Година Землі

Година Землі

Що це за подія?

Природа є основою нашого життя, проте в останні десятиліття людство знищує її надто швидкими темпами — зростає використання енергоресурсів, забруднюються вода й ґрунти, в атмосфері збільшується вміст парникових газів. Все це призводить до глобальних кліматичних змін на планеті, а зупинити процес можна тільки за умови зміни ставлення до довкілля. Година Землі (Earth Hour) проходить щороку в останню суботу березня. Увечері всі небайдужі вимикають світло на одну годину, але насправді подія виходить далеко за межі цього символічного дійства.

У 2025 році Година Землі відзначається 29 березня.

Споріднені події:
✔️ Міжнародний день Матері-Землі
✔️ Всесвітній день селфі Землі
✔️ Всесвітній день Землі

Підпишіться на наші канали у Viber чи Telegram і ми нагадаємо вам про всі актуальні свята та події на кожен день.

Як виникла ідея відзначати Годину Землі?

Людство складає малу частину від кількості всіх форм життя на Землі, але попри це здійснює найбільший вплив на природне середовище. На жаль,  цей вплив поки що не є позитивним, а швидше руйнівним – при цьому, більшість разючих змін відбулися приблизно в останні 50 років.

Через швидкий ріст населення та водночас низьку екологічну культуру зростає забруднення й знищення природних екосистем. Вже назавжди зниклими вважаються чимало видів тварин та рослин, а природні копалини людством використано на третину. На сьогодні рівень вуглекислого газу в земній атмосфері значно перевищує показники 50-річної давнини. Причиною стало інтенсивне спалювання нафти, газу та вугілля, а також зміни в землекористуванні, такі як постійна вирубка лісів. Як наслідок ми маємо глобальне потепління та небезпечні кліматичні зміни.

Глобальне потепління

За даними Інституту космічних досліджень НАСА, середня температура Землі з 1880 року підвищилася на 1,2°С, і дві третини від цього зростання відбулось з 1975 року. Вже кілька років підряд фіксуються рекордні показники літньої спеки в Європі та на інших континентах. 

Дослідження Арктики та Антарктики, яке проводить НАСА з 1978 року, показує різке зниження загальної льодовикової маси на полюсах Землі. Швидкість танення льодовиків призводить до підвищенню рівня океану на 3,1 мм щороку, починаючи з 1993-го. В 2018 році велетенська льодяна брила вагою 10 мільйонів тонн відкололася від льодовика Гельгейм у Гренландії та впала в море. Цей випадок зафіксовано як рекордний, проте численні льодовики меншого розміру тануть постійно, не привертаючи нашої уваги. 

Хімічне забруднення

Ще однією загрозою для екосистем є хімічне забруднення. З другої половини минулого століття синтезовано близько 140 тисяч хімічних речовин, таких як пластик чи пестициди. Кожного року 10 мільйонів тонн цих токсичних речовин потрапляють до навколишнього середовища, забруднюючи воду та ґрунт, а світ зустрівся з труднощами доступу до чистої прісної води в багатьох регіонах.

Наслідки людської діяльності на Землі вже добре видно на космічних знімках, зроблених із супутника. Наприклад, помітно, як поступово руйнується Великий Бар’єрний риф через знебарвлення коралів від високих температур води; зменшується площа Мертвого моря та Аральського озера через висихання.

Біорізноманіття нашої планети теж несе численні втрати. Дослідження Всесвітнього фонду дикої природи свідчать про те, що люди знищили 60% природи за останні півстоліття. Зокрема, вирубано 20% лісів басейну Амазонки, зникло 30% морських коралів, а популяція прісноводної фауни скоротилася на 75%.

60 +

Такий стан речей не міг не стривожити міжнародні природозахисні організації, зокрема, й Всесвітній фонд дикої природи. Коли було оприлюднено вагомі факти кліматичних змін, відділення цієї організації в Австралії почало шукати спосіб актуалізації проблеми для широких верств населення. Для створення успішного всесвітнього заходу було обрано ідею зниження споживання електроенергії, тобто добровільного відключення джерел освітлення в певний день року на одну годину. Цю годину вирішили назвати Годиною Землі.

Незабаром було сформовано команду, розроблено стратегію та концепцію заходу. В якості тесту Годину Землі вирішили провести в австралійському Сіднеї, оскільки влада міста однією з перших підтримала нову ініціативу. Тож у 2007 році, в останню суботу березня, ввечері в місті відключили на одну годину освітлення зовнішньої реклами та інших джерел світла, які не були життєво необхідними. До акції приєдналися близько 2 тисяч підприємств, а люди вимкнули вдома електричні лампи. Виявилося, що без них можна спілкуватися, займатися фізичними вправами, гуляти вулицями та робити ще безліч справ. Того вечора в Сіднеї відбулося навіть одне весілля при свічках.

Участь містян в першій Годині Землі очікувалася на рівні 20-30 тисяч, але в заході взяли участь більше 2-х мільйонів людей, тобто 56% мешканців Сіднея. Однією з причин такого успіху вважають легкість приєднання до акції та можливість самостійно контролювати її перебіг у себе вдома. В 2008 році Година Землі вже стала подією світового масштабу — вона охопила всі континенти, більш ніж 370 міст та 18 часових поясів.

Наразі в Годині Землі щорічно беруть участь 190 країн, і ця акція стала наймасовішим екологічним рухом в світі. Щороку все більше людей та підприємств приєднуються до заходу, символічно віддаючи свій голос за підвищення енергоефективності та розумне споживання ресурсів.

Година Землі в історії

 • 2006
  Австралійським відділенням Всесвітнього фонду дикої природи спільно з рекламною компанією Leo Burnett Sydney розроблено концепцію акції з інформування населення про кліматичні зміни. Проєкт назвали Годиною Землі.
 • 2007 31 березня
  Першу в історії Годину Землі проводить місто Сідней.
 • 2008 29 березня
  До другої Години Землі долучаються десятки мільйонів людей у 35 країнах.
 • 2009 28 березня
  Інформаційна кампанія події ведеться на тридцяти мовах, а в самому заході беруть участь 88 держав. Світло вимкнули в 4-х тисячах населених пунктів.
 • 2009 28 березня
  В Україні долучилися до проведення Години Землі вимкненням світла в Києві, Рівному та Одесі.
 • 2009 26 березня
  В Годині Землі беруть участь 130 країн. Захід виходить за межі вимкнення електрики — в цей день люди починають проводити власні екологічні заходи та збір коштів для природоохоронних організацій.

Часті Питання та відповіді про Годину Землі

Чому Година Землі проходить в останню суботу березня?

Кінець березня — це час, коли в Північній півкулі відбувається весняне рівнодення, а в Південній — осіннє рівнодення. В цей період час заходу Сонця всюди приблизно однаковий, що дозволяє досягти найбільшого візуального ефекту на планеті при одночасному вимкненні світла.

Що означає логотип Години Землі?

На логотипі цієї події зображено число 60 — тобто 60 хвилин, присвячених увазі до екологічних проблем. Починаючи з 2011 року, до числа 60 додали знак +, що означає вихід за рамки однієї години й долучення до інших природоохоронних акцій.

Наскільки безпечним є вимкнення освітлення в містах?

Вимкнення світла о цій годині не становить небезпеки, бо  Година Землі має на увазі вимкнення тільки другорядних джерел освітлення, а не тих, що впливають на безпеку, наприклад, на  дорогах чи в громадських місцях.

Що буде з напругою в електромережах, якщо після Години Землі всі увімкнуть світло одночасно?

Попри визначені часові межі, люди відзначають цю подію індивідуально, і далеко не всі вмикають світло рівно о 21:30.  Тому різких перепадів напруги в зв’язку з Годиною Землі за всі роки її проведення не спостерігалося.

Чи зафіксовано конкретні  результати від годинного вимкнення світла?

Організатори акції ніколи не вимірювали кількість зекономленої електроенергії чи рівень викидів вуглецю після неї. Це захід дещо символічного характеру, щоб змусити кожного усвідомити свою відповідальність та активізувати дії для природозбереження.

Листівки на Годину Землі

👉 Розділ Листівки та привітанняЛистівки у ВайберіЛистівки в Телеграмі

Як відзначати Годину Землі?

Щоб разом зі всім світом відзначити цю подію, треба 26 березня 2022 року о пів на дев’яту вечора на годину вимкнути повністю чи частково у своїй оселі електричне освітлення та електричні прилади.

Але оскільки це дійство є більше символом єдності з прогресивним людством, ніж практичним заходом, слід починати змінювати свої щоденні звички у справі енергозбереження — наприклад, користуватися енергозберігаючими лампами, не забувати вчасно вимикати електроприлади, задуматися про утеплення будинку.

В нашій країні ще не всі знають про існування Години Землі, тому варто ділитися інформацією про цю подію в соціальних мережах. Тоді вимкнення освітлення не стане для людей неприємною несподіванкою, а навпаки, спонукає приєднатися до всесвітньої акції.

Щоб провести годину без електричного освітлення приємно і з користю, можна влаштувати затишну сімейну вечерю при свічках, поспостерігати за зоряним небом, спокійно поспілкуватися з близькими, вийти на вечірню прогулянку, зайнятися фізичними вправами чи медитацією. До речі, саме медитація рекомендується цього року як заняття для Години Землі Всесвітнім фондом дикої природи. Момент усамітнення дозволить заспокоїти розум та відчути вдячність до нашої планети, яка забезпечує нас всім необхідним для життя.

В цей день не зайвим буде підтвердити своє прагнення до збереження природи  на міжнародній платформі Voice for the Planet. Наразі до акції долучилися більш як півмільйона людей з усього світу, віддавши свій голос за дбайливе ставлення до планети та її ресурсів. 

Чому важлива ця подія? 

Мета проведення Години Землі — змусити уряди країн, власників підприємств та звичайних людей усвідомити свій «екологічний слід» та нести за нього відповідальність. Також Всесвітній фонд дикої природи використовує Годину Землі для просування законодавчих ініціатив та підтримки інших своїх проєктів, наприклад з розвитку відновлювальної енергетики.

Година Землі дозволяє відчути солідарність з людьми в усіх частинах земної кулі та нагадує про доступні методи розумного споживання, завдяки яким кожен з нас може зменшити негативні фактори, що призводять до глобальних кліматичних змін. Ця подія надає багато інформації та конкретних фактів про екологічний стан сьогодення, а також традиційно слугує платформою для широких дискусій щодо захисту природи.

Крім того, успіх Години Землі сприяє численним екологічним ініціативам за допомогою краудфандингу, або колективного фінансування. Наприклад, в Уганді було висаджено півмільйона дерев в якості протидії вирубці лісів, в Аргентині прийнято закон про захист 3-х мільйонів гектарів морського узбережжя, в Таїланді впроваджено спеціальні освітні програми для школярів, а в Індії в трьох поселеннях без електрики встановлено вуличне освітлення від сонячних батарей.

Тому Година Землі є важливим  кроком до позитивних змін у розумінні людьми екологічних проблем, а значить, і до перспективи їх успішного подолання.

Коли будемо відзначати Годину Землі?

РікДатаДень тижня
202127 березняСубота
202226 березняСубота
202325 березняСубота
202430 березняСубота
202529 березняСубота
Copy link