Всесвітній день інженерії

Що це за день?

Всесвітній день інженерії або Всесвітній день інженерії в інтересах сталого розвитку (World Engineering Day for Sustainable Development) – досить молоде свято, яке відзначається щороку 4 березня. Його мета – привернути увагу громадськості до важливості інженерії та професії інженера у програмі стійкого розвитку, запровадженій ЮНЕСКО. Суспільство має зрозуміти, що саме досягнення інженерії та сучасних технологій посідають одне з найважливіших місць у подальшому ефективному розвитку людства.

Інженерія завжди відігравала важливу роль у розвитку та добробуті людини. Забезпечення того, що майбутні покоління інженерів та науковців зможуть розробляти рішення для локальних та глобальних викликів, має вирішальне значення.

Генеральна конференція ЮНЕСКО проголосила 4 березня Всесвітнім днем інженерії в інтересах сталого розвитку під час своєї 40-ї сесії в листопаді 2019 року (40 C/64) з метою підвищення обізнаності про роль інженерії в сучасному житті, яка має важливе значення для пом’якшення наслідків зміни клімату та сприяння сталому розвитку, особливо в Африці та малих острівних державах, що розвиваються.1

Незважаючи на важливість інженерії для нашого життя і майбутнього, жінки історично були недостатньо представлені в інженерних галузях, зазвичай складаючи лише 10-20% інженерної робочої сили. Навіть у країнах, де кількість жінок, які вивчають НТІ, зросла, ця тенденція не призвела до того, що більше жінок вийшли на роботу. Занадто багато студенток, які закінчують навчання, не обирають інженерну професію. Бар’єри часто пов’язані зі стійкими гендерними стереотипами в цій галузі, неадекватною політикою або освітнім середовищем, яке не відповідає їхнім потребам і прагненням.

ЮНЕСКО надає високий пріоритет заходам, які сприяють підвищенню обізнаності про інженерію як кар’єру, а також тим, що демонструють важливість вивчення молоддю науки, технологій, інженерії та математики (STEM).

Схожі події:
🛠 Міжнародний день жінок в інженерії
🛠 Міжнародний день системного інженера
🛠 День інженерних військ України

Підпишіться на наші канали у Viber чи Telegram і ми нагадаємо вам про всі актуальні свята та події на кожен день.

Як виникла ідея святкування Всесвітнього дня інженерії?

Попри те, що свято зародилося зовсім недавно, воно має певні історичні передумови створення. Святкування Всесвітнього дня інженерії тісно пов’язане з Резолюцією ООН про постійний та сталий розвиток, а також з цілями у регіонах, у досягненні яких інженерне товариство відіграє чи не найосновнішу роль.

Резолюції 70/1

Передумовою запровадження свята стало прийняття у 2015 році Резолюції 70/1, яка проголошувала 17 Цілей для постійного та сталого розвитку у галузях економіки, соціальних відносин, екологічної стабільності, миру у всьому світі. Значення інженерної справи у досягненні цих цілей складно переоцінити. Адже саме представники цієї професії в змозі втілити в життя такі систематичні та технологічні рішення, які сприятимуть якнайшвидшій реалізації цілей ООН у регіонах.

Які сфери потребують стійкого розвитку? Енергетика, водні ресурси, система міст та сіл, боротьба зі стихійними лихами та надзвичайними ситуаціями – це лише невеликий перелік тих сфер людської діяльності, які потребують вирішення. Ще одне питання, яке потребує розв’язання – проблема нерівності, що обумовлено нерівним доступом до наявних нині технологій у різних верств населення. 

ВФІТО

Вперше своє професійне свято – Всесвітній день інженерії – інженери відзначили 4 березня 2020 року. Відтоді планується щорічне святкування.

Восени 2019 року відбулося засідання 40-ї сесії Генеральної Конференції ЮНЕСКО. Саме ця сесія стала визначальною у визнанні такої галузі як інженерія, інженерні науки, інженерна справа. Адже тоді дата 4 березня була проголошена Всесвітнім днем інженерії та стійкого розвитку. У сесії брала участь організація ВФІТО – Федерація Інженерно-Технічних Організацій, представники якої запропонували відзначати День інженерії у день народження Федерації. Варто сказати, що у 2018 році ця організація відсвяткувала свій 50-річний ювілей.

Метою запровадження свята було відзначити досягнення інженерів, які мають першочергове значення у розвитку життя сучасного людства. 

Логотип Всесвітнього дня інженерії

Це свято може похвалитися своїм особистим зображенням. Це шар, розмальований в 17 кольорів, які символізують цілі ООН, що входять до програми стійкого розвитку на період до 2030 року. Кольори, якими розфарбовані центральна частина зображення, означають сталий розвиток у галузях енергетики, водних ресурсів, інноваційних технологій та сучасної інфраструктури. Ці сфери посідають центральне місце у глобальному розвитку людства та якнайбільше потребують втручання інженерної справи.

Важливе значення має інженерія як наука, адже світ потребує спеціалістів, що відмінно володіють технічними знаннями, та можуть реалізувати свої навички задля блага нашої планети.

Всесвітній день інженерії в історії

  • 2015
    Прийняття ООН Резолюції 70/1.
  • 2019
    Відбулося засідання 40-ї сесії Генеральної Конференції ЮНЕСКО на якій дата 4 березня була проголошена Всесвітнім днем інженерії та стійкого розвитку.
  • 2020 4 березня
    Вперше своє професійне свято – Всесвітній день інженерії – інженери відзначили 4 березня 2020 року.

Як святкувати Всесвітній день інженерії?

Це свято ще дуже молоде, тому говорити про якісь традиції святкування ще рано. Однак засновники Всесвітнього дня інженерії сподіваються, що цей день стане відправною точкою для представників влади, громадянського суспільства, закладів освіти та звичайних громадян, щоб проводити навчальні та просвітницькі акції для поширення інформації про важливість інженерії. Це дозволить юнакам та дівчатам більше звертати увагу на цю галузь під час обрання майбутньої професії, а також цінувати людей та науку, що так багато означають для нашого розвитку. Заходи міжнародного значення публікуються на сайті, що було створено спеціально до Всесвітнього дня інженерії.

Після запровадження свята до Всесвітньої Федерації Інженерно-Технічних Організацій було відправлено декілька десятків листів на підтримку цієї ідеї. І це не дивно, адже сьогодні на Землі налічується понад 20 мільйонів інженерів, що роблять чималий вклад у розвиток сучасних технологій. Варто відзначити, що Резолюцію підписали всі держави, що входять до складу ЮНЕСКО, а також додатково 40 країн.

Чому важлива ця подія? 

У Резолюції про запровадження Всесвітнього дня інженерії перелічуються основні напрямки, що потребують постійної участі працівників цієї галузі. 

  • Інженерія широко використовується у такій сфері, як підтримка змін у кліматичних системах нашої планети. Сучасні технології служать для боротьби з різними природними стихіями, такі як пожежі, повенями, циклонами тощо.
  • Сьогодні без інженерії важко уявити економічне зростання у світі. Вона має беззаперечне значення у розвитку інфраструктури, енергетики та цифрових мереж. 
  • Саме інженери розробляють інноваційні технології, покликані покращити якість життя кожної людини.

Коли будемо відзначати Всесвітній день інженерії?

РікДатаДень тижня
20214 березняЧетвер
20224 березняП’ятниця
20234 березняСубота
20244 березняПонеділок
20254 березняВівторок
  1. https://www.unesco.org/en/days/engineering-sustainable-development?TSPD_101_R0=080713870fab2000b76fba55eb7c26586548891bf95619d92daf6edd2bac908507ce030e2ef026060836e7805014300063c15367bf4db27c17b713b203312acebb28a3cc77d5e71f12b4db6dde011023e11c59abad352fb5ddbebc46d1db1f8f []
Copy link