Міжнародний день відкритих даних

Міжнародний день відкритих даних

Що це за день?

Щороку на початку березня у світі відзначають Міжнародний день відкритих даних (International Open Data Day). Мета свята – повідомити суспільству, наскільки важливо надавати у відкритий доступ важливі дані. В цей день проводяться заходи, на яких обговорюються можливості з опрацювання відкритих даних, а також проблеми, з якими зустрічається світова спільнота Open Data. Інформаційна підтримка події на сайті https://opendataday.org/

У 2025 році Міжнародний день відкритих даних відзначається 1 березня

ℹ️ Міжнародний день загального доступу до інформації
ℹ️ Всесвітній день управління інформацією
ℹ️ Міжнародний день захисту інформації
Підпишіться на наші канали у Viber чи Telegram і ми нагадаємо вам про всі актуальні свята та події на кожен день.

Як виникла ідея відзначати Міжнародний день відкритих даних?

Свято було започатковане у 2010 році за ініціативою Міжнародного фонду відкритих знань. Ідею відразу підхопили та підтримали різноманітні міжнародні та міждержавні структури. Найвідоміші з них – Організація Об’єднаних націй, Всесвітній банк та інші. В різних країнах світу відбуваються заходи, що повідомляють суспільству про те, як відкриті дані впливають на життя пересічних громадян та як можна скористатися їхніми перевагами.

Відкриті дані в Україні

На офіційному рівні до святкування Міжнародного дня відкритих даних Україна долучилася у 2015 році. Саме тоді вперше в історії нашої держави була видана постанова Кабінету Міністрів України, що зобов’язувала відкрити для широкого загалу близько 900 масивів інформації з різних сфер діяльності. Після цього було створено так званий Портал відкритих даних. У зв’язку з цим, Україна увійшла до трійки країн-лідерів, що активно працюють у напрямку відкритості.


Сьогодні постанова Кабміну, що регламентує питання оприлюднення масивів даних, є найдетальнішим нормативним документом, що стосується саме відкриття даних. Попри те, що акт було ухвалено лише 5 років назад, він дає можливість представникам громадськості вимагати відкриття даних від представників різних владних структур.

Як чиновники намагаються уникнути відкриття даних?

Існує низка відмовок, що використовують чиновники з метою приховати важливу для суспільства інформацію. Ознайомлення з ними допоможе отримати доступ до важливої інформації попри різні відмовки. 

  • «Ми виконуємо важку роботу з отримання цих даних. Чому на них хтось має заробляти?». Це одна з основних відмовок, яку можна почути найчастіше. Адже відкриті дані дозволяють розвиватися, створюючи нові бізнес-моделі. Саме такий, відкритий підхід є важливим для суспільства. Успішним прикладом є служба моніторингу реєстраційних даних юридичних осіб під назвою OpenDataBot, що отримав нагороду Відкритих даних в бізнесі.
  • Не всі розуміють, що насправді означає термін «відкриті дані». Часто справжню відкритість плутають з публікацією певної інформації на веб-ресурсах, що належать тим чи іншим органам влади. Важливо знати, що відкриті дані та публічна інформація – абсолютно різні речі. Відкриті дані – це структурована публічна інформація, яку можна обробляти в автоматичному режимі. 
  • Відкриті дані не мають цінності. Це не так, первинна інформація може використовуватися для створення певних продуктів та їхнього аналізу. Наприклад, представники громадськості активно використовують антикорупційні дані. А для підприємців надзвичайно важливим є Єдиний державний реєстр юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань. Згідно з дослідженнями Київської школи економіки, користь переваги від використання відкритих даних в нашій державі складно перецінити. 
  • У працівників органів влади нема часу, щоб займатися відкриттям даних. Це також неправда. Оскільки відкриття даних навпаки скорочує час відповідей, які надходять до владного органу. Так, у Нідерландах, після того, як Міністерство освіти відкрило інформацію про освіту, кількість запитів зменшилася на 50%.

Міжнародний день відкритих даних в історії

  • 2010
    Подія була започаткована у 2010 році за ініціативою Міжнародного фонду відкритих знань.
  • 2015
    На офіційному рівні Україна долучилася до святкування Міжнародного дня відкритих даних.

Як відзначати Міжнародний день відкритих даних?

Цього дня в різних містах по всьому світу проводяться різні симпозіуми, конференції, презентації, майстер-класи, метою яких є демонстрація цінності відкритої публічної інформації. Це важливо як для представників владних органів, так і для підприємців та пересічних громадян. На заходах, присвячених відкритим даним, присутні також можуть дізнатися, як відкриті дані можуть змінити функціонування цілої країни, окремої компанії та кожної людини.

Часто на подібних конференціях збираються підприємці, програмісти, дизайнери, фахівці різних галузей знань, представники громадськості, щоб розробити та створити ресурси та сервіси для розв’язання нагальних суспільних проблем.

Чому важлива ця подія? 

Важливість свята обумовлюється цінністю відкритих даних для кожної людини. Використовуючи важливу інформацію, що перебуває у відкритому доступі, можна створювати сервіси та продукти, організовувати чесні державні закупівлі, грамотно використовувати бюджетні кошти. Таким чином формується прозоре середовище для ведення підприємництва та знаходження відповідальних партнерів.

Мало хто знає, що відкриті дані – це ефективний механізм, що допомагає боротися зі злочинністю, покращувати стан довкілля, знаходити безпечні місця для купівлі чи оренди житла (комерційного приміщення).

З 2019 року в Україні проводиться IT конкурс під назвою Open Data Challenge, який дозволяє стартаперам створити антикорупційний продукт, що зможе розв’язати важливу суспільну проблему та отримати за це кошти з призового фонду, розмір якого становить 2,5 мільйони гривень.

Коли будемо відзначати Міжнародний день відкритих даних?

РікДатаДень
20251 березняСубота
20267 березняСубота
20276 березняСубота
20284 березняСубота
20293 березняСубота

Позначки:
Copy link