Як навчитись говорити: “Ні!”

Як навчитись говорити Ні!

Навчитися говорити «ні» — це важлива навичка, яка сприяє встановленню здорових особистих кордонів і турботі про себе.

Говорити “ні” – це про вміння:

 • відмовляти без почуття провини
 • не погоджуватися, захищаючи свої інтереси
 • захищати свої кордони
 • обирати для себе найкраще
 • цінувати себе
 • дбати про себе
 • берегти свої ресурси
 • підтримувати незалежність від чужої думки, схвалення тощо.

Читайте нашу статтю: Стосунки з собою

Стосунки з собою

Як навчитися говорити “ні”?

Психологи радять навчитися відмовляти та не погоджуватися. Це не просто здатність, а певна майстерність. Відмовити конструктивно, щоб зберегти статус та репутацію, не зруйнувати співпрацю або стосунки, якщо вони важливі, зміцнити свій авторитет, зберегти свої інтереси тощо – це вимагає майстерності та певних навичок.

Розвинути здатність наполегливо й впевнено говорити «ні», коли це необхідно, вам допоможуть такі стратегії:

 • Визначте свої цінності та пріоритети
  Що для вас справді важливо? Таке самоусвідомлення полегшить відчути, коли прохання чи вимога суперечать вашим цінностям, це пітримає ваше бажання сказати «ні». Дайте собі дозвіл встановити кордони, не відчуваючи провини.
 • Практикуйте турботу про себе
  Важливо це робити усвідомлено, коли дбайливе ставлення до себе ваш вибір і пріоритет, заради свого добробуту. Пам’ятайте, що турбота про себе дозволяє вам бути більш ефективними в інших сферах вашого життя. Не плутайте турботу про себе з егоїзмом. Власне, здоровий егоїзм – це любов до себе. А брак любові до себе породжує багато проблем у житті та здоров’ї.
 • Встановіть чіткі межі
  Визначте, що вам подобається, а що для вас неприйнятно. Наполегливо й прямо повідомляйте про ці межі іншим, шанобливо висловлюючи свої потреби та будуючи кордони.
 • Дайте собі час
  Перш ніж дати негайну відповідь, прийнятно попросити час на розгляд запиту, для обмірковування. Так, ви отримаєте змогу оцінити запит у світлі ваших пріоритетів і бажань, гарантуючи, що ваша відповідь убде відповідати вашим потребам.
 • Практикуйте стійкість
  Розвивайте навички напористості, висловлюючи свої думки, почуття та потреби чітко та впевнено. Використовуйте «Я»-твердження , щоб передати свою точку зору, і будьте твердими, але шанобливими, коли відхиляєте запит. Практикуйте впевненість через рольові ігри або звернувшись за підтримкою до терапевта чи групи підтримки.
  Почніть з простого: практикуйте говорити «ні» в ситуаціях, які здаються менш лякаючими або меншими ризиками. Почніть з побутових щоденних ситуацій. Це може бути відхилення незначних запитів або встановлення невеликих обмежень. Поступово зміцнюйте свою впевненість і стійкість, коли вам стане легше говорити «ні».
  Наприклад, для дітей вміння відмовити мамі – це основа формування навички відмовляти іншим. Відстояти позицію, аргументувати, обирати свої бажання – для дитини надзвичайно важливо. Батькам важливо дозволяти дитині це робити. Слухняність дітей – зручна для батьків, і часто не на користь особистості.
 • Передбачте потенційні труднощі
  Наперед подумайте про ситуації чи людей, які можуть ускладнити вашу здатність сказати «ні». Заздалегідь підготуйте відповіді або альтернативні пропозиції, щоб ви були готові рішуче відмовитися або вести перемовини, коли зіткнетеся з такими запитами.
 • Шукайте підтримки та звертайтесь по допомогу
  Якщо вам особливо важко сказати «ні», зверніться за підтримкою до психотерапевта або психолога. Разом ви зможете дослідити будь-які глибинні переконання, страхи, травми або моделі, які можуть перешкоджати вашій здатності встановлювати кордони та говорити «ні». Ми усі ж родом з дитинства!

Пам’ятайте, що навчитися говорити «ні» — це процес, який потребує часу й практики, певних зусиль та любові до себе. Це нормально спочатку відчувати певний дискомфорт, відчуття провини, але з часом і наполегливістю ви зможете розвинути навички, необхідні для того, щоб впевнено захищати свої особисті кордони та розставляти пріоритети для свого добробуту.

Затишний куточок натхнення та мотивації на телеграм-каналі Артлайф

Схожі статті

Copy link