Ось 10 типових ознак депресії, що можуть допомогти вам зрозуміти, що робити далі.
Депресія – це психічний розлад, який часто неправильно розуміють.
Якщо у вас депресія, ви можете відчувати відчай, який заважає вам насолоджуватися діяльністю, яка вам колись подобалася, мати проблеми зі сном або вам може бути важко приймати рішення. Ви також можете відчувати такі фізичні ознаки, як втома.
Незважаючи на те, що понад 264 мільйони людей у всьому світі живуть з депресією, вона може виглядати по-різному. Іноді буває складно поставити діагноз, оскільки люди відчувають різні симптоми та різні типи депресивного стану.
Якщо ви почуваєтеся пригніченими, знання загальних ознак і наслідків депресії допоможе вам зрозуміти, чи відчуваєте ви щось більше, ніж короткий випадок нудьги.
Топ-10: ознаки та симптоми депресії
Якщо у вас спостерігаються такі симптоми, як поганий настрій, втрата інтересу
та проблеми зі сном протягом більше двох тижнів, можливо, ви маєте справу з депресією.
Хоча двоє людей, у яких діагностовано депресію одного і того ж типу, не матимуть однакові симптоми чи причину, є кілька загальних симптомів депресії.
Ось 10 найпоширеніших (без певного порядку):
1. Стійке зниження настрою
Багато з нас час від часу відчувають пригніченість, але коли це відчуття не зникає, це може означати, що ви переживаєте депресію.
Вам може здатися, що ви постійно не в собі. Симптоми тривоги також часто виникають разом із депресією, а також відчуттям неминучої приреченості.
Іноді люди, які мають депресивний стан, описують себе як людей, які відчувають байдужість або «пофігізм». Їм може бути важко зібрати емоційну реакцію на речі, які з ними стаються — хороші чи погані.
2. Втрата інтересу або задоволення від речей, які вам колись подобалися
“Для чого це?” і “Навіщо турбуватися?” – це фрази, якими ви можете описати свій настрій протягом кількох тижнів поспіль. Робота, громадська діяльність і навіть прості домашні справи можуть здаватися вам безглуздими.
Можливо, ви зазвичай любите робити щось своїми руками або любите ходити до місцевої кав’ярні з друзями на вихідних. Але якщо ви перебуваєте у депресивному стані, ці речі можуть раптом перестати вас приваблювати. Можливо, вам буде важко зібратися з силами, щоб їх виконати, або просто не матимете бажання.
3. Почуття провини, безнадійності або нікчемності
Багато людей з депресією можуть відчувати величезну провину за минулі вчинки чи події або навіть відчувати провину через свій стан.
Ви також можете відчувати низьку самооцінку та ненависті до себе. Можете відчувати безнадійність — ніби ви нічого не можете зробити, щоб почуватися краще.
4. Втрата статевого потягу
Коли ви в депресії, ваше бажання сексу може зменшитися. Ви можете почати задаватися питанням, що сталося з вашим статевим потягом.
Це може призвести до посилення почуття провини, особливо якщо вашому партнеру важко зрозуміти, чому ви більше не хочете такого типу інтимності.
Згідно з дослідженням Trusted Source 2018 року, проблеми зі статевою функцією є поширеною ознакою депресії, про яку не повідомляють. Дослідники виявили, що 62,5% чоловіків, які брали участь, мали проблеми зі статевою функцією.
5. Зниження енергії, втома або відчуття сповільнення
Більшість людей думають про психічні та емоційні симптоми депресії, але вона також може викликати фізичні симптоми. І часто ці фізичні симптоми імітують інші захворювання.
Багато людей можуть відчувати втрату сил та втому. Це може бути відчуття «втоми», яке не зникає, навіть якщо ви висипаєтеся.
Якщо ви в депресії, вам також може здатися, що все відбувається в уповільненій зйомці, але ви все ще не можете встигнути за подіями через надзвичайну психічну та фізичну втому.
Якщо ви відчуваєте загальмованість або знаходитесь в постійному стані «паузи», то це може насторожувати та дратувати оточуючих.
6. Труднощі з концентрацією, запам’ятовуванням або прийняттям рішень
Ваша здатність зосереджуватися може бути порушена, коли виникає депресія. Ви можете відчувати, що у вас нескінченний мозковий туман, або хвилюватися, що втрачаєте здатність «мислити чітко».
Ви також можете забути важливі зустрічі чи робочі завдання, і вам буде важко приймати навіть прості рішення.
7. Проблеми зі сном
Депресія може радикально змінити звички сну.
Наприклад, у вас може розвинутися безсоння. Можливо, ви не можете заснути так легко, як колись, або прокидаєтеся надзвичайно рано, коли раніше вставали пізно. Ваш сон також може бути порушений, змушуючи вас прокидатися всю ніч.
Або навпаки, у вас може розвинутися гіперсомнія (надмірний сон). Ви можете спати 10 годин поспіль і все одно не відчувати себе добре відпочившим.
Будь-які проблеми зі сном можуть спричинити проблеми із виконанням щоденних завдань.
8. Зміни апетиту або ваги
Депресія зазвичай може спричинити зміни вашої ваги та харчових звичок.
Деякі люди можуть мати підвищений апетит, тоді як інші повністю втрачають бажання їсти. Ви можете набирати вагу або худнути без ваший на це зусиль.
9. Неспокій або дратівливість
Депресія виснажує розум і тіло.
Ви можете стати менш терпимим до поведінки інших людей, стати дратівливим або запальним. Іноді ви можете несподівано накинутися на близьких, а потім відчувати провину за це.
Ви також можете відчувати неспокій під час депресії. Це може спонукати вас постійно переходити від однієї думки чи дії до іншої. Ви можете бути неспокійними і навіть не помічати цього.
10. Суїцидальні думки або спроби
Якщо ви в депресії, у вас можуть почати виникати думки про те, що ви не хочете більше жити. Це серйозний симптом, який означає, що пора звернутися за допомогою. Хоча і за інших ознак депресії також не завадить професійна психологічна допомога.
Суїцидальні думки — це коли хтось розмірковує над тим, щоб покінчити з життям. Це може виглядати як малювання або написання про самогубство, імпульсивне одночасне закриття аккаунтів у соціальних мережах або роздача фотографій на пам’ять. Та навіть спонтанна щерість може буди ознакою суїцидальних думок, коли ви раптом раздаєте кошти, які збирали на «чорний день».
Що робити, коли у вас депресія?
Що ви можете зробити, якщо виявили у себе всі чи більшість цих ознак? Спочатку треба усвідомити, що депресія — це справжне захворювання. І чим більший ступінь порушення, тим важливіше вчасно звернутися до фахівця для лікування депресії. За допомогою зверніться до квалифікованого психотерапевта. Психолог загальної практики також може надати початкову допомогу, але зазвичай його кваліфікації не буде достатньо.
Лікування депресії
Спочатку великими літерами: ДЕПРЕСІЯ ВИЛІКОВНА. Золотий стандарт в лікуванні депресії — це психотерапія та психоаналіз. На сеансах з фахівцем ви обговорите ваш стан і зможете позбавитися причин розвитку депресії, якими зазвичай бувають ваші психологічні травми.
Сьогодні психологія має багато підпходів до психоаналізу, тож вам буде із чого обрати. Якщо ситуація потребуватиме більш інтенсивної допомоги, вам можуть також призначити медикаментозне лікування: від простих заспокійливих, до більш сильнодіючих антидеприсантів. Зазвичай також рекомендують налагодити спосіб життя: регулярні фізичні вправи, відмова чи зменшення вживання алкоголю, позитивне спілкування тощо.
Пройшовши курс лікування, ви отримаєте необхідні знання та навики, і зможете вже самостійно відстежувати та справлятися із можливими подальшими проявами депресії.
Часті питання та відповіді про депресію
Що таке депресія?
Це психічний розлад, що характеризується постійним поганим настроєм, втратою задоволення від діяльності, а також почуттям нікчемності, провини або безнадії.
Які ознаки депресії?
Основні ознаки депресії: поганий настрій, втрата інтересу
або задоволення від діяльності, відчуття постійної втоми, погана концентрація, зміна апетиту, порушення сну та низька самооцінка. Вона також може призвести до фізичних симптомів, як-то головний біль, проблеми зі шлунком тощо.
Чому з’являється депресія?
Цей розлад може виникати з різних причин. Це може бути поєднання біологічних, психологічних і соціальних факторів. Наприклад, хтось може мати сімейну історію депресії, що може збільшити ймовірність розвитку депресивного стану. Або хтось міг пережити травматичну подію, наприклад смерть близької людини, яка може спровокувати такий стан.
Як лікувати депресію?
Існує кілька різних методів лікування депресії, які можна підібрати індивідуально. Вони можуть включати розмовну терапію, таку як когнітивна поведінкова терапія (КПТ), і ліки. У деяких випадках може бути рекомендовано поєднання цих методів лікування.
Який лікар лікує депресію?
Лікуванням депресії зазвичай займається фахівець із психічного здоров’я, наприклад психотерапевт чи психіатр. Однак психолог загальної практики також може надати підтримку та поради, а потім скерувати вас до спеціаліста, якщо це необхідно.
Читайте також: Добірка «книг-антидепресантів»
Затишний куточок натхнення та мотивації на телеграм-каналі Артлайф
Підписуйтесь на розсилку "Цікаві статті"
Кожної пʼятниці ми надсилатимемо вам нові цікаві статті за тиждень у вашу поштову скриньку. Відписатися можна будь-коли. Наш контент на 100% безплатний.