Понад 20% проєктів присвячено саме покращенню енергоефективності освітлювального обладнання. Далі за важливістю знаходяться проєкти з теплоізоляції, підвищення та оптимізація ККД котельного обладнання тощо.

Енергоефективність в Україні

Міжнародне енергетичне агентство регулярно надає дані щодо рівня енергоефективності в різних державах. Так, цей показник щодо України в 2014 році складав 60% від показників, що спостерігались у країнах Європейського союзу. 60% програм з енергоефективності в нашій державі присвячено житловому та промисловому секторам.

За твердженнями Світового Банку, впровадження заходів енергоефективності в галузі теплопостачання житлових будівель може знизити витрати на опалення майже в 2 рази. В Україні спостерігається величезний потенціал енергозаощадження, проте його реалізація потребує швидшого реагування, щоб скоротити розрив з досягненнями розвинених європейських країн.

Як відзначати Всесвітній день енергоефективності?

В цей день в освітніх закладах проводяться заходи, що інформують молоде покоління про важливість енергоефективності для навколишнього середовища. На державному рівні розглядаються шляхи розв’язання проблем, пов’язаних з нераціональним використанням енергії. Також кожна людина може задуматися над низкою важливих питань:

  1. Як знизити рівень штучного освітлення шляхом використання природного світла.
  2. Про необхідність вимкнення побутових та офісних приладів під час їх простою. 
  3. Проведення заміни старого, неекономного обладнання на таке, що має високий клас ефективності.
  4. Заміна приладів освітлення. Наприклад, енергозатратні лампи розжарювання замінити на світлодіодні.
  5. Пересування на екологічних видах транспорту: велосипедах, електротранспорті.

Коли будемо відзначати Всесвітній день енергоефективності?

РікДатаДень тижня
20215 березняП’ятниця
20225 березняСубота
20235 березняНеділя
20245 березняВівторок
20255 березняСереда
Copy link