Носоріг – це символ витривалості та сили, цікаві факти про носорогів розкриють деякі таємниці про цих велетнів нашої планети.
Щороку 22 вересня ми відзначаємо Всесвітній день носорога – день підвищення обізнаності та захисту цих чудових істот від вимирання, 1 травня – День порятунку носорога.
Види та середовище існування
- Існує п’ять різних видів носорогів: Білий, Чорний, Великий однорогий, суматранський та яванський носороги. Перші два походять з Африки, тоді як інші мешкають у тропічних лісах і болотах Азії.
- Особливо рідкісним є яванський носоріг, останні дикі особини якого зустрічаються в національному парку Уджунг-Кулон, що входить до списку Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.
Фізичні характеристики
- Попри свої назви, і чорний, і білий носороги насправді сірі. Неправильна назва виникла через неправильний переклад слова “широкий” з африкаанс – “wyd”, що означає широку квадратну губу білого носорога.1
- Білі носороги – найбільші з видів, вагою до 3500 кг, тоді як суматранські носороги – найменші, вагою близько 600 кг.
- Серед усіх сучасних нам сухопутних ссавців носороги є другими за розмірами. Більше за них тільки слони. Найбільші носороги можуть важити до 5 тонн, хоча в середньому їх маса досягає лише 2-2,5 тонни.
- Гіганський ріг носорога виготовлений з кератину, того ж білка, що міститься в людському волоссі та нігтях. Ці роги можуть безперервно рости, а їхня рекордна довжина становить 150 см.
- Носороги мають поганий зір, не здатні побачити нерухому людину на відстані 30 м, покладаючись в основному на свій гострий нюх1.
Поведінка та спосіб життя
- Носороги, як правило, поодинокі істоти, причому самці, відомі як бики, є особливо територіальними. Однак деякі види, як, наприклад, білий носоріг, можуть утворювати групи, відомі як “краші”, що зазвичай складаються з самки та її дитинчат2.
- Вони спілкуються за допомогою різноманітних звуків, включаючи гарчання, трубні заклики та чхання, а також за допомогою фекалій, що дозволяє їм мітити території та ідентифікувати особин.
- Носороги мають симбіотичні стосунки з оксамитовими птахами, які харчуються комахами, що знаходяться на шкірі носорогів, і попереджають їх про потенційну небезпеку своїми гучними криками2.
Читайте нашу статтю: Цікаві факти про жирафів

Харчування та звички
- Носороги – травоїдні тварини, що віддають перевагу траві та рослинам переважно вночі, на світанку та в сутінках. І щоб підтримувати свої масивні тіла в тонусі, їм потрібно багато їсти кожного дня!
- Вони мають схильність до грязьових ванн, які захищають їхню шкіру від сонця та комах.
- Азійські носороги – чудові плавці, натомість їхні африканські побратими віддають перевагу барахтанню в багнюці.
Цікаві факти про носорогів
- Носороги насправді не чорні і не білі
Незважаючи на свої назви, і білі, і чорні носороги насправді мають сіру шкіру! Їхні назви не мають нічого спільного з їхнім кольором. - Слово «носоріг» походить з давньогрецької мови і буквально означає «носовий ріг». Це дуже вдала назва для цих рогатих істот.
- Білі носороги – другі за величиною наземні тварини на Землі, їх перевершують лише слони.
- Можливо, мозок носорогів і не найбільший, але вони все одно є одними з найсильніших тварин у дикій природі!
- Носороги – швидкі гіганти
Нехай вас не вводять в оману їхні розміри! Носороги можуть розвивати швидкість до 40 миль на годину. Ви б не хотіли опинитися на їхньому шляху! - Носороги спілкуються один з одним за допомогою гною. Так, їхні какашки допомагають їм обмінюватися повідомленнями з іншими носорогами поблизу!3
- Давним-давно існував шерстистий носоріг! Найближчий живий родич цього стародавнього звіра – суматранський носоріг, який і сьогодні мешкає на планеті.
- Великі носороги не лише мешканці суші – вони вміють плавати й навіть пірнати під водою!
- Сучасні родичі носорогів – тапіри, коні та зебри. Непарнокопитні, як і їхні родичі-носороги, всі вони належать до групи перисодактилів.4
Природоохоронний статус
- Популяції носорогів сильно постраждали від браконьєрства, в першу чергу через їхні роги, які використовуються в традиційній медицині і як символи статусу, особливо в Азії. останнє десятиліття через браконьєрство загинуло понад 7 100 африканських носорогів.
- Три види носорогів – чорний, суматранський та яванський – занесені до списку IUCN як такі, що перебувають під загрозою зникнення, причому популяції двох останніх видів налічують менше 80 особин кожен.
- Наразі тривають заходи зі збереження виду, включаючи ініціативи з боротьби з браконьєрством, захист місць проживання та проєкти з переселення для створення нових популяцій.
- Чорний носоріг також перебуває під загрозою зникнення, білий носоріг – на межі зникнення, а великий однорогий носоріг є вразливим1.
Які вороги у носорога?
Носороги, завдяки своєму величезному розміру, потужним рогам і товстій шкірі, практично не мають природних ворогів у природі. Однак, незважаючи на відсутність природних хижаків, носороги часто відчувають страх і можуть легко злякатися. Коли вони відчувають загрозу, їхній інстинкт змушує їх нападати на те, що, на їхню думку, становить небезпеку, чи то інша тварина, чи то нешкідливий об’єкт.
Основною загрозою для носорогів є людина, яка полює на них через їхні роги, що використовуються в традиційній медицині і як статусні символи, особливо в Азії. Крім браконьєрства, втрата середовища проживання і фрагментація також є серйозними загрозами для виживання носорогів .
Який розмір рога у носорогів?
Середній розмір рога у носорогів становить 40-60 см. Ці роги можуть безперервно рости, а їхня рекордна довжина становить 150 см.
Носоріг – тварина велична й унікальна. Однак виживання цих величних істот висить на волосині через постійні загрози браконьєрства та втрати середовища існування.
Читайте нашу статтю: Цікаві факти про слонів

Підписуйтесь на розсилку "Цікаві статті"
Кожної пʼятниці ми надсилатимемо вам нові цікаві статті за тиждень у вашу поштову скриньку. Відписатися можна будь-коли. Наш контент на 100% безплатний.