Міжнародний день грудного вигодовування і лактації

Міжнародний день грудного вигодовування і лактації

Що це за подія?

Грудне вигодовування з давнини є важливою частиною материнства. В людському розумінні, це не проста біологічна функція — в ній закладено також культурні та етичні аспекти. Материнське молоко оспівано в старовинних легендах, а сам процес годування представлений в багатьох відомих витворах мистецтва. Але були й часи, коли матері віддавали перевагу штучним сумішам, а грудне вигодовування вважали непотрібним. Зараз грудне молоко вважається золотим стандартом дитячого харчування, який активно популяризує ВООЗ та інші міжнародні організації. Існує навіть спеціальне свято —   Міжнародний день грудного вигодовування і лактації, який щороку відзначається 1 серпня. 

Схожі події:
🤱🏻 Всесвітній день молоковідсмоктувача
🤱🏻 День народження “памперсів”
🤱🏻 День народження дитячої коляски

Підпишіться на наші канали у Viber чи Telegram і ми нагадаємо вам про всі актуальні свята та події на кожен день.

Як виникла ідея відзначати Міжнародний день грудного вигодовування і лактації?

Виростити немовля завжди було основним завданням кожної матері. Природно, що харчування дитини в цьому сенсі відігравало ключову роль, тому й  грудне вигодовування, яке довгий час було єдиним варіантом, набуло надзвичайно важливого значення. 

Священне молоко

В давніх цивілізаціях грудне молоко вважали  священним, а богинь плодючості часто зображували з оголеними грудьми. Якщо мати з якоїсь причини не могла сама годувати немовля, тоді кликали на допомогу жінок-годувальниць. Це заняття стало окремою професією, врегульованою спеціальними законами, перші з яких записані в кодексі Хаммурапі. 

Давні єгиптяни вбачали в грудному вигодовуванні момент сакральності. Наприклад, вони вірили, що богиня Ісіда, годуючи своїм молоком сина Гора, тим самим подарувала йому безсмертя. Практика найму годувальниць в Єгипті теж була звичною, при цьому найкращих з них запрошували до дітей фараонів. 

У Давній Греції грудне вигодовування стало помітною частиною  міфології.  Наприклад, Зевс вижив завдяки німфі Амальтеї, яка в образі кози вигодувала його своїм молоком. Молоко богині Гери зробило непереможним Геракла, а також з цього молока утворився Чумацький шлях.  Професійні годувальниці в Греції користувалися попитом, особливо серед заможних родин. Вони займали високе положення, мали владу над рабами господарів, при цьому годували дітей дуже довго — іноді до підліткового віку. 

Грецький лікар Гіппократ досить своєрідно описував процес лактації — він вважав, що дитина починає харчуватися материнським молоком ще у внутрішньоутробному періоді. Крім материнського молока, Гіппократ радив годувати немовлят вином, розведеним з водою. Надавав увагу грудному вигодовуванню й Арістотель, стверджуючи, що материнське молоко — найкраща їжа для новонароджених, що сприяє швидкому прорізуванню зубів. Крім того, Арістотелем було виявлено, що лактація є природним засобом контрацепції.

У середньовіччі, водночас вірячи в чаклунство та боячись його, люди вважали, що в ранньому дитинстві малюки дуже вразливі, а життя немовлят майже висить на волосині. Тому й до вибору годувальниць підходили дуже прискіпливо, бо приписували грудному молоку магічні властивості — воно нібито передавало дитині як фізичні, так і моральні якості жінки. Втім, годувальниць дозволяли собі лише аристократки, а в незаможних сім’ях матері вигодовували малюків самостійно.

Зв’язок матері та дитини

За часів Відродження з’явилися перші книги з педіатрії, в яких надавалася увага грудному вигодовуванню, а численні картини та ікони з образом матері, яка годує дитину груддю, завдяки талановитим художникам тих часів назавжди залишаються в переліку світових шедеврів. 

В XVII – XVIII століттях в Європі розповсюдилася ідея користі саме від материнського молока. Проти годувальниць виступали відомі люди, зокрема, французький лікар Жак Гіймо та філософ Жан – Жак Руссо. Крім біологічної переваги молока рідної матері, вони вважали важливим зв’язок між нею та дитиною під час годування. 

Штучне вигодовування

З початком індустріальної ери жінкам, зайнятим на підприємствах, годувати дітей груддю стало неможливо, тож єдиним вибором для них стало штучне вигодовування. В містах Європи та США відкрилися перші банки грудного молока, які збирали його у матерів, а потім пастеризували та розподіляли. Пляшечки для молока почали виготовляти зі скла, що покращило їхні гігієнічні характеристики.

Технологія виробництва сухого молока, яку відкрили в кінці XIX століття, призвела до появи сумішей дитячого харчування. Спершу вони не містили необхідних вітамінів, тому серед немовлят почастішали випадки рахіту та цинги. Поступово склад сумішей покращувався, натомість грудне вигодовування невпинно скорочувалося. Не в останню чергу це відбувалося завдяки рекламі, яка запевняла, що штучні суміші є дуже корисними. 

До 1970-х років грудне вигодовування не заохочувалося медициною і не практикувалося достатньо широко для того, щоб матері, які хотіли годувати своїх малюків груддю, могли знайти потрібну інформацію чи пораду.  Тому жінки взяли ініціативу на себе, і в 1956 році в США заснували La Leche League International — міжнародну організацію, зосереджену на просвітництві щодо природного материнства та грудного вигодовування.

Декларація Innocenti

В 1990 році ЮНІСЕФ прийняла Декларацію Innocenti — про захист, заохочення та підтримку грудного вигодовування. Для практичного виконання положень цього документу наступного року було створено Всесвітній альянс підтримки грудного вигодовування. Цій організації належить ідея заснування Міжнародного дня грудного вигодовування та лактації, який вперше відзначили 1 серпня 1992 року. Відтоді ця подія розпочинає Всесвітній тиждень грудного вигодовування, що триває з 1 по 7 серпня більш ніж у 170 країнах світу.

Міжнародний день грудного вигодовування і лактації в історії

 • 1870-ті
  В Лондоні у продажу з’явилася перша дитяча суміш з консервованого коров’ячого молока з додаванням жирів, білків і цукру.
 • 1956
  Створено La Leche League International — міжнародну організацію, яка пропагує грудне вигодовування.
 • 1981
  ВООЗ запровадила обмеження щодо реклами сумішей дитячого харчування. Проте найбільша компанія-виробник цього продукту — Nestle — не погоджувалася з новими правилами до 1984 року.
 • 1990
  ЮНІСЕФ прийняла Декларацію Innocenti. Відтоді цей документ є ключовою стратегією з покращення здоров’я дітей раннього віку за рахунок оптимального харчування.
 • 1991
  Створено Всесвітній альянс підтримки грудного вигодовування.
 • 1992
  В світі вперше відзначили Міжнародний день грудного вигодовування і лактації.

Часті Питання та відповіді про Міжнародний день грудного вигодовування і лактації

Чим корисне грудне вигодовування для дитини?

Грудне молоко містить всі необхідні речовини для розвитку дитини, а також антитіла, які захищають немовля від хвороб. Воно легко перетравлюється і змінює свій склад відповідно до віку малюка. У дітей, які знаходяться на природному вигодовуванні, менший ризик синдрому раптової смерті, а коли вони підростають, то мають вищий показник IQ. 

Чим корисне грудне вигодовування для матері?

Цей процес викликає виробництво в організмі гормону окситоцину, який сприяє відновленню тіла після вагітності та пологів. Також годування груддю спалює зайві калорії, знижує ризик деяких онкологічних захворювань та цукрового діабету. 

Чи підходить грудне вигодовування для дітей з особливими потребами?

Так, для недоношених дітей та дітей з вродженими вадами грудне молоко є особливо цінним, оскільки здатне підсилювати імунітет. Проте в таких випадках можуть виникати певні труднощі з грудним вигодовуванням, які допомагають подолати лікарі та спеціальні консультанти.

До якого віку потреби дитячого організму можуть задовольнятися виключно грудним молоком?

ВООЗ вважає, що в перші 6 місяців життя грудного вигодовування цілком достатньо для нормального росту та розвитку дитини, і тільки після цього періоду варто починати додавати до раціону малюка інші продукти.

В якій країні показник грудного вигодовування є найвищим?

Такою країною є Швеція — 98% немовлят там знаходяться на грудному вигодовуванні. Цей факт можна пояснити надзвичайно лояльною політикою держави щодо соціального забезпечення молодих сімей та відпусток по догляду за дитиною.

Як відзначати Міжнародний день грудного вигодовування і лактації?

В цей день доречно дізнатися важливі факти про грудне вигодовування, адже завдяки розвитку медицини їх з’являється дедалі більше. До події зазвичай присвячуються спеціальні курси в медичних закладах для жінок, які невдовзі народять малюка, а також для молодих мам. Лікарі розповідають їм про важливість грудного вигодовування та навчають всім тонкощам цього процесу.

Взагалі в Міжнародний день грудного вигодовування і лактації варто подякувати всім жінкам, які докладали зусиль для того, щоб їхні діти виросли здоровими — передусім власним мамам. А якщо в сім’ї є жінка, яка годує малюка груддю,  треба постаратися забезпечити їй умови для достатнього відпочинку, взявши на себе частину домашньої роботи. Самим матерям ВООЗ рекомендує розміщувати в соціальних мережах селфі з моментами годування дитини, аби сприяти позбавленню суспільства від забобонів та упередження. 

Чому важливий цей день? 

Педіатри вважають, що якби всіх дітей до 6-місячного віку годували виключно грудним молоком, це зменшило б показники дитячої смертності мінімум на 1000 випадків на рік.  Але, крім зрозумілих причин користі грудного вигодовування для дитячого й материнського здоров’я, є й такі, що не одразу привертають увагу, проте є не менш важливими в глобальному вимірі. 

Наприклад, грудне молоко, являючись природним і відновлювальним ресурсом, захищає навколишнє середовище від пластику та консервних банок. Крім того, воно завжди має оптимальну температуру і його не потрібно підігрівати, а це сприяє збереженню енергоносіїв. 

Ще Міжнародний день грудного вигодовування і лактації допомагає позбавитися від упередженого ставлення до годування дітей у громадських місцях, адже це досі є проблемою в деяких країнах.

Коли будемо відзначати Міжнародний день грудного вигодовування і лактації?

РікДатаДень
20241 серпняЧетвер
20251 серпняП’ятниця
20261 серпняСубота
20271 серпняНеділя
20281 серпняВівторок

Перевірено та доповнено редакцією DAY TODAY

Позначки:
Copy link