Сум за літом

Сум за літом

Кінець літа може викликати у багатьох людей почуття меланхолії. Довгі, яскраві дні змінюються на коротші, прохолодніші, а свобода і розслабленість, які часто асоціюються з літніми місяцями, починають зникати. Цей перехід може призвести до почуття смутку або навіть відчуття втрати. 

Звісно, сум за літом символічний, ми сумуємо за своїм минулим, за дитинством, за юними роками або молодістю тощо.

Вразливість психічного стану, що довгий час пербуває у стресі через війну та болісні втрати, може значно загострити відчуття суму за літом. Раніше ми могли і не помітити цього літнього суму. Крім того, у багатьох ще й не здійснилилися літні плани і очікування, що теж спонукає “горювати” ще й за літом, що минає. Вже вкотре без відпустки? Без подорожі, без нової/кращої роботи, в розлуці…

Все це може спричинити психологічний дискомфорт та пригнічений настрій, викликати психосоматичні захворювання та погіршення фізичного самопочуття.

Допоможіть собі прожити ці почуття через творчість.

Як допомогти собі прожити сум за літом?

 • сумувати через закінчення літа – це нормально
  Прийміть цю емоцію. Перший крок у роботі з будь-якою емоцією – це її визнання та усвідомлення. Визнайте, що сумувати через закінчення літа – це нормально. Це природна реакція на зміни та перехідний період.
 • використовуйте свої почуття як джерело для творчості: малюйте, вишивайте, робіть прикраси, печіть пироги, пишіть вірші, робіть букети чи аплікації з гербарію тощо. Художнє вираження може бути потужним способом прожиття емоцій.
 • фотографуйте останні дні літа
  Ловіть моменти. Сфотографуйте останні дні літа. Знімайте заходи сонця, пейзажі, будь-які активністі. Вони можуть слугувати нагадуванням про гарні моменти, які ви мали влітку, і можуть бути джерелом тепла в холодні місяці.
 • створюйте теплі спогади: зустрічі, фото, смаки, враження.
  Якщо маєте можливість здійснити хоч щось, не відкладайте на потім, з вдячністю використовуйте усі можливості.
 • ведіть щоденник
  Пишіть про свої почуття. Опишіть все, що вам сумно, що для вас означає літо і чому його закінченн впливає на вас. Це може допомогти вам краще зрозуміти свої емоції і навіть призвести до особистих інсайтів.
 • спостерігайте і фіксуйтесь на моменті
  Відчуйте тепло сонця, послухайте звуки природи, насолодіться смаком літніх фруктів. Практикуйте уважність, повністю занурившись у літні дні, що залишилися. Перебування в теперішньому часі допоможе вам цінувати те, що ви маєте зараз, знижує тривожність і тугу за минулим.
 • плануйте майбутнє
  Хоч мінімальне планування, наприклад, приємних справ на осінь, значно зменшить смуток. Приємні очікування пом’якшують почуття смутку, планування допомагає нам рухатися вперед.

Зміни — це природна частина життя.

Пам’ятайте, що ваші близькі можуть відчувати подібні почуття та пригнічення. Будьте лояльні до себе та близьких. Дбайте про себе та підтримуйте оточуючих.

Це нормально — сумувати через закінчення літа. Але спрямувавши свої почуття у творче русло, ви можете знайти спосіб не лише вшанувати ці почуття, екологічно їх прожити, але й рухатися далі з позитивом та очікуванням того, що принесе наступний сезон.

Читайте нашу статтю: Арттерапія проти стресу

Арттерапія проти стресу

Затишний куточок натхнення та мотивації на телеграм-каналі Артлайф

Схожі статті

Copy link