Як вивчити іноземну мову (раз і назавжди)

як вивчати інозмену мову

Забудьте про вільне володіння і про те, як її вивчають у школі: як дорослий учень ви можете застосувати абсолютно новий підхід.

Джон Галлахер — викладач ранньомодерної історії в Університеті Лідса та автор книги “Вивчення мов у ранньомодерній Англії” (2019) в статті на psyche.co ділиться своїм професійним баченням щодо ефективного вивчення іноземних мов.


Потрібно знати

Однією з перших фраз, які я навчився говорити голландською, було “ми забили їх до смерті палицями”. Не зовсім стандартна фраза для першого тижня мовних занять, але, з іншого боку, це були не звичайні мовні заняття. Як історик, що працює з документами 16-17 століть, я відвідував спеціалізований клас, щоб навчитися читати голландською мовою того періоду — тож замість того, щоб вчитися говорити про хобі чи питати дорогу до залізничного вокзалу, ми одразу занурилися в тексти з так званого Золотого віку Нідерландів.

Для мене, як для людини, яка вже вивчила кілька мов, це був абсолютно новий досвід. Я звик до того, як вивчали мову в школі: впорядковане просування через основи граматики, постійне нарощування словникового запасу, деякі базові діалоги на касеті або практичні заняття з однокласником. Але з нідерландською мовою мені довелося змінити свої методи й знайти нові засоби навчання, які підійшли б для цього проєкту. Я використовую електронні таблиці, які заповнюю термінами образ 17-го століття, та історичні словники, які допомагають мені з’ясувати, що означали слова раніше. З цього процесу я зрозумів, що хоча вивчення мови часто уявляється як завдання з універсальним рішенням, ключовим для успіху у вивченні нової мови є розробка цілей і стратегій, які є специфічними для вас.

У цій статті я хочу допомогти вам подумати про те, як вивчати мову. Кожна мова відрізняється від інших, і кожна мова представляє свої власні виклики, але є деякі інструменти та методи, які можуть полегшити роботу кожного, хто вивчає мову. І хоча самостійне навчання пов’язане з певними труднощами, ці інструменти можуть зробити процес ефективнішим і приємнішим, а також полегшити його підтримку з часом.

Що робити

Перше, що потрібно зробити, вивчаючи мову — це забути про вільне володіння мовою (що б це не означало). Легко розчаруватися, якщо ваша мета — це те, на що підуть роки. Постановка досяжних, вимірюваних цілей має вирішальне значення для успішного вивчення мови. Ви ж не вийдете на свою першу пробіжку з метою пробігти марафон: так само, починаючи вивчати нову мову, подумайте про відчутні, короткострокові цілі, які дадуть вам відчуття досягнення. На початку вашої подорожі це може бути вивчення нового алфавіту або певної кількості символів, або вивчення кількох базових фраз, щоб представитися. У міру того, як ви досягаєте успіхів і починаєте досягати своїх цілей, ви можете сформулювати нові — можливо, ви хочете мати можливість вести коротку, просту розмову з носієм мови або прочитати статтю в Інтернеті. Ваші цілі не обов’язково повинні збігатися з цілями вашого підручника; ви можете поки що пропустити вивчення кольорів або професій, якщо вам потрібен лише набір основних дієслів, які ви знаєте, що будете використовувати щодня, або розуміння ключових слів-зв’язок (so, then, but), які з’являються в кожній окремій розмові. Визначивши свої цілі, ви також навчитеся краще аналізувати власні мовні потреби на кожному етапі та визначати, що саме вам потрібно вивчити далі.

Визначитися з цілями також означає вирішити, як їх досягти. Люди витрачають багато часу на роздуми про те, яку мову вивчити, але дуже легко нехтувати тим, як її вивчати. Якщо ви вивчали іншу мову в школі, вам, можливо, не довелося б багато думати про процес і техніку — ваш учитель прийняв би більшість рішень про те, що і коли ви вивчатимете. Але як самостійний учень, ви повинні думати про те, як ви збираєтеся досягти того, чого хочете. Отже, подумайте, чого ви насправді хочете від вивчення нової мови. Чи хочете ви спілкуватися з місцевими жителями під час відпустки, чи сподіваєтеся читати неперекладені романи? Чітке усвідомлення своїх цілей допоможе вам стратегічно підійти до вибору методів, які допоможуть вам найбільше.

Це не нова ідея — сфера “мови для конкретних цілей” існує вже багато років, допомагаючи учням, яким потрібна нова мова для роботи або навчання, зосередитися на матеріалі, який є найбільш актуальним для них. Але його принципи можна застосувати і для самостійного вивчення мови. Будьте конкретними у своїх цілях і запитайте, що ви хочете вміти робити з новою мовою — принаймні, для початку.

І методи дійсно мають вирішальне значення. Не існує універсального підходу до вивчення мови — те, що працює для мене, може не спрацювати для вас. Але варто пам’ятати, що якщо ви ненавидите сидіти з підручником і працювати над письмовими вправами, не потрібно дозволяти цьому стояти на вашому шляху. Якщо вам зручніше слухати й говорити, то аудіо-метод, як у курсах Мішеля Томаса і Пімслера (і який безкоштовно пропонує на деяких мовах Міхаліс Елефтеріу з Language Transfer), може стати порятунком. Вперше я зіткнувся з м’якими тонами та історією Мішеля Томаса, яку багато обговорювали, коли почав вивчати італійську мову. Одного літа я щодня ходив пішки 40 хвилин на роботу і назад і не міг повірити, що існує курс, який вимагає від мене лише слухати, думати і говорити, а розуміння італійських дієслів і граматики виявилося більш природним та інтуїтивним, ніж я міг очікувати.

Я говорю тут про більш-менш самостійне навчання, але ми не повинні відкидати силу мовного курсу, який викладає викладач-експерт. В багатьох мовних школах пропонують онлайн-курси, які можуть виявитися навіть доступнішими і легше вписуються в щільний графік ніж заннятя наживо. Влітку я вивчав базову арабську онлайн на індивідуальних заняттях з викладачем з Natakallam – чудової організації, яка пропонує програми вивчення арабської, французької, перської, вірменської, курдської та іспанської мов, які проводять біженці (про подібну організацію, що базується у Великій Британії, читайте на Chatterbox).

Коли справа доходить до пошуку репетитора з вивчення мови сьогодні, справді революційним ресурсом є Italki – веб-сайт, який дозволяє бронювати онлайн-уроки з професійними викладачами та досвідченими співрозмовниками. У Italki є кілька переваг: ви можете спробувати різних викладачів, щоб знайти того, хто вам підійде, і він запропонує досить суттєву знижку на перші кілька пробних занять. Це також означає, що ви можете “швидко знайомитися” з викладачами, з можливістю домовитися про серію занять лише з одним, або ж працювати з різними викладачами, які допоможуть вам відточити різні навички. Що я вважаю безцінним в Italki, так це те, що він дає можливість студенту самому визначати порядок денний уроків, а це означає, що ви можете зосередитися на цілях, які ви поставили перед собою, і вивчати те, що вам потрібно. Незалежно від того, чи хочете ви практикувати розмовну німецьку мову, або ж вивчати складну японську граматику, ви можете вибрати те, на чому хочете зосередитися, і скористатися індивідуальною увагою викладача у зручний для вас час. Перевага Italki полягає в тому, що онлайн-заняття, як правило, коштують дешевше, ніж уроки віч-на-віч, але якщо ви не в змозі платити за навчання, ви також можете скористатися сайтом Italki (або додатками, такими як Tandem і HelloTalk), щоб знайти партнерів, які розмовлятимуть з вами мовою, яку ви вивчаєте, в обмін на бесіду англійською або іншою мовою, якою ви володієте. Крім того, Italki дуже різноманітний – їхня спільнота викладачів може працювати з вами над різними мовами світу, такими як іспанська, арабська та французька.

А ще є додатки. Мабуть, найбільшою революцією у вивченні мов за останні роки стала поява часто безкоштовного, а іноді напрочуд продуманого програмного забезпечення, призначеного для тих, хто вивчає мову, і доступного через смартфон, планшет або ноутбук. Можливо, ви вже знайомі з програмою Duolingo, про яку ми розповімо нижче, але це не єдина програма. Варто звернути увагу на інші популярні додатки, такі як Memrise і Babbel, або програми для розширення словникового запасу, такі як Drops, а затяті поліглоти часто хвалять Anki – додаток, який використовує метод “інтервального повторення”, щоб допомогти вам вивчати і запам’ятовувати інформацію з багатьох тем, в тому числі і про мови. Ви можете отримати доступ до “колод” карток, створених іншими користувачами, або створити власну. Для деяких мов є спеціальні додатки, наприклад, популярний Chineasy для мандаринської китайської або Keefak для ліванської арабської. Щодо невеликої кількості мов, кількість яких постійно зростає, зокрема арабської (як сучасний стандарт, так і діалекти), а також іспанської, мене дуже вразили ресурси, створені компанією Lingualism, яка працює з носіями мови, щоб створити матеріали, які насправді відображають мову так, як нею розмовляють звичайні люди, і навчають релевантному контенту для ситуацій, з якими ви можете зіткнутися насправді.

Ми живемо в золотий вік безкоштовних і легкодоступних матеріалів для вивчення мови. Lexilogos – це важливий веб-сайт з посиланнями на курси, словники та ресурси більш ніж 100 мовами: тут ви знайдете посилання на все – від безкоштовного MP3-курсу сучасної ісландської мови, розробленого моїм колегою з Університету Лідса, до матеріалів з вивчення гуджараті від Університету Пенсильванії або цього курсу йоруба для початківців, створеного Університетом Джорджії. Моє власне вивчення норвезької мови почалося з професійно розробленого і абсолютно безкоштовного курсу “Норвезька мова в Інтернеті” від Норвезького університету науки і технологій. Якщо вам здається, що цього забагато, і вам потрібна допомога у структуруванні навчання та формуванні хороших навичок вивчення мови, Відкритий університет пропонує безкоштовний курс, повний експертних порад щодо вивчення мови, який є ідеальною відправною точкою для тих, хто вивчає нову мову.

Окрім більш формальних матеріалів для вивчення мови онлайн, YouTube та подкасти можуть стати золотою жилою для цілеспрямованих учнів. Якщо ви стратегічно мислите про свій прогрес у вивченні мови і можете визначити, що саме вам потрібно вивчити зараз, щоб покращити свої знання, творці контенту YouTube часто пропонують відео, які відповідають вашим потребам. Якщо у мене виникають труднощі з граматичним правилом у мові, яку я вивчаю, сьогодні я, швидше за все, потягнуся до YouTube, щоб знайти довідник з граматики. Не всі відео, які ви знайдете в Інтернеті, чудові, але багато викладачів і мовних шкіл створюють відеоконтент, який відповідає на запитання студентів і вирішує найпоширеніші проблеми. Коли я робив свої перші кроки у вивченні арабської, мені допомогли вивчити сценарій короткі відео на YouTube від ArabicPod101, а базову лексику та розмовні вирази мені допомогла вивчити Маха, вчителька арабської, чиї уроки сучасної стандартної арабської мови та палестинського діалекту користуються великою популярністю серед слухачів.

Подкасти є фантастичним навчальним ресурсом для слухачів усіх рівнів – такі серії, як “Новини повільною німецькою (також доступні іншими мовами), допомагають розвивати розуміння на слух без необхідності слухати мову на повній швидкості, тоді як більш просунуті слухачі можуть використовувати подкасти та радіопрограми мовою, що вивчається, для тренування своїх навичок аудіювання. Чудовим контентом для вивчення розмовної мови є епізоди різноманітних ток-шоу, наприклад, різні Late Night Show.

Коли ви досягаєте поставлених цілей і покращуєте свої знання мови, настає час шукати контент, який допоможе вам вдосконалюватися. Експерти з вивчення мови часто говорять про важливість “зрозумілої подачі матеріалу” для учнів. Мова йде про те, щоб постійно знайомитися з мовою, яка трохи вища за ваш поточний рівень – достатньо близька до того, що ви вже знаєте, щоб ваш мозок міг працювати над заповненням прогалин і підвищенням вашого мовного рівня. Такі сервіси, як LingQ, мають на меті запропонувати вам диференційоване читання, щоб ви могли знайти матеріал, необхідний для вашого рівня, але як тільки ви опануєте основи мови, ви зможете працювати з тим, що знайдете в Інтернеті, чи то з простими статтями новин (на деяких мовах ви знайдете сайти, такі як Al Jazeera, що пропонують контент, орієнтований на студентів), чи, в міру розвитку, з книгами мовою, яку ви вивчаєте. Зазвичай мені легше вчитися на матеріалах, про зміст яких я вже маю певні знання – тому я беру популярну книгу або дивлюся документальний фільм на тему, яка мене цікавить. Серія Penguin Parallel Text означає, що ви можете читати короткі історії різними мовами з перекладом на титульній сторінці, а ютубер Оллі Річардс створив серію простих коротких історій для початківців такими мовами, як турецька, корейська та бразильська португальська.

Хоча просто натиснувши кнопку “Play” на іноземному фільмі, ви навряд чи покращите свої мовні навички, є способи отримати максимальну користь від іншомовних телепередач і фільмів. Я часто рекомендую дивитися реаліті-шоу цільовою мовою – підвищена емоційність і шаблонні структури полегшують розуміння того, що відбувається. Можу підтвердити, що незнання шведської мови лише незначною мірою затьмарило моє задоволення від шведської версії шоу “Пообідай зі мною“. Наявність субтитрів цільовою мовою також допоможе вам розбити шквал звуків на впізнавані слова та фрази. Найважливіше – знайти цікавий для вас контент, який ви захочете прочитати або послухати, і який буде на тому рівні, коли вам буде складно, але ви зможете зрозуміти його зміст. У цьому є й культурна користь: без вивчення мови я б ніколи не захопився голландським серіалом Hier Zijn de Van Rossems (“Тут живуть Ван Россеми”), де троє літніх братів і сестер відвідують різні міста і ниють про архітектуру, або програмою 71 Grader Nord: Norges Tøffeste Kjendis (“71 градус на північ: найкрутіші знаменитості Норвегії”).

У міру того, як ви просуваєтеся у вивченні мови, мотивація стає вирішальним питанням. Учні середнього рівня часто говорять про плато – стадію розчарування після швидких перемог на перших етапах вивчення мови, коли успіхи можуть стати більш незначними, менш корисними і важчими для сприйняття. Це довгий шлях до вільного володіння мовою, і періодичний перегляд свого прогресу та методів допоможе зосередитися і мотивувати себе. Саме тут приносять свої плоди цілеспрямовані та досяжні цілі: ви з більшою ймовірністю відчуєте прогрес у вивченні мови, якщо будете відносно часто досягати своїх цілей і оновлювати їх. Хоча учні, які вивчають мову самостійно, можуть відчувати себе особливо важко, варто пам’ятати, що на цьому етапі ви відточите навички аналізу власних здібностей і виявлення прогалин у своїх знаннях, а це означає, що ви зможете точно визначити, що вам потрібно робити далі, а це вже справжній навик сам по собі. А якщо це все ще викликає труднощі, ви завжди можете скористатися Zoom-зв’язком з викладачем і попросити його оцінити ваші успіхи, звернувши увагу на те, над чим вам потрібно попрацювати.

У міру того, як ви будете вдосконалюватися, ви також захочете подумати про те, як впровадити нову мову у своє життя. Кожен має свої власні методи, яким надає перевагу: Я розмовляю сам з собою. Дуже багато. Кожного разу, коли я вивчаю мову – або намагаюся повернутися до використання вже знайомої – я проговорюю з собою все, що роблю цією мовою, наче озвучую фільм свого життя. Це не лише змащує механізм, але й дозволяє мені зрозуміти, що я не можу висловити, де мені бракує словникового запасу або на чому мені потрібно зосередитися, щоб вивчити далі. І це працює, навіть якщо це може викликати кумедні погляди.

Ще один метод, який поєднує практику і мотивацію, – це ведення щоденника або блокнота новою мовою: записуючи події дня, ви будете практикувати різні часи дієслів, наприклад, а також матимете змогу відстежувати свій прогрес з часом. Якщо ви більш екстравертовані, вам може сподобатися записувати відео, де ви розмовляєте мовою, яку вивчаєте, що може бути чудовим засобом для підзвітності або для отримання корисних коментарів та порад від інших носіїв мови.

Вивчення мови не має природної кінцевої точки: якщо ви все робите правильно, ви будете вчити її все життя. І це не завжди буде питанням граматичних вправ і словникових списків – ви зможете замінити важку рутину навчання літературою та ідеями новою мовою, а також радощами подорожей, спілкуванням і багатомовною дружбою. З правильними цілями та мотивацією, вивчення мови може незабаром поступитися місцем життю нею.

Ключові моменти – як вивчити мову

  1. Вивчення мови – це не універсальний процес. Підходьте до завдання як незалежний учень, визначаючи свої цілі вивчення мови та методи, які підходять саме вам.
  2. Будьте конкретні у своїх цілях і запитайте, що ви хочете вміти робити з новою мовою. Як і що вивчати та практикувати, не буде однаковим для того, щоб, скажімо, бути більш досвідченим мандрівником країною порівняно з генеалогічними дослідженнями чи читанням історичних документів.
  3. Відмовтеся від вільного володіння мовою. Замість цього поставте перед собою реальні короткострокові цілі і насолоджуйтеся задоволенням і почуттям досягнення, яке ви отримуєте від вивчення нового алфавіту, короткої розмови з носієм мови або прочитання статті в газеті.
  4. Подумайте про спосіб вивчення мови. Якщо вам найкомфортніше слухати і говорити, вам підійде повністю аудіо-метод. Інші добре вчаться за підручниками або дитячими телепередачами.
  5. Використовуйте онлайн-платформи для вивчення мови, щоб знайти людей, у яких можна вчитися і з якими можна практикувати. Italki дозволяє бронювати онлайн-уроки з професійними викладачами, а Tandem і HelloTalk працюють як програми мовного обміну з партнерами по спілкуванню.
  6. Ми живемо в золотий вік додатків для вивчення мов. Окрім Duolingo, зверніть увагу на Memrise та Babbel, або додатки для розширення словникового запасу, такі як Drops. Існують також чудові додатки для вивчення конкретних мов, які можуть вам підійти.
  7. Коли ви досягнете своїх перших цілей, прийшов час шукати контент, який допоможе вам вдосконалюватися. Намагайтеся постійно знайомитися з мовою, яка трохи вища за ваш поточний рівень.
  8. Подумайте, як впровадити нову мову у своє життя. Незалежно від того, чи це буде розмова з самим собою, чи ведення щоденника або блокнота новою мовою, це буде підтримувати вашу мотивацію і допоможе вам виявити прогалини у ваших знаннях.

Трохи більше про Дуолінго

Якщо ви намагалися вивчити мову протягом останніх років, є велика ймовірність, що ви стикалися з Duolingo – гейміфікованим додатком, в якому осудлива зелена сова спонукає вас до вивчення мови. Інтернет-поліглоти дуже люблять суперечки про ефективність Duolingo, і, безумовно, існують обґрунтовані критичні зауваження щодо цього додатку. Але я вважаю, що його ефективність часто недооцінюють, і що замість того, щоб нарікати на те, що Duolingo (як і всі методи вивчення мов) недосконалий, варто навчитися використовувати його стратегічно.

Спочатку про мінуси. Курси Duolingo не є рівноцінними; він надає величезну кількість матеріалу для тих, хто вивчає, наприклад, іспанську або французьку. Інші мови менш забезпечені: курс арабської мови зростає, але для основної глобальної мови матеріали непропорційно бідні, принаймні на даний момент. До Дня корінних народів у 2018 році Duolingo додала курси двома мовами корінних народів, що перебувають під загрозою зникнення, – навахо та гавайською, хоча вони зазнали критики за обмежений спектр пропонованих матеріалів. Нові курси перебувають у стадії бета-версії, зокрема угорською мовою. Один з популярних курсів Duolingo навчить вас клінгонської мови.

Репутації Duolingo не сприяє і те, що деякі з його найбільш корисних функцій приховуються від пересічного користувача. Люди часто скаржаться на відсутність явного навчання граматиці в додатку – може скластися враження, що складні граматичні правила ви маєте вивчати самостійно. Форуми можуть бути корисним джерелом пояснень і корисних порад від однокурсників, носіїв мови і, звичайно ж, дизайнерів – якщо є завдання або питання, які ви не розумієте, загляньте в коментарі до нього, щоб отримати більш глибоке розуміння.

Ключ до ефективного використання Duolingo – це усвідомлення того, що він може і чого не може робити. Це не універсальне мовне рішення: він допомагає поповнити словниковий запас і відпрацювати граматичні навички, але він лише мінімально корисний для того, щоб навчити вас розмовляти мовою, яку ви вивчаєте. Ви навчитеся будувати речення, але не зможете почути багато автентичної розмовної мови або прочитати довгі тексти. Але, як я вже говорив вище, для цього теж існують чудові ресурси, і, використовуючи їх разом з Duolingo, ви побачите, що вони взаємно підсилюють один одного. З мого досвіду, регулярне використання Duolingo може допомогти закласти фундамент, на якому ви зможете побудувати міцні знання цільової мови.

Посилання та книги

Відкритий університет пропонує безкоштовний курс про те, як вивчати мову, який ознайомить вас з концепціями та навичками, що лежать в основі успішного вивчення мови.

“Гіпотеза вхідних даних” Стівена Крашена – концепція, близька серцю багатьох сучасних поліглотів. Крашен виклав аргументи на користь цієї моделі вивчення мови в статтях і книгах, таких як “Принципи і практика вивчення другої мови ” (1982), які, як і багато інших робіт Крашена, доступні безкоштовно на його веб-сайті.

Lexilogos – це важливий веб-сайт з посиланнями на курси, словники та ресурси більш ніж 100 мовами.

Italki може допомогти вам знайти професійних викладачів і досвідчених співрозмовників різними мовами. Як правило, це значно доступніше, ніж традиційні індивідуальні уроки, і ви також можете використовувати його для пошуку партнерів по спілкуванню.

Language Transfer – це справа рук Міхаліса Елефтеріу, яким він з любов’ю керує. Він пропонує аудіо курси різного рівня грецької, іспанської, італійської, турецької, французької, суахілі, арабської та англійської мов для іспаномовних – і вони абсолютно безкоштовні.

Існують хороші та погані подкасти для поліглотів, але два з них варті уваги: ” Я навчу вас мови” Оллі Річардса та “The Fluent Show” Ліндсі Вільямс і Керстін Кейбл. Ведучі обох подкастів цікавляться методами вивчення мов і розповідають про роздуми тих, хто вивчає мову, про те, що їм допомогло у вивченні різних мов з різних причин.

Бенні Льюїс, ірландський поліглот, став відомим завдяки блогу Fluent in 3 Months. Його твердження та методи часто стають предметом дискусій, але його пропаганда “говорити з першого дня” (як у цьому виступі на TEDx) продовжує надихати багатьох тих, хто вивчає мови.

Навчання мов із ChatGPT

Ну і звичайно, не можна зараз оминути тему навчання мовам зі штучним інтелектом. Цілком ймовірно, що ШІ в найближчому майбутньому зможе замінити репетиторів та носіїв мови для практикування розмовної мови. Навіть зараз ви можете попросити той же ЧатГПТ побути для вас репетитором і виправляти ваші помилки, коли ви ведете з ним вільний діалог. ШІ може швидко і точно пояснити значення будь-яких виразів чи слів. Обовʼязково треба додавати цей засіб для вивчення нової мови.

Схожі статті

Copy link