Міжнародний день світлофора

Міжнародний день світлофора

Що це за день?

Щорічно 5 серпня світова спільнота відзначає подію, яка для багатьох проходить непомітно, проте є надзвичайно важливою. І це Міжнародний день світлофора. Ми настільки звикли до цього пристрою у нашому повсякденному житті, що навіть не замислюємося над тим, яку важливу роль він виконує. Адже він не тільки регулює та впорядковує дорожній рух, але й рятує мільйони життів. 

Схожі події:
🚦 День винаходу автомобіля (бензинового)
🚦 Міжнародний тиждень ввічливості на дорозі
🚦 День автомобіліста і дорожника

Підпишіться на наші канали у Viber чи Telegram і ми нагадаємо вам про всі актуальні свята та події на кожен день.

Як виникла ідея відзначати Міжнародний день світлофора?

Цей технічний пристрій, без якого сьогодні важко уявити собі дорожній рух, пройшов тривалий шлях розвитку. Сьогодні цей оптичний пристрій широко використовується у регулюванні руху різних видів транспорту (автомобілів, потягів метро та залізниці, морського та водного транспорту), а також пішоходів.

Дату святкування, а саме 5 серпня, було обрано не випадково. Саме цього дня, у 1914 році, мешканці американського містечка Клівленда (штат Огайо) вперше побачили пристрій, на якому автоматично перемикалися кольорові лампочки. Згодом на вулицях містах з’явилися ще 3 таких світлофора. Автором саме цієї конструкції вважається Джейсон Хог.

Особливості перших пристроїв

Хоча як винахід перший світлофор з’явився близько півстоліття до того, а саме у 1868 році його сконструював англійський винахідник Джеймс Найт. Цей пристрій мав дві стрілки, які в горизонтальному положенні означали «зупинитися», а в опущеному стані – «пересуватися обережно». Вночі умикався газовий ліхтарик із зеленим та червоним кольорами, які змінювалися під час його обертання. Після року своєї служби газовий ліхтарик вибухнув, від чого постраждав поліцейський. Внаслідок вийшла заборона на використання світлофорів подібного зразку.

У 1910 році американський конструктор та винахідник Ернст Сіррін винайшов автоматичний пристрій з надписами «Proceed» та «Stop», згодом з’явився його електричний аналог, що блимав зеленим та червоним кольорами.

У 1920 році почали з’являтися світлофори з трьома сигналами: зеленого, жовтого та червоного кольорів від американських конструкторів Джона Гаріса та Вільяма Потса. Перші такі пристрої з’явилися на вулицях Нью-Йорку та Детройту. 

 Світлофори у Європі

На території Західної Європи трибарвні пристрої були встановлені у 1922 році. Перші світлофори з’явилися у німецькому Гамбурзі та у Парижі. У Великобританії світлофор з’явився дещо пізніше, а саме у 1927 році.

В Україні встановлення світлофорів почалося у 30-х роках 20 століття. Перші регулювальні пристрої побачили харків’яни у 1936 році. Станом на 2020-й рік на дорогах України функціонувало близько 5 000 різних світлофорів. 

Особливості сучасного світлофора

Сьогодні на вулицях та дорогах світу установлені вдосконалені прототипи трикольорових світлофорів, що були створені американськими конструкторами та винахідниками Поттсом та Харрісом у 1920 році. Деякі сучасні моделі було оснащено галогенними лампами та лампами розжарювання. Додатково ці пристрої мають додаткові функції, покликані допомогти учасникам дорожнього руху. 

 • Жовтий колір було змінено на помаранчевий. По-перше помаранчевий колір краще сприймається зором людини, по-друге, є люди, які розрізняють тільки яскраві кольори.
 • Звуковий супровід, коли зі зміною сигналу світлофора видається звуковий сигнал для пішоходів про дозвіл чи заборону руху. Це особливо важливо для людей, які погано бачать.
 • Окрім вертикальних з’явилися горизонтальні конструкції.
 • Світлофори зі складною роботою, що складається з багатьох режимів.
 • Переключання сигналу світлофора пішоходами. Зазвичай у містах для пішоходів встановлюються спеціальні пристрої з кнопкою. Натиснувши на кнопку пішохід викликає зелений сигнал, щоб швидше перейти дорогу.

Міжнародний день світлофора в історії

 • 1868
  Англійський винахідник Джеймс Найт сконструював перший світлофор.
 • 1910
  Американський конструктор та винахідник Ернст Сіррін винайшов автоматичний пристрій з надписами «Proceed» та «Stop».
 • 1920
  Почали з’являтися світлофори з трьома сигналами: зеленого, жовтого та червоного кольорів від американських конструкторів Джона Гаріса та Вільяма Потса.
 • 1936
  Перші регулювальні пристрої з’явилися в Україні (Харків).

Цікаві факти про світлофори

 • Спочатку в Японії використовувалися світлофори, що замість зеленого кольору світилися синім. Однак, згодом з’ясувалося, що зелене забарвлення є кращим для сприйняття, тому «сині» пристрої змінили на класичні варіанти.
 • Влада Бразилії дозволяє водіям рухатися на червоний сигнал світлофору. Проте не завжди, а уночі в період з десятої години вечора до п’ятої ранку. Таке рішення було прийнято у зв’язку з частими розбійними нападами на водіїв транспортних засобів.
 • 13 різноманітних сигналів показує один із світлофорів Берліна, що ускладнює сприйняття правил пересування як пішоходами, так і водіями автомобілів. 
 • Мало хто знає, але у Корейській Народно-Демократичній Республіці до недавнього часу не було жодного світлофору. Регулювальниками, вірніше регулювальницями, були жінки-постові.
 • У Лондоні встановлено пам’ятник світлофору.
 • Досліджено, що мешканці мегаполісів сумарно за своє життя проводять півроку в очікуванні зеленого сигналу, що дозволяє перехід дороги.
 • Цікава ситуація склалася в одному з провулків чеської столиці. Його ширина лише 70 см, тому щоб врегулювати рух перехожих, що прямують назустріч, тут було встановлено світлофор.

Як відзначати Міжнародний день світлофора?

Цю дату можна присвятити вивченню правил дорожнього руху, а також більшій особистій обізнаності про світлофор. До речі в одному з музеїв Клівленду можна побачити світлофор, який увійшов до історії, як один з перших світлових пристроїв для регулювання трафіка.

Особлива увага в цей день приділяється маленьким учасникам руху. У садочках, школах та інших освітніх закладах проводяться акції, конкурси та різноманітні освітні програми, що навчають дітей правильно реагувати на кольори світлофора.

Коли будемо відзначати Міжнародний день світлофора?

РікДатаДень тижня
20215 серпняЧетвер
20225 серпняП’ятниця
20235 серпняСубота
20245 серпняПонеділок
20255 серпняВівторок
Copy link