Популярність «заборонених» тем змінюється. Колись ми соромилися говорити про запори, здуття та біль у животі, а тепер ці симптоми вже не лише не табуйовані, а навіть стали частиною інтернет-трендів. TikTok буквально зробив #hotgirlswithIBS частиною нового гігієнічного лексикону.
Компанії теж не стоять осторонь: фармацевтичні гіганти, стартапи й навіть Pepsi та Coca-Cola активно вриваються в індустрію кишкового здоров’я. Ринок переповнений продуктами з написами «пребіотик» або «пробіотик», але що це насправді означає і чи справді вони допомагають ходити в туалет?
Що таке пребіотики й пробіотики?
Пребіотики — це все, що ви споживаєте і чим можуть живитися корисні бактерії в кишківнику, щоб продукувати речовини, які покращують здоров’я. Найвідоміший пребіотик — це звичайна харчова клітковина.
А пробіотики — це самі корисні бактерії, які ми сподіваємося «заселити» у свій кишківник, приймаючи їх у вигляді йогуртів, капсул чи навіть газованих напоїв. 1
Пребіотики — це як полив і добриво для газону, а пробіотики — як нові насінини. Пребіотики допомагають росту того, що у вас вже є. І це надійніший і стабільніший спосіб підтримки мікробіому.
Навіщо взагалі нам ці бактерії?
Мікроорганізми у нашому кишківнику не лише допомагають перетравлювати їжу. Вони взаємодіють з імунною системою і, як показують дослідження, можуть навіть впливати на наш настрій.
Але сьогодні наш мікробіом збіднів — причиною цього можуть бути антибіотики, стреси, низьковолокниста дієта й інші фактори сучасного життя. Саме тому з’явився інтерес до «перезавантаження» мікрофлори через пробіотики.
І хоча наука поки не дає однозначних відповідей, деякі пробіотики справді можуть допомагати при діареї (особливо пов’язаній з антибіотиками) або легкому запорі.
Що каже наука?
Рецензія 2024 року показала 2, що результати досліджень пробіотиків дуже різні: іноді вони працюють, іноді — ні. Деякі штами, як-от Lactobacillus rhamnosus GG або Saccharomyces boulardii, мають потенціал, але навіть тут усе залежить від конкретної ситуації.
Натомість з пребіотиками ситуація зрозуміліша: більше клітковини — більше видів корисних бактерій. А чим більше різноманіття, тим здоровіший ваш мікробіом.
💡 Якщо ви хочете зробити щось одне для здоров’я кишківника вже сьогодні — збільшіть споживання клітковини.
Пребіотичні газовані напої: модний тренд чи справжня допомога?
У 2025 році компанія PepsiCo купила бренд Poppi — напій з пребіотиками — майже за 2 мільярди доларів. Це свідчить, наскільки серйозно бізнес ставиться до цієї тенденції. Але вчені радять не забувати про здоровий глузд.
Пребіотики, як правило, являють собою суміш клітковини – і це досить безпечно з точки зору отримання того, що заявлено на етикетці. Хоча реальність така, що ми не можемо бути впевнені у тому як вони виробляються і чи дійсно те, що вказано на етикетці, міститься в продукті.
Шукайте сертифікації незалежних лабораторій і надавайте перевагу натуральним джерелам — клітковині в овочах, фруктах, цільнозернових.
З пробіотиками все набагато складніше, тому що ви не знаєте, скільки життєздатних бактерій насправді потрапило в таблетку, а скільки загинуло. І навіть якщо вони там є в достатній кількості, не факт, що вони приживуться в організмі. Окрім цього, ми ще маємо доставити їх живими у місце призначення – кишківник.
Що ще може допомогти кишечнику?
Окрім харчування, важливу роль відіграють і спосіб життя. Регулярна фізична активність позитивно впливає на моторику кишківника, а техніки зниження стресу (наприклад, медитація) можуть полегшити симптоми розладу.
Тож можливо, для вас найкращою добавкою буде… не добавка, а звичайна прогулянка чи пів години йоги — фізична активність і уважність до себе.
Читайте також: Йога для початківців

Підписуйтесь на розсилку "Цікаві статті"
Кожної пʼятниці ми надсилатимемо вам нові цікаві статті за тиждень у вашу поштову скриньку. Відписатися можна будь-коли. Наш контент на 100% безплатний.
Обсудити статтю на форумі