10 цікавих фактів про гори

цікаві факти про гори

Найвищі гори: України, Європи, Африки та Сонячної системи. Яка гора найнебезпечніша, а яка —найпопулярніша? І чи справді Еверест найбільша гора Землі?

До Міжнародного дня гір DAY TODAY підготував для вас добірку цікавих фактів про гори.

Найдовша гірська система

Найдовшою гірською системою є не наземні гори, а Серединно-Атлантичний хребет, що проходить під водами Атлантичного та Північного Льодовитого океанів. Його протяжність становить 18 тисяч кілометрів. Найдовшим за протяжністю гірським ланцюгом на землі є гори Анди у Південній Америці. Довжина гірського хребта сягає 9000 км.

Більше цікавих фактів на нашій «Планеті фактів» в Телеграмі. Приєднуйтесь!

Найвища непідкорена вершина

Найвища у світі непідкорена вершина – Гангхар Пієнсум, розташована на межі Бутану й Тибету. Її висота над рівнем моря сягає 7570 м. Для підкорення вершини здійснено чотири експедиції у 1985 та 1986 роках британцями, які зауважили, що висота піку становить 7550 м. У 1994 році Бутан заборонив сходження на гори, вищі 6000 м, а у 2003 – весь альпінізм в країні.

Гангхар Пієнсум

Небезпечна гора

Аннапурна І

У Гімалаях знаходиться небезпечна гора-восьмитисячник Аннапурна І. За статистикою, до 2012 року загинув кожний четвертий альпініст, що намагався підкорити її. Висота піку становить 8091 м, схили круті та майже вертикальні. У 1950 році Аннапурну вперше підкорили французькі альпіністи Моріс Ерцог та Луї Лашеналь. 

Перше підкорення Евересту

Перше документально підтверджене сходження на найвищу гору в світі – Еверест – сталося у 1953 році новозеландцем Едмундом Хілларі та непальським шерпом Тенцингом Норгеєм, учасниками дев’ятої британської експедиції на Джомолунгму. До цього спроби підкорення вершини почалися ще в 1921 році, але альпіністи не досягли успіху.

Едмунд Хілларі та Тенцинг Норгей
Едмунд Хілларі та Тенцинг Норгей

Найвищий вулкан

Найвищий вулкан світу – Охос-дель-Саладо на межі Чилі та Аргентини, який має висоту 6893 м. Його подвійний пік прикрашає пейзаж пустелі Атакама. Незвичайно, але в цьому засушливому кліматі на верхівці кратеру розташоване озеро, діаметр дзеркала якого становить близько 100 м. 

Охос-дель-Саладо
Охос-дель-Саладо

Найвища гора Європи

Найвища гора Європи – вулкан Ельбрус на Кавказі. Його висота складає 5642 м над рівнем моря. Наукові дослідження останніх десяти років дозволили впевнено віднести Ельбрус до категорії потенційно активних вулканів, хоч досі він вважався назавжди згаслим. Тут знаходиться найбільш високогірний готель у світі (4100 м), заснований у 1909 році.

Вулкан Ельбрус

Найвища гора Африки

Найвища точка Африки – вулкан Кіліманджаро у Танзанії, що сягає 5895 м. Вершина гори весь рік укрита снігом, що виглядає досить незвично на фоні африканської місцевості. Вулкан знаходиться посеред рівної савани, тож його чітко видно з космосу. Загальна площа гори складає майже цілих 390 тисяч гектарів.

Вулкан Кіліманджаро

Найвища гора Сонячної системи

У переліку ТОП-10 найвищих гір Сонячної системи половина (5 штук) належать Марсу. Найвища точка Марсу – гора Олімп – має майже 30 кілометрів у висоту.

Гора Олімп на Марсі - 30 км
Гора Олімп на Марсі – 30 км

Яка насправді найбільша гора Землі?

Мауна-Кєа

Найбільша на Землі гора насправді знаходиться на дні Тихого океану – це підводний вулкан Мауна-Кєа на Гавайях. Від підніжжя до верхівки висота складає 10203 м, хоча над рівнем моря вершина здіймається лише на 4205 м. На піку гори розташована відома міжнародна обсерваторія Мауна-Кєа з сучасними телескопами, заснована у 1967 році.

Найпопулярніша гора для сходжень

У США знаходиться гора, на яку найчастіше підіймаються альпіністи з усього світу. Це вершина Монаднок висотою 965 м. Тут тренуються майбутні підкорювачі величезних гірських піків.

Монаднок
Говерла — найвища гора України

Схожі статті

Copy link