День екологічного боргу

День екологічного боргу

Що це за подія?

Щороку вся світова спільнота відзначає День екологічного боргу. Мета свята – привернути увагу людства на те, що ресурси нашої планети не вічні, а кожна людина є своєрідним боржником. Варто відзначити, що день святкування не є фіксованим. Дата залежить від того, коли люди повністю вичерпають ту кількість ресурсів, які Земля зможе відновити протягом року. Як населення всієї планети, так і окремі країни, постійно позичають у Землі певну кількість ресурсів. І чим швидше у році настає День екологічного боргу, тим більше ресурсів ми винні нашій планеті, а також своїм нащадкам. Цей день було створено з метою привернення уваги світової спільноти на надмірне витрачання природних ресурсів Землі. ((https://overshoot.footprintnetwork.org/))

У 2024 році День екологічного боргу припадає на 1 серпня.

Схожі події:
🌏 Всесвітній день екологічної освіти
🌎 Всесвітній день навколишнього середовища
🌍 Всесвітній день охорони природи

Підпишіться на наші канали у Viber чи Telegram і ми нагадаємо вам про всі актуальні свята та події на кожен день.

Як виникла ідея відзначати День екологічного боргу?

Варто сказати, що День екологічного боргу (Earth Overshoot Day) – не зовсім свято в звичному розумінні цього слова. Він констатує той сумний факт, що людство використовує ресурси планети у надмірній кількості. 

Ініціатором впровадження цієї дати стала Глобальна мережа екологічного відбитку – організація, що здійснює науково-дослідницьку діяльність в галузі розподілу, споживання та відновлення ресурсів Землі. Вперше День екологічного боргу відзначали в 1987 році.

В який день відзначати День екологічного боргу?

Як стверджують дослідники Глобальної мережі екологічного сліду, у 1961 році населення планети використало лише 30% всіх річних природних багатств. Проте витрати швидко зростали і вже через 10 років було зафіксовано екологічний борг, тобто у 1971-му році людство використало ресурсів більше, ніж Земля здатна відновити за рік.

Є низка країн, наприклад Пакистан, Індія, деякі африканські держави, які використовують менше ресурсів, ніж споживають. Проте, якщо враховувати всю Землю, то через перенаселення планети та нестачу ресурсів, день екологічного боргу з кожним роком настає все раніше.

Існує спеціальний календар екоборгу, який демонструє, як швидко кожна країна використовує природні багатства, позичені в Землі. Тому національний День екологічного боргу для кожної країни припадає на різні дати. У 2022 році світова спільнота відзначала цей день 28 липня.

День екологічного боргу України у 2024 році настане 30 вересня. А, наприклад, для Люксембургу – лише 20 лютого, Катару – 11 лютого.1 Для Індонезії у 2024 році День екологічного боргу – 24 листопада.

Країни, що найбільше заборгували перед природою

Найшвидше День екологічного боргу відзначали у 2017 році жителі Люксембургу, а саме 17 лютого, а це досить тривожні нотки. Наступним в списку найбільших боржників йде Катар, там того ж року День екоборгу припав на 19 лютого. У 2017 році дуже активними споживачами природних багатств були австралійці, адже австралійський день боргу перед Землею тоді припав на 12 березня. Проте таке надмірне використання природних благ саме в цих країнах легко пояснюється тим, що велика кількість населення мешкає на території, яка не може похвалитися щедрими ресурсами.

Не може не хвилювати ситуація з екологічним боргом, що складається в нашій державі. Попри середні показники густоти населення та велике природне розмаїття Україна вичерпала свої запаси у 2017 р. вже до 12 липня. Через війну Україна зазнає ще й значних екологічних руйнувань, знищуються природні середовища, ґрунти, повітря та води отруєні токсичними речовинами від снарядів, ракет та бомб, заміновані території, затоплення після підриву дамби, пожежі тощо.

Варто щодня пам’ятати про те, що кожен з нас несе певну відповідальність за збереження природних ресурсів як перед своїми спадкоємцями, так і перед всією планетою. Вчені стверджують, що якщо екологічний борг людства перед Землею буде збільшуватися такими ж темпами, то через 10 років нам необхідно буде вже дві такі планети, щоб вести нормальний спосіб життя. 

Як відзначати День екологічного боргу?

Якщо ця дата припадає ще до закінчення року, це означає, що Земля не встигає відновлювати свої запаси, а людство практично живе в борг. Такий стан речей допомагає усвідомити, наскільки важливим є особисте ставлення до збереження природних ресурсів планети. Глобальна мережа екологічного сліду створила сайт, на якому кожен може підрахувати свій рівень споживання природних дарів. Тому, якщо не знаєте, як правильно відзначати цей день, обов’язково пройдіть цей тест. 

В тесті присутні питання про те, де ви живете, яку площу займаєте, яку їжу вживаєте, скільки кілометрів в тиждень долаєте на автомобілі чи громадському транспорті, яку енергію використовуєте тощо. Багато людей, які пройшли це опитування, стверджують що були, м’яко кажучи, шоковані його результатами. Наприклад, якщо всі люди будуть жити у власних будинках (навіть невеликих), раз на тиждень долати по 100 км, використовувати енергію з невідновлюваних джерел, то для задоволення потреб нам знадобиться три з половиною таких планет, як Земля. 

На День екологічного боргу проводяться акції: конкурси, концерти, конференції, змагання, які мають на меті привернути увагу кожного мешканця нашої планети щодо екологічних проблем, пов’язаних з надмірним використанням невідновлюваних ресурсів та джерел енергії. Адже кожен з нас має замислитися над тим, що він залишить у спадок своїм дітям, онукам, правнукам. І ми все ще в змозі змінити ситуацію на краще, якщо перестанемо бути лише споживачами.

Коли будемо відзначати День екологічного боргу?

  • Дата Дня екологічного боргу щороку змінюється і залежить виключно від того, скільки природних ресурсів використовують мешканці нашої планети в тому чи іншому році. На даний момент Глобальна мережа екологічного сліду підрахувала, що у 2024 році ця дата припадає на 1 серпня. Це означає, що з 1 серпня до 1 січня населення нашої планети буде жити в борг.
РікДатаДень тижня
202129 липняЧетвер
202228 липняЧетвер
20232 серпняСереда
20241 серпняЧетвер
2025??

Перевірено та доповнено редакцією DAY TODAY

  1. https://overshoot.footprintnetwork.org/newsroom/country-overshoot-days/ []
Позначки:
Copy link