День Ніколи Тесли

День Ніколи Тесли

Що це за день?

10 липня увесь світ відзначає День Ніколи Тесли. Саме цього дня, у 1856 році народився цей видатний сербський фізик, інженер, раціоналізатор та винахідник. Йому належать численні винаходи в галузях електрики та електротехніки. Він є автором теорії змінного струму, він створив перший у світі електричний двигун зі змінним струмом, а також зробив багато інших великих відкриттів, які стали вирішальними для розвитку світових технологій.

Цікаво, що 10 липня відзначається також Глобальний день енергетичної незалежності, дата обрана сама на честь Дня Ніколи Тесли.

Схожі події:
💡 День винахідника і раціоналізатора України
💡 День чудесних диваків

Підпишіться на наші канали у Viber чи Telegram і ми нагадаємо вам про ці та всі інші актуальні свята та події на кожен день.

Як виникла ідея відзначати День Ніколи Тесли?

Народився майбутній винахідник 10 липня у 1856 році в невеличкому хорватському селі. На той час Хорватія була частиною Австро-Угорської імперії. Подейкують, що маленький Нікола з’явився на світ рівно о 00:00 грозової ночі.

Дитинство та юність

Батьки майбутнього фізика були представниками духовенства. У Ніколи було два брата та дві сестри. Він був четвертою за віком дитиною. Хлопчик навчався в одній із хорватських гімназій. З дитинства цікавився фізикою, а після закінчення школи став студентом університету в Граца, пізніше закінчив Карловий університет у Празі.

Отримавши освіту хлопець переїздить до Будапешту і у 1881 році стає працівником телеграфної компанії. Через рік Нікола Тесла направляється до Парижу, там йому вдалося отримати місце в компанії Едісона, де створює генератор змінного струму.

Життя в Америці

1884 рік, Тесла переїжджає до Нью-Йорку, там він продовжує свою працю на Едісона і відзначається широким кругозором та визначними досягненнями. Та постійні незгоди з Едісоном змушують молодого фізика залишити роботу. Едісон та Тесла не змогли дійти згоди стосовно майбутнього змінного струму. Перший виступав за необхідність тільки у постійному струмові, у той час як Нікола намагався довести важливість струму змінного. 

Свої теорії він реалізує у співпраці з Джорджом Вестінгаузом. Він працював на його електротехнічну компанію «Вестінгауз Електрік». З того часу почався найбільш плідний період життя видатного інженера та фізика. Саме в цей час він проявив себе як талановитий винахідник. До слова, Вестінгауз скупив у Тесли близько 50 патентів загальною вартістю 1000 доларів США.

У 1895 році, в результаті досліджень Ніколи Тесла, було запущено найбільшу у світі Гідроелектростанцію на Ніагарському водоспаді, яка була обладнана розробленими ним генераторами. 

Перші радіосигнали

Мало хто знає, але існуванням радіо людство має завдячувати саме Ніколі Тесла. Адже йому першому у 1896 році вдалось передати радіосигнали на велику на той час відстань – до 50 км. 3 роки по тому ним була організована лабораторія для дослідження електричного потенціалу нашої планети. Завдяки дослідженням, що мали місце у цій лабораторії, Тесла приходить до  висновку, що електричну енергію можна передавати на великі відстані без використання будь-яких дротів. Так, наприкінці 1890-х він демонструє світові високочастотні електричні двигуни.

На початку 1900-х наш герой працював над славнозвісним проектом «Ворденкліф» – електричною станцією, яка мала передавати енергію без дротів. Проте побудову електростанції зупинили через брак коштів та відмову деяких інвесторів вкладати гроші у цей проект. 

Нікола Тесла помер у 86-річному віці у Сполучених Штатах Америки.

День Ніколи Тесли в історії

 • 1856 10 липня
  Народився майбутній винахідник в невеличкому хорватському селі.
 • 1882
  Отримав місце в компанії Едісона.
  Створив робочу модель індукційного генератора змінного струму.
 • 1884
  Нікола Тесла переїжджає до Нью-Йорку.
 • 1890-х
  Демонструє світові високочастотні електричні двигуни.
 • 1895
  В результаті досліджень Ніколи Тесла, було запущено найбільшу у світі гідроелектростанцію на Ніагарському водоспаді, яка була обладнана розробленими ним генераторами.
 • 1898
  Винахідник показав перший радіокерований човен та пояснив принципи його роботи. Човен міг плисти без людей на борту, ним можна було управляти через радіосигнали.
 • 1900-х
  Нікола Тесла працює над славнозвісним проектом «Ворденкліф» – електричною станцією, яка мала передавати енергію без дротів.
 • 1943
  Нікола Тесла помер у 86-річному віці у Сполучених Штатах Америки.

Великі винаходи видатного раціоналізатора

Він не йшов, а біг набагато швидше, аніж його сучасники. Його не до кінця розуміли, його таланти не були визнані за життя, оскільки його винаходи суттєво випереджали час. Навіть сьогодні деякі з його винаходів вважаються революційними. За своє життя Тесла отримав понад 700 патентів за свої винаходи та інновації. Нижче ви можете ознайомитися з деякими з них.

 • Нікола Тесла є першовідкривачем високочастотної електроніки, саме він винайшов такі електротехнічні пристрої як генератор та трансформатор.
 • У 1888-му році починається робота над розробкою електрогенераторів з надвисокою частотою. Вони були створені унаслідок досліджень в галузі обертального магнітного поля.
 • На початку 90-х років 19 століття Тесла створює пристрій для отримання високочастотних коливань високої напруги. Основою для створення цього пристрою став трансформатор Тесла.
 • У 1891 році інженер та винахідник виступив на відкритій лекції, де продемонстрував особливості радіозв’язку.  Два роки потому була створена перша антена для бездротової передачі радіосигналів. Також були винайдені так звані котушки Тесла, які і сьогодні мають важливе значення для створення блискавок штучного походження.
 • З подачі Тесла електротехнічні прилади широко застосовуються у медичній сфері. В результаті ретельних досліджень вчений-винахідник дійшов висновку, що при частоті струму більше 700 Гц він протікає по поверхні шкіри, не пошкоджуючи тканини організму.
 • У 1888 році Тесла отримав патент на так званий асинхронний електричний двигун змінного струму. У цього приладу швидкість обертання магнітного поля статора не співпадає зі швидкістю роботи ротора.
 • Нікола Тесла вважається першим інженером, який створив проект флуоресцентної лампи.
 • У 1898 році винахідник показав зацікавленим перший радіокерований човен та пояснив принципи його роботи. Човен міг плисти без людей на борту, ним можна було управляти через радіосигнали.
 • Велика діюча гідроелектростанція на Ніагарі.
 • Саме Нікола Тесла винайшов перший пульт дистанційного управління.

Цікаві факти з життя та діяльності Тесли

 • Він перший спрогнозував появу мобільного зв’язку. У часи телеграфного зв’язку Тесла стверджував, що зв’язок на великих відстанях можна підтримувати з допомогою безпровідної енергії. Окрім цього вчений переконував, що згодом « ми будемо чути і бачити одне одного на великих відстанях так само чудово, як ніби ми знаходилися поряд». Також він говорив про габарити цих пристроїв, які за розмірами будуть кардинально відрізнятися від перших телефонів і їх можна буде носити в кишені.
 • Геній мав надзвичайну фотографічну пам’ять. Він запам’ятовував зміст об’ємних книг після нетривалого перегляду. Тесла називав свою силу «мозковою інженерією». Тобто його мозок в найменших деталях візуалізував всі винаходи, при цьому він міг нічого не записувати. Наприклад, електродвигун він фактично створив під час прогулянки у парку Будапешту, коли читав «Фауста» Гете. 
 • Понад 100 років тому Тесла ратував за відновлювані джерела енергії. Його перу належить стаття у періодичному виданні «The Century» («Століття»), де він пише про свою стурбованість щодо надмірного споживання людиною джерел енергії. Наприклад, у той час у великих кількостях спалювалось вугілля, коли використовувалось всього 2% його енергії.  Нікола Тесла схилявся до можливості використання енергії сонця та вітру
 • Винахідник не любив круглих речей, не визнавав прикрас, а також ніколи не торкався чужого волосся. Тесла спав по 2 години на добу. Він працював з 9:00 до 18:00, потім вечеряв і продовжував працювати до другої чи третьої години ночі. Попри велике навантаження та недостатній сон він прожив 87 років.
 • Попри всі свої досягнення Нікола Тесла помер в боргах та у цілковитій самотності в номері дешевого готелю.

Коли будемо відзначати День Ніколи Тесли?

РікДатаДень тижня
202110 липняСубота
202210 липняНеділя
202310 липняПонеділок
202410 липняСереда
202510 липняЧетвер
Позначки:
Copy link