Підсумки року: з любов’ю до себе

Підсумки року: з любов'ю до себе, новорічна депресія

Коли ми говоримо про підсумки року, то завжди уявляємо успіх, досягнення та перемоги або ж новорічну депресію. Чому не радують ялинки та блиск на їхніх прикрасах? Давайте навчимось відзначати підсумки року, з любовʼю до себе та своїх близьких.

Знаєте, яка найчастіша наша помилка? Ми швидко здаємося. Швидко відмовляємося від мети, виправдовуючи це банальним «що ж поробиш, не судилося». Але ж часом для того, щоб отримати бажане, треба спробувати ще один раз. Постукати, повернутися, спробувати вдруге… І навіть якщо знову не вийде, не втрачати час на самокатування. Не можна зупинятися не тільки на досягнутому, а й на недосягнутого теж. Щоб дістатися до мети, потрібно перш за все йти.

Ельчин Сафарлі

Грудень – це місяць, який огортає рік ковдрою ретроспекції та святковості водночас. Вулиці перетворюються на галереї блискучих прикрас, домівки, зігріті ароматом хвої та прянощів, відлунюють мелодіями колядок та щедрівок. Так було до війни. Під час війни, ця умовна межа – “Новий рік”, нас так само накриває додатковим емоційним навантаженням. Травмовані війною та втратами, ми можемо відчути особливо гостро передноворічну депресію.

Для багатьох це час складного й різноманітного емоційного фону, що складається з очікування свят і потягу до роздумів про кінець року. Серця переповнюються радістю єднання, але водночас у них бринить туга за втраченими моментами, можливостями, що вислизнули, наче пісок крізь нетерплячі пальці.

Кінець року приносить колективне зітхання, миттєву паузу, коли люди підбивають підсумки досягнутих і не досягнутих прагнень, знайденого і втраченого, здійснених та відкладених мрій.

Проте грудень має унікальну магію, алхімію, яка перетворює шкодування на рішення, розчарування на рішучість. Святковий дух – це бальзам, який заспокоює після важких місяців, що минули, висвітлюючи те хороше, що часто залишається непоміченим у щоденній метушні.

Тоді Різдво творить свою власну магію, заклинання, накладені дитячим сміхом, теплом родинних обіймів, даруванням подарунків, які є лише матеріальними знаками нематеріальної любові. Це час, коли буденність вкривається блиском дива, коли навіть найхолодніші ночі зігріваються думкою про сліди оленячих копит на дахах, а подих перетворюється на туман під зоряним небом.

Читайте нашу статтю: Карта бажань

Як створити карту бажань?

Новорічна депресія

Найчастіше наприкінці року причиною депресії, пригніченого настрою, тривожності та роздратованості стають:

 • умовна потреба оцінки результативності та підсумків
 • невідповідність наших очікувань реаліям
 • завищені вимоги до себе
 • соціальна конкуренція
 • потреба у схваленні від оточуючих.

Почуття пригніченості перед Новим роком може виникати з різних причин, і це більш поширена проблема, ніж можна було б подумати. Враховуйте, що ми й так зараз дуже вразливі до будь-якої “солі” на наші душевні рани, спричинені війною. Важливо, не накладати стрес на стрес та дбати про профілактику ментального здоровʼя.

Ось кілька потенційних причин новорічної депресії:

 • Рефлексивний смуток. Кінець року для багатьох є періодом рефлексії, що призводить до перегляду досягнень і невдач минулого року. Це може призвести до відчуття смутку або жалю за недосягнутими цілями чи втраченими можливостями.
 • Традиція давати новорічні обіцянки може створювати величезний тиск для досягнення значних особистих змін, що призводить до відчуття неадекватності або тривоги про майбутнє.
 • Святкова втома. Після святкової метушні різке повернення до звичайного життя може викликати у людей відчуття виснаження та депресії.
 • Соціальні порівняння. Соціальні мережі часто демонструють яскраві моменти з життя інших людей, особливо під Новий рік. Порівняння власного життя з цими часто нереалістичними зображеннями може призвести до відчуття неповноцінності та депресії.
 • Фінансовий стрес. Свята можуть бути фінансово обтяжливими, а початок нового року може загострити цю проблему, особливо якщо ви стикаєтеся з боргами або фінансовою незахищеністю.
 • Коротший день і менше сонячного світла. У багатьох частинах світу січень характеризується коротшим днем і меншою кількістю сонячного світла, що може призвести до сезонного афективного розладу або загострити вже наявні депресивні симптоми.
 • Для тих, хто самотній під час свят, акцент на соціальних зустрічах і сім’ї може посилити відчуття ізоляції.
 • Перевантаження від минулого року. Для багатьох Новий рік може нагадати про всі особисті та глобальні виклики, з якими вони зіткнулися торік, що призводить до відчуття пригніченості та безпорадності.
 • Страх перед невідомим. Новий рік приносить невизначеність щодо майбутнього, що може бути джерелом тривоги й депресії для багатьох людей.
 • Біологічні фактори. У деяких людей депресія виникає під впливом біологічних факторів, які можуть посилюватися під впливом зовнішніх стресів, присутніх у передноворічний період.

Читайте нашу статтю: Сум за літом

Сум за літом

Як з любовʼю до себе робити підсумки року

Підбиваючи підсумки року психологи закликають підійти до самооцінки з перспективи любові до себе та співчуття:

 • Підбиття підсумків року – це не підрахунок успіхів і невдач, це визнання вашого шляху, зростання і стійкості, яку ви продемонстрували.
 • Почніть з усвідомлення викликів, з якими ви зіткнулися, і оцініть сили, які вам знадобилися, щоб їх подолати.
 • Зрозумійте, що кожен крок, як вперед, так і назад, був частиною процесу навчання, який сприяв вашому особистому розвитку.
 • Святкуйте маленькі перемоги, моменти радості та випадки, коли ви проявили доброту до себе чи інших.
 • Любити себе означає цінувати те що є і приймати недосконалості.

Щоб розвинути в собі любов до себе під час рефлексії, змістіть фокус з того, чого ви не досягли, на якості, які ви продемонстрували, і мудрість, яку ви здобули.

Корисно записувати моменти, коли ви пишалися собою або відчували спокій.

Пам’ятайте, що любов до себе – це також встановлення меж і визначення пріоритетів у своїх потребах, це нормально – сказати “ні” іншим, щоб сказати “так” собі.

Підбиваючи підсумки року, плануйте наступний, спираючись на любов до себе як на фундамент. Сформулюйте наміри, які відповідають вашому добробуту, і підходьте до нових цілей з гнучкістю та відкритістю. Таким чином, ви не просто плануєте на рік вперед, ви плекаєте стосунки з собою, які триватимуть все життя.

Якщо ви не встигли здійснити все заплановане на початку року:

 • не зупиняйтесь
 • продовжуйте діяти
 • не сваріть себе
 • не критикуйте себе
 • підтримайте себе
 • проявіть до себе розуміння та співчуття
 • зробіть переоцінку своїх можливостей чи цілей/способів їх досягнення
 • врахуйте вплив непереборних зовнішніх обставин та умов.

Якщо відчуття депресії не зникає, важливо звернутися за допомогою до фахівця. Стратегії боротьби з новорічною депресією можуть включати постановку реалістичних цілей, пошук соціальної підтримки, практику самодопомоги та, за необхідності, професійне консультування.

Важливо розуміти, що ваші близькі теж відчувають подібні переживання та настрої. 

Врахуйте, що не всі їх сподівання та мрії здійснилися. 

У такому стані важко бути підтримкою та опорою для когось ще. Тому відверті розмови, співчуття, увага та чуйність — це те, чого зараз найбільше потребують усі.

Бережіть себе та почуття своїх близьких!

Коли грудень добігає кінця, принада свіжого початку вабить до себе. Новий рік стоїть на порозі, як нерозпечатаний фоліант, сторінки якого хрумтять від можливостей. Це час спільної надії, колективного єднання сердець заради майбутнього, сповненого обіцянок і світлих уроків.

У грудні ми закриваємо главу року, прожитого з усіма його недосконалостями, так з’являється розуміння того, що магія не закінчується опівночі – вона просто перегортає сторінку.

Затишний куточок натхнення та мотивації на телеграм-каналі Артлайф

Схожі статті

Copy link