Цікаві факти про носорогів

Цікаві факти про носорогів

Носоріг – це символ витривалості та сили, є однією з найбільш інтригуючих істот на нашій планеті. Для вас добірка цікавих фактів про цього величного ссавця.

Види та середовище існування

 • Існує п’ять різних видів носорогів: Білий, Чорний, Великий однорогий, суматранський та яванський носороги. Перші два походять з Африки, тоді як інші мешкають у тропічних лісах і болотах Азії.
 • Особливо рідкісним є яванський носоріг, останні дикі особини якого зустрічаються в національному парку Уджунг-Кулон, що входить до списку Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.

Фізичні характеристики

 • Незважаючи на свої назви, і чорний, і білий носороги насправді сірі. Неправильна назва виникла через неправильний переклад слова “широкий” з африкаанс – “wyd”, що означає широку квадратну губу білого носорога. 1
 • Білі носороги – найбільші з видів, вагою до 3500 кг, тоді як суматранські носороги – найменші, вагою близько 600 кг.
 • Носороги відомі своїми гігантськими рогами, виготовленими з кератину, того ж білка, що міститься в людському волоссі та нігтях. Ці роги можуть безперервно рости, а їхня рекордна довжина становить 150 см.
 • Носороги мають поганий зір, не здатні побачити нерухому людину на відстані 30 м, покладаючись в основному на свій гострий нюх 1.

Поведінка та спосіб життя

 • Носороги, як правило, поодинокі істоти, причому самці, відомі як бики, є особливо територіальними. Однак деякі види, як, наприклад, білий носоріг, можуть утворювати групи, відомі як “краші”, що зазвичай складаються з самки та її дитинчат 2.
 • Носороги спілкуються за допомогою різних звуків, таких як гарчання, трубні заклики та чхання, а також за допомогою своїх фекалій, позначаючи території та ідентифікуючи особин.
 • Вони мають особливі симбіотичні стосунки з птахами, особливо з омелюхами, які живляться комахами на шкірі носорогів і попереджають їх про потенційну небезпеку.
 • Вони спілкуються за допомогою різноманітних звуків, включаючи гарчання, трубні заклики та чхання, а також за допомогою фекалій, що дозволяє їм мітити території та ідентифікувати особин.
 • Носороги мають симбіотичні стосунки з оксамитовими птахами, які харчуються комахами, що знаходяться на шкірі носорогів, і попереджають їх про потенційну небезпеку своїми гучними криками 2.

Читайте нашу статтю: Цікаві факти про жирафів

Цікаві факти про жирафів

Харчування та звички

 • Носороги – травоїдні тварини, що віддають перевагу траві та рослинам переважно вночі, на світанку та в сутінках.
 • Вони мають схильність до грязьових ванн, які захищають їхню шкіру від сонця та комах.
 • Азійські носороги – чудові плавці, натомість їхні африканські побратими віддають перевагу барахтанню в багнюці.

Природоохоронний статус

 • Носороги стикаються з серйозними загрозами браконьєрства, насамперед через їхні роги, які використовуються в традиційній медицині та як символи статусу. За останнє десятиліття через браконьєрство загинуло понад 7 100 африканських носорогів.
 • Три види носорогів – чорний, суматранський та яванський – занесені до списку IUCN як такі, що перебувають під загрозою зникнення, причому популяції двох останніх видів налічують менше 80 особин кожен.
 • Популяції носорогів сильно постраждали від браконьєрства, в першу чергу через їхні роги, які використовуються в традиційній медицині і як символи статусу, особливо в Азії.
 • Наразі тривають заходи зі збереження виду, включаючи ініціативи з боротьби з браконьєрством, захист місць проживання та проекти з переселення для створення нових популяцій.
 • Яванський і суматранський носороги перебувають під загрозою зникнення, їхні популяції налічують менше 80 особин кожна. Чорний носоріг також перебуває під загрозою зникнення, білий носоріг – на межі зникнення, а великий однорогий носоріг є вразливим 1.
 • Всесвітній день носорога відзначають 22 вересня, День порятунку носорога – 1 травня.

Які вороги у носорога?

Носороги, завдяки своєму величезному розміру, потужним рогам і товстій шкірі, практично не мають природних ворогів у природі. Однак, незважаючи на відсутність природних хижаків, носороги часто відчувають страх і можуть легко злякатися. Коли вони відчувають загрозу, їхній інстинкт змушує їх нападати на те, що, на їхню думку, становить небезпеку, чи то інша тварина, чи то нешкідливий об’єкт.
Основною загрозою для носорогів є людина, яка полює на них через їхні роги, що використовуються в традиційній медицині і як статусні символи, особливо в Азії. Крім браконьєрства, втрата середовища проживання і фрагментація також є серйозними загрозами для виживання носорогів .

Який розмір рога у носорогів?

Середній розмір рога у носорогів становить 40-60 см. Ці роги можуть безперервно рости, а їхня рекордна довжина становить 150 см.

Носоріг – тварина, що захоплює нас своєю унікальністю. Однак виживання цих величних істот висить на волосині через постійні загрози браконьєрства та втрати середовища існування.

Читайте нашу статтю: Цікаві факти про слонів

Цікаві факти про слонів

Джерела

 1. https://www.wwf.org.uk/learn/fascinating-facts/rhinos   
 2. https://www.natgeokids.com/uk/discover/animals/general-animals/rhinoceros-facts/  

Схожі статті

Share via
Copy link